EDITORIAL. Reversul medaliei


U-BT nu va mai putea conta pe Aleksandar Rasic în acest sezon

U-Banca Transilvania vrea să uite cât mai repede meciul patru al semifinalei cu CSM CSU Oradea. Dincolo de eşecul prin care bihorenii au egalat seria, Mihai Silvăşan a primit o lovitură grea. Este vorba de accidentarea lui Aleksandar Rasic.

Fundaşul a căzut ca secerat în ultimele minute ale partidei de aseară, când a încercat să facă o intercepţie. Sârbul nu s-a mai putut ridica şi a fost cărat pe braţe de colegi, sub privirile înmărmurite ale staff-ului clujean. Ulterioarele analize făcute de Saşa au dat un verdict grav: Ruptură a tendonului Achilian. Asta înseamnă intervenţie chirurgicală şi o recuperare de aproximativ cinci luni.

Prin urmare, sezonul se încheie pentru Aleksandar Rasic. Vorbim despre unul dintre cei mai importanţi oameni ai clujenilor din actuala stagiune. Sosit în vară pe malul Someşului, ex-iugoslavul s-a impus repede în garnitura alb-negrilor. Iar după primul meci, Rasic se mândrea deja cu statutul de erou al lui U-BT. Câştigase de unul singur SuperCupa Româiei, graţie unui coş înscris cu sânge rece, de la şapte metri, în ultimele secunde. Prestaţiile remarcabile au continuat şi Aleksandar devenea un exemplu de consistenţă în joc. Şi de eleganţă afişată pe teren.

În februarie, jucătorul de 33 de ani şi-a arătat din nou colţii, odată cu finala Cupei României. U-BT îşi măsura forţele cu BC Mureş, într-un meci decis tot de Rasic, cu o reuşită pe sirenă. Faza a creat numeroase controverse, însă nimeni nu poate contesta capacitatea lui Aleks de a face diferenţa.

În Play-Off, sportivul a înregistrat medii de 15.1 puncte, 3.9 pase decisive şi 1.0 pase decisive. Ieri, la Oradea, Aleksandar a contabilizat 19 puncte. 11 dintre acestea au venit în ultimul sfert, atunci când U-BT încerca cu disperare să revină. Apoi, totul s-a rupt. Clujenii nu au putut emite pretenţii şi se gândesc deja la decisivul de sâmbătă.

Cu presiunea pe umeri, Mihai Silvăşan va schimba tactica, urmând să îl utilizeze din nou pe Vaidas Kariniauskas. Va intra şi Max Pustozvonov, cel care a rămas în afara lotului joi. Dar când vine vorba de Rasic, putem spune că povestea lui din actualul sezon a început şi s-a sfârşit în acelaşi loc: La Oradea!

*Foto: Manases Sandor/u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Aleksandar Rasic
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 11 May 2017 / 15:00


Galerie foto


Whomever Accidentare
1 
Nu are cineva vreun video despre accidentarea lui Rasic?

P.S: Imi pare nespus de rau de el. O fi castigat el Cupa Romaniei impotriva noastra insa stiti cum e: "Adversar pe teren, prieten in afara"... 
11 May 2017 15:47
studentU Un gest frumos
4 
scrierea acestui editorial. Rasic, este intr-adevar un jucator deosebit care a ajutat cu varf si indesat echipa in cele mai dificile momente. Are ceva din eleganta lui RF in miscari si din calmul si intelegerea jocului ale aceluiasi Mr. Perfect.
Mare pacat pt el aceasta accidentare, nu isi poate valida valoarea tocmai in momentul in care ar fi putut cel mai bine sa faca acest lucru. Si mare pacat si pt echipa.
O observatie pe final: am citit pe TB pareri cum ca accidentarea lui ar fi fost cauzata de uzura exagerata la care a fost expus de antrenor prin minutele pe care a fost nevoit sa le joace. Nu stiu unde se poate gasi statistica pe acest sezon dar cred ca sunt cel putin 2-3 jucatori in echipa care au jucat la fel sau mai mult decat Rasic. Sasa are o varsta si o uzura care l-au predispus la aceasta accidentare. Aceeasi poveste si cu Jorovic si chiar cu Tyler Morris. Toti jucatori peste valoarea campionatului nostru, dar cu multe "cicatrici" care, la echipe cu pretentii, atarna greu. La noi au fost acceptati asa si au adus multe satisfacti atata timp cat s-au mentinut sanatosi.
In fine, multa sanatate Sasa si speram sa te vedem din nou jucand in tricoul lui U.
Clujeni,facem un standing ovation Sasa Rasic la inceptului meciului 5?  
11 May 2017 15:51
popsiis Daca se face
0 
Sa filmeze cineva si sa le distribuie pe grupurile "de specialitate" 
11 May 2017 16:37
2 
Ar fi foarte frumos sa se faca standing ovation sau sa i se strige numele. Trebuie vorbit cu Hiena sau sa se scrie pe grupul fanilor. 
11 May 2017 17:15
Oldtimer Nu ezitati....
3 
sa cooptati si GALERIA Leilor rosii, vorbiti cu fam. Kokovai.... Chiar daca ne-a "palit" din plin, Rasič e un sportiv apreciat de noi si se bucura de respectul cuvenit. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere sa revina. Merita un final de cariera iesind din teren pe "usa din fata" aplaudat de suporteri. 
11 May 2017 19:12
1 
A pus prea multa forta pe piciorul stang incercand sa treaca de un adversar. Nimic spectaculos. Pur si simplu a cedat tendonul(fara sa fie lovit sau fara sa cada). 
11 May 2017 15:53
AlexandruCSU Partea urata
2 
A sportului asta este. Sa lupți pana la epuziare si sa cedezi in momentul in care ar trebui sa culegi roadele muncii. Pana la urma nu ne ramane decât sa ii uram sănătate! 
11 May 2017 20:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
U23 Ladder: Performanțe excelente în ultimele două etape
Clasamentul celor mai buni tineri jucători români din LNBM 
U23 Ladder: Minute multe, performanțe mai puține în etapa a patra
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
U23 Ladder: În etapa a treia a curs cu minute
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Ca pe vremuri, la liceu
Timpul a stat în loc în Sala Regimentului din Capitală. La propriu 
U23 Ladder: 10:00 minute, cu bune și cu rele
Clasamentul celor mai în formă tineri jucători români din LNBM 
U23 Ladder – Câteva concluzii după prima etapă
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
EDITORIAL Devotamentul și lacrimile unui căpitan
Jiri Welsch s-a retras din naționala Cehiei la Cluj-Napoca 
EDITORIAL. EuroBasket, o treaptă spre înălțarea baschetului românesc
Găzduirea unei grupe de la Campionatul European poate fi o cale către progres 
4points unde dai si unde crapa
0 
ionika, nu mai sta doar pe forumurile de baschet sa te iei de fanii Sibiului si sa te faci de ras luand aiurea apararea cui poate(?!) sa se apere si singur. Si o face, vezi www.tolo.ro. Comenteaza apoi, ca netu-i primitor. 
click pt. Articol 16 November 2017 15:41
4points logik
0 
Deci, daca Sibiul/Fleseriu nu au titluri la juniori si nu au produs jucatori, inseamna ca Virgil nu a sifonat bani. Nu stiu cum i se pare lui Tolontan logica asta? Dar ar putea sa tina cont de parerea lui ionika. 
click pt. Articol 16 November 2017 15:33
ionika tinerii ce confirma
0 
Mai aroganti si mai habarnisti decat suporterii Sibiului eu nu am vazut pe forumurile de baschet. De unde stii ca a sifonat Virgil bani, cate titluri de campioni la juniori ai enumerat in comentariul tau si ce merit are Fleseriu ca romanii din echipa lui joaca bine? Si Sibiul are echipe de juniori dar nu am auzit de vreun jucator de baschet din Sibiu. Daca ar fi dupa voi i-ati include pe Hardy, Laser, Kinnard sau Cooper ca fiind formati de Fleseriu. In provincie sportul se distruge din cauza conditiilor pe care le oferiti iar fara banii municipalitatii nu ati avea baschet in Sibiu. 
click pt. Articol 16 November 2017 13:54
0 
La ce buget se pare ca a sifonat Virgil (jos palaria fata de el ca jucator) doar Darwiche mi se pare putin. Nu zic ca noi (SB) am produs mai multi in ultimi ani, dar de cand a venit Dan tinerii (chiar daca cumparati) incep sa confirme. Nici Cluj, nici Oradea, de unde au venit cei mai multi tineri bunı in ultimii ani, nu au avut 4,7 mil € bani publici pentru a cladi ce au....
Din pacate sifonarile de gen Bucale distrug tot ce se cladeste la nivel sportiv in provincie 
click pt. Articol 15 November 2017 22:45
4points Vai, dar cum nu intelegi
0 
Esti nedrept, investeste, dar doar in tinerii in care mai investesc si altii. Ca dovada - in 4 ani Darwiche este singurul junior stelist promovat din ditai centrul de excelenta. Noroc cu ajutorul de acasa, altfel lua si el calea "exilului", ca Maciuca. 
click pt. Articol 15 November 2017 16:27
hony nu inteleg
0 
de ce feliciti Steaua pentru ca joaca Maciuca la Galati...ce se intampla la Steaua in ceea ce priveste tinerii jucatori este o mare mizerie. Gandeste-te ca Steaua a adunat in ultimii ani cam tot ceea ce este mai bun din Bucuresti, si nu numai. A avut, si are inca varfuri de generatie, de care si-a batut joc din cauza unor interese care nu au legatura cu baschetul. Tolontan a facut bine ca a pus intrebari. Ar trebui sa continue cu investigatiile. Sunt foarte interesat sa aflu cat a investit in sectiile de juniori cu ale caror rezultate se impauneaza.  
click pt. Articol 15 November 2017 16:04
Victor825 Mihai Maciuca
0 
Steaua ar trebui sa fie extaziati ca Maciuca e doar imprumutat la Galati si o sa revina la un moment dat. Poate cu ocazia asta alte cluburi o sa inteleaga ca numai oferind sanse tinerilor sa evolueze in meciuri cu miza, acesti jucatori se pot dezvolta. Felicitari celor de la Steaua ca au fost de acord sa-l imprumute pentru a-i accelera procesul de dezvoltare si celor de la Phoenix pentru ca il folosesc la capacitate maxima. 
click pt. Articol 15 November 2017 15:02
Geza Darwiche
0 
Zoran Mikes ??? 
click pt. Articol 02 November 2017 16:44
free62 free62
0 
Spune-mi tu mai inteligenta prost crescuta, unul mai bun ca si Kuti? Probabil Mandache....e singurul crae poate emite aceste pretentii, iar Andrei la varsta lui Nandor era cu sa nu zic ce in nisip. In rest zi-mi tu unul care se mai ridica la valoarea asta...cine mah, Paliciuc 3 minute glorie, 4 meciuri meonopauza, Baciu, Lazar? Care mai e daca tot vorbesti sa fie vorbit? A fost Titus bietul, dar l-au facut praf accidentarile. Am zis, vb NIMENI despre oameni care chiar isi fac meseria, tu in meseria ta ce aveai realizari ai mah la 20 de ani? In viata ta ce ai facut tu ca sa vb de Kuti care la 20 de ani are cupe si campionate castigate ca jucator titular? Sa iti tii gura dracului cand vb de jucatorii clujului sau macar sa iti adjustezi bunul simt. 
click pt. Articol 20 October 2017 22:42
0 
E clar, ești Kuti sau fratele lui :), altcineva cu niște cunoștințe primare de baschet n-ar putea emite aberațiile astea ... auzi, Kuti jucator fenomenal, cel mai bun roman din campionat :)))))))))) ... e clar, ești din alt film! Și prost și nesimțit pe deasupra!!! Ai ignore din partea mea ...