Cea mai bună prestație ofensivă a sezonului pentru Alex Olah în Belgia


Contribuția jucătorului român nu a fost suficientă pentru o victorie a lui Mechelen în fața lui Spirou Basket Charleroi

Alexandru Olah a reușit cea mai bună performanță ofensivă a sezonului în campionatul Belgiei. Pivotul român a fost cel mai bun marcator al lui Kangoeroes Basket Mechelen în înfrângerea de pe teren propriu cu Spirou Basket Charleroi, scor 87-77.

Partida de la Mechelen a avut un debut fulminant și primul sfert se încheia cu scorul de 30-26 în favoarea oaspeților. În actul secund cele două formații au mai redus din turația motoarelor și au marcat împreună 29 de puncte iar Spirou intra la pauză cu un avantaj de 5 puncte, 45-40. După revenirea de la cabine, echipa din Charleroi și-a apropiat victoria cu un parțial de 22-15, după care în ultima secvența și-a apărat avantajul creat.

Alex Olah a fost cel mai bun marcator al lui Mechelen cu 18 puncte marcate. Pivotul român a mai adăugat 4 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție dar și două mingi pierdute. Olah a marcat 6 coșuri din 10 încercări de la 2 puncte, 1 din 1 de la 3 puncte și 3 din 3 de la linia de libere, pentru un indice al eficienței de 23 de unități în 29 de minute petrecute pe parchet.

Kwan Cheatman a terminat în double-double pentru gazde cu 15 puncte și 10 recuperări. Thomas Creppy a contribuit cu 14 puncte și 5 recuperări iar Carrington Love a terminat cu 11 pucte și 7 recuperări.

Quincy Ford, jucătorul lui Spirou Charleroi,  a fost omul meciului cu 30 de puncte, 12 recuperări și 2 pase decisive și un indice al eficienței de 42 de unități. Cliff Hammonds a adăugat 20 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări.

Pentru Alex Olah, cele 18 puncte marcate reprezintă recordul stagional la puncte marcate într-un meci. El a reușit cea mai bună performanță a sezonului în fața fostei sale echipe, când a înregistrat 27 la eficiență, după 12 puncte, 13 recuperări, 3 capace și 2 intercepții.



Bogdan Isailă / 03 February 2019 / 10:30


Galerie foto


gyke Wow
0 
Cuuum??? Nimeni nu a observat încă greșeala flagrantă din articolul ăsta?  
03 February 2019 12:39
studentU e trademark
1 
totalbaschet Daca n ai greseli nu te angajeaza astia. Greseli si glume proaste. Crek migrez spre 24secunde sa vad cum sta treaba si pe acolo ca aici m am lamurit dpdv al profesionalismului 😜 
03 February 2019 13:42
0 
sa nu generalizez, ca nu i frumos 😉 Mai sunt si cativa redactori de treaba si mai profi atat dpdv al continutului cat si a reactiei la feedback... 
03 February 2019 14:00
Eduard Popa @studentU
1 
Intenționat scriem cu erori, să îți dăm ție momeală să intri tot mai mult pe site să vezi dacă le corectăm. :))))))  
03 February 2019 14:15
studentU right :))
1 
deocamdata mai vin ;) 
04 February 2019 18:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă victorie impresionantă pentru echipa lui Emi Cățe în Liga ACB
UCAM Murcia a câștigat la WiZink Center, arena unde își desfășoară meciurile de pe teren propriu și Real Madrid 
Prestație excelentă pentru Alex Olah în ultima victorie a lui Kangoeroes Mechelen
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al echipei sale în victoria cu Liege Basket 
EuroCup: Valencia Basket și Alba Berlin vor juca finala
Ambele formații s-au calificat după 2-0 la general în semifinale 
Panathinaikos câștigă o partidă extrem de importantă pe terenul Olimpiei Milano
Nick Calathes a făcut un joc excelent, fiind aproape de triple-double (Video) 
Will Clyburn de la CSKA Moscova, amenințat cu moartea pe rețelele de socializare după meciul cu Fenerhahce (Foto)
Euroliga s-a sesizat după acest gest și a luat primele măsuri 
Bayern Munchen o învinge pe Barcelona grație unui coș venit în ultima secundă (Video)
Disputa pentru playoff-ul Euroligii devine din ce în ce mai intensă 
Ja Morant, prestație remarcabilă în prima rundă din March Madness
Tânărul baschetbalist a reușit un triple-double și și-a condus echipa spre victorie (Video) 
Emanuel Cățe, candidat la premiul de „Cel mai bun tânăr” din Champions League
Pivotul român a avut un sezon european excelent alături de UCAM Murcia (Video) 
CSKA Moscova o învinge pe Anadolu Efes și obține cel de-al 21-lea succes stagional
Cory Higgins a adus victoria rușilor cu un coș marcat în ultimele secunde (Video) 
Lasan Kromah și Jamar Diggs se opresc în semifinalele Cupei Franței
ASVEL Lyon a fost o nucă prea tare pentru Rouen, formație din liga secundă franceză 
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca desi au avut victorii pe linie in sezonul regulat, au sanse mici la trofeu. Pacat, dar felicitari lui Cate, care a stabilit recordul la capace.
Ce-ar fi un 5 cu VM, Cate, Mandache, Watson si oricare al 5 lea, hai sa zic Kuti sau Bobe? 
click pt. Articol 14 March 2019 10:39
0 
Deci se întâmplă și la nivele mari... 
click pt. Articol 18 February 2019 12:28
mikki puncte Ginyard
0 
..adunate mi-au iesit.. 13 (3 de 2, 1 de 3 si 4 de 1) nu 9. 
click pt. Articol 17 February 2019 10:17
trancer Oradea
0 
La Oradea omul a fost folosit putin și de multe ori nu pe poziția lui naturala. Asta e sigur, restul e can can, declarații caraghioase și contradictorii. Cert este ca Oradea avea un jucător mai mult decât ok. 
click pt. Articol 16 February 2019 14:48
0 
se confirma ca a fost caracter 0, in ciuda declaratiilor mieroase de dupa plecare. Achim a avut dreptate. 
click pt. Articol 16 February 2019 13:56
gyke Mda
0 
Nu avea cum să joace așa la voi. Acum se știe, nu a simțit nimic pentru culorile clubului și frumosul oraș Oradea...  
click pt. Articol 16 February 2019 11:13
6X ????
0 
Dacă juca cu acest randament și la noi ce era și unde eram? 
click pt. Articol 16 February 2019 10:48