Cristian Achim: „Este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”


Încă 6 zile până la primul meci oficial pentru CSM CSU Oradea, însă campioana are probleme de efectiv

CSM CSU Oradea a pierdut categoric aseară pe teren propriu amicalul cu KK Igokea Aleksandrovac, la 30 de puncte diferență, scor final 66-96. Cristian Achim a fost nevoit încă o dată să joacă în efectiv redus, asta după ce Giordan Watson și Bobe Nicolescu sunt la lotul național, Sean Barnette are probleme de natură personală, în timp ce Sean Denison nu este refăcut după o accidentare. 

Problemele din cadrul lotului campioanei vin cu 6 zile înainte de debutul în noul sezon competițional. Orădenii vor evolua în preliminariile Basketball Champions League în Finlanda, pe terenul celor de la Karhu Basket, pe data de 20 septembrie. În opinia tehnicianul Oradiei este aproape imposibil că echipa sa să alinieze tot lotul de jucători în acest prim duel din sezonul 2018-2019. 

În primul rând rămâne să vedem ce jucători vom avea la dispoziție la primul meci oficial. Cât timp am fost în efectiv complet lucrurile au decurs foarte bine, atât în antrenament, cât și în jocurile de verificare. Actualmente avem probleme de efectiv, dar vom încerca să ne adaptăm. Watson și Nicolescu vor reveni de la lot pe 18 septembrie. Nu pot să spun când vor reveni Denison și Barnette. Am mai avut probleme de acest gen, sperăm să trecem peste ele cât de repede, însă este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”, a declarat Cristian Achim, conform site-ului oficial al clubulului bihorean. 

CSM CSU Oradea a pierdut și cel de-al doilea meci de când au apărut problemele de lot. În primă fază s-au înclinat în fața celor de la DEAC Debrecen la 10 puncte diferență, scor final 67-77. Acum a venit un eșec usturător chiar în Arena „Antonio Alexe” la 30 de puncte diferență, 66-96, cu echipa bosniacă KK Igokea Aleksandrovac.

În meciul de aseară pentru roș-albaștri au punctat  Valeika 17, Kariniauskas 15, Richard 10, Fometescu 9, Pasalic 8, Petrescu 5 și Gavrilă 2.

Dacă la partida de joi seara accesul suporterilor a fost permis, la duelul de astăzi, 14.09, dintre CSM CSU Oradea și Igokea Aleksandrovac, nu se va permite accesul în arenă deloc. Confruntarea va debuta la ora 16:30.

*Foto: Andreea Vlase @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Radu Bărăian / 14 September 2018 / 8:00


Galerie foto


euroman barnette
0 
ce se intimpla cu Sean? ce probleme are si cinq se vor rezolva?.....intreb pt un prieten! 
14 September 2018 08:58
Oldtimer Lamurire
0 
Incercam cu totii, redactori si o mare majoritate dintre cei care posteaza pe acest forum, sa nu transformam totalbaschet.ro in cancanbaschet.ro....Legat de viata personala a sportivilor si/sau staff-urilor echipelor, pe TB s-au postat articole vizand starea de sanatate a acestora sau care punctau eventuale evenimente fericite (logodna /casatorie, nasterea unui copil etc)
E drept, unii dintre noi mai derapeaza, si se refera la detalii private de un cu totul alt gen decat cele mai sus amintite dar se intampla suficient de rar pentru a nu fi considerat un obicei...
Sean Barnette are cont de Facebook si o multime de prieteni din Romania...prietenul dvs. poate incerca sa se informeze direct de la dl. Barnette... 
14 September 2018 17:56
Oldtimer Din pacate
0 
problema e de natura medicala....serioasa Gasiti detalii pe ebihoreanul... Iar incepem "bine" sezonul... cu efectivul ciuntit si cu moralul la cota de avarie...  
14 September 2018 18:42
3punkte Sub panou si la recuperãri
0 
Vom Pierde mingi asta e concluzia... 
15 September 2018 09:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49