Daniel Dillon își continuă cariera în Polonia la PGE Turow Zgorzelec


Australianul va evolua alături de polonezi în FIBA Europe Cup

Fostul baschetbalist al formației CSM-U Oradea, australianul Daniel Dillon, va evolua începând cu noul sezon competițional în Polonia la PGE Turow Zgorzelec. Vicecampioni naționali în stagiunea precedentă, polonezii de la Turow Zgorzelec cu Vlad Moldoveanu au jucat pe rând atât în Euroligă, cât și EuroCup. 

În vârstă de 29 de ani, Dillon măsoară 1.93 m în înălțime și poate evolua atât pe postul de fundaș, cât și extremă. Australianul a ajuns la Oradea în sezonul 2012-2013, iar în cei trei ani petrecuți în România acesta a totalizat 1377 de puncte, 488 recuperări, 421 pase decisive, 99 intercepții, 280 mingi pierdute, 15 capace și 1619 unități la eficiență, totul în peste 3000 de minute jucate în cele 104 prezențe bifate în sălile de joc din România. 

De asemenea, în stagiunea precedentă din LNBM, ediție în care Oradea a părăsit play-off-ul din prima rundă, Dillon a jucat 26 de meciuri sub comanda lui Cristian Achim, reușind să acumuleze medii de 15.1 puncte, 5.8 recuperări, 6.5 pase decisive, 1.3 intercepții, 3.0 mingi pierdute și 18.3 la eficiență, totul în 33:04 minute jucate pe partidă. Din punct de vedere al procentajelor, baschetbalistul a terminat sezonul cu 64.3% (108/168) de la 2 puncte, 24.5% (12/49) de la mare distanță, respectiv 83.6% (92/110) din dreptul liniei de fault.  

Daniel Dillon a participat alături de Oradea atât în cele două competiții din țară, cât și în FIBA EuroChallenge. Acesta și-a trecut în palmares două medalii de argint la finele sezonului 2013-2014 alături de bihoreni, în LNBM și Cupa României. 

Sportivul născut în Melbourne a evoluat doar în țara sa natală înainte de a ajunge în România la echipe precum Sandringham, Taipans, Melbourne United sau Waverley. 

*Foto: Instagram kksturow



Vizualizează pagina personală a jucătorului Daniel Dillon

Radu Bărăian / 02 September 2015 / 17:15


Galerie foto


Tomy Good luck Danny!
2 
Salutare... Ma asteptam ca Dillon sa prinda un contract minim de Euro Cup. Dupa parerea mea ar putea prinde minute si intr-o echipa de Euroliga, insa poate e prea devreme pentru el. Dar cu siguranta va veni si acest moment pentru Danny. El a fost un jucator emblematic pentru CSM, foarte iubit la Oradea, temut si respectat de toti adversarii. Mult succes Danny, si poate vom mai avea sansa sa te mai vedem in Oradea, sper ca nu ca adversar :) 
02 September 2015 18:33
rexdecebal subscriu
2 
Cu parere de rau pentru noi, suporterii oradeni, a venit si acest moment inevitabil! Dillon a fost un jucator super bun si exponential pentru campionatul nostru! Pot spune despre Dillon ca a fost unul dintre cei mai buni jucatori care a trecut pe la Oradea, daca nu cel mai bun!!! Mult succes si la mai mare Dani!!! 
02 September 2015 18:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Panathinaikos își ironizează din nou rivala după retrogradarea din prima ligă a Greciei
PAO oferă discount de 50% la bilete pentru fanii lui Olympiacos pentru a putea urmări baschet adevărat 
Jordan Mickey a ajuns la Real Madrid
Los Blancos au oficializat mutarea jucătorului american 
Germania, Cehia, Georgia și Italia vor organiza EuroBasket 2021
Fazele eliminatorii se vor desfășura în Germania 
Women's Eurobasket 2021 va fi organizat de finalistele din acest an, cu finala prima dată la Paris
Franța va găzdui pentru a 5-a oară europeanul de senioare, iar Spania a 2-a 
Semne încurajatoare pentru Ognjen Kuzmic, dar starea sa de sănătate rămâne în continuare delicată
Pivotul sârb a fost implicat duminică într-un accident rutier 
Anthony Davis spune pas Team USA pentru FIBA Basketball World Cup 2019
Noul jucător al lui Los Angeles Lakers nu va merge în China 
Șapte țări se află în cursa pentru găzduirea EuroBasket 2021
Anunțul va fi făcut de FIBA mâine, 15 iulie 
Omri Casspi, aproape de o revenire în Europa
Maccabi Tel Aviv îl poate reptria pe jucătorul în vârstă de 31 de ani, după 10 ani petrecuți în NBA 
Zeljko Sakic va evolua la Lietkabelis în sezonul 2019/2020
Extrema de forță tocmai a participat la NBA Summer League 2019 alături de o selecționată a Croației 
Olimpia Milano l-a transferat pe Aaron White de la Zalgiris Kaunas
Mutare importantă făcută de nouă echipă a lui Ettore Messina 
dbolba Wilson
0 
Știe cineva dacă mingea Wilson este mai buna decât Molten? 
click pt. Articol 10 July 2019 16:08
0 
A fost un misstype. Corectat. Multumesc. :)  
click pt. Articol 08 July 2019 14:14
calorifer Articularile...
0 
Se alatura Stelei Rosii Belgrad/ Se alatura celor de la Steaua Rosie Belgrad. 
click pt. Articol 08 July 2019 12:39
Tommy Florin NINI
0 
Mare antrenor si asta....saracul de el la pitesti s-a vazut clar ca a fost in plus,pacat de lotul pe care l-a avut acolo. Locul lui este la baschet feminin ,acolo am vazut ca miscat cate ceva!! 
click pt. Articol 05 July 2019 19:16
studentU beirut
0 
Club nu Cluj 
click pt. Articol 30 June 2019 22:10
0 
Cu siguranta €€€ 
click pt. Articol 30 June 2019 17:33
trancer Dykes
0 
Sunt curios, s-a renunțat la el sau nu a mai vrut Dykes sa continue la Cluj? Știți ceva referitor la acest aspect? 
click pt. Articol 30 June 2019 15:23
Buzestii Rusine U Cluj!
0 
Se poate asa ceva,sa le stricati excursiile moca prin Europa numerosilor componenti ai stafului nostru?!Sa stricati ploile la comisioanele de transfer,ca doar vorba ceea,trebuia si noi sa ne intarim pentru participarea in cupele europene cu niscaiva gloabe platite cum nici nu ar fi visat...rusine,rusine sa va fie! 
click pt. Articol 29 June 2019 16:57
TDM FRB sa ia exemplu
0 
Pana și in Grecia sunt regulemente care se respecta, indiferent ca e Oly sau Peristeri. La noi se trage de timp și se invoca tot felul de alineate și articole pana te doare mintea. 
click pt. Articol 29 June 2019 09:27
TitiAcs ce echipa ...
0 
putea avea Grecia, daca mama lui Giannis mai facea vreo doi baieti. Deocamdata cinciul de baza al Greciei ar putea incepe cu trei Antetokounpo.  
click pt. Articol 28 June 2019 21:21