Cornel Cioacata, performer în victoria contra BC Mureș

Ana-Maria Tutunaru

17.03.2018

CS Dinamo a obținut prima victorie din această ediție de campionat, scor 87-77, în compania celor de la BC Mureș.

Primul sfert a început cu gazdele în avantaj și după două coșuri de 3 puncte ale lui Stănescu, au ajuns la 15-8. Cu toate acestea, mureșenii au recuperat și la sfârșitul primelor zece minute scorul era 24-22 pentru gazde. Elevii lui... Bereș Lorant au reușit să egaleze la 49 și au intrat înaintea ultimului sfert la două puncte distanță, scor 57-55.

Cu patru minute rămase de jucat, Mureșul avea cinci puncte avans (69-64), dar din cauza eliminărilor lui Borșa și Gîrbea și a faptului că alți jucători evoluau cu 4 faulturi, Dinamo a revenit în joc, iar Cornel Cioacătă a trimis meciul în prelungiri printr-un and-one. În overtime gazdele au profitat de absențele din lotul mureșenilor și au câștigat cele cinci minute de prelungiri cu 14-4, stabilind scorul final la 87-77.

Cornel Cioacătă a fost cel mai bun jucător al partidei, cu 33 de puncte, 7 recuperări și o pasă decisiva, toate pentru o cotă a eficienței de +26. Extrema a înscris 11/19 de la 2 puncte(58%), 1/4 de la 3 puncte(25%) și 8/11 de la linia de libere(73%).

Cioacătă a adunat în această ediție a LNBM medii de 8.2 puncte, 3.4 recuperări și 0.8 pase decisive pe meci.

Cezar Stănescu și-a trecut în cont 21 de puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, toate pentru un indice al eficienței de +22. Fundașul a marcat 6/9 de la 2 puncte(67%), 2/6 de la 3 puncte(33%) și 3/6 de la linia de fault(50%).

Stănescu a adunat în această ediție a LNBM medii de 7.4 puncte, 3.1 recuperări și 3 pase decisive pe meci.

Amedeo Casale a avut și el o prestație solidă, încheiată cu un double double cu 21 de puncte și 13 recuperări, la care a mai adăugat 4 pase decisive. Extrema a înscris 7/16 de la 2 puncte(44%), 1/7 de la 3 puncte(14%) și 4/8 de la linia de libere(50%).

Casale a adunat în această ediție a LNBM medii de 13.2 puncte, 4.9 recuperări și1.3 pase decisive pe meci.

De precizat, este faptul ca cei trei au jucat peste 40 de minute.

*foto: sportpictures.eu