Carmen Tocală atacă FR Baschet: "Sunt neagră de supărare, au ţinut banii la ciorap. Au bani de salarii încă un an!"


Şefa ANST îşi acuză foştii colegi

Carmen Tocală, actualul preşedinte al ANST, a lansat un atac la adresa conducerii FR Baschet de unde s-a autosuspendat de la începutul lunii iunie anul curent. Şefa sportului românesc lansează acuzaţii la adresa FR Baschet cu privire la faptul că nu a fost adus un antrenor cu prestigiu la cârma echipei naţionale.

Iată ce a declarat Tocală pentru Gazeta Sporturilor:

"Sînt neagră de supărare pentru ratarea turneului final. Avem patru antrenori pe listă, din SUA, Macedonia, Grecia, plus cel de la Beşiktaş, toţi cu pretenţii financiare, dar şi cu rezultate. Federaţia s-a zgîrcit la bani, în conturi existau 200.000 de euro, bani strînşi doi ani din venituri proprii, pentru campania asta. România avea şanse să se califice, trei echipe s-au calificat din grupa noastră, iar noi, am rămas cu şansa în mînă şi cu banii în cont

Bugetul total pentru antrenor şi premierea jucătorilor, dacă se obţinea calificarea, era de 200.000 de euro. Antrenorul ar fi avut 50.000 de euro prin contract, plus aceeaşi sumă drept bonus pentru calificare, iar băieţii ar fi împărţit restul de bani ca premiere. Banii există şi acum în contul federaţiei, în valută, de ce au adus un antrenor care nu avea contract la nici o echipă de club? Am ratat o şansă mare, după atîţia ani. Au ţinut banii la ciorap, acum pot fi fericiţi, au bani de salarii încă un an".

De notat că Tocală a părăsit şefia Federaţiei Române de Baschet pentru a prelua funcţia de şef la Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret începând cu data de 1 iunie anul curent. Numirea lui Mladen Ostojic în funcţie s-a produs pe 6 iulie anul curent, în săptămâna premergătoare reunirii lotului de jucători. În momentul în care Tocală a părăsit FR Baschet, adică pe 1 iunie 2012, toate echipele din grupa de calificare din care a făcut parte şi România aveau antrenor numit în funcţie.

În declaraţie, Carmen Tocală a făcut referire la unul dintre secunzii echipei Oklahoma City Thunder (nu se ştie exact care a fost cel vizat şi cu care s-ar părea că a negociat FR Baschet), macedoneanul Marin Dokuzovski (care a condus naţionala Macedoniei spre locul 4 la EuroBasket 2011), respectiv turcul Erman Kunter (o legendă a baschetului din Turcia ca jucător şi fost antrenor la Cholet Basket, de curând numit antrenor al lui Besiktas, campioana în exerciţiu a Turciei).

Actualmente şefia FR Baschet aparţine lui Dan Berceanu (secretarul general), în calitate de interimar. El este cunoscut ca fiind unul dintre oamenii de încredere ai lui Carmen Tocală. Astfel, acuzaţiile au darul de a surprinde.

Carmen Tocală a fost extrem de iritată și la finalul jocului dintre România și Bosnia de la Sibiu iar atmosfera în jurul echipei naționale nu a fost cea mai bună încă de la debutul preliminariilor.



Adrian Micinic / 13 septembrie 2012 / 2:14


Galerie foto


tzony Hopa
0 
Asta ce e o miscare ca sa atraga publicul de partea ei? Nu cred eu ca si-a bagat nasul pe acolo 
13 septembrie 2012 00:26
0 
madam Tocanita asta e realitatea baschetbalistica, nici cu un milion de dolari nu am fi reusit sa ne clasam mai sus! 
13 septembrie 2012 01:06
0 
Hahaha!!!Adica ea l-a adus pentru ca nimeni nu a vrut sa își strice imaginea cu nationala noastră sau a lui fie-su si acuma se da ranita ca fedearatia se duce la vale fara ea.Nu va lasati pacaliti,tot ea conduce federatia si asta nu e ceva nou.Cati prosti crezi ca mai exista Tocala? 
13 septembrie 2012 06:49
corleone politicianism ieftin
0 
Dati-mi voie sa inteleg: deci de fapt dna Tocala nu controleaza FRB ci dimpotriva, se cearta cu "conducerea" ei actuala. ;). Cam cat de prost poti fi ca sa crezi asa ceva? Este jalnic ca incearca sa se scoata cu o astfel de manevra ieftina dupa umilinta maxima de la calificari. 
13 septembrie 2012 09:27
soreli GREAUA mostenire !
0 
Hop si Tocala !!.Daca bine ne gandim acesta este baschetul pe care - l monstenim de la dansa . Asa e cei din federatie , in frunte cu ea , nu renunta la salariile mari, doar nu sunt prosti . Ce ne trebuie noua baschet ?  
13 septembrie 2012 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SURSE: Goran Martinic, aproape de Craiova
Oltenii profită de criza financiară a celor de la BC Mureş  
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
Jermaine Green: "Mi-am eutanasiat câinele pentru a juca la Iasi"
Sportivul american a oferit site-ului nostru o amplă declarație. 
Radu Paliciuc: „Să sperăm că joi ne vom prezenta și mai bine împotriva cehilor”
Căpitanul lui CSU Sibiu aseamănă jocul adversarilor din FIBA Europe Cup cu cel al cehilor de la KB Kosie 
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
suportercristi Bani publici
0 
Eu personal nu sunt de acord cu sponsorizarea sportului din bani publici.Sau cel putin nu a sportivilor straini.De acord sa sponsorizeze o primarie, echipa orasului-care este in totalitate formata din jucatorii/stafful orasului.Doar in acest mod banii sunt intr-un anumit fel intorsi inapoi de municipalitate catre cetateni.Nu vad de ce sa sponsorizeze o primarie din bani romanesti un american,francez,sarb care dupa un an pleaca si nici un isi aduce aminte in ce oras a jucat.Daca vrei o echipa cu straini, atunci faci rost de sponsori din privat si iti faci echipa dupa cum vrei si cu cine vrei tu. In ROMANIA din banii publici ar trebui platiti doar ROMANII. Legea sportului in alte tari permite privatului sa poata aloca o suma mai mare din taxe, impozite si cifra de afaceri si catre sport, in nici un caz municipalitatii.Doar in Romania fara Primarie nu mai exista sport, iar atata timp cat nu avem spitale, scoli, drumuri etc. nu vad de ce sportul de performanta(nu juniori) ar trebui finantat din bani publici. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 18:36
76ers E clar
0 
Se știe de câteva zile situația de la Mureș, jucătorii mai ales cei străini au început sa își caute echipe, unii au și găsit deja, Martinic pare ca s-a “îndrăgostit” de România și nu îl văd plecând in alt campionat. Oricum fie la Craiova fie la alta echipa, Martinic a fost tratat josnic la Mureș in ultimul timp iar eu personal fiind pus in locul lui as fi fost primul care plecam la aflarea veștilor legate de buget și mai mult ca sigur încă are se primit bani din sezonul precedent pentru ca România :) 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 17:55
0 
Eu nu am incredere in zvonurile acestea. Acum un an si jumatate sursele ziceau ca domnul Achim va fi dat afara de la Oradea si totusi este si astazi inca antrenor acolo. Martinic e un jucator foarte bun si merita apreciat mai mult decat au facut-o cei de la primarie si prefectura. Mi-ar parea rau de el sa plece de la Mures, dar sigur merita ceva mai bun decat a primit la Mures in ultimul an si jumatate. Eu totusi sper sa ramana si sa se rezolve problemele clubului. Suporterii mureseni merita mai mult. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 17:46
0 
Dacă se ajunge la dispariția echipei de baschet a Mureșului, in secunda 2 primarul ăla ar trebui linșat. In ce sport vor sa bage bani la nivel de municipiu? Cu baschetul ați avut totuși performante bune. Ar trebui atrași niște sponsori serioși si lăsată deoparte primăria, având in vedere ca aveți o primărie antisport. Probabil dacă veți fi aproape de titlu își vor asocia urgent numele cu clubul. Succes 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 14:51
gyke Ce mai e de zis
0 
...despre Martinic. Un jucator extraordinar, unul din primii trei PG mai mereu in ultimii ani in campionatul nostru. Cred doar ca putea realiza mai mult cu cariera lui, chiar si in LNB, daca ar fi facut alte alegeri.  
click pt. Articol 22 septembrie 2017 14:30
76ers Una cu alta
0 
Pai și ce treaba are una cu alta ? De ce nu vorbim de jucătorul Martinic mai mult ? Eu zic ca e o mutare interesantă deși Craiova părea o echipa construită la fel ca Sibiu, Martinic nu e genul sa se apere prea mult însă nu poți sa dai cu piciorul când ai șansa sa aduci unul dinte cei mai buni străini din campionatul nostru, cu experiența și după un sezon precedent excelent :) 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 14:17
0 
Ar fi pacat sa scapam de voi, mare pacat, sper sa o scoateti cumva la capat! De ploiesti ne-am putut despratii si a fost un castig ca am scapat de ei..... dar Mures.... Bafta! 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 13:44
Whomever Bc Mures
0 
Istoria se repeta? Dupa ce in 2015 parca Asesoft la inceputul sezonului sa desfiintat, urmeaza si Bc Mures. Nice... :( 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 13:44
gyke Martinic
0 
...de la niste sifonatori la altii 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 12:48
DonDiablo DonDiablo
0 
Da jucători gen Martinic sau Mohhamed nu o sa vedem la Oradea.Pentru că nu se apără cum vrea Achim și mai au și figuri uneori și fac ce vor. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 12:43