EDITORIAL. Baschetul înseamnă fair-play


Jucătoarele lui Phoenix nu au fost speriate de un accident de mașină și au evoluat curajos la Cluj-Napoca. Gazdele s-au asigurat apoi că adversarele ajung în siguranță acasă

Baschetul este unul dintre cele mai curate sporturi din România. Nu o spunem noi, cei cu microbul în sânge, ci o spun cei din afară. Pentru că ei, la fel ca noi, văd perlele din alte sporturi. Văd conferințe de presă cu indivizi care își dau jos pantalonii, văd antrenori și jucători „rupând” biletele la pariuri și văd cum unii patroni scot din cămașă cruci de lemn în speranța că divinitatea îi va ajuta să obțină un rezultat mare.

La baschet, noi suntem oarecum diferiți. Suntem puțini, săraci, iar sportivii noștri ocupă primele pagini doar atunci când se întâmplă ceva senzațional. Jucătoarele de la Phoenix au avut ghinionul de a fi implicate joi într-un accident rutier. O mașină condusă de o șoferiță a pierdut controlul într-o curbă și a intrat din plin în autocarul baschetbalistelor. Nimeni nu a fost rănit grav, însă echipa lui Eugenio Rodrigues a rămas fără mijloc de transport. Fetele au fost preluate după aproape două ore de o cursă ocazională și au ajuns la Cluj-Napoca abia seara. A doua zi, formația Phoenix s-a prezentat la meci. Nu a cerut amânarea partidei și nu a renunțat la luptă. Ba din contră, dunărencele au fost aproape să răpună principala candidată la titlu, predând o adevărată lecție.

De fapt, dacă ne gândim atent, vineri ne-au fost predate două lecții. Una de îndârjire a echipei Phoenix și cealaltă de respect față de adversar, din partea Universității. Oficialii clujeni nu au vrut să le lase pe adversare la voia întâmplării și au sărit în ajutor. Apelând la propriul buget, „U” a plătit un autocar menit să transporte delegația gălățeană înapoi acasă, scutind astfel timp petrecut aiurea pe drum.

Ei bine, aici nu vorbim despre un gest făcut din populism de o echipă dornică de reafirmare. Aici vorbim despre baschet, unde oricare grupare și-ar fi sprijint în același fel partenera de meci. Iar baschetul nu înseamnă doar meciuri decise pe muchie de cuțit, coșuri de trei puncte și slam-dunk-uri spectaculoase. Baschetul înseamnă fair-play. Mult fair-play!

*Foto: Valentin Todea



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre Phoenix Galaţi
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs Phoenix Galaţi

Paul Olar / 15 octombrie 2016 / 16:00


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U23 Ladder – Câteva concluzii după prima etapă
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
EDITORIAL Devotamentul și lacrimile unui căpitan
Jiri Welsch s-a retras din naționala Cehiei la Cluj-Napoca 
EDITORIAL. EuroBasket, o treaptă spre înălțarea baschetului românesc
Găzduirea unei grupe de la Campionatul European poate fi o cale către progres 
EDITORIAL. Momente amuzante cu Pau Gasol
Star-ul Spaniei nu a rezistat să vadă finalul meciului cu Croația de pe bancă și a decis, de unul singur, să intre pe parchet. 
EDITORIAL În Capitală, sportul riscă să ajungă pe cumetrie
Pe ce s-ar putea duce banii bucureștenilor, prin intermediul CSM 
EDITORIAL De ce se joacă finala într-o sală de 500 de locuri?
Steaua, între pragmatism și lipsa infrastructurii sportive din Capitală 
EDITORIAL. Reversul medaliei
U-BT nu va mai putea conta pe Aleksandar Rasic în acest sezon  
Factorul încredere
Tudor Gheorghe a strălucit în meciul cu Oradea, reușind un record personal de puncte în Liga Națională  
EDITORIAL. Liniște, joacă…baschetbalistele!
Universitatea Cluj-Napoca și ACS Sepsi SIC își dau întâlnire astăzi, într-un derby al orgoliilor 
4points apropos de ce zice hony
0 
baieti buni si Dragoste si Muresan, dar nu am fi aflat, pentru ca nu au prea putut sa joace cat timp a fost Tudor Gheorghe (venit de la Brasov) la Cluj. Si daca ar fi ramas, stateau in continuare pe banca. Tudor Gheorghe va juca intotdeuna, la orice echipa de la noi, nu doar acum cand este antrenat de unchiul sau. Fiecare cu sansa lui... Altii, noroc cu regula U23. 
click pt. Articol 15 octombrie 2017 14:04
0 
telenovela, da ... pentru ca avem regizori prosti. Actorii ar fi mai buni, daca regizorii ar fi onesti sau/si bine pregatiti. Dar nu sunt nici una nici cealalta. Cei din baschet sunt maestri in scuze. Este mai comod asa ... si tine. hony are dreptate ... din pacate.  
click pt. Articol 15 octombrie 2017 13:36
raz @hony
0 
ce telenovela :)
Sunt de acord cu unele afirmatii din postul tau DAR
baschetul se joaca in 12-15 minim. Daca un copil e talentat NICIODATA nu va fi lasat in afara celor 15. Nu stiu unde s-a intamplat ceea ce povestesti (sau de unde ai auzit), DAR este greu sa aduci copiii in sala la antrenamente decat ... sa mearga la "sfantu' folbal", si asta intr-un oras unde acel sfant nu e chiar asa de sfant, dar e un sport "mai de masa". Mai mult e greu sa se faca rost de pozitii in salile decente antrenamentele copiilor,(vorbesc din perspectiva parintelui, pentru ca asta sunt)  
click pt. Articol 13 octombrie 2017 14:18
free62 free62
0 
Vlad Corpodean si pana la urma Sibiul joaca cu Dragoste...Vine Muresan din urma, a intrat fabulos si meciul trecut. Tudor Gheorghe e la Timisoara si e un juctaor care poate juca in prima liga si a jucat de destule ori...Clujul scoate, restul... 
click pt. Articol 13 octombrie 2017 11:33
hony Exact
0 
Crede-ma, eu ma bucur foarte mult pentru Kuti. El este marele castig al acestei veri. Am zis ,,nu Kuti" in ideea ca el a fost un caz special. A fost un jucator incurajat si promovat permanent, incepand de la 12-13 ani. Este un jucator cu talent si are o calitate extraordinara: nu vrea sa joace doar el. Si apropos de aparare, tot anul trecut si in meciurile nationalei de seniori, Kuti s-a aparat, abia dupa aia a inceput sa joace in atac. Cine a avut ochi de vazut....Dar el este exceptia....Mai spune-ti un nume de jucator scos de Cluj... 
click pt. Articol 12 octombrie 2017 20:09
0 
De ce nu Kuti? De ce sa nu il folosesti ca exemplu pentru ceilalti juniori? Ca nu e nascut si crescut in Cluj, ca bazele baschetului le are de altundeva, ca "toti au lucrat pt el" sunt doar motive sa ne complacem in mediocritate. Si faptul ca a beneficiat de increderea antrenorului se datoreaza si prestatiei si pregatirii lui!!! Si Kuti juca si daca nu era regula romanuluisub 23 ani - desi regula romanului in teren consider ca a fost o oportunitete pt el si ca a stiut sa o fructifice .

Sau chiar si Bobe Niculescu. A, ca au si ei lipsurile lor (si au destule) e alta poveste. Dar pana una alta au reusit sa se impuna la echipele lor 
click pt. Articol 12 octombrie 2017 19:19
hony nu se poate
0 
Nu mai rezist cu asta cu romanii nu sunt motivati...Baschetul este fix, dar fix oglinda societatii romanesti. De ce iti inchipui ca tot trebuie sa primesti, sa astepti sa se faca sali, sa se, sa se... Problema majora sunt oamenii din fenomen...ei se opun cel mai tare promovarii valorilor. Noi nici macar nu am fost suficienti de inteligenti sa intelegem ca am putea pregati jucatori ca sa-i vindem altora...ca sarbii. Nu, ai nostri se multumesc cu ce pica. De la un parinte care are nerusinarea sa ,,sponsorizeze" clubul sau pe antrenor, personal, ca sa-i faca odrasla vedeta. Asta in detrimentul vadit al altor copii care sunt cel putin la fel de buni ca al lui, dar care vor fi tinuti ,,cu capul la fund", sa nu se vada. In primul rand din cauza parintilor. Si la orice nivel: de la minibaschet la tineri jucatori, de la mici cluburi particulare la cluburi mari si cu pretentii. Si antrenorii si presedintii de cluburi ce sa faca? Vor zice ca sunt si ei oameni, ca n-au omorat pe nimeni, ca pana la urma noi oricum nu suntem cine stie ce in baschet...si ei oricum au nevoie de bani ca sa poata participa la competitii...etc. Cunosc oameni care n-au sponsorizat clubul, dar s-au dus si-au vorbit la sala de sport a scolii si au platit antrenori (altii decat cei de la club, ba chiar pe ascuns) ca ai lor copii sa faca pregatire - pentru ca au inteles ca la club nu au nicio sansa sa faca individualizari. Nu pentru ca antrenorii ar fi fost ocupati sau ca nu ar fi stiut ce au de facut, ci pentru ca nu erau interesati. Si copiii aia faceau antrenamente de la ora 6 dimineata, dupa care de la 7.30 intrau la ore. Si nu era liceu sportiv. Si faceau si pregatire fizica, pentru ca asa auzisera la un moment dat ca trebuie sa aiba o buna pregatire fizica. Le-a folosit copiilor - au jucat la un alt nivel fata de colegii si au fost remarcati. Dar nu faceau parte din ,,nomenclatura" si parintii nu s-au lasat impresionati de apropouri...Credeti ca azi mai joaca? NU! Nu au avut loc. In Romania, performanta nu este data de ceea ce pot aduce cei mai buni jucatori romani, ci este data de limita maxima pe care o pot atinge acei jucatori selectati, cei care TREBUIE sa joace. Jucatorii romani sunt motivati si muncesc si se sacrifica ani de zile, problema este cu impostorii...Nu vom sti niciodata unde ar fi ajuns Romania daca sansele oferite jucatorilor ar fi fost egale si selectia facuta corect. 
click pt. Articol 12 octombrie 2017 18:59
hony parerea mea
0 
este ca, ne convine, nu ne convine, regula U23 ii ajuta, atat cat se poate, pe tinerii jucatori romani. Fara ea, nu ar fi avut nicio sansa. Daca acum tot comentam ca nu sunt jucati suficient, inchipuiti-va cat ar fi jucat fara aceasta regula. De ce nu confirma? Poate si pentru ca nu au fost bine pregatiti niciodata si acum, chiar cei care ar fi trebuit sa se ocupe de asta acum 5 ani, acum 4 ani, acum 3 ani, vin si spun ca nu sunt buni, ca nu fac fata. Poate ca asta ar fi un bun subiect de articol. Dar bine, foarte bine documentat. Sa ia cineva la puricat oferta cluburilor de baschet din Romania. Ce le ofera, la pregatire ma refer, jucatorilor incepand cu varsta de 14 ani. Si mers asa, din club in club si vorbit cu antrenorii, presedintii, dar si cu parintii. Si sa se ajunga pana la Cluj si la Steaua (cu tot cu programele lor). Ca inca nu stim ce jucatori a scos Steaua, din sutele de copiii de la Dacian spre exemplu (care au tot dominat competitiile de juniori), sau Clujul - si sa nu ziceti KUTI. KUTI este jucatorul baschetului romanesc. Toata suflarea baschetbalistica il stie si toata lumea a lucrat pentru el (inclusiv fostii colegi de echipa). Altul de la Cluj. Mai spune-ti unul. 
click pt. Articol 12 octombrie 2017 18:32
ionika antrenamentele
0 
Exact asta este problema. Orice antrenor , roman sau strain ar tine orice jucator roman in teren tot meciul , daca la antrenamente dovedeste ca poate sa faca un dribling, ca poate inscrie de pe pozitii diferite , ca se poate apara la orice jucator strain. Numai ca jucatorii romani nu au capatat in juniorat calitatile si deprindele pe care cei straini le-au dobandit prin zeci si sute de antrenamente in sali corespunzatoare , cu antrenori priceputi si platiti .La Cluj, au asa ceva, singurul centru din tara unde sunt conditii optime insa doar Kuti a vrut si a reusit sa devina un jucator decent desi are si el de pus cateva lucruri. De ce? Pentru ca lipseste motivatia romanilor,un model de urmat, un sprijin din partea intregii societati, inclinatia spre performanta, educatia efortului sustinut. 
click pt. Articol 12 octombrie 2017 18:12
caranfilrevine ..fix atat!
0 
...si nu doar antrenorii romani, toti antrenorii din LNBM fac asta! Ii baga 10 min in teren, cu indicatii cat mai precise si in general aparare.Apoi pe banca, s-a terminat pentru astazi!!
Interesul este sa castige banii(meciul...am vrut sa zic!!!). Si apoi concluzionam cum a facut si Carlos...ne minunam ca sunt inca tinere sperante ...si anii trec...si FRB iar se bate cu pumnii in piept ..ca ei au dat reguli,dar n-a fost sa fie!!Kuti este singurul care joaca in alt film!! Si dinamovistii...dar acolo filmul este total diferit!
 
click pt. Articol 12 octombrie 2017 16:41