Dan Calancea: „Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă”


Olimpia CSU Brașov a avut cu 10 aruncări în plus față de campioană, dar procentaj cu 30% mai slab

Olimpia CSU Brașov a cedat cu 53-91 acasă cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în penultima etapă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Gazdele au avut în total 73 de aruncări din acțiune, dar doar 27% dintre ele și-au găsit ținta. Campioana a încheiat partida cu 63 de șuturi și 57% au fost reușite.

„Din păcate, în jocul de astăzi, este o înfrângere pentru echipa noastră. Din punctul meu de vedere, cred că atmosfera din sală le-a timorat foarte mult pe jucătoarele noastre, altfel n-am cum să îmi explic cum este posibil ca la începutul sfertului trei noi să avem cu 12 atacuri mai mult decât echipa din Sf. Gheorghe, este ceva incredibil, și să fie diferența aceasta.

Au fost până la pauza mare, cel puțin, cred că 10-15 situații de aruncări deschise de sub panou, ratate de noi. Am avut și 0/11 la trei puncte, ne-am trezit mult prea târziu, am început să marcăm coșurile de trei puncte, cu care echipa noastră obișnuiește publicul brașovean, mult prea târziu. Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă. Sunt convins că, în ciuda înfrângerii de astăzi, vom da o cu totul și cu totul altă replică în meciul de peste două săptămâni de la Sfântu Gheorghe din semifinalele Cupei României”, a declarat după meci Dan Calancea, antrenorul echipei brașovene.

Olimpia CSU își asigurase locul 3 la finalul sezonului regulat după succesul din etapa precedentă, astfel că rezultatul de sâmbătă nu îi afectează clasarea finală înainte de play-off.

„Faptul că în ultima etapă stăm este un avantaj, fetele cu siguranță se vor reface mai bine pentru Final Four-ul Cupei României, care este la sfârșitul lunii martie. Va începe play-off-ul, după rezultatele de astăzi lucrurile sunt 80-90% clare, vom juca în compania echipei din Constanța în prima manșă din play-off. Să sperăm că și în acest an, așa cum am obișnuit iubitorii de sport din orașul nostru, vom mai juca încă o finală. O semifinală este deja realizată în Cupa României. Sunt convins că suntem capabili să jucăm o finală de campionat”, a mai spus Dan Calancea.

Formația de sub Tâmpa stă în ultima etapă din campionat, astfel că următorul meci va fi tot în compania covăsnencelor. Semifinala Cupei României va avea loc în 30 martie, la Sepsi Arena.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Calancea
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 17 March 2019 / 16:10


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
BRAVO DOMNULE CALANCEA,DE ACEASTA DATA ATI FOST PLIN DE SPORTIVITATE RECUNOSCAND CA SEPSI SIC ESTE O ECHIPA MAI VALOROASA!Cu siguranta,veti pierde si in cupa,dar acest lucru nu inseamna,ca aveti un lot slab.Brasovul este una dintre cele mai bune echipe.... 
17 March 2019 16:46
laca1968 Draga TB
0 
Iata comentariul pe care-l asteptasem de la domnul profesor. Nu stiu de ce ati sters postarea mea. Nu cred ca a avut ceva negativ sau jignitor. Cat despre atmosfera: Au fost doua tabere, cea din Sfantu, care isi sustinea civilizat echipa, ca intotdeauna, si cea din Brasov, care sufla non stop in vuvuzele, lucru interzis dupa informatiile mele.Intrebare: Ce anume v-a timorat jucatoarele dom profesor? 
17 March 2019 19:17
0 
Regulament FRB, articolul 3.25 
17 March 2019 19:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
ACS Sepsi SIC păstrează 7 jucătoare din lotul care a câștigat eventul în sezonul recent încheiat
Annemarie Godri-Părău, una dintre jucătoarele care vor continua pentru alb-verzi 
CSM Satu Mare a rămas fără antrenorul Maikel López
Tehnicianul spaniol va fi secund la Shanxi Riu Flame, în China 
Andra Mandache se alătură „coșmarului” său din ultimele 3 sezoane, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Jucătoarea de 38 de ani va evolua la echipa în fața căreia a pierdut ultimele trei finale ale LNBF 
Andrea Olah (Orosz) și Andreea Huțanu vor juca la CSM Satu Mare și în stagiunea următoare
Olah va fi la al 4-lea sezon consecutiv în alb-roșu, iar Huțanu la al 2-lea 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13