Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”


Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni

cristian achim oradea u bt cluj

CSM CSU Oradea a reușit calificarea în finala LNBM, după ce a trecut de U-BT Cluj, scor 91-86, în meciul 4 al seriei din semifinale.

La finalul partidei, antrenorul orădenilor, Cristian Achim, s-a arătat foarte mulțumit de victoria obținută de elevii săi:

„A fost un meci cu o încărcătură teribilă, o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere – fizic, mental, tactic, tehnic. O adevărată întrecere, atât prin prisma băncilor tehnice, cât și a jucătorilor. Eu cred că a fost o serie extrem de frumoasă și aș aprecia că am meritat să ne calificăm. Consider că am fost cu adevărat echipa mai bună. Dacă ne gândim că totuși din ultimele șase meciuri directe am pierdut unul singur, ascultați-mă cu atenție: acest lucru să-l faci împotriva Clujului este ceva ieșit din comun. Nu veți mai vedea așa ceva în istoria Clujului. Nu o să mai vedeți! Cum zic englezii, ‘mark my words’. Asta este ceva cu adevărat ieșit din comun.”

Cristian Achim a lăudat mai ales tăria de caracter a jucătorilor săi în primul meci al seriei, câștigat după prelungiri:

„Tocmai din acest motiv vreau să-mi felicit jucătorii. Au fost cu adevărat fantastici. Vreau să-i felicit pentru felul în care au reacționat în prelungirile din Meciul 1. A fost un meci pe care noi l-am controlat, dar Clujul a trimis jocul în prelungiri pe revenire. Am arătat caracter și am câștigat.”

Achim a ținut să mulțumească și fanilor orădeni:

„Vreau să mulțumesc, din suflet, fanilor noștri. Am experiență și știu ce vorbesc, realmente este ceva ce te poartă spre viitor. Este ceva fantastic ce ne oferă acest public. Vreau neapărat să le mulțumesc în cele mai frumoase cuvinte posibil deoarece această victorie este și a lor, în egală măsură. Încă o dată, acestea nu sunt doar niște cuvinte, credeți-mă ce vă spun. Este o realitate, pentru că eu simt cum energia publicului este transmisă către jucători și echipă. Sunt fericit și mândru că avem astfel de susținători.”

Antrenorul bihorenilor a vorbit și despre problemele din debutul sezonului și despre impresia lui față de seria cu U-BT Cluj:

„În ciuda acestui început de sezon, pentru noi cu niște probleme rare, este incredibil ce am putut păți în acest început de sezon. Cu toate acestea, ușor-ușor am reușit să ne redresăm. Am reușit să îi aducem pe Zekovic și pe Markovic, apoi să îl readucem pe Barnette, de care eu zic că ne-a ajutat foarte tare în aceste două meciuri. Chiar dacă aveam echipa oarecum mai nelegată, avem jucători cu calitate, cu caracter, cu mentalitate de învingători și jucători care luptă foarte, foarte mult. Clujul este o echipă excepțional de bună. Îl felicit pe Silvășan deoarece echipa lui joacă baschet, realmente joacă baschet.

Consider că am avut un plus de energie, de minte limpede în cele mai dificile momente. Poate că am avut jucătorii mai buni în anumite momente, chiar dacă eu consider că cele două echipe sunt egale din punct de vedere valoric”

Nu în ultimul rând, Achim a vorbit de importanța pe care o are baschetul pentru orașul Oradea:

„Consider că și publicul nostru a făcut diferența prin energia pe care ne-au dat-o. Și fanii de la Cluj sunt minunați, dar ai noștri ne dau o energie extraordinară. Uneori mă simțeam foarte dus de val. Aici în Oradea s-a format o comunitate baschetbalistică foarte puternică și reușim să concurăm cu Clujul, chiar dacă ei sunt cu 10 ani în fața noastră la nivel de juniori, dar și noi încercăm să îi prindem din urmă, pentru că felul în care se vorbește în oraș despre baschet, modul în care se muncește aici... Ce vedeți este doar vârful iceberg-ului. Toate aceste elemente sunt un pachet întreg care ne ajută oarecum să ajungem la astfel de performanțe.”

În finala LNBM, CSM CSU Oradea va întâlni CSU Sibiu, echipă care a trecut de SCM U Craiova tot cu 3-1.

*Foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa, Mara Mihăilescu, David Istrate / 20 May 2019 / 22:29


Galerie foto


5 
Achim si bafta in finala! 
20 May 2019 22:43
1 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
20 May 2019 23:22
1 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
20 May 2019 23:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea
Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon 
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
0 
Cred ca va alege in mod sigur Sibiu sau Oradea, tocmai pentru a prinde experienta in cupele europene. La Cluj sunt prea multe semne de intrebare, deocamdata.
La Sibiu cred ca va avea mai multe minute si libertate si va fi mai aproape de casa. Daca va avea o colaborare buna la lotul de U20 cu Fleseriu, s-ar putea sa-si doreasca sa evolueze sub comanda lui Dan.
Singurele avantaje pe care le-ar avea la Oradea sunt o sansa mai mare de a fi campion si posibil un plus financiar.
 
click pt. Articol 25 June 2019 20:29
0 
Mandache nu cred ca mai are contract cu Steaua. Are valoare si experienta si cred ca s-ar potrivi foarte bine pentru stilul de joc agresiv al echipei. 
click pt. Articol 25 June 2019 19:57
bulcul Zeko + Marko
0 
Personal, imi place mult duo-ul asta de sub panou, atletic, mobil, dupa multe sezoane in care imi mancam nervii cu lehamitea de Tabarna contra vreunui Barro, Diaz, Falker... Insa nu stiu daca pot face fata nici acestia impotriva unor pivoti solizi, cum au fost cei ai Sibiului din sezonul trecut, si probabil cum vor fi in Europa, cand, daca meciurile au miza si se da totul pe teren, la recuperari ramanem mult in urma. In orice caz, ma bucur de vestea asta. 
click pt. Articol 25 June 2019 18:48
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16