Dan Calancea: „Probabil două sportive de la Satu Mare câștigă cât toată echipa noastră”


Antrenorul Olimpiei CSU Brașov a vorbit și despre problemele cu care se confruntă să completeze lotul

Olimpia CSU Brașov găzduiește în această seară duelul cu CSM Satu Mare, din etapa secundă a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Pentru alb-albastre este primul meci în campionat, după ce partida din prima etapă, de la Cluj-Napoca, a fost amânată. Dan Calancea, antrenorul brașovencelor, a prefațat duelul cu vicecampioana și a vorbit despre problemele echipei sale de a-și completa lotul.

„Sunt cuprins de un sentiment de furie. Sunt câteva lucruri care nu funcționează cum ar trebui la echipa noastră. Avem doar 9 jucătoare, ceea ce e inadmisibil. E frustrant că nu găsim o jucătoare româncă pentru poziția 4-5, deși avem bugetul necesar. Nu e nimeni de vină, dar aceasta este situația. Este dificil să te antrenezi în 9 jucătoare, să nu poți să te pregătești 5 contra 5. E frustrant și că jucătoarele pe care le aducem, după un an pleacă la Sf. Gheorghe. Au fost Webb, Ghizilă, acum Higgins. E păcat că nu le putem păstra, să ne putem propune și noi mai mult, să putem în mod real să atacăm locurile 1-2. În aceste condiții, este foarte dificil. Sperăm că pe parcurs lucrurile se vor regla. Pe mine, toate astea mă ambiționează”, a declarat Dan Calancea în cadrul unei conferințe de presă, citat de mytex.ro.

Tehnicianul brașovean a vorbit și despre favoritele la titlu, dar și despre salariile de la alte echipe, pe care le consideră nejustificate în comparație cu valoarea campionatului.

„Sunt două echipe favorite la titlu, Sfântu Gheorghe și Satu Mare. Apoi, suntem noi, Târgoviște și Arad, iar Clujul este puțin sub ca nivel. Ne dorim să ne apărăm medalia de bronz, pe care am cucerit-o sezonul trecut. Important va fi să ne aflăm în vârf de formă în play-off. La jocul cu Satu Mare, oaspetele sunt favorite. E o echipă cu un lot complet, 15 jucătoare foarte valoroase. Probabil, două sportive de la ele câștigă cât toată echipa noastră. Se dau salarii imense nejustificat. Nu mi se pare normal să se dea aceste sume neconforme cu realitatea și cu valoarea campionatului. Și în aceste condiții, vom încerca să speculăm punctele mai slabe ale rivalelor și vom face tot posibilul să câștigăm”, a adăugat Dan Calancea.

Meciul dintre Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare se joacă astăzi, de la ora 18:00, la sala D.P. Colibași.Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Calancea
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 12 October 2018 / 9:20


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Kristina Higgins a bifat al 15-lea double-double în prima grupă valorică din LNBF
Marina Solopova și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte în campionat în victoria cu fosta ei echipă 
Brankica Hadzovic, din nou coșghetera celor de la FCC ICIM Arad
Sârboaica a fost urmată de Williams, cu un nou double-double, și Mercea în victoria cu Phoenix Știința  
Laura Vaida, cea mai eficientă jucătoare a meciului cedat de CSM Târgoviște la Cluj-Napoca
Tânărul pivot a reușit al 4-lea său double-double în această ediție a LNBF 
Tierra Henderson a stabilit un nou record stagional de intercepții în LNBF
Americanca a reușit primul său double-double la Universitatea Cluj în victoria cu CSM Târgoviște 
Predrag Stanojcic: „Cel mai important pentru noi a fost să nu se accidenteze nimeni înainte de Final 4”
Phoenix Știința Constanța a pierdut la Arad în ultima etapă din Grupa Roșie a LNBF 
Bogdan Bulj: „A fost o victorie bună pentru noi. Echipa mea a făcut multe greșeli în apărare”
FCC ICIM Arad și-a asigurat locul 4 înainte de play-off după victoria cu Phoenix Știința Constanța 
Carmin Popa: „Ne-am autodepășit după părerea mea”
CS Universitatea Cluj-Napoca s-a impus în fața lui CSM Târgoviște după un final tensionat 
ACS Sepsi SIC a încheiat cu un parcurs perfect acasă în sezonul regulat din LNBF
Campioana s-a desprins în repriza secundă cu CSM Satu Mare, primind doar 5 puncte în sfertul trei 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 24 puncte 
FCC ICIM Arad urcă pe locul 4 înainte de play-off după rezultatele din ultima etapă a Grupei Roșii
Arădencele au câștigat fără emoții acasă cu Phoenix Știința 
0 
Felicitari pentru cum ati jucat acest meci(si de fapt tot sezonul).La multi ani si o cariera cat mai reusita in baschet iti doresc IRINA PARAU. MULTUMESC. 
click pt. Articol 24 March 2019 12:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI SEPSI SIC!! TE ASTEPTAM PE TEREN IOANA!! 
click pt. Articol 24 March 2019 10:37
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Aradul si Satu Mare sint cele doua echipe foarte dure din campionat.Intereseul lor este oprirea adversarelor indiferent de metode,iar arbitrii nu sanctioneaza de multe ori aceste duritati la intimidare si accidentare...fluiera niste atingeri superficiale,si atacul direct la corp,lasa neobservate...mai ales in meciurile celor de la SEPSI !  
click pt. Articol 24 March 2019 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana este o superjucatoare si foarte talentata.Pacat ca nu va prinde finalul campionatului,pentru ca marita si era una dintre arhitectele succesului in acest campionat. Insanatosire grabnica,si te asteptam pe teren Ioana!! 
click pt. Articol 24 March 2019 10:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana nu va schimba pe SEPSI cu Satu Mare !!Ea este o campioana,si va juca doar la o echipa campioana sau in strainatate... 
click pt. Articol 24 March 2019 10:22
laca1968 Intrebare
0 
Ce spune regulamentul FRB, daca in prima repriza junioara de la o echipa sangereaza si nu are rezerva pe banca? Multumesc anticipat pt raspuns! 
click pt. Articol 23 March 2019 21:53
0 
Ioana este o profesionista. Nu va juca niciodata la un club de amatori 
click pt. Articol 23 March 2019 10:25
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
Ioana Ghizila la anu e in SATU MARE , vedem la meciul de cupa :) 
click pt. Articol 22 March 2019 16:02
0 
Ioana cel mai bun transfer al sezonului la Sepsi! 
click pt. Articol 21 March 2019 17:01
0 
Felicitari D Williams! Sigur te asteapta un contract cu S.M. 
click pt. Articol 19 March 2019 18:42