EXCLUSIV. 10.700 USD Williams, 7.750 EUR Mandache, 6.485 USD Harrison (document)


Prezentăm toate salariile uriașe, plătite din bani publici, la CSM Satu Mare.

Lotul CSM Satu Mare în sezonul 2017/2018 - Foto totalbaschet: Andreea Vlase

Oficial jucătoarele de la Clubul Sportiv Municipal Satu Mare sunt cele mai bine plătite sportive din Liga Națională de Baschet feminin, dar și din sportul românesc, cu un buget de salarii cifrat la aproape jumătate de milion de euro (440.000 mii euro) pentru cele opt luni de competiție, adică o medie de aproximativ 55.000 euro lunar.

Destiny Williams este cea mai bine plătită sportivă cu un salariu lunar de 10.700 de dolari, urmată cu 6.000 de lei mai puțin de Andra Mandache a cărei leafă lunară este de 7.750 de euro lunar. A 3-a cea mai bine plătită sportivă este Taneisha Harrison cu 6.485 de dolari. Lista continuă cu lituanianca Solopova Marina, 5.100 euro, Baltic Kristina 4.965 euro, Porchia Green 5.413 dolari, Alexandra Uiuiu 2.478 euro - din care a restituit 772 euro -, Andreea Lazăr cu 2.425 euro, Renata Szmutku 1.544 euro, Sfîrlea Marina 856 euro, Pintea Delia 772 euro, Anamaria Kadar 608 euro, Valentina Bolba 552 euro, Diana Moldovan 552 euro.

Salariile de la CSM Satu Mare, conform unui extras din Trezoreria Satu Mare parvenit site-ului nostru

Leafa principalului Marius Dobă, cel ce în ultimii cinci ani a ocupat postul de administrator la CSM Târgoviste, este de 4.935 de euro, în timp ce secundul Octavian Boian câstigă 1.947 euro. 

Cu toate că dispun de un buget net superior oricărui adversar, cu care s-ar lupta cu siguranță la finala ligii masculine, Clubul Sportiv Municipal Satu Mare înregistrează datorii de zeci de mii de euro în mai multe dosare execuționale și are conturile blocate. Pe această temă consilierii locali l-au băgat în ședință pe presedintele Vasile Fogel cerându-i demisia

La începutul acestei săptămâni sportivele au intrat în grevă deoarece nu primiseră salariul pe luna octombrie și noiembrie. Conducerea clubului a găsit o nouă soluție pentru a ocoli popririle pe conturi și a virat, în cursul zilei de ieri, sumele de bani restante, iar sportivele au făcut deplasarea la Alexandria unde vor susține astăzi, de la orele 18:00, partida în compania formației locale. 

CSM Satu Mare - Salarii by Total Baschet on Scribd

Mai citiți si:

Grevă la CSM Satu Mare

Scandal la CSM Satu Mare. Consilierii locali îi cer demisia lui Vasile Fogel

ULUITOR. Vasile Fogel: "Contabila a semnat în locul meu, iar eu i-am dat 10% bonus la salariu"

INEDIT. Cum a scăpat un club din România de o datorie de 20.000 euro: a "pasat-o" cetățenilor orasului

Cea mai bine plătită jucătoare din România primeste peste 100.000 USD de la Consiliul Local Satu Mare

Cu conturile blocate CSM Satu Mare a plătit salariile dintr-un cont al trezoreriei destinat religiei

Clubul Sportiv Municipal Satu Mare se află în imposibilitate de plată

Încă un caz Dikeoulakos. Jose Araujo a acționat în instanță pe CSM Satu Mare la Tribunalul Bucuresti



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andra Simina Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Destiny Williams
Vizualizează pagina personală a jucătorului Taneisha Harrison
Vizualizează pagina personală a jucătorului Porchia Green
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marius Dobă
Vizualizează pagina personală a jucătorului Octavian Boian
Vizualizează pagina personală a jucătorului Diana Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anamaria Kadar
Vizualizează pagina personală a jucătorului Valentina Bolba
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kristina Baltic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andreea Pop
Vizualizează pagina personală a jucătorului Renata Szmutku
Vizualizează pagina personală a jucătorului Alexandra Uiuiu

totalbaschet.ro / 08 December 2017 / 10:20


Galerie foto


0 
Chiar este sfidator la adresa sportivilor dar si al oamenilor de rand !! Cum poti sa bati joc de banii contribuabililor in acest hal ?? Cred ca ar trebui sa intervine institutiile de specialitate de stat!! Unde sint reprezentantii finantelor publice...unde este DNA...politia economica...curtea de conturi ??? Da vrem si iubim sportul,dar in limita bunului simti si al legalitatii!!Pacat de jucatoarele echipei din Satu Mare,o echipa frumoasa si buna,ele ne avand nici o vina!! 
08 December 2017 10:44
0 
Sunt intradevar salarii mari, dar a spune ca cele mai mari din sportul romanesc este o mare gogomanie ! Pai la CSM Bucuresti ce salarii sunt ? Cristina Neagu are 400.000 euro/an, altele mult peste 100.000 euro, asa ca ar fi cazul sa se inceteze cu dezinformarile grosolane ! 
08 December 2017 15:00
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Bécikém,problema este faptul,ca voi platiti in intregime din bani publici... 
08 December 2017 20:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2018/2019, ultimul pentru CSM Târgoviște în LNBF?
Avocații lui Dikeoulakos pun presiune pe FIBA ca FRB să nu primească clubul dâmbovițean în următoarea ediție de campionat 
Carla Popescu va evolua la CSM Satu Mare în sezonul 2019/2020
Este a doua jucătoare U23 transferată de vicecampioană în această vară 
Modificări importante pentru LNBF în ediția 2019-2020, inclusiv taxe mai mici
Cum arată noul format propus cluburilor, cu mai puține echipe în play-off  
CSU Oradea și ACS Rookies vor colabora pentru baschetul feminin orădean
Attila Veres va fi antrenorul celor de la CSU Rookies în noul sezon 
Echipa feminină de la CSM Târgu Mureș, închisă după doar un sezon
Jucătoarele își așteaptă încă banii pentru perioada februarie-mai 
Incertitudinea domină la CSM Târgu Mureș
Mureșenii depind de Consiliul Local pentru continuarea activității 
Tragerea la sorți pentru LNBF din 7 august a fost anulată
S-a propus o competiție unică de senioare pentru sezonul 2019-2020 
Jefimija Karakasevic se întoarce la Arad după doi ani în Ungaria
Pivotul a mai evoluat trei sezoane în LNBF, unul și jumătate pentru galben-albastre  
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Kristina Higgins, la VBW CEKK Cegled în sezonul 2019-2020
Pivotul a plecat din Liga Națională după trei sezoane, în ultimul reușind eventul cu Sepsi SIC 
Oldtimer Nu-s eu ăla dar
0 
zic că-i mai avantajos așa dpv al cântărilor...cu ambele echipe în aceeași grupă ați fi cântat un anumit imn unii-altora, de 2 ori, cel puțin, cu același auditoriu cunoscător, care "a prins ideea" Așa, în grupe diferite, alde imnul va fi auzit tot de 2 ori, cel puțin, dar și de fani veniți din afara comunității, care, încă, n-au "prins ideea" Deci, un câștig propagandistic evident.. aș zice... da', cum ziceam, nu-s eu expertu'...  
click pt. Articol 16 August 2019 19:14
0 
Tg Secuiesc in vest si Sf Gheorghe in est. No ia sa vedem ce parere are instructorul stie tot. 
click pt. Articol 14 August 2019 22:23
0 
Oare cine va "stinge lumina" in sportul MURES-an..???! 
click pt. Articol 07 August 2019 20:09
0 
Lepra asta de primar din Tg. Mureș doar ce a schimbat partidul, a trecut la Nevesteanu! Clar omu' e pus pe adunat, greu o să mai prindă un mandat dacă e atât de disperat de s-a înscris într-un partid cu mai puține procente de alegători decât are berea la alcool! Sportul nu mai e o varianta în orașul ăsta, s-a ales praful de toate echipele de aici!  
click pt. Articol 06 August 2019 00:50
trancer @gyke
0 
Asa e, dar mai tine și de seriozitatea șefului. Pt ca în mod normal dacă ai făcut-o CSM, atunci te implici și o susții. Cat poți și îți permite legea. Eu zic ca sunt și exemple de "partea mea" , Oradea, Pitești sau Craiova. 
click pt. Articol 05 August 2019 15:59
muri92 Fara sport...fara....????!!!!
0 
Cînd politicul intra in "sport" ce sa așteptam?..un oraș cu multi CAMPIONI... 
click pt. Articol 05 August 2019 14:42
Eduard Popa @cristi11
0 
Am căutat în documentul pus de tine. Apar bugetări doar la două echipe de baschet juniori, care în total ajung la 13.000 de lei.  
click pt. Articol 05 August 2019 14:24
0 
Stirea de mai sus e de ceva timp. https://www.zi-de-zi.ro/2019/08/02/in-jur-de-1-milion-de-lei-alocat-de-cj-mures-pentru-peste-100-de-proiecte-sportive/ Din ce arata aici vor fi ceva bani deci nu cred ca sa desfiinta echipa 
click pt. Articol 05 August 2019 14:00
gyke @trancer
0 
Vezi ce spuneam acuma cateva zile, vis-a-vis de banii publici... Stai la mana vatafului, azi e bine dispus, maine nu...
Oricum la Mures e o chestie normala... 
click pt. Articol 05 August 2019 13:47
0 
Pai nu? Daca suntem unici, trebuie sa avem un campionat unic. Pai nu? 
click pt. Articol 04 August 2019 20:02