Dan Fleșeriu: „Anul ăsta avem o echipă bună care ar putea să obțină o medalie. Dacă nu o să ne antrenăm în sala în care jucăm, n-o să avem nicio șansă”


Antrenorul sibienilor a fost mulțumit de victoria elevilor săi cu U-BT Cluj, dar este frustrat că urmează 2 săptămâni în care echipa nu va putea intra în sală

*foto: Alina Cojocaru/frbaschet.ro

BC CSU Sibiu s-a impus cu 85-74 în derby-ul cu rivala U-BT Cluj și a egalat-o în fruntea clasamentului. Antrenorul sibienilor, Dan Fleșeriu, s-a declarat mulțumit de risipa senzațională de energie a elevilor săi, a apreciat aportul tuturor celor care au intrat, dar a tras din nou semnale de alarmă în ceea ce privește continuitatea antrenamentelor.

„Mulțumit de victorie, mulțumit astăzi de energia pe care am arătat-o și evident, mulțumit de rezultat. Dar nu trebuie să sărim calul, nu suntem nici măcar aproape de ceea ce putem să facem, să jucăm, și asta din cauza, știți bine, a problemelor pe care le avem cu sala, evident.

Cu Clujul este întotdeauna un derby pentru sibieni și pentru echipă și simt băieții lucrul ăsta. Faptul că a venit ieri galeria la antrenament să ne încuajeze, probabil a contat extrem de mult și-au dat seama și cei nou-veniți cât de important este un meci cu Clujul. Evident contează. De aia ține campionatul așa de mult, de aia jucăm așa de multe meciuri cu echipele bune din campionat ca să existe spectacolul ăsta și ca lumea să se bucure”, a declarat Dan Fleșeriu după meci.

Acesta a vorbit și despre evoluția lui Justas Tamulis, autor a 16 puncte.

„Tamulis a jucat foarte bine în meciul cu Steaua, a jucat astăzi foarte bine. Când nu i-a intrat de 3, la un momentdat, a reușit să facă câteva pătrunderi, să obțină fault, a dat libere, deci un băiat deștept care are totuși 24 de ani și nu putem să așteptăm să joace ca Dykes sau Rasic. Nu avem jucători de nivelul ăla de experiență. Sunt mulțumit de el, evident. Este un jucător bun, inteligent, care poate să joace mai multe poziții, 1,2,3, exact ce ne-am fi dorit noi. Evident, lumea se va pregăti împotriva lui și va fi din ce în ce mai greu. Dar pregătirea împotriva lui va da mai mult spațiu celorlalți și atunci așteptăm să iasă Kevin la rampă, să iasă Prat la rampă, așa cum a ieșit astăzi, și în continuare. Astăzi toți cei care au intrat au dat maximum și nu cred că pot să spun măcar un jucător care a intrat că nu a făcut treabă bună”, a adăugat Fleșeriu.

Antrenorul sibian crede că echipa sa are șanse să obțină în sfârșit o medalie, dar nu poate ajunge pe podium dacă nu are parte de continuitate la antrenamente. Acesta este deranjat că târgurile și voleiul nu permit echipei sale să se antreneze în sala unde joacă pentru perioade lungi, iar acest lucru se poate simți în top 6 și în play-off. Dan Fleșeriu se gândește chiar la plata unei chirii pentru a rezolva problema cu sala.

„Dacă ne-am putea antrena mai mult, am putea să jucăm. Nu există performanță fără antrenament. O să spun asta, chiar dacă risc să fiu plictisitor, până cei care pot face ceva pentru lucrul acesta înțeleg. Este păcat, că anul ăsta avem o echipă bună care ar putea să obțină în sfârșit o medalie, cu șanse reale. Dacă nu o să ne antrenăm în sala în care jucăm, n-o să avem nicio șansă. Din păcate urmează 2 săptămâni în care n-o să putem intra în sală și de asta sunt dezamăgit, îngrijorat, supărat, frustrat, pentru că astăzi am arătat că putem face la campionat, jucând împotriva probabil celei mai bune echipe din campionat.

Ar fi greu să ne oprească cineva mai încolo în play-off. În fiecare an am avut în perioada asta jocuri bune, în fiecare an am avut aceeași problemă cu sala. Totuși am făcut jocuri bune, dar când vine play-off-ul, când vine top 6 și jocurile se succed mai repede, atunci este o problemă lipsa de antrenamente. Atunci se vede. De aia campionatul durează 10 luni. Pregătirea trebuie să fie continuă și foarte, foarte organizată pentru a avea succes. Dacă nu, vin victorii din astea, echipa are calitate. Am făcut astăzi o risipă de energie senzațională. Se poate, dar rezultatele vin în urma antrenamentelor și pregătirii zi de zi.

Din ce am înțeles din conferința de presă, directorul sălii dorește să scoată târgurile, dorește să nu mai vină voleiul. Sunt niște decizii politice care îl depășesc și târgurile vor fi în continuare, și voleiul va veni în continuare. Nu am nimic împotriva voleiului dacă ar ocupa sala cele 6 ore cât sunt antrenamentele și meciul în sine. Dar ei vin și pun o suprafață și 2 zile nu se antrenează nimeni. Ca și când ar fi regii Sibiului. Nu se poate lucrul ăsta. S-ar putea să-și aducă oameni să pună suprafața înainte de fiecare antrenament și înainte de meci. Și în felul ăsta sibienii ar avea un spectacol sportiv importat din alt județ, dacă noi nu suntem în stare să-l facem, dar am putea și noi să ne antrenăm. Iar cu târgurile, să fim serioși. Este nevoie ca sala să facă un buget ca să se întrețină, dar totuși politic ne lăudăm că avem gratuitate iar sala este pe minus. Eu asta cer conducerii, cred că vom face cererea asta și mai departe, vrem să plătim chirie și să ne putem antrena, dar conform unor contracte ferme, să nu mai putem fi dați afară oricând și în orice condiții.

Cel mai mult mă deranjează târgurile. Ele ne ocupă din spațiul de antrenament cel mai mult. Întâmplător de fiecare dată după un târg vine un meci de volei. Adică 6 zile plus 2 zile din 14, mai antrenează-te dacă poți. Dacă am avea o sală de antrenament corectă, cu spațiu regulamentar în care să ne antrenăm, nu ne-ar deranja. Toate echipele mari din lume fac treaba asta. Nu există așa ceva în Sibiu, din păcate.

S-a pus problema, la un momentdat, să jucăm la Mediaș pentru că era vorba de un târg în decembrie, chiar în perioada în care trebuia să jucăm cu Craiova. Am și discutat la Mediaș, am primit aprobarea să jucăm acolo și ar fi trebuit să mutăm meciul acolo dacă târgul nu s-ar fi anulat cu ajutorul a doi sponsori care prin intermediul lui CSU au reușit să achite contravaloarea târgului. Soluții există. Dacă se dorește, iar directorul va fi lăsat politic să administreze sala așa cum ar putea să o facă, sunt convins că împreună cu noi ar avea soluții să găsească să scoatem târgurile din sală.

Sunt niște lucruri rezolvate. A fost, din punctul meu de vedere, rea-intenție, răzbunare, joacă de copii, care să sperăm că a trecut și pe viitor lucrurile astea se vor rezolva. Dar totuși, problemele de bază sunt târgurile și perioadele lungi în care suntem în afara sălii”, a mai spus Dan Fleșeriu despre problema pozițiilor de antrenament.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs U BT Cluj-Napoca

Andreea Vlase, Bogdan Isailă / 16 November 2018 / 21:01


Galerie foto


0 
Mulțumim Total baschet pentru faptul că ați prezentat aproape în întregime declarația lui Dan. Este cred foarte important ca lumea să cunoască ce se întâmplă la Sibiu. Din păcate, presa locală, datorită unor contracte de publicitate, alege să ignore semnalele astea de alarmă, deși practic aproape că au ajuns niște strigăte de disperare sau frustrare...  
16 November 2018 21:22
0 
Deci, vine voleiul de la Blaj și scoate echipa locală din sală? Apoi, credeam că la voi în Ardeal sunt oameni raționali, nu pesedei din ăștia de 2 bani precum în regat. Parcă la CJ Sibiu este o cucoana penelistă, speram că ea deține neuroni, nu dăncili. Mda, începe să-mi fie certitudine că țara asta nu are speranță.  
16 November 2018 21:58
gyke ...
2 
Chiar nu vreau să dau celebra placă cu "aceeași mizerie", dar calitatea oamenilor politici sibieni, indiferent de ce parte a spectrului s-ar afla, lasă foarte mult de dorit. Viziunea lor nu o depășește pe cea a unui administrator de bloc. De aici și așteptările noastre nu pot fi foarte sus. Și să știi că și teza asta cu ardelenii s-ar putea dovedi un mit, deși mai avem un Boc sau Bolojan care îl întrețin...  
17 November 2018 00:11
mid53 Așa DA !
1 
Suntem mindri de voi! HAI CSU! 
16 November 2018 22:10
mid53 De neînțeles....?
1 
Este greu de înțeles ce se întâmplă la Sibiu, vis a vis de fenomenul sportiv, fata de echipa noastră de suflet( CSU), și nu în ultimul rând fata de noi sibienii ce îndrăgim acest sport. Cerem respectuos, PRIMARIEI și CONSILIULUI JUDEETEAN sa găsească soluții, se spune că orice situație are solutii. Pentru atingerea performantei sportive, pregătirea este factorul determinant. Nu loviți in aceasta familie numita CSU, formata în timp și cu multe sacrificii!!!. Pt un oraș mult mai importanta este performanță sportivă materializată prin medalii, decit niste bani obținuți din organizarea unor tirgurilor!!! Va rugam frumos NU UCIDE-TI SPORTUL, nu ne luați această plăcere!!! 
16 November 2018 22:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30