Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat


Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală

csu sibiu

BC CSU Sibiu traversează un sezon de excepție și după ce a cucerit Cupa României, a venit și calificarea în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin. Precedenta finală pentru sibieni datează din 1999, când reușeau să-și adjudece titlul național.

Lucrurile au evoluat extrem de mult în baschet iar pentru a face o paralelă, vă vom prezenta cele mai importante evenimente din baschetul mondial petrecute în 1999.

1. San Antonio Spurs câștiga primul titlu NBA din istoria francizei, după o finală dominată contra lui New York Knicks. Era al doilea sezon pentru Tim Duncan în NBA, care făcea pereche sub panou cu David Robinson și câștiga titlul de MVP al finalei. Alături de San Antonio Spurs, Tim Duncan a câștigat alte 4 inele de campion iar în anul 2016 își încheia cariera de jucător profesionist.

2. Karl Malone era desemnat MVP al sezonului în NBA iar Vince Carter primea titlul de Rookie of the Year

3. Tot în NBA și tot în 1999, Chicago Bulls îl selecta pe Elton Brand cu prima opțiune în NBA Draft 1999. În acel an au mai fost selectați jucători precum Steve Francis, Baron Davis, Lamar Odom, Wally Szczerbiak, Richard Hamilton, Shawn Marion, Jason Terry, Ron Artest, Andrei Kirilenko sau Manu Ginobili.

4. Rămânând în baschetul nord american dar la nivel universitar, în anul 1999 Connecticut Huskies câștiga finala NCAA contra lui Duke Blue Devils cu scorul de 77-74. Pentru Connecticut era primul trofeu din istorie, în timp ce pe banca lui Duke se afla legendarul Mike Krzyzewski. Richard Hamilton era principala piesă de la Connecticut în timp ce la Duke evoluau Shane Battier, Elton Brand, Trajan Langdon sau Corey Maggette.

5. În baschetul din Europa, cel mai important eveniment al anului 1999 a fost EuroBasket-ul organizat de Franța. Italia cucerea titlul european după o finală câștigată în fața Spaniei,  64-56. Italienii au avut un parcurs dificil până în finală, pe traseu având de trecut de Rusia și Iugoslavia.

6. La nivel de club, Zalgiris Kaunas se încununa campioană a Europei într-un Final Four desfășurat la Munchen. Balticii au trecut în semifinale de Olympiacos și în finală de Kinder Bologna. Jonas Kazlauskas era antrenorul lui Zalgiris, care  îi avea în componență pe Tyus Edney, Anthony Bowie, Saulius Stombergas, Darius Dimavicius, Darius Maskoliunas, Tomas Masiulis, Eurelijus Zukauskas și Mindaugas Zukauskas. Ettore Messina era antrenor la italieni și îi avea sub comandă pe Antoine Rigaudeau, Alessandro Abbio, Pedrag Danilovic, Alessandro Frosini sau Radoslav Nesterovic.

7. Cupa Korac era câștigată în acel an de Barcelona în urma unei finale cu Estudiantes Madrid. La startul competiției din acel sezon au fost prezente CSU Sibiu și Dinamo București. Ambele formații erau eliminate încă din primul tur, CSU Sibiu de Maccabi Rishon LeZion și Dinamo de către Brotnjo din Bosnia și Herțegovina.

8. Michael Jordan se retrăgea pe 13 ianurie 1999 din activitate pentru a doua oară. Avea să revină între 2001 și 2003 la Washington Wizards, echipa la care și-a încheiat definitiv cariera de jucător.

jordan 1998

Aruncarea cu care Michael Jordan a câștigat finala din 1998, contra celor de la Utah Jazz

9. Joe Dumars, legenda lui Detroit Pistons își anunța retragerea după 14 sezoane petrecute în Motor City. El a cucerit două titluri NBA cu Detroit în 1989 și 1990.

10. Doc Rivers își începea cariera de antrenor în NBA. Orlando Magic i-a oferit funcția de antrenor principal în 1999. În 2008 cucerea titlul NBA cu Boston Celtics iar acum Doc Rivers se află pe banca lui Los Angeles Clippers.

11. New Jersey Nets îi oferea lui Ghiță Mureșan un contract pe încă un sezon. Stagiunea 1999/2000 avea să fie ultima pentru jucătorul român în NBA.

12. Dirk Nowitzki debuta în NBA pe data de 5 februarie 1999, într-un meci cu Seattle SuperSonics după ce startul sezonului a fost amânat din cauza lock-out-ului. Dirk s-a retras la finalul acestui sezon după 21 de sezoane alături de Dallas Mavericks și un titlu NBA în palmares.

PS: Redactorul acestui articol învăța să scrie în 1999. 

*foto: ziarul Tribuna, ediția din 23 aprilie 1999 / nba.com



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 25 May 2019 / 17:30


Galerie foto


studentU foarte fain
1 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
22 May 2019 22:07
1 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
23 May 2019 02:53
76ers A da
1 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
23 May 2019 03:08
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
23 May 2019 08:37
Marius Stern Comparativ
1 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
23 May 2019 10:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10