Dragan Petricevic: „Este cel mai mare furt la Cluj-Napoca din ultimii zece ani. Urban a venit cu arbitrii”


Tehnicianul clujencelor a spus că va face memoriu la FRB, după înfrângerea cu Arad.

Foto: Valentin Todea

După o lungă pauză Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca a oferit suporterilor un cuplaj baschetbalistic. Vineri seară U BT Cluj-Napoca nu a întâmpinat probleme în duelul cu BC Timișoara, scor 98-81, pentru ca mai apoi Universitatea Goldiș Arad să învingă pe Universitatea Cluj-Napoca, scor 76-69. 

Ambele partide au fost atractive, însă nervii au explodat în cel de al doilea joc. Staff-ul echipei clujene a contestat în mai multe rânduri deciziile arbitrilor Cristian Trofin și Gabriela Istvan (ambii din Timișoara) și a Andradei Csender, arbitru internațional originar din Mediaș.

La finalul meciului, aflat încă pe parchet, antrenorul Dragan Petriceivic a răbufnit, spunând că a asistat la cel mai mare furt din Cluj-Napoca în ultimii zece ani și că „Marcel Urban a venit cu arbitrii și să instige suporterii”. În final, tehnicianul gazdelor a trimis căpitanul Gabriela Irimia să semneze foaia pentru a depune memoriu la Federația Română de Baschet. Mai apoi, Petricevic a acordat următoarea declarație.

Nu vreau să vorbesc mult prea mult, e o declarație la cald. În primul rând felicitări Aradului. Despre meci eu cred că ați văzut și dumneavoastră absolut tot. Cred că reacția publicului spune multe. Au fost multe scene penibile. Vom face și un memoriu referitor la arbitraj, după ce vom analiza meciul, dar la fel de bine o să ne oprim la comportamentul domnului Marcel Urban care s-a dus să incite publicul, lucru pe care l-ați văzut. Mai apoi a provocat prin a face poze la mijlocul terenului. În orice caz publicul clujean nu este prost și a avut o reacție la ceea ce s-a întâmplat pe teren

Îmi asum responsabilitatea pentru ceea ce echipa mea a făcut pe parchet, în sensul că noi am greșit în anumite momente importante, dar am avut foarte multe probleme. Andra Mandache a fost mult prea ușor eliminată. Prezența ei pe parchet e foarte importantă, ați văzut că avem probleme de efectiv. Sezonul este lung, o să revenim mai puternici, dar consider că astăzi s-a întâmplat ceva ce vom analiza foarte bine. 

Nu are ce să conteze această înfrângere prea mult, nu uitați că noi jucăm acum cu trei străine. Noi o să ieșim mai puternici din această situație. Sigur că sunt mulțumit că am revenit de la -22 puncte să conducem cu 6, înseamnă că ai reușit să recuperezi 28 de puncte. Am consumat multă energie cu această revenire, iar în momentele foarte importante am fost vânați. Asta cu nimic nu ia din meritul echipei Arădene care a venit aici să câștige știind că noi avem probleme cu rosterul. Eu îmi asum greșelile pe care le-am făcut și doresc ca și cineva să asume greșelile arbitrilor din această seară. 



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs FCC ICIM Arad

Radu Bărăian / 10 December 2016 / 10:23


Galerie foto


-7 
10 December 2016 11:57
popsiis Incita publicul
2 
La ce te referi? Cand se canta slava tie studentie nimeni nu sta drepti, e acelasi caz si cand e vorba de szekely himnusz, daca suporterii de la "u" nu sunt incitati nu ar trebui sa fie nici altii 
10 December 2016 14:27
3 
Ce ai facut tu in viata ta si ce mari relizari te recomanda sa comentezi asa ceva despre Dragan Petricevic? Cand tu, probabil, bateai cu lingura-n geam el iesea campion cu U Cluj...poate nu era meritul lui 100 % dar avea un merit... Foarte urata atitudine si comentarii despre un om de valoare care are atatea performante baschetbalistice notabile in spate. 
10 December 2016 12:33
dolphin pacalici si tu ?!?
-3 
De unde stii tu ce am facut eu in viata mea ??? Aici sunt un anonim la fel ca si tine. Asta nu elimina probalitatea sa nu fiu o somitate in sport !!! (nu ca as fi) :)
Dar tu alegi sa ma cataloghezi ceva care bate cu lingura in geam. (ceva zicala de la tara de prin moldova estica banuiesc)
Daca ai contra argumente de ce a pierdut cele doua meciuri te rog exprima-le. Daca nu, return to sender! (moldova) 
10 December 2016 14:11
0 
Tu esti o somitate? Esti o ragalie, un nimeni, un frustrat care nu a relizat nimic in viata lui dar ataca valorile care au realizat ceva si lasa ceva in urma lor. O somitate mai ales in sport niciodata nu comenteaza despre un om de valoare in sport. erai un mucea cand Petricevic iesea campion la cluj...nu trebuie sa-ti explic mai mult sa nu te incurci... 
10 December 2016 23:00
sandu79 Dolphin
3 
Pacalici sunteti voi la Mures pe bani publici, azi maine se trag obloanele si la voi, am fost ieri in sala iar maniera de arbitraj era ca pe vremea comunistilor, numai intr-o directie. Numai pe vremea lui Olaru si Balosescu am m-ai vazut asemenea hotii. Sa va fie rusine !  
10 December 2016 12:56
dolphin pacalici
-4 
O fost pacalici si ramane un pacalici!
O plecat de la timisoara in Africa, o revenit la timisoara la miros de bani, o plecat de la timisoara cand situatia a devenit un pic dificila.
O venit la cluj la fete cand a vazut ca echipele medaliate au probleme financiare, in speranta unei pozitii pe podium.
Resurse financiare.
Ales echipa.
Pierdut meci de nou promovata.
Pierdut meci pe teren propriu.
Pacalici. 
10 December 2016 14:04
2 
Daca nu stii si nu te pricepi de ce comentezi, doar asa sa te afli in treaba? Pe unde a a fost a lasat in urma rezultate notabile. Ca este o persoana mai dificila asta-i alta poveste dar ca meserie este bun. In africa a plecat de la Sibiu si a venit la timisoara dupa ce a castigat cupa campionilor africii. La targu mures probabil a fost un accident dar sa nu uitam ca joaca doar cu 3 sportive straine si daca Mandache , cea mai buna jucatoare romana, a prins o zi slabuta incununand cu iesirea din teren cu 5 faulturi...cam asta-i explicatia. Nu are nevoie de sustinerea nimanui pe Petricevic il sustine valoarea si rezultatele pe care le are ca antrenor...nu am auzit sa se planga de arbitraj iar daca a comentat asa ceva fara sa aiba acoperire va plati, va fi amendat, cu siguranta. 
10 December 2016 23:11
grasu @meci
4 
Voi astia care comentati pe aici, si nu ati fost in sala, deci nu ati vazut meciul(nefiind transmis undeva live) in baza a ce comentati totusi? 
10 December 2016 15:27
stef Dolphin
1 
Oare a cui este acest nickname? Să fie Cristian Trofin, să fie Marcel subUrban? 
11 December 2016 13:30
sandu79 Greseli arbitraj
1 
https://www.youtube.com/watch?v=PF_VouGkV6w&feature=youtu.be 
13 December 2016 11:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2018/2019, ultimul pentru CSM Târgoviște în LNBF?
Avocații lui Dikeoulakos pun presiune pe FIBA ca FRB să nu primească clubul dâmbovițean în următoarea ediție de campionat 
Carla Popescu va evolua la CSM Satu Mare în sezonul 2019/2020
Este a doua jucătoare U23 transferată de vicecampioană în această vară 
Modificări importante pentru LNBF în ediția 2019-2020, inclusiv taxe mai mici
Cum arată noul format propus cluburilor, cu mai puține echipe în play-off  
CSU Oradea și ACS Rookies vor colabora pentru baschetul feminin orădean
Attila Veres va fi antrenorul celor de la CSU Rookies în noul sezon 
Echipa feminină de la CSM Târgu Mureș, închisă după doar un sezon
Jucătoarele își așteaptă încă banii pentru perioada februarie-mai 
Incertitudinea domină la CSM Târgu Mureș
Mureșenii depind de Consiliul Local pentru continuarea activității 
Tragerea la sorți pentru LNBF din 7 august a fost anulată
S-a propus o competiție unică de senioare pentru sezonul 2019-2020 
Jefimija Karakasevic se întoarce la Arad după doi ani în Ungaria
Pivotul a mai evoluat trei sezoane în LNBF, unul și jumătate pentru galben-albastre  
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Kristina Higgins, la VBW CEKK Cegled în sezonul 2019-2020
Pivotul a plecat din Liga Națională după trei sezoane, în ultimul reușind eventul cu Sepsi SIC 
Oldtimer Nu-s eu ăla dar
0 
zic că-i mai avantajos așa dpv al cântărilor...cu ambele echipe în aceeași grupă ați fi cântat un anumit imn unii-altora, de 2 ori, cel puțin, cu același auditoriu cunoscător, care "a prins ideea" Așa, în grupe diferite, alde imnul va fi auzit tot de 2 ori, cel puțin, dar și de fani veniți din afara comunității, care, încă, n-au "prins ideea" Deci, un câștig propagandistic evident.. aș zice... da', cum ziceam, nu-s eu expertu'...  
click pt. Articol 16 August 2019 19:14
0 
Tg Secuiesc in vest si Sf Gheorghe in est. No ia sa vedem ce parere are instructorul stie tot. 
click pt. Articol 14 August 2019 22:23
0 
Oare cine va "stinge lumina" in sportul MURES-an..???! 
click pt. Articol 07 August 2019 20:09
0 
Lepra asta de primar din Tg. Mureș doar ce a schimbat partidul, a trecut la Nevesteanu! Clar omu' e pus pe adunat, greu o să mai prindă un mandat dacă e atât de disperat de s-a înscris într-un partid cu mai puține procente de alegători decât are berea la alcool! Sportul nu mai e o varianta în orașul ăsta, s-a ales praful de toate echipele de aici!  
click pt. Articol 06 August 2019 00:50
trancer @gyke
0 
Asa e, dar mai tine și de seriozitatea șefului. Pt ca în mod normal dacă ai făcut-o CSM, atunci te implici și o susții. Cat poți și îți permite legea. Eu zic ca sunt și exemple de "partea mea" , Oradea, Pitești sau Craiova. 
click pt. Articol 05 August 2019 15:59
muri92 Fara sport...fara....????!!!!
0 
Cînd politicul intra in "sport" ce sa așteptam?..un oraș cu multi CAMPIONI... 
click pt. Articol 05 August 2019 14:42
Eduard Popa @cristi11
0 
Am căutat în documentul pus de tine. Apar bugetări doar la două echipe de baschet juniori, care în total ajung la 13.000 de lei.  
click pt. Articol 05 August 2019 14:24
0 
Stirea de mai sus e de ceva timp. https://www.zi-de-zi.ro/2019/08/02/in-jur-de-1-milion-de-lei-alocat-de-cj-mures-pentru-peste-100-de-proiecte-sportive/ Din ce arata aici vor fi ceva bani deci nu cred ca sa desfiinta echipa 
click pt. Articol 05 August 2019 14:00
gyke @trancer
0 
Vezi ce spuneam acuma cateva zile, vis-a-vis de banii publici... Stai la mana vatafului, azi e bine dispus, maine nu...
Oricum la Mures e o chestie normala... 
click pt. Articol 05 August 2019 13:47
0 
Pai nu? Daca suntem unici, trebuie sa avem un campionat unic. Pai nu? 
click pt. Articol 04 August 2019 20:02