Cristian Achim: "Nu credeam că se poate să termini un meci cu 65% la trei puncte"


Tehnicianul lui CSM Oradea a vorbit despre eșecul din partida cu BC Timișoara

Cristian Achim, a explicat eșecul lui CSM Oradea în fața Timișoarei, în partida desfășurată la Arena Antonio Alexe din Oradea:

"Am avut parte de unul dintre cele mai frumoase meciuri de baschet jucate aici. Chiar foarte frumos. Dincolo de amărăciunea înfrângerii, felicit ambele echipe pentru jocul prestat. Au oferit un spectacol baschetbalistic. Multe răsturnări de scor, multe parțiale la zero. Putea să câștige oricine. Din păcate pentru noi diferența s-a făcut la aruncările de trei puncte. 65% la acest procedeu pentru Timișoara a făcut diferența. Eu unul nici ca jucători și nici ca antrenor nu am mai întâlnit așa ceva. Dar se pare că există și se pare că există împotriva mea.

Mă bucur pentru jucătorii care au fost mai puțin apreciați până acum, dar au demonstrat că sunt jucători de certă valoare. Și asta cred că e indubitabil pentru toată lumea. Sper că am pus punct discuției cu privire la valoarea lor.

Sunt supărat că am încheiat șirul de victorii consecutive. Dar când mă uit pe procentajul Timișoarei la aruncările de trei puncte nu ai cum să câștigi. Aproape că rămân fără reacție în această situație. Majoritatea acestor coșuri au fost marcate pe contraatac, pe tranziție. Sunt jucători foarte buni care au tărie de caracter în momentele cheie.

M-am așteptat să joace cu Archie pe poziție 4. Același lucru l-au făcut și anul trecut. Știam că Archie va juca la Pesic. Nu am fost surprins nici de titularizarea lui Căpușan. Îl cunosc, știam la ce să mă aștept.

Am ratat prea multe libere pentru că într-un meci ca și acesta contează fiecare punct. De asemenea, am pierdut un avantaj substanțial extrem de rapid. Nu am reușit să-i împiedicăm să revină rapid în joc. Nu am reușit să oprim iureșul lor. Am vorbit să rămânem calmi, însă nu așa s-a întâmplat.

E dureros pentru că am pierdut pentru prima dată în acest sezon, dar în cele din urmă acest lucru trebuia să se întâmple. Mai ales dacă ținem cont de nivelul acestui campionat." 



Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Adrian Micinic / 27 October 2012 / 0:16


Galerie foto


sundance Antrenori
0 
Astazi, in acest meci, s-au intalnit cei mai buni doi tehnicieni din Romania! S-a vazut si din meci. Felicitari lui Badnjarevic pentru cum a gandit jocul si pentru declaratia: "Daca as putea sa gasesc o explicatie pt oscilatiile din jocul nostru probabil as antrena in NBA". Poate nu chiar in NBA dar sigur nu in Romania. Cu toate astea cred ca Achim a castigat in "meciul" de pe banca. De ce? In primul rand lotul Oradei este mai slab(ca valori individuale), avand si un buget mai mic, iar in al doilea rand nu cred ca va mai exista echipa in acest sezon care sa termine cu 65% la 3p. Ce-i drept, nici acel 74% la 2p al Oradei nu e cu mult mai putin impresionant si greu de atins. Spun toate astea ca un spectator neutru care a vazut meciul la TV. 
27 October 2012 01:52
0 
Cum a jucat PESIC ? Dupa parerea mea, desi a dat 20 de puncte a fost unul din factorii care au condus la pierderea meciului. A alternat reusitele de exceptie cu faze in care s-a comportat ca un .......Verificati sfertul 3 unde de la +15 a facut 3 T.O incheiate cu puncte si care a readus Timisoara in joc. Nu mai stiu ce sa cred ... Dar cand te bazezi atat de mult pe un astfel de jucator vei ramane mereu pe locurile 5-6. Cred ca cei 2 americani pot mult mai multe si daca ar fi lasati de Pesic si Maric echipa ar arata mult mai bine. Bravo Bogdan !!! Ai aratat d-nului Achim ca se poate baza pe tine mult mai mult decat crede el.. 
27 October 2012 08:57
soreli CREDE !!!
0 
Meciul a fost pierdut de antrenor .Un antrenor cat de cat bun stia cum sa gestioneze cele 15 pcte. Stia de asemenea cum sa conduca ultimul atac .Iar faptul ca Pesici si Maric vor juca slab ar fi trebuit sa-l stie d-l antrenor ( auzi cel mai bun din Ro, sa fim seriosi ). Pacat ! 
27 October 2012 12:05
0 
sunt de acord cu tine. de fapt si cu autorul mesajului anterior tie. nu dai finalul jocului pe mana unui jucator inconstant. poate cu lupusavei introdus mai repede pe teren si cu jocul pe el nu s-ar fi apropiat timisorenii de oradeni. era in forma dupa cum am vazut, iar cand el e in forma, face minuni!  
28 October 2012 02:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10