Cristian Achim: „Este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”


Încă 6 zile până la primul meci oficial pentru CSM CSU Oradea, însă campioana are probleme de efectiv

CSM CSU Oradea a pierdut categoric aseară pe teren propriu amicalul cu KK Igokea Aleksandrovac, la 30 de puncte diferență, scor final 66-96. Cristian Achim a fost nevoit încă o dată să joacă în efectiv redus, asta după ce Giordan Watson și Bobe Nicolescu sunt la lotul național, Sean Barnette are probleme de natură personală, în timp ce Sean Denison nu este refăcut după o accidentare. 

Problemele din cadrul lotului campioanei vin cu 6 zile înainte de debutul în noul sezon competițional. Orădenii vor evolua în preliminariile Basketball Champions League în Finlanda, pe terenul celor de la Karhu Basket, pe data de 20 septembrie. În opinia tehnicianul Oradiei este aproape imposibil că echipa sa să alinieze tot lotul de jucători în acest prim duel din sezonul 2018-2019. 

În primul rând rămâne să vedem ce jucători vom avea la dispoziție la primul meci oficial. Cât timp am fost în efectiv complet lucrurile au decurs foarte bine, atât în antrenament, cât și în jocurile de verificare. Actualmente avem probleme de efectiv, dar vom încerca să ne adaptăm. Watson și Nicolescu vor reveni de la lot pe 18 septembrie. Nu pot să spun când vor reveni Denison și Barnette. Am mai avut probleme de acest gen, sperăm să trecem peste ele cât de repede, însă este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”, a declarat Cristian Achim, conform site-ului oficial al clubulului bihorean. 

CSM CSU Oradea a pierdut și cel de-al doilea meci de când au apărut problemele de lot. În primă fază s-au înclinat în fața celor de la DEAC Debrecen la 10 puncte diferență, scor final 67-77. Acum a venit un eșec usturător chiar în Arena „Antonio Alexe” la 30 de puncte diferență, 66-96, cu echipa bosniacă KK Igokea Aleksandrovac.

În meciul de aseară pentru roș-albaștri au punctat  Valeika 17, Kariniauskas 15, Richard 10, Fometescu 9, Pasalic 8, Petrescu 5 și Gavrilă 2.

Dacă la partida de joi seara accesul suporterilor a fost permis, la duelul de astăzi, 14.09, dintre CSM CSU Oradea și Igokea Aleksandrovac, nu se va permite accesul în arenă deloc. Confruntarea va debuta la ora 16:30.

*Foto: Andreea Vlase @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Radu Bărăian / 14 September 2018 / 8:00


Galerie foto


euroman barnette
0 
ce se intimpla cu Sean? ce probleme are si cinq se vor rezolva?.....intreb pt un prieten! 
14 September 2018 08:58
Oldtimer Lamurire
0 
Incercam cu totii, redactori si o mare majoritate dintre cei care posteaza pe acest forum, sa nu transformam totalbaschet.ro in cancanbaschet.ro....Legat de viata personala a sportivilor si/sau staff-urilor echipelor, pe TB s-au postat articole vizand starea de sanatate a acestora sau care punctau eventuale evenimente fericite (logodna /casatorie, nasterea unui copil etc)
E drept, unii dintre noi mai derapeaza, si se refera la detalii private de un cu totul alt gen decat cele mai sus amintite dar se intampla suficient de rar pentru a nu fi considerat un obicei...
Sean Barnette are cont de Facebook si o multime de prieteni din Romania...prietenul dvs. poate incerca sa se informeze direct de la dl. Barnette... 
14 September 2018 17:56
Oldtimer Din pacate
0 
problema e de natura medicala....serioasa Gasiti detalii pe ebihoreanul... Iar incepem "bine" sezonul... cu efectivul ciuntit si cu moralul la cota de avarie...  
14 September 2018 18:42
3punkte Sub panou si la recuperãri
0 
Vom Pierde mingi asta e concluzia... 
15 September 2018 09:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM - Cum se modifică loturile echipelor din grupele Galbenă și Albastră în faza a doua a competiției
Odată cu faza a doua din sezonul regulat al LNBM toate echipele din aceste grupe vor avea voie cu 6 străini în lot 
Decizia FRB după scandalul „tabela de la Pitești"
Ce amendă a primit clubul 
CSM Phoenix CSU Galați a efectuat două transferuri
Echipa de la Dunăre se întărește pentru prezența în Grupa Galbenă 
Vladan Vukosavljevic – cel mai bun marcator în Grupa Valorică A
Trey Zeigler și Kevin Allen au impresionat în celelalte două grupe valorice 
Florin Nini a oferit o opinie echilibrată cu privire la regula U23 din LNBM
Antrenorul Piteștiului i-a dat replica lui Sasha Ocokoljic: „Vine dintr-o țară cu alte idei și alte resurse” 
FRB a schimbat din mers regulile pentru faza a doua din LNBM
S-au votat modificări importante pentru ultimele două grupe valorice, opuse regulamentului inițial 
CSO Voluntari a realizat al 3-lea extra transfer
Robert Lee Jones III se alătură echipei lui Eugen Ilie 
Programul Grupei Roșii din Liga Națională de Baschet Masculin
Când se joacă derby-urile din faza a doua a competiției 
Oficial. Cum arată grupele din faza a doua a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Ce a decis FRB după retragerea celor de la Cuza Sport Brăila 
Interviu inedit cu Bobe Nicolescu. Care este mâncarea lui favorită, ce alege între NBA și Euroligă și care este cea mai amuzantă întâmplare din carieră
Unul din cei mai valoroși jucători români U23 a oferit fanilor șansa de a îl cunoaște mai bine 
Eduard Popa Multumim
0 
Corectat. In sferturile 1 si 2 trebuie sa fie U23.  
click pt. Articol 16 January 2019 11:30
TitiAcs pai nu-i normal ?
0 
doar se joaca pina instalatia arata 0:00 :)) 
click pt. Articol 16 January 2019 09:51
TitiAcs o decizie
0 
gen : lasa-ma sa te las ! Pupat piata "endependentei " . 
click pt. Articol 16 January 2019 09:50
studentU in sferturile 2 si 3
0 
trebuie sa fie pe parchet romanul sub 23 de ani sau in sferturile 1 si 2? 
click pt. Articol 16 January 2019 09:25
0 
Sa intelegem ca problemele financiare s-au rezolvat ? Ar fi o veste buna pt clubul galatean si pt baschetul romanesc, in general 
click pt. Articol 15 January 2019 20:57
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica? Baiu' e ca,de la cap se impute pestele! 
click pt. Articol 15 January 2019 20:53
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica?Stii cum se spune in Ardeal?Nu se face bine veci,arbitrajul romanesc! 
click pt. Articol 15 January 2019 20:46
adu :)))
0 
Si daca instalatia tehnica arata ca mai sunt 5 sferturi de jucat se jucau? Cine garanteaza ca instalatia noua nu da erori???bai aia a fost greseala umana ca nu a verificat nimeni minutele.Va dati seama???se puteau juca 2 zile..ca nu era instalatia tehnica cea corecta.. 
click pt. Articol 15 January 2019 18:32
0 
Penibil! Intelegeam o mica amenda, dar principalii vinovati sunt comisarul, arbitrii. :) 
click pt. Articol 15 January 2019 18:12
ajax Frb
0 
Din ce știu la masa oficială sunt scoreri și timeri din cadrul clubului organizator, dar vina principală fără îndoială că aparține comisarului frb, care trebuia sa sesizeze eroarea (că doar de asta e trimis sa supervizeze o partida oficială, nu sa stea la taclale cu spectatorii). Probabil că și brigada de arbitri trebuia penalizată, iar clubul avertizat. Cam asa as vedea o decizie justă. 
click pt. Articol 15 January 2019 18:12