EDITORIAL. Reversul medaliei


U-BT nu va mai putea conta pe Aleksandar Rasic în acest sezon

U-Banca Transilvania vrea să uite cât mai repede meciul patru al semifinalei cu CSM CSU Oradea. Dincolo de eşecul prin care bihorenii au egalat seria, Mihai Silvăşan a primit o lovitură grea. Este vorba de accidentarea lui Aleksandar Rasic.

Fundaşul a căzut ca secerat în ultimele minute ale partidei de aseară, când a încercat să facă o intercepţie. Sârbul nu s-a mai putut ridica şi a fost cărat pe braţe de colegi, sub privirile înmărmurite ale staff-ului clujean. Ulterioarele analize făcute de Saşa au dat un verdict grav: Ruptură a tendonului Achilian. Asta înseamnă intervenţie chirurgicală şi o recuperare de aproximativ cinci luni.

Prin urmare, sezonul se încheie pentru Aleksandar Rasic. Vorbim despre unul dintre cei mai importanţi oameni ai clujenilor din actuala stagiune. Sosit în vară pe malul Someşului, ex-iugoslavul s-a impus repede în garnitura alb-negrilor. Iar după primul meci, Rasic se mândrea deja cu statutul de erou al lui U-BT. Câştigase de unul singur SuperCupa Româiei, graţie unui coş înscris cu sânge rece, de la şapte metri, în ultimele secunde. Prestaţiile remarcabile au continuat şi Aleksandar devenea un exemplu de consistenţă în joc. Şi de eleganţă afişată pe teren.

În februarie, jucătorul de 33 de ani şi-a arătat din nou colţii, odată cu finala Cupei României. U-BT îşi măsura forţele cu BC Mureş, într-un meci decis tot de Rasic, cu o reuşită pe sirenă. Faza a creat numeroase controverse, însă nimeni nu poate contesta capacitatea lui Aleks de a face diferenţa.

În Play-Off, sportivul a înregistrat medii de 15.1 puncte, 3.9 pase decisive şi 1.0 pase decisive. Ieri, la Oradea, Aleksandar a contabilizat 19 puncte. 11 dintre acestea au venit în ultimul sfert, atunci când U-BT încerca cu disperare să revină. Apoi, totul s-a rupt. Clujenii nu au putut emite pretenţii şi se gândesc deja la decisivul de sâmbătă.

Cu presiunea pe umeri, Mihai Silvăşan va schimba tactica, urmând să îl utilizeze din nou pe Vaidas Kariniauskas. Va intra şi Max Pustozvonov, cel care a rămas în afara lotului joi. Dar când vine vorba de Rasic, putem spune că povestea lui din actualul sezon a început şi s-a sfârşit în acelaşi loc: La Oradea!

*Foto: Manases Sandor/u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Aleksandar Rasic
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 11 May 2017 / 15:00


Galerie foto


Whomever Accidentare
1 
Nu are cineva vreun video despre accidentarea lui Rasic?

P.S: Imi pare nespus de rau de el. O fi castigat el Cupa Romaniei impotriva noastra insa stiti cum e: "Adversar pe teren, prieten in afara"... 
11 May 2017 15:47
studentU Un gest frumos
4 
scrierea acestui editorial. Rasic, este intr-adevar un jucator deosebit care a ajutat cu varf si indesat echipa in cele mai dificile momente. Are ceva din eleganta lui RF in miscari si din calmul si intelegerea jocului ale aceluiasi Mr. Perfect.
Mare pacat pt el aceasta accidentare, nu isi poate valida valoarea tocmai in momentul in care ar fi putut cel mai bine sa faca acest lucru. Si mare pacat si pt echipa.
O observatie pe final: am citit pe TB pareri cum ca accidentarea lui ar fi fost cauzata de uzura exagerata la care a fost expus de antrenor prin minutele pe care a fost nevoit sa le joace. Nu stiu unde se poate gasi statistica pe acest sezon dar cred ca sunt cel putin 2-3 jucatori in echipa care au jucat la fel sau mai mult decat Rasic. Sasa are o varsta si o uzura care l-au predispus la aceasta accidentare. Aceeasi poveste si cu Jorovic si chiar cu Tyler Morris. Toti jucatori peste valoarea campionatului nostru, dar cu multe "cicatrici" care, la echipe cu pretentii, atarna greu. La noi au fost acceptati asa si au adus multe satisfacti atata timp cat s-au mentinut sanatosi.
In fine, multa sanatate Sasa si speram sa te vedem din nou jucand in tricoul lui U.
Clujeni,facem un standing ovation Sasa Rasic la inceptului meciului 5?  
11 May 2017 15:51
popsiis Daca se face
0 
Sa filmeze cineva si sa le distribuie pe grupurile "de specialitate" 
11 May 2017 16:37
2 
Ar fi foarte frumos sa se faca standing ovation sau sa i se strige numele. Trebuie vorbit cu Hiena sau sa se scrie pe grupul fanilor. 
11 May 2017 17:15
Oldtimer Nu ezitati....
3 
sa cooptati si GALERIA Leilor rosii, vorbiti cu fam. Kokovai.... Chiar daca ne-a "palit" din plin, Rasič e un sportiv apreciat de noi si se bucura de respectul cuvenit. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere sa revina. Merita un final de cariera iesind din teren pe "usa din fata" aplaudat de suporteri. 
11 May 2017 19:12
1 
A pus prea multa forta pe piciorul stang incercand sa treaca de un adversar. Nimic spectaculos. Pur si simplu a cedat tendonul(fara sa fie lovit sau fara sa cada). 
11 May 2017 15:53
AlexandruCSU Partea urata
2 
A sportului asta este. Sa lupți pana la epuziare si sa cedezi in momentul in care ar trebui sa culegi roadele muncii. Pana la urma nu ne ramane decât sa ii uram sănătate! 
11 May 2017 20:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Opinie. CSM Steaua joacă pentru al doilea an consecutiv finala în modesta Sală a Regimentului de Gardă
Cum s-a ajuns în această situație și cine se găsește vinovat 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Playoff NBA. Domnia lui Warriors în pericol?
James Harden & Co. au răspuns provocării campioanei en-titre 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2017/2018
Redactorii site-ului nostru au răspuns întrebărilor privind sezonul regulat recent încheiat 
Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon
Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin 
Editorial. Pavel, Trey și importanța celui de-al șaptelea stranier
În ritmul infernal impus de Top 6 și playoff, jucătorii inactivi se dovedesc vitali pentru succesul echipei 
Ce cadou și-ar dori antrenorii din Top 6 LNBM de la Iepurașul de Paște
Câteva concluzii după primele etape din faza a doua a sezonului regulat 
Topul celor mai titrate sportive din baschetul românesc
Ancuța Stoenescu, printre cele cinci jucătoare care dețin recordul de 11 titluri 
Editorial. Cazul BC Mureș: totalbaschet a avut, din păcate, dreptate
Site-ul nostru a preconizat încă de la începutul sezonului colapsul mureșean 
LNBM Power Ranking
Cum arată clasamentul celor mai în formă echipe din România după pauza din februarie 
razv-an stelemeaua
0 
voi nu vedeti ca e un singur ratacit pe aici? Care trebuia banat de mult, dar celor de la TB le place polemica = vizualizari.
Legat de spectatori, situatia e jenanta la steaua - cu toate ca au o sala mica (500 de locuri - desi comform regulamentului o sala omologata trebuie sa aiba min 600) media de spectatori e de 250!!! Si au media asta ca au adus pectatori din galeria de fotbal  
click pt. Articol 09 June 2018 22:18
ccc funny
0 
Unde sunt miile de stelisti la meciurile din deplasare ca nu prea se vad. Sibiul, Clujul, Oradea au suporteri si in deplasare...steaua pauza. Sa iti spun un secret prietene fa o deosebire intre suporteri de baschet si fotbal si vei vedea ca nu aveti nici 500 de suporteri 
click pt. Articol 09 June 2018 20:22
0 
Totusi nu vad pe nimeni destul de istet incat sa priceapa esentialul: cei care au de pierdut din acest status-quo suntem noi, suporterii Stelei; inchipuiti-va ce atmosfera ar fi intr-o sala cu mii de stelisti. Voi, asistatii sociali din cluuj si horadia, ar trebui sa fiti fericiti ca sala aia e mica precum o putza de furnica  
click pt. Articol 09 June 2018 17:56
6X Sala mica.
0 
Bolojan este primar la Oradea unde si se mai construieste ceva.
Capitala....este capitala hotiei. 
click pt. Articol 09 June 2018 17:52
0 
S-ar duce dracului domeniul respectiv daca cineva cu nivelul intelectual al lui mailman ar fi primit in bransa. 
click pt. Articol 09 June 2018 17:50
0 
Nu ti-e jena sa scrii astfel de mizerii, bai minte putina? Steaua e un club cu milioane de sustinatori in toata tara' compara-i cu populatia de sub feleac, sa vedem daca nu-ti da cu virgula. Despre comparatia cu asesoft...care-i legatura logica, saracule in duh? Cand te uiti in oglinda, nu-ti vine sa cumperi funie si sapun? 
click pt. Articol 09 June 2018 17:49
gyke E teribil de greu
0 
... să și furi și să și construiești. De atâta amar de vreme Bucureștiul este condus de smecheri de duzină sau de analfabeți funcționali încât simpla punere în discuție a unor astfel de proiecte cade în ridicol.  
click pt. Articol 09 June 2018 11:46
gyke Fără supărare
0 
Tu în viața de zi cu zi ești speaker motivațional? Toate comentariile tale au așa o aură de MLM...  
click pt. Articol 09 June 2018 11:41
mailman n-ai unde, n-ai cu cine!
0 
Sala Mica, Echipa Mica, performanta mica! Marti seara la Oradea vom urmari in Piata Unirii pe un Ecran Mare impreuna cu 10.000 de spectatori veniti de buna voie, o Echipa Mare si o Performanta Mare: castigarea Campionatului de catre Oradea! 
click pt. Articol 09 June 2018 11:32
studentU sa fim seriosi
0 
cred ca se roaga si la stele sa nu construiasca prea repede alta sala. In sala asta de antrenament au multe avantaje despre care am mai povestit cu alte ocazii. Dar da, pt LNBM este o rusine desfausrarea pt al.doilea an consecutiv a finalei intr o sala mai mica decat sala a Rapidului, unde joaca ceva amici in liga corporatiilor din Bucuresti. Steaua csm eximbank e o formatie cu 500 de suporteri, maxim. De aceea nici nu mi doresc sa castige ei campionaul ,ci Oradea. Pe langa motivele evidente ale suprapunerilor cu asehotii: Georgescu, Otocoliki, Negoitescu...