Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea


Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon

CSM CSU Oradea și Dragan Zekovic continuă colaborarea și în sezonul 2019/2020. Campioana în exercițiu a România a anunțat prelungirea contractului cu jucătorul sârb pentru încă un sezon cu opțiune de prelungire și pentru al doilea.

Dragan Zekovic s-a alăturat lui CSM CSU Oradea în noiembrie 2018 și a fost una din piesele de bază ale lui Cristian Achim în sezonul în care bihorenii și-au asigurat al doilea titlul consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin și al treilea din istorie.

În stagiunea precedentă, Zekovic a bifat 29 de prezențe în LNBM și a acumulat cifre statistice de 11.1 puncte, 3.7 recuperări și 1.0 pase decisive în 23 de minute petrecute pe parchet. El a încheiat cu procentaje de 57.7% de la 2 puncte, 31.8% de la 3 puncte și 80.0% de la linia de libere.

„Vreau să mulțumesc pentru încrederea pe care clubul și suporterii o au în mine. Voi face tot posibilul să întorc încrederea învestită în mine. Hadeți să fim din nou campioni!” a fost mesajul transmis de jucătorul sârb în vârstă de 32 de ani la prelungirea contractului.

În țara noastră, Dragan Zekovic a mai evoluat pentru CSU Asesoft Ploiești și Steaua CSM EximBank București. De-a lungul carierei sale a mai trecut pe la Atla Novi Belgrad, Arkadia Traiskirchen, Steaua Roșie Belgrad, OKK Belgrad, Vojvodina Novi Sad și Karpos Sokoli.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Dragan Zekovic

Bogdan Isailă / 25 June 2019 / 18:05


Galerie foto


bulcul Zeko + Marko
1 
Personal, imi place mult duo-ul asta de sub panou, atletic, mobil, dupa multe sezoane in care imi mancam nervii cu lehamitea de Tabarna contra vreunui Barro, Diaz, Falker... Insa nu stiu daca pot face fata nici acestia impotriva unor pivoti solizi, cum au fost cei ai Sibiului din sezonul trecut, si probabil cum vor fi in Europa, cand, daca meciurile au miza si se da totul pe teren, la recuperari ramanem mult in urma. In orice caz, ma bucur de vestea asta. 
25 June 2019 18:48
1 
O veste buna pt tine : no o sa-ti mai mananci nervii cu Tibarna la Oradea. 
26 June 2019 09:40
trancer Zekovic
2 
Un PF de mare calitate, logic sa se conteze pe el și în continuare. O singura problema as avea. Am înțeles ca și Markovic continua la Oradea, foarte bine, pentru ca și el e un jucător valoros. Însă Oradea va merge mai departe fără un pivot clasic. Ok, cu Sibiul a mers anul trecut, chiar dacă a fost clar dominata sub panou, insa dacă în acest sezon va întâlni o echipa completa, lipsa pivoților adevărați s-ar putea sa o coste pe Oradea. 
26 June 2019 11:07
gyke Posibil
0 
... ca în locul lui Valeika să aducă un pivot mai "fizic" și atunci nu e rău deloc. Vedem... Sunt foarte curios ce va aduce Clujul în frontcourt, dacă vor fi toți sârbi. 
26 June 2019 12:33
0 
Chestia asta cu jucătorii sârbi numai datorita antrenorului s-ar putea sa fie o pista falsa... :) 
26 June 2019 13:28
gyke @trancer
0 
Ar fi bine pentru voi... Oricum marea problemă la U sezonul viitor se anunță a fi jucătorul român, U23 și nu numai...  
26 June 2019 14:37
0 
Personal nu vad o problema asa mare pe pozitia de roman asta in conditiile in care raman Torok si Kuti (il exclud pe VM pt ca toata lumea zice ca pleaca de la noi), iar pe langa cei doi aducem un U23 pe care te poti baza macar 10 minute intr-un meci. In acelasi timp nu pot sa afirm ca e un scenariu ideal, dar eu zic ca e unul cel putin decent.
Categoric ca nu ne putem compara cu Oradea la capitolul asta. Pe langa Watson/Richard il mai au pe Bobe/Fometescu si pe Baciu. 
26 June 2019 16:51
0 
Sper sa nu ne bazam doar pe Kuti la regula U23. S-a vazut sezonul trecut ca nu a fost cea mai buna decizie. 
26 June 2019 16:53
1 
Cu scuzele de rigoare ca am ajuns puțin off topic, m-aș aventura sa zic ca poate problema U23 nu va mai fi ca anul trecut. În rest, sa vina jucătorii sa vedem care ar mai fi acel "nu numai " :) ca dacă nu te referi strict la jucători ci la ceea ce ma gândesc eu, atunci sunt de acord cu tine. 
26 June 2019 16:54
trancer @gyke
0 
Cu tine vorbeam, doar ca Beniamin a fost mai rapid 
26 June 2019 16:55
gyke @trancer
0 
La U23 trebuie dublat Kuti. Cum Cațe cred că e o utopie, iar varianta Diculescu, încă posibilă, nu îți asigură multe variante jucând aproximativ același post, eu văd o vulnerabilitate. Copiii de la U18 sunt foarte talentați, dar prea fragezi. La veterani, în condițiile în care ați renunțat la Vlad și o altă surpriză se prefigurează, nu prea văd soluții și e destul de grav. Poate ceva israelian cu pașaport românesc. Dar eu dacă aș fi suporter clujean, situația pozițiilor jucătorilor români m-ar îngrijora.  
26 June 2019 21:09
mikki @gyke
2 
eu nu cred ca poti sa te gandesti la EuroCup... si in plus sa aplici pt wildcard in EuroCup decat daca ai intentia clara sa ai echipa de EuroCup... cu romanii o vor scoate ei la capat, vb ta inca sunt variante, bani sa fie si sunt... nu cred ca este cazul sa fie ingrijorati fiindca strainii lor vor fi cu o clasa peste ce avem noi..locul 1 anul acesta este acontat de UBT, noi cred ca ne vom bate pt ce ramane.. 
26 June 2019 21:24
mikki sigur..
0 
este posibil sa se mai schimbe cate ceva, avand in vedere ca nu au primit acel wildcard, dar datele problemei raman, clar.. 
26 June 2019 21:28
bulcul Restul
0 
Nu e cazul sa ne panicam. Atata timp cat nu vin vreo 5 arabi calarind tigri sa investeasca intr-o echipa romaneasca, nu exista diferente intre bugete in halul ala incat sa le elimine automat o echipa din campionat pe celelalte, inainte sa se confirme vreun jucator. Sezonul trecut chiar si Pitestiul mi s-a parut ca are echipa cu sanse la titlu. In cele din urma, e vorba despre cine e cel mai in forma in playoff, iar din cate se cunosc acum, vom avea din nou cel putin 4 echipe cu sanse reale la titlu. Sper ca Pitestiul sa se organizeze mai bine sezonul viitor si sa devina, precum sibiul, o echipa de la care se asteapta multe. 
26 June 2019 23:29
mikki nu e vb de panica..
0 
doar ca ei sunt obligati sa faca ceva, pt ca la 100 de ani de existenta, centenar, sarbatoare ..nu au castigat chiar nimic si sunt raniti greu in orgoliu, de aceea zic ca vor lua masurile de rigoare...sigur ca fiecare echipa trebuie sa aiba sansa ei, dar va fi mult mai greu, e opinia mea. 
27 June 2019 08:12
ydesh_apu Bun transfer
1 
A confirmat la Oradea ceea aratat la Steaua. Poate castiga un meci cand ceilalti coechipieri nu sunt in forma. 
26 June 2019 19:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20