Dan Calancea: „Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă”


Olimpia CSU Brașov a avut cu 10 aruncări în plus față de campioană, dar procentaj cu 30% mai slab

Olimpia CSU Brașov a cedat cu 53-91 acasă cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în penultima etapă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Gazdele au avut în total 73 de aruncări din acțiune, dar doar 27% dintre ele și-au găsit ținta. Campioana a încheiat partida cu 63 de șuturi și 57% au fost reușite.

„Din păcate, în jocul de astăzi, este o înfrângere pentru echipa noastră. Din punctul meu de vedere, cred că atmosfera din sală le-a timorat foarte mult pe jucătoarele noastre, altfel n-am cum să îmi explic cum este posibil ca la începutul sfertului trei noi să avem cu 12 atacuri mai mult decât echipa din Sf. Gheorghe, este ceva incredibil, și să fie diferența aceasta.

Au fost până la pauza mare, cel puțin, cred că 10-15 situații de aruncări deschise de sub panou, ratate de noi. Am avut și 0/11 la trei puncte, ne-am trezit mult prea târziu, am început să marcăm coșurile de trei puncte, cu care echipa noastră obișnuiește publicul brașovean, mult prea târziu. Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă. Sunt convins că, în ciuda înfrângerii de astăzi, vom da o cu totul și cu totul altă replică în meciul de peste două săptămâni de la Sfântu Gheorghe din semifinalele Cupei României”, a declarat după meci Dan Calancea, antrenorul echipei brașovene.

Olimpia CSU își asigurase locul 3 la finalul sezonului regulat după succesul din etapa precedentă, astfel că rezultatul de sâmbătă nu îi afectează clasarea finală înainte de play-off.

„Faptul că în ultima etapă stăm este un avantaj, fetele cu siguranță se vor reface mai bine pentru Final Four-ul Cupei României, care este la sfârșitul lunii martie. Va începe play-off-ul, după rezultatele de astăzi lucrurile sunt 80-90% clare, vom juca în compania echipei din Constanța în prima manșă din play-off. Să sperăm că și în acest an, așa cum am obișnuit iubitorii de sport din orașul nostru, vom mai juca încă o finală. O semifinală este deja realizată în Cupa României. Sunt convins că suntem capabili să jucăm o finală de campionat”, a mai spus Dan Calancea.

Formația de sub Tâmpa stă în ultima etapă din campionat, astfel că următorul meci va fi tot în compania covăsnencelor. Semifinala Cupei României va avea loc în 30 martie, la Sepsi Arena.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Calancea
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 17 March 2019 / 16:10


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
BRAVO DOMNULE CALANCEA,DE ACEASTA DATA ATI FOST PLIN DE SPORTIVITATE RECUNOSCAND CA SEPSI SIC ESTE O ECHIPA MAI VALOROASA!Cu siguranta,veti pierde si in cupa,dar acest lucru nu inseamna,ca aveti un lot slab.Brasovul este una dintre cele mai bune echipe.... 
17 March 2019 16:46
laca1968 Draga TB
0 
Iata comentariul pe care-l asteptasem de la domnul profesor. Nu stiu de ce ati sters postarea mea. Nu cred ca a avut ceva negativ sau jignitor. Cat despre atmosfera: Au fost doua tabere, cea din Sfantu, care isi sustinea civilizat echipa, ca intotdeauna, si cea din Brasov, care sufla non stop in vuvuzele, lucru interzis dupa informatiile mele.Intrebare: Ce anume v-a timorat jucatoarele dom profesor? 
17 March 2019 19:17
0 
Regulament FRB, articolul 3.25 
17 March 2019 19:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC câștigă și meciul doi de acasă cu FCC ICIM Arad din semifinala LNBF
Campioana a făcut diferența de după semicerc și are 2-0 în serie după un joc puțin mai echilibrat ca primul  
CSM Satu Mare conduce cu 2-0 în semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Vicecampioana s-a impus și în al doilea meci de acasă, în care s-a desprins decisiv în sfertul 3 
CSM Târgoviște va juca pentru locul 5 după ce s-a impus din nou cu CSU CSM Oradea, la Pitești
Dâmbovițencele încheie fără probleme cu 2-0 seria cu echipa venită din a doua grupă valorică  
Jovana Pasic: „Am câștigat și asta este important, dar este doar un pas în drumul spre aur”
ACS Sepsi SIC a obținut o victorie clară în primul meci din semifinala LNBF cu FCC ICIM Arad 
CSM Târgoviște întrerupe seria de înfrângeri cu un succes în primul meci pentru locurile 5-8
Dâmbovițencele au folosit puțin jucătoarele experimentate în duelul cu tânăra echipă din Oradea  
Bogdan Bulj: „Nu am răspuns bine apărării agresive. Am fost moi în ambele direcții”
FCC ICIM Arad a pierdut la 27 de puncte în deplasare primul meci din semifinala cu ACS Sepsi SIC 
Romina Filip: „Am întâlnit una dintre cele mai solide echipe ale ligii în acest sezon, cu pretenții justificate la câștigarea unui trofeu”
Românca a fost a doua marcatoare a Olimpiei CSU Brașov în primul joc al semifinalei cu CSM Satu Mare 
Marina Solopova, triple-double în victoria lui Sepsi SIC din primul meci al semifinalei cu FCC ICIM Arad
Kristina Higgins a reușit al 17-lea double-double pentru alb-verzi în campionat 
ACS Sepsi SIC deschide semifinala cu o victorie clară cu FCC ICIM Arad
Alb-verzile au controlat primul meci al seriei și au înscris 30 de puncte pe contraatac 
CSM Satu Mare se impune acasă în primul meci din semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Sătmărencele au condus tot jocul și au avut un procentaj foarte bun la șuturile din semicerc 
laca1968 Incredibil!
0 
O specie nemaiantalnita intr-o arena sportiva! Un asa numit presedinte de club isi arata fundul si arunca cu muci la adresa unor femei din tribuna. Congrat Marcel Urban ! 
click pt. Articol 25 April 2019 22:04
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37