Cazul "Memoriu F8 F". Discrepanță între regulamentul FRB și ce s-a hotărât în Consiliul Director


FRB a dat "copy" regulamentului din campionat și "paste" în regulamentul specific al Cupei României

Bucuria sportivelor Tyaunna Marshall și Annemarie Părău ar putea fi umbrită de memoriul depus de Sergiu Gherdan
Foto: Andreea Vlase 

O nouă situație în baschetul feminin scoate la iveală problemele administrative din cadrul Federației Române de Baschet. La scurt timp după fluierul de final ce a stabilit ACS Sepsi SIC câștigătoarea de pe teren a ediției 2017/2018 a Cupei României, avocatul-impresar al CSM Satu Mare, Sergiu Gherdan, a scos din "mânecă" un memoriu prin care solicită acordarea titlului către echipa sătmăreană, la masa verde.

Contestația are la bază o prevedere a regulamentului specific al Cupei României care interzice echipelor participante în Cupele Europene să înscrie pe foaia oficială peste 3 jucătoare europene. ACS Sepsi SIC a evoluat la Final Eight-ul Cupei României cu 4 jucătoare europene: Hamilton-Carter, Ruzica Dzankic, Nathalie Fontaine și Marina Kress. 

La feminin echipele au dreptul să înscrie în foaia de arbitraj - maxim 6 jucătoare străine (3 noneuropene și 3 europene) pentru echipele care participă în cupele europene organizate de FIBA Europa - se precizează în regulamentul specific al Cupei României ediția 2017/2018. 

Regulamentul are la bază o decizie a Consiliului Director din 16 martie 2017 care sună în felul următor:

În LNBF se va juca cu 1 jucatoare romanca pe teren, permanent tot jocul, la care se adauga in primul sfert al jocului o jucatoare romanca nascuta 1996 (U22) sau mai mica; echipele au dreptul sa inscrie pe foaia de arbitraj 5 jucatoare straine (3 non europene si 2 europene); echipele care participa in cupele europene au dreptul sa inscrie pe foaie, tot sezonul, 6 jucatoare straine (3 noneuropene si 3 europene);


Însă regulamentul specific al Cupei României nu specifică expres care este sancțiunea nerespectării acestor prevederi, ci doar a prevederilor privind numărul jucătoarelor autohtone pe parchet: pierderea jocului prin forfait tehnic cu 2-0 și fără punct în clasament.

Aparent, pe regulament, contestația CSM Satu Mare pare fondată, însă ne îndoim de acest deznodământ deoarece nu respectă ceea ce s-a decis la ședința de Consiliu Director al Federației Române de Baschet. Mai exact, Consiliul Director al FRB a urmărit limitarea jucătoarelor de origine americană, conform regulii din competițiile organizate de FIBA Europe, nu și a jucătoarelor de origine europeană. O astfel de prevedere ar încălca Regulamentele Unionale privind dreptul la muncă a cetățenilor uniunii europene.

Adevărata probleme este însă la nivelul Federației Române de Baschet, mai exact la comisia care a redactat regulamentele ce au fost aprobate ulterior în ședință de Consiliu Director. Astfel s-a creat o nesincronizare între motivele ce au stat la baza deciziei, ce s-a decis la sedința Consiliului Director din 16 martie 2017 și ceea ce a fost introdus în regulament. Practic comisiile FRB au dat copy la prevederine din regulamentul specific al campionatului și paste în regulamentul specific al Cupei României. Putem trage această concluzie din faptul că în ultimul regulament se specifică că în cazul unui forfait tehnic nu se acordă punct în clasament, iar în Cupa României sistemul este eliminatoriu.

Rămâne de văzut ce va decide FRB într-o ședință ce va avea loc mâine, la Cluj-Napoca și care va fi motivarea soluționării contestației (dacă va exista una).



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

totalbaschet.ro / 26 February 2018 / 11:48


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
RUSINE SA VA FIE !! Pe moment situatia d-vostra fianciara este contestata si ilegala,mai aveti tupeul dupa un joc pierdut sa faceti contestatie....de ce nu ati castigat pe teren...ati venit cu lectia de acasa invata...iesiti din insolventa,sa puneti contul bancar liber si dupa aceia puteti contesta.. 
26 February 2018 13:58
Fisherman Discrepanta ...
0 
Personal nu sesizez nici o discrepanta intre continutul Deciziilor B.F. FRB si Regulamentul Specific LNBF sau CRF ... Daca s-a decis ca pentru unele echipe pot fi 2 jucatoare straine europene iar pentru alte echipe 3 jucatoare straine europene (doar una ... inacceptabil pentru ca toate echpele participante intr-o competitie sportiva trebuie sa aiba parte de aceleasi drepturi ...), sa inscrii pe foaia oficiala de joc 4 jucatoare straine europene, este o incalcare atat a Deciziei B.F. cat si Regulamentelor Specifice FRB referitoare la LNBF si CRF... Ma poate "lumina" cineva ca sa inteleg de unde provine, discrepanta ? Daca ea nu poate fi evidentiata, Sf. Gheorghe, ar trebui descalificata din toate competitiile FRB ! In competitiile FIBA insa, constat ca participarea privind eligibilitatea jucatoarelor de la Sf. Gheorghe a fost regulamentara ... Pai cum este in final ca la FIBA sau ca la FRB ? ...  
26 February 2018 14:01
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Fentati prevederile financiare legale,si mai faceti memoriu de abatere de la regulament?? Sa va fie rusine domnule Vogel !! 
26 February 2018 15:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Anisia Croitoru, cea mai bună marcatoare U23 în primul tur al Cupei României
Alte patru jucătoare tinere au reușit un double-double într-una din cele două partide 
Remarcatele primului tur al Cupei României, feminin. Primele 11 marcatoare au peste 23 de ani
Alexandra Chițanu a înscris cel mai mult dintre jucătoarele autohtone, după două americance 
Liviu Alexa, atac la noua conducere "U" Feminin: "Universitatea a revenit în mocirla rușinii"
Fostul presedinte al secției de baschet feminin a comentat prematura eliminare a Universității din Cupa României 
Ljubomir Kolarevic: „Am făcut un pas imens pentru această echipă tânără cu calificarea în turul doi”
ACS KSE Târgu Secuiesc a avansat în a doua fază a Cupei României din dubla cu Universitatea CSM Oradea 
Miljan Medvedj: „A fost un meci disputat cu multe răsturnări de scor. Am încercat mai multe formule de joc”
FCC ICIM Arad s-a calificat în turul doi al Cupei României după 136-135 în dubla cu Olimpia CSU Brașov 
Mădălin Piperea: „Au fost două meciuri foarte bune pentru aceste copile, care au 16 ani”
CSM Alexandria a trecut în turul doi al cupei după două întâlniri strânse cu Agronomia București  
Dan Calancea: „Culmea ar fi ca la tragerea la sorți pentru turul doi al Cupei României să picăm tot cu Aradul”
Olimpia CSU Brașov a avansat în turul secund după ce a pierdut la un punct dubla cu FCC ICIM Arad 
Phoenix Constanța, singura echipă din grupa B care a eliminat un adversar din prima grupă valorică
Elevele lui Predrag Stanojcic s-au impus în ambele manșe cu „U” Cluj, din primul tur al Cupei României 
CSM Alexandria trece de CS Agronomia București după ce a cedat returul la un punct
Bucureștencele au fost pe doi în clasamentul învinselor din primul tur al Cupei României 
FCC ICIM Arad câștigă cu un punct dubla formațiilor din prima grupă
Olimpia CSU Brașov merge alături de arădence în turul secund al cupei, fiind duelul cu cea mai mică diferență 
TDM Alexa
0 
Fain vocabular. De presedinte. Bleahhh. 
click pt. Articol 02 October 2018 23:37
paulvero suferiti d scenarita:)
0 
daca vroiau ca dubla sa fie echilibrata si la limita , nu lasau sa conduca aradul cu 3 min inainte d final cu 3 p si implicit cu 12 la general...fiti seriosi, au fost 2 meciuri stranse si spectaculoase.Meciurile feminine se-nrorc repede, vezi canada-spania...Haide U! 
click pt. Articol 30 September 2018 11:35
studentU un inceput perfect
0 
pentru maestrul Popa Carmin. Tine sus munca buna, mestere! 😜 
click pt. Articol 29 September 2018 23:11
0 
'uie PSD! S-a dus dracu' singura echipă de succes a Teleormanului pupător de moaște dragniste-iliesciene! Au ajuns să-și rupă picioarele niște copile de 16 ani pentru a asigura gloria partidului doar pentru a face uitată o echipă ce a asigurat după ceva vreme garnitura viitoarelor laureate! E regres, anul trecut Anakamura băga pentru Alexandria în medie 20 de pct/meci, azi joacă sfert de finală la mondiale! În timpul ăsta, Dragnea și ai săi urmași joacă pentru a scăpa de dosare penale! Penibil, județul ăsta trebuie atribuit Vasluiului și, mai departe, Rusiei! Păcat de munca celor care încă mai speră că pot schimba ceva prin baschetul juvenil!  
click pt. Articol 29 September 2018 22:40
0 
Am stat și am analizat caseta statistică! In ultimele 3,10 minute Arad are 5 turn-over! Dzombeta 3, Mercea 1 și unul de echipă, 24"! Chiar ne cred proști? Meda e sârb bosniac, o etnie greu supusă, s-a vândut chiar așa ieftin?  
click pt. Articol 29 September 2018 21:16
Cristian Chirita Vai de plua noastră
0 
Teparii campionatului, Marcelică și nea Dan! Chiar nu pute nimănui desfășurarea acestui joc? N puncte în final pentru Brașov în ambele jocuri? Cât să fie pentru calificare din postura de ratați norocoși? Ne furăm căciula! Un sport deja condamnat, jucat de partea considerată slabă a umanității, cu o dinamică ce plictisește chiar și broasca țestoasă, victimă a unor indivizi ce mai ușurează bugetele administrațiilor locale de care aparțin!  
click pt. Articol 29 September 2018 21:04
laca1968 Giulestii
0 
Daca cineva nu stie de ce ambele meciuri se disputa la SM: Conducerea Rapidului avand emotii ca la intonarea imnului suporterii sa nu cumva sa confunde din nou imnul cu cel al tarii vecine, s-au hotarat sa nu mai riste, neavand bani pentru eventualele amenzi. 
click pt. Articol 28 September 2018 10:15
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22