Claudia Pop Cuic schimbă echipa în Turcia


Extrema va juca la Botaș Spor în sezonul următor

Claudia Pop Cuic își continuă cariera în Turcia, unde va bifa al doilea sezon la rând. Noua sa echipă va fi Botaș Spor. Extrema schimbă o formație care a terminat în coada clasamentului, Istanbul Universitesi, pentru una cu care va evolua din nou în EuroCup. Deși echipa sa nu a avut un parcurs prea bun în campionat, jucătoarea originară din Satu Mare a avut prestații individuale foarte bune.

Extrema care va împlini 29 de ani în 5 august a fost cea mai bună marcatoare a echipei sale în campionatul turc. A avut a 5-a medie de puncte înscrise. A jucat 24 de partide și a avut medii de 18.6 puncte, 6.5 recuperări și 3.3 pase decisive, pentru 15.5 eficiență medie în 33 de minute. Istanbul Universitesi a fost penultima în clasament, cu un bilanț de 3 victorii și 21 de puncte.

Deși s-a confruntat și cu probleme medicale, a avut cea mai bună medie de puncte a echipei și în EuroCup, cu 18.3 puncte în 4 partide, la care a adăugat 4.3 recuperări și 2.5 pase decisive în aproape 33 de minute/meci, cu 16 eificență medie.

Claudia Pop Cuic va evolua la formația care a încheiat pe locul patru sezonul regulat din precedenta ediție de campionat. Botaș Spor a avut un bilanț de 15 victorii și 9 înfrângeri în prima parte a campionatului. A cedat cu 0-2 în primul tur de play-off, după 61-67 și 59-61 în fața celor de la Cukurova.

Botaș Spor va juca în grupa E a EuroCup Women în următorul sezon. Turcoaicele vor întâlni A3 Basket Umea (din Suedia), BC Beroe (Bulgaria) și pierzătoarea dintre BC Nadezhda și Cukurova Basketbol, din preliminariile Euroligii.

Înainte să ajungă în campionatul turc, extrema a mai evoluat în Italia, Spania, Ecuador și Polonia. În țara noastră a jucat la Cluj-Napoca, Satu Mare și Târgoviște, iar cu naționala a participat la EuroBasket Women 2015.

*foto: neu.edu.tr



Vizualizează pagina personală a jucătorului Claudia Pop

Andreea Vlase / 02 August 2018 / 19:12


Galerie foto


studentU pop cuic?
1 
Ii casatorita cu Branko Cuic? Lucky bastard 😜 
03 August 2018 16:03
Eduard Popa Vezi Stude?!
1 
Dacă ne-ai fi lăsat să scriem știri de „cancan”, ai fi aflat că s-au căsătorit acum câteva luni! :))))))) 
03 August 2018 20:43
1 
... Savuros 😁😉 
04 August 2018 08:18
studentU @Eduard Popa
0 
Pai asta i cancan?

Asta i o stire frumoasa :)

Can canuri sunt stirile care incita la controverse inutile ca sa faceti voi trafic.

Anyway, Cuia a dat lovitura :)) 
08 August 2018 09:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LaMarcus Reed a debutat pentru Balkan Botevgrad
Jucătorul american le-a purtat noroc noilor săi colegi la primul meci pentru formația bulgară 
Alexandru Olah, al doilea double-double din acest sezon
Pivotul român a fost unul din principalii marcatori ai lui Kangoeroes Basket Mechelen 
Zeljko Sakic, prestație solidă în liga VTB
Jucătorul croat a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Stelmet Zielona Gora 
Reportaj: Panathinaikos Atena și-a respectat statutul de favorită cu Bayern Munchen (FOTO+VIDEO)
Arena olimpică din capitala Greciei, gazda perfectă pentru meciuri de Euroligă 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
LaMarcus Reed este noul jucător al lui Balkan Botevgrad
Jucătorul american a evoluat în sezonul precedent pentru SCM U Craiova 
Vaidas Kariniauskas, o nouă prestație convingătoare în Basketball Champions League
Jucătorul lituanian a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Lietkabelis 
Dragan Petricevic, momente tensionate în Tunisia: „M-am baricadat în vestiar timp de o oră”
Antrenorul s-a întors la Etoille du Sahel la sfârșitul lui 2018 
Scott Brooks a preferat să nu îi răspundă lui Svetislav Pesic: "Nu îl cunosc" (Video)
Antrenorul lui Washington Wizards e în Europa, pentru meciul din Londra contra celor de la Knicks 
Reportaj: Olympiacos, spectacol cu prelungiri în arena din Pireu (FOTO+VIDEO)
Partida din Euroligă jucată împotriva celor de la Baskonia, documentată de la fața locului 
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:09
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
click pt. Articol 18 January 2019 09:57
0 
Unde mai pui că și atmosfera din NBA e cam ca cea de la Cluj când nu joacă cu Sibiu... 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 09:42
studentU o comparatie fortata
0 
asta cu Euroliga vs NBA. E specatacol in ambele competitii, depinde ce apreciezi, stuggle-ul sau show-ul ofensiv. Daca vorbim de valoare atletica si talent, clar NBA-ul este peste tot si toate cu niste jucatori fantastici. Daca vorbim de comentariu de meci si intregul vocabular de termeni si expresii, iarasi NBAul iese in fata. Adica e si super funny si super interesant sa asculti ce comenteaza oamenii aia. Nu in ultimul rand, ca reteta financiara NBA-ul iarasi bate Euroliga.

Am mai zis pe aici ca am fost si eu la vreo 3 meciuri de pre-seazon, doua a lui Bulls si unul a lui Heat. Tataaaa, ce plictiseala :) Deci in pre-season joaca o miutza ordinara, abia isi misca fundul pe teren. Bine, cumva de inteles avand in vedere numarul enorm de jocuri pe care il au in fiecare sezon.

Una peste alta, daca ar fi la aceeasi ora un meci de NBA si de Euroliga (de acelasi calibru, adica ori derby, ori intre doua "anonime"), in cele mai multe cazuri m-as uita la Euroliga, rezonez mai mult cu tipul asta de joc.

*toate regulile au favorizat, nu a favorizat 
click pt. Articol 18 January 2019 09:12
gyke Mda
0 
Hai că vin și eu cu o chestie ruptă din statistică, apropo de sistemul lui Rockets... În ultimele două meciuri Harden are peste 110 puncte, dar nici unul din acele puncte nu a venit în urma unei pase... Iar dacă tot vorbim de Harden, în meciul cu Nets a avut 23 de libere, iar toată echipa adversă 22. 
click pt. Articol 18 January 2019 08:34