Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”


BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu

BC CSU Sibiu a pierdut prima partidă în Sala Transilvania în acest sezon competițional. Liderul Ligii Națioanle de Baschet Masculin a fost învins pe teren propriu de CSM CSU Oradea cu scorul de 72-70. Dan Fleșeriu a tras concluziile după acest joc, în care echipa lui a fost aproape de revenire în ultimele secunde:

„O înfrângere grea, o primă înfrângere acasă. Măcar poate schimbăm norocul și toată presiunea pe care o punea lumea pe noi, pentru că nu am fost învinși acasă, nu va mai exista de acum. Am fost cu o lipsă de agresivitate extrem de mare. Am făcut foarte puțin faulturi, în condițiile în care echipa din Oradea a fost mult mai montată pentru acest meci decât noi. Nu putem să credem că doar prezentându-ne la sala, vom și câștiga. Evident, trebuie să avem atitudinea pe care am avut-o o mare parte din sezon. Astăzi să zicem că am avut-o doar în finalul sfertului patru, din păcate.”

Întrebat dacă debutul lui Ewing Jr. a destabilizat puțin echipa, antrenorul lui BC CSU Sibiu a răspuns:

„Este evident și asta o problemă, integrarea lui. Trebuie să o facem, cu orice risc. Ne și permitem să riscăm, și aici și la Craiova, dacă vrem să avem de câștigat pe termen lung. Dacă nu, o să avem doar un jucător de antrenament, deși ne ajutăm mult și acolo, iar în cazul unei accidentări nu va fi în stare să joace. Așa că orice risc trebuie să îl iau, mi-l asum și va conta probabil în playoff.”

Dan Fleșeriu a vorbit și despre lutpa pentru prima poziție în clasament la finalul sezonului regulat:

„Lupta pentru primul loc era permanentă. Clujul joacă din ce în ce mai bine și deja au făcut câteva victorii foarte concludente. Oradea și revenit cu cele două transferuri șiau o rotație bună. Noi suntem într-o perioadă în care trebuie să-l integrăm și pe Ewing și asta ne constă puțin dar cred că cu adevărat totul se va vedea în playoff. Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui dar în meciul de astăzi, deși noi ne-am apărat extrem de slab și individual și ca echipă, totuși am pierdut la doar 2 puncte. Acesta ar fi singurul lucru bun pe care îl putem lua după această partidă. Trebuie să învățăm și să facem de la început o apărare mult mai bună.”

Întrebat dacă este important ca echipa lui să termina prima sezonul regulat, Dan Fleșeriu a încheiat:

„Nu este important. Am zis-o tot campionatul. Nu mă mai interesează primul loc. Așa cum anul trecut am pus atâta presiune și în momentul în care l-am pierdut, nici nu am existat ca și echipă. Am trecut de primul tur de playoff iar apoi ne-am târât până s-a terminat campionatul. Dimpotrivă, este important ca toți jucătorii să se simtă utili, să simtă că pot juca împreună și că pot câștiga campionatul. O simt. Atmosferă este extrem de bună. A fost încărcată după înfrângerea de la Craiova, va fi probabil încărcată și acum dar ne pregătim de playoff. Am câștigat în deplasare la ambele contracandidate. Singura echipă la care nu am câștigat în deplasare până acum rămâne Craiova.”

foto: sporpictures.eu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 23 March 2019 / 23:15


Galerie foto


martax Sugestivă fotografie
0 
Anul acesta Sibiul si Fleșeriu vor rămâne din nou cu buza umflată!  
23 March 2019 23:40
arifliv Anul asta
2 
Eu sper sa te dezamăgim,avem încredere în echipă și cu munca putem depăși faza în care am ajuns anul trecut. 
23 March 2019 23:45
@lexCSU Strategie
0 
Dane, eu vad o noua strategie pt. lupta la titlu in LNBM. Din pacate, sunt mari sanse sa patim ca anul trecut, nu mi-am pierdut increderea in echipa odata cu aceasta infrangere, doar ca sunt unele lucruri care se repeta. Aceasta strategie este una foarte simpla si in acelasi timp eficienta. Ea consta intr-o "infuzie"de 2-3 jucatori foarte buni adusi inainte de playoff, cand se cunosc foarte bine echipele. Practic iti poti adjudeca titlul cu o investitie de calitate, pe o perioada relativ scurta de timp. Ar fi cazul sa invatam aceasta lectie, altfel ne vom bucura an de an doar de victoriile din prima parte de campionatului. PS. din pacate Ewing nu ne ajuta foarte mult, iar astazi as fi putut paria ca Philmore ne ajuta mult mai mult.  
24 March 2019 01:12
studentU daca ar fi asa usor
1 
ar aplica-o toata lumea
in sensul in care nu este asa usor sa gasesti jucatori buni liberi de contract la jumatatea campionatului, cum a gasit oradea in repetate randuri.
in momentul asta noi si oradea parem favorite pentru finala dar sb poate scoate oricare dintre aceste doua echipe intr-o serie de cel mai bun din 5 jocuri.
mai trist este ca anuntata lupta in 6, pana la urma ramane tot in 3, adica atat tm, cat si craiova si pitestiul au dezamagit in ultima vreme si nu cred ca pot emite vreo pretentie in fata sb,cj, oradea.  
24 March 2019 09:30
@lexCSU Se poate
0 
Sigur ca nu este usor, dar uite ca unii reusesc si bravo lor. Parerea mea si a altor colegi este ca in aceste conditii, singura noastra sansa (sansa nu certitudine) de a juca finala este sa terminam pe locul 1.  
24 March 2019 10:28
0 
Singura cale sigura catre o finala este doar daca ramanem pe locul 1. Asta trebuie sa fie telul nostru si trebuie sa il indeplinim cu orice pret.
Dpmdv s-a gresit prin lasarea lui Philmore pe tusa, iar cu el in teren cred ca am fi castigat. Nu stiu de ce l-a mai bagat pe Ewing daca l-a jucat foarte putin. Inteleg ca se doreste integrarea lui, insa cred ca era mai intelept sa facem tot posibilul sa ne asiguram locul 1, apoi in meciurile care nu mai contau sa il joace mult. 
24 March 2019 01:28
trancer Fleseriu
3 
Ca Oradea are un lot superior Sibiului asta se stia de dinainte. Ca joc însă mizam pe un joc colectiv mai bun acasă al Sibiului, insa și aici Achim a fost mai bun, pt ca Oradea a câștigat mai clar decât o arata scorul. Integrarea lui Ewing este ciudata din punctul meu de vedere, pt ca omul a fost folosit foarte puțin și nu i s-a dat practic nicio sarcina, în dauna unui Philmore care cu siguranță era mai util. Aici, sincer, nu-l înțeleg pe Fleseriu. Și încă ceva, ca să aduci în perioada asta jucători de valoare, importanți, cum a făcut în special Oradea și parțial Cluj, trebuie sa ai bani mulți, ceea ce Sibiul nu cred ca are. 
24 March 2019 10:04
0 
Ai sintetizat foarte bine in ultima propozitie. La fel ca si anul trecut, avem tendinta de a pune infrangerile din ultima parte pe scaderea de forma, insa in realitate nu scaderea de forma este de vina ci intarirea celorlalte contracandidate. Greselile facute in timpul jocului nu sunt neaparat semne ale lipsei de concentrare ci sunt greseli fortate de jocul echipei adverse. De asta spuneam in comentariul de mai sus ca e un soi de strategie pentru cine isi permite asta si merge de minune impotriva unei echipe ca a noastra care isi epuizeaza toate resursele pana la inceputul playoff-ului.  
24 March 2019 10:41
Marius_M Dilema
2 
Întrebarea e următoarea: merita sa riști sa strici tot angrenajul format de-a lungul sezonului pentru a încerca să integrezi un jucător care nu a mai jucat o perioada buna de timp? Anul trecut aveam o rotație scurta, romani putini și neinspirati, în special în top 6 și PO. În schimb, anul asta suntem în cu totul alt loc: pivoți buni, banca mai lunga, variante măcar decente de romani. Și atunci? Merita riscul? 
24 March 2019 11:08
gyke Chill
-1 
Că nu se strică nimic. La începutul sezonului că de ce ce nu avem conducător, că de ce nu avem shooter, că de ce nu avem bască... Acum că de ce am adus, dacă nu aduceam, de ce nu aducem nimic când ceilalți se întăresc... Și tot așa... Răbdare, să vină final 4 și playoff ul și vedem ce și cum.  
24 March 2019 15:23
Marius_M Posibil
1 
Ce zice unul și altul nu e un răspuns la întrebarea (destul de valida, cred eu) pe care am pus-o :) Playoff-ul vine, nu-i bai. Important e cum trece. 
24 March 2019 17:57
gyke Hmm
1 
Mie nu mi se pare deloc validă întrebarea asta. Fără supărare, nu văd riscul. Dan a considerat că este nevoie de o adiție pentru finalul ăsta de sezon, pentru ca de exemplu ceea ce s-a întâmplat la Cluj când am condus cu 20 de puncte și am pierdut să nu se mai repete. Vor fi meciuri multe și la un interval scurt așa că e nevoie de resurse mai multe. Integrarea lui Ewing trebuie făcută acum, altfel nu te va putea ajuta mai târziu. Ești convins că aseară câștigăm dacă juca Zay și nu el? La cum a jucat Oradea nu e sigur de loc. Ce faci dacă dă ghinionul peste tine la intrarea în playoff și ți se accidentează unul dintre străini? Asta ți se pare o întrebare validă?  
24 March 2019 18:39
Marius_M Nu ne înțelegem
1 
Ți-am dat niște argumente acolo, adică lucruri care ne-au lipsit anul trecut și pe care acum le avem. Deci, teoretic, ar fi de ajuns pentru a ajunge mai sus decât anul trecut. Eu de un singur lucru sunt sigur: dacă vrem finala, e obligatoriu sa terminam pe 1. In rest, evident, Dan știe cel mai bine și are toată susținerea tuturor. Nu a pus nimeni la îndoială asta. 
24 March 2019 22:25
gyke Hmm
0 
Teoretic da, practic nu... Oradea are de săptămâna asta 8 străini buni în lot plus românul Watson. Clujul, dacă nu socotim accidentații, are 7 străini bunny 
25 March 2019 08:53
gyke Continuare
0 
... Că telefonul mi-a jucat feste. Deci și Clujul e pe plus. Noi aveam 6 străini buni cum nu am avut în ultimii ani, plus 2 3 români, deci o rotație bună. DAR.... am avut șansa de a nu avea accidentări până acum. Crește riscul unor accidentări la intensitatea cu care se joacă acum? Mă repet, este nevoie de un jucător nou, iar acesta trebuie integrat, chiar cu riscul unor înfrângeri. For a greater good... Tu zici că nu este nevoie. Eu spun că acum nu are rost să tragi o concluzie și să dai un verdict. Hai să așteptăm semifinalele, iar dacă eu am vorbit prostii, sunt primul care o voi spune.  
25 March 2019 09:02
DonJuan Marius_M
0 
Răspunsul este simplu: Daca se aducea un jucător de o certă valoare, care juca 30min si care te ajuta sa câștigi cu Oradea acum toți eram fericiți și nu mai vorbeam de riscuri. Ne gândeam cum să sărbătorim titlul. Până una alta...cu Daniel avem doua înfrângerii. Strici tot ce ai construit pt Daniel? 
25 March 2019 00:01
DonJuan De 4 ani
0 
De 4 ani ne chinuim pe fiecare final de campionat. Daca și anul asta se întâmplă la fel este clar că știm unde este problema. 
25 March 2019 00:04
1 
Deja parca ai inceput să mă plictisești. Doar comentariile tale sunt relevante, restul suntem de la grupa mica. Nu cumva te ia cu amețeală de la înălțime? Mai bine sa scrii doar tu aici că îți place din cate vad. Ti-am apreciat opiniile până la un punct în care mi-am dat seama că tu ai inventat coada la cireașă. Restul sa culeagă sâmburi și să nu își mai des nimeni cu părerea. Zic sa ne căutăm de joaca în altă parte. 
25 March 2019 00:11
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
25 March 2019 09:20
raz CSU
1 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
25 March 2019 10:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37