Cea mai slabă prestație stagională pentru Nemanja Maric

08.02.2014

Revenirea în Arena „Antonio Alexe” a fost una de coșmar pentru jucătorul celor de la SCM Craiova, Nemanja Maric, în meciul pierdut de echipa sa împotriva bihorenilor, scor 75-76, într-un meci din cadrul etapei a 17-a din LNBM.

Pe lângă faptul că Maric a ratat două libere înainte cu 20 de secunde de final, la scorul de 75-74 pentru formația din Bănie, sârbul a terminat cu o linie statistică dezamăgitoare. În cele 18 minute și jumătate petrecute pe parchet, Nemanja a avut 3 puncte, 2 pase decisive, o recuperare și 3 mingi pierdute, pentru un indice la eficiență de -6, aceasta fiind cea mai slabă cifră din sezonul 2013-2014 pentru jucătorul craiovenilor. De asemenea, Maric a terminat cu procentaje de 0% (0/4) la aruncările de 2 puncte, 25% (1/4) de la mare distanță, respectiv 0% (0/2) de la linia de pedeapsă.

Maric a acumulat până în prezent medii de 6.4 puncte, 3.8 pase decisive, 2.7 recuperări, 2.7 mingi pierdute și 0.6 intercepții, pentru 5.5 la eficiență, totul în 26:38 minute jucate.