Stiri Juniori U17 Masculin

Ciprian Albu, imperial și la categoria U14

06.06.2015

După ce a fost desemnat MVP-ul Turneului Final U13, Ciprian Albu de la CSS Sighetu Marmației continuă seria evoluțiilor bune și la o categorie mai mare de vârstă, U14. Desigur, prestațiile nu mai sunt la fel de spectaculoase, însă sunt la fel de eficiente, Albu fiind un factor decisiv în calificarea echipei în semifinale de pe primul loc.

În primul joc din grupe, pierdut de Sighet cu 47-53, Ciprian a terminat cu 12 puncte și 19 recuperări, având 13 unități la eficiență. Apoi, în partida secundă, CSS a trecut de LPS Satu Mare cu 79-59 într-un meci în care Albu a bifat chiar un triple-double cu 11 puncte, 17 recuperări și 12 pase decisive, totul pentru un indice la productivitate de 33 de unități.

Cu o victorie și o înfrângere în primele 2 meciuri, CSS Sighetu Marmației avea mare nevoie de victorie în ultimul meci cu U-Mobitelco Cluj pentru a se califica în penultimul act. Succesul a venit în cele din urmă cu scorul final de 81-78, maramureșenii și clujenii mergând la braț în „careul de ași”, însă cu Sighet de pe prima poziție. În acest duel Sighet vs. Cluj, Ciprian Albu a fost integralist, timp în care și-a trecut în cont 27 de puncte, 24 de recuperări și 7 pase decisive, totul pentru 32 de unități în dreptul eficienței. Albu a avut procentaje de 56% (10/18) din acțiune, respectiv 35% (7/20) de la linia de fault.

În continuare puteți consulta cifrele cu care a terminat Ciprian Albu Turneul Final U13, acolo unde a cucerit aurul alături de colegii săi:

vs. BC Laguna București (73-74) - 29:08 minute, 57 puncte, 17 recuperări, 32 la eficiență

vs. CSU Sibiu (74-69) - 29:53 minute, 57 puncte, 16 recuperări, 54 la eficiență

vs. U-Mobitelco Cluj-Napoca (75-66) - 30:00 minute, 46 puncte, 25 recuperări, 46 la eficiență

vs. ACS 4Sports Agronomia București (Semifinala 72-64) - 30:00 minute, 45 puncte, 14 recuperări, 43 la eficiență

vs. U-Mobitelco Cluj-Napoca (Finala 76-71) - 30:00 minute, 53 puncte, 18 recuperări, 48 la eficiență