Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români


Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale

torok diculescu

Cum echipele din Liga Națională de Baschet Masculin sunt obligate să aibă pe teren pe toată durata partidei un baschetbalist român, iar în prima repriză un român U23, jucătorii autohtoni valoroși au o căutare deosebită pe „piața” din baschetul românesc. Așa este și cazul lui Rolland Torok și Dragoș Diculescu.

Torok a jucat în ultimii ani la U BT Cluj, alături de care a câștigat titlul în 2017 și mai multe trofee ale Cupei României. Rolli a revenit după mai multe accidentări de-a lungul ultimilor ani, dar a profitat în stagiunea recent încheiată de absențele din lotul clujenilor, motiv pentru care a strâns medii de 7,9 puncte în cele 10 meciuri din Grupa Roșie. Per total, el a adunat medii de 5,3 puncte și 2,2 recuperări, cu o medie excelentă de 46,3% de la 3 puncte. Potrivit surselor noastre, Rolli este curtat pentru sezonul viitor de U-BT Cluj, fosta sa echipă CSM CSU Oradea, SCM U Craiova, CSU Sibiu, CSO Voluntari și SCM Timișoara.

De la Timișoara vine și Dragoș Diculescu, baschetbalistul care a avut cea mai mare ascensiune în stagiunea precedentă, fapt ce l-a adus și în lotul echipei naționalei. Baschetbalistul bucureștean a adunat medii de 5,5 puncte, 3,2 recuperări și 2,2 pase decisive. Sportivul care va împlini 20 de ani în august a atras și el atenția atât a formației sale, SCM Timișoara, dar și celor de la U BT Cluj, CSU Sibiu, SCM U Craiova și CSO Voluntari.

Așadar, cei doi jucători sunt în atenția celor șase echipe, toate cu pretenții în LNBM. Rămâne să vedem ce vor alege să facă cei doi componenți ai naționalei României.

*foto: colaj Manases Sandon / Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a jucătorului Rolland Török
Vizualizează pagina personală a jucătorului Dragoș Andrei Diculescu

Eduard Popa / 23 June 2019 / 19:17


Galerie foto


north.finder Roli Torok
0 
nu va merge la alta echipa in afara de Cluj sau Oradea. 
23 June 2019 21:58
0 
Asa zic și eu. Dacă Oradea și / sau Cluj ii vor cu adevărat pe cei doi, nu cred ca alta echipa se poate bate la salarii cu cele doua. 
24 June 2019 10:37
0 
Va ramane la noi. In schimb, va pleca VM. 
24 June 2019 11:02
0 
cu Tz mare VM. Pai i-au platit salariul un sezon si acum pleaca? Sau inca nu poate sa joace si nu mai sunt cei din conducere dispusi sa mai astepte? 
24 June 2019 11:39
gyke @studentU
0 
Chill, că nu știi detaliile plecării... Vlad a avut o poziție corectă, dar nu a mai fost respectat nimic din ce s-a convenit, după debarcarea lui Cristescu.  
24 June 2019 12:21
studentU pai ce chill
3 
ca am intrebat, n am afirmat nimic... 
24 June 2019 13:12
studentU tzeapa e oricum
5 
pentru club. oricare ar fi fost situatia
iar atitudinea ta omniscienta si paternalista e din ce in ce mai vizibla, bine ziceau unii colegi de pe aici. daca esti asa informat, transmite si tu informatia intr-un mod mai colegial, nu toti facem parte din fenomen sau suntem atat de fanatici. unii, cum sunt eu, suntem doar suporteri si atat. nu ma cunosc cu nimeni de la nici un club si nici nu intentionez asta.
so chill back ca sa zic asa. 
24 June 2019 13:14
gyke @studentU
0 
Mda, s-ar putea să ai și tu dreptate... O să încerc pe viitor să nu mai dau teasing uri dinastea, nu am crezut că fac așa deranj.  
24 June 2019 14:51
studentU stii foarte
2 
bine ca nu despre teasing-informatie e vorba ci despre cum pui problema si cred ca am fost destul de explicit in acest sens. 
24 June 2019 15:18
2 
Nu înțeleg de ce te-a deranjat asa tare remarca colegului din Sibiu. Ai dreptate, printre noi sunt persoane cu anumite intrări care știu mai multe decât majoritatea. Iar faptul ca atunci când se poate, se spun aceste mici secrete de culise ar trebui sa ne bucure, în niciun caz sa ne irite. 
24 June 2019 15:37
1 
am comentat "tonul" nu muzica... 
24 June 2019 15:57
gyke @studentU
0 
... Omniscient și paternalist... și eu em o problemă de ton 😊.  
24 June 2019 16:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20