EXCLUSIV. 10.700 USD Williams, 7.750 EUR Mandache, 6.485 USD Harrison (document)


Prezentăm toate salariile uriașe, plătite din bani publici, la CSM Satu Mare.

Lotul CSM Satu Mare în sezonul 2017/2018 - Foto totalbaschet: Andreea Vlase

Oficial jucătoarele de la Clubul Sportiv Municipal Satu Mare sunt cele mai bine plătite sportive din Liga Națională de Baschet feminin, dar și din sportul românesc, cu un buget de salarii cifrat la aproape jumătate de milion de euro (440.000 mii euro) pentru cele opt luni de competiție, adică o medie de aproximativ 55.000 euro lunar.

Destiny Williams este cea mai bine plătită sportivă cu un salariu lunar de 10.700 de dolari, urmată cu 6.000 de lei mai puțin de Andra Mandache a cărei leafă lunară este de 7.750 de euro lunar. A 3-a cea mai bine plătită sportivă este Taneisha Harrison cu 6.485 de dolari. Lista continuă cu lituanianca Solopova Marina, 5.100 euro, Baltic Kristina 4.965 euro, Porchia Green 5.413 dolari, Alexandra Uiuiu 2.478 euro - din care a restituit 772 euro -, Andreea Lazăr cu 2.425 euro, Renata Szmutku 1.544 euro, Sfîrlea Marina 856 euro, Pintea Delia 772 euro, Anamaria Kadar 608 euro, Valentina Bolba 552 euro, Diana Moldovan 552 euro.

Salariile de la CSM Satu Mare, conform unui extras din Trezoreria Satu Mare parvenit site-ului nostru

Leafa principalului Marius Dobă, cel ce în ultimii cinci ani a ocupat postul de administrator la CSM Târgoviste, este de 4.935 de euro, în timp ce secundul Octavian Boian câstigă 1.947 euro. 

Cu toate că dispun de un buget net superior oricărui adversar, cu care s-ar lupta cu siguranță la finala ligii masculine, Clubul Sportiv Municipal Satu Mare înregistrează datorii de zeci de mii de euro în mai multe dosare execuționale și are conturile blocate. Pe această temă consilierii locali l-au băgat în ședință pe presedintele Vasile Fogel cerându-i demisia

La începutul acestei săptămâni sportivele au intrat în grevă deoarece nu primiseră salariul pe luna octombrie și noiembrie. Conducerea clubului a găsit o nouă soluție pentru a ocoli popririle pe conturi și a virat, în cursul zilei de ieri, sumele de bani restante, iar sportivele au făcut deplasarea la Alexandria unde vor susține astăzi, de la orele 18:00, partida în compania formației locale. 

CSM Satu Mare - Salarii by Total Baschet on Scribd

Mai citiți si:

Grevă la CSM Satu Mare

Scandal la CSM Satu Mare. Consilierii locali îi cer demisia lui Vasile Fogel

ULUITOR. Vasile Fogel: "Contabila a semnat în locul meu, iar eu i-am dat 10% bonus la salariu"

INEDIT. Cum a scăpat un club din România de o datorie de 20.000 euro: a "pasat-o" cetățenilor orasului

Cea mai bine plătită jucătoare din România primeste peste 100.000 USD de la Consiliul Local Satu Mare

Cu conturile blocate CSM Satu Mare a plătit salariile dintr-un cont al trezoreriei destinat religiei

Clubul Sportiv Municipal Satu Mare se află în imposibilitate de plată

Încă un caz Dikeoulakos. Jose Araujo a acționat în instanță pe CSM Satu Mare la Tribunalul Bucuresti



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andra Simina Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Destiny Williams
Vizualizează pagina personală a jucătorului Taneisha Harrison
Vizualizează pagina personală a jucătorului Porchia Green
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marius Dobă
Vizualizează pagina personală a jucătorului Octavian Boian
Vizualizează pagina personală a jucătorului Diana Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anamaria Kadar
Vizualizează pagina personală a jucătorului Valentina Bolba
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kristina Baltic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andreea Pop
Vizualizează pagina personală a jucătorului Renata Szmutku
Vizualizează pagina personală a jucătorului Alexandra Uiuiu

totalbaschet.ro / 08 December 2017 / 10:20


Galerie foto


0 
Chiar este sfidator la adresa sportivilor dar si al oamenilor de rand !! Cum poti sa bati joc de banii contribuabililor in acest hal ?? Cred ca ar trebui sa intervine institutiile de specialitate de stat!! Unde sint reprezentantii finantelor publice...unde este DNA...politia economica...curtea de conturi ??? Da vrem si iubim sportul,dar in limita bunului simti si al legalitatii!!Pacat de jucatoarele echipei din Satu Mare,o echipa frumoasa si buna,ele ne avand nici o vina!! 
08 December 2017 10:44
0 
Sunt intradevar salarii mari, dar a spune ca cele mai mari din sportul romanesc este o mare gogomanie ! Pai la CSM Bucuresti ce salarii sunt ? Cristina Neagu are 400.000 euro/an, altele mult peste 100.000 euro, asa ca ar fi cazul sa se inceteze cu dezinformarile grosolane ! 
08 December 2017 15:00
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Bécikém,problema este faptul,ca voi platiti in intregime din bani publici... 
08 December 2017 20:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Marina Solopova, triple-double în victoria lui Sepsi SIC din primul meci al semifinalei cu FCC ICIM Arad
Kristina Higgins a reușit al 17-lea double-double pentru alb-verzi în campionat 
ACS Sepsi SIC deschide semifinala cu o victorie clară cu FCC ICIM Arad
Alb-verzile au controlat primul meci al seriei și au înscris 30 de puncte pe contraatac 
CSM Satu Mare se impune acasă în primul meci din semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Sătmărencele au condus tot jocul și au avut un procentaj foarte bun la șuturile din semicerc 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FCC ICIM Arad își dispută din nou locul în finala LNBF după 5 ani
Alb-verzile caută a 5-a finală la rând, în timp ce arădencele n-au mai ajuns în ultimul act din 2014 
CSM Satu Mare și Olimpia CSU Brașov se întâlnesc în semifinalele LNBF pentru al doilea an la rând
Primele două partide se dispută marți și joi pe terenul vicecampioanei 
Universitatea Cluj câștigă la Constanța în primul duel pentru locurile 5-8
Gazdele au condus la 10 puncte în prima repriză, dar clujencele au făcut diferența în sfertul 3 
LNBF: Programul primelor meciuri din turul doi de play-off
Semifinalele încep marți pe terenul finalistelor de anul trecut 
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște 
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜