Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați


Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor

dinamo

Dinamo Știința București obține victoria pe teren propriu, în compania celor de la CSM Phoenix Galați, după o partidă dominată aproape în totalitate, scor final 84-75.

Partida a debutat cu un run de 7 puncte al dinamovistilor, urmând ca după 2 minute de joc Marko Perovic să pună pe tabelă primele puncte ale gălățenilor. Nebojsa Dukity a înscris și el de la mare distanță, însă Marcu Badiu a răspuns imediat cu aceeași reușită, scor 12-5. Jocul a continuat în favoarea gazdelor, cu Ousmane Barro în prim-plan, autorul a două coșuri consecutive, iar Vladimir Dordevic și Vlad Corpodean au dus deficitul la doar 7 puncte, fiind ultimii marcatori ai primelor 10 minute, scor 24-17.

Începutul sfertului secund a constat într-un run de 8 puncte al elevilor lui Tudor Costescu, cu două aruncări din afara semicercului înscrise de Mo Deloach și Justin Baker. După un timp de odihnă solicitat de Dragan Radovic, Radu Voinescu a reușit și el o triplă, însă aceeași reușită a lui Antonio Nasturescu a refăcut avantajul de 15 puncte, scor 35-20.

A venit rândul oaspeților să reușească un run de 8 puncte, printr-un joc colectiv foarte bun, moment în care aceștia s-au apropiat la doar 9 puncte și păreau să fie aproape de o revenire, însă Willie Kemp și Justin Baker au fost din nou decisivi din afara semicercului, scor 43-28. Meciul a continuat într-o manieră echilibrată, iar George Vlad a stabilit diferența la pauză, după un coș de 3 puncte, scor 45-35.

La revenirea de la vestiare, Ousmane Barro și Justin Baker au dominat în totalitate partida pentru Dinamo Știința București, fiind singurii marcatori timp de 6 minute, cu încă două aruncări de la mare distanță ale lui Baker. De partea cealaltă, Vlad Corpodean și Mark Dorris Jr. au oferit spectatorilor câteva faze ofensive reușite, scor 58-46.Willie Kemp a stabilit deficitul gălățenilor înaintea ultimelor 10 minute, după un driving layup, scor 64-52.

Nebojsa Dukity a dat startul unei reveniri spectaculoase a oaspeților în primele momente ale secvenței finale, când aceștia au bifat un run de 10 puncte, scor 64-62. Mo Deloach, unul din cei mai importanți oameni ai dinamovistilor, a luat jocul pe cont propriu și a readus liniștea pentru gazde, după 8 puncte consecutive, cu două aruncări din afara semicercului.

CSM Phoenix Galați nu a renunțat nici de această dată, iar Vlad Corpodean, ajutat de Phillip Miller și Mark Dorris Jr. a dus avantajul dinamovistilor la cota minimă cu 2 minute rămase din timpul regulamentar de joc, scor 74-73.

Modestas Kumpys a marcat prima sa triplă în această partidă, iar finalul meciului a fost unul dominat în totalitate de dinamoviști. Cu 1 minut și jumătate rămas din timpul de joc, CSM Phoenix Galați și-a încheiat prestația ofensivă, iar de partea cealalată, Marcu Badiu, Justin Baker și Modestas Kumpys au punctate de la linia aruncarilor libere, scor final 84-75.

De la CS Dinamo Știința Bucureşti s-au remarcat: Justin Baker cu 23 puncte (4x3), 8 recuperări și o pasă decisivă, Michael Deloach cu 18 puncte (5x3), 8 recuperări și 8 pase decisive și Ousmane Barro cu 16 puncte, 11 recuperări și o pasă decisivă.

De partea cealaltă s-au remarcat Mark James Dorris Jr cu 17 puncte (1x3), 7 recuperări și 4 pase decisive, Vlad Corpodean cu 13 puncte (1x3), 4 recuperări și o pasă decisivă și Nebojsa Dukity cu 11 puncte (3x3) și o recuperare.

Astfel, CS Dinamo Știința București ajunge la un bilanț de 7 victorii și o înfrângere în Grupa Galbenă, cu un total de 15 puncte.

 

 

*SURSA FOTO: facebook Dinamo ȘtiințaCitește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CSM Phoenix Galaţi
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Dinamo Știința Bucureşti vs CSM Phoenix Galaţi

Mara Mihăilescu / 24 March 2019 / 20:59


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37