EXCLUSIV. 10.700 USD Williams, 7.750 EUR Mandache, 6.485 USD Harrison (document)


Prezentăm toate salariile uriașe, plătite din bani publici, la CSM Satu Mare.

Lotul CSM Satu Mare în sezonul 2017/2018 - Foto totalbaschet: Andreea Vlase

Oficial jucătoarele de la Clubul Sportiv Municipal Satu Mare sunt cele mai bine plătite sportive din Liga Națională de Baschet feminin, dar și din sportul românesc, cu un buget de salarii cifrat la aproape jumătate de milion de euro (440.000 mii euro) pentru cele opt luni de competiție, adică o medie de aproximativ 55.000 euro lunar.

Destiny Williams este cea mai bine plătită sportivă cu un salariu lunar de 10.700 de dolari, urmată cu 6.000 de lei mai puțin de Andra Mandache a cărei leafă lunară este de 7.750 de euro lunar. A 3-a cea mai bine plătită sportivă este Taneisha Harrison cu 6.485 de dolari. Lista continuă cu lituanianca Solopova Marina, 5.100 euro, Baltic Kristina 4.965 euro, Porchia Green 5.413 dolari, Alexandra Uiuiu 2.478 euro - din care a restituit 772 euro -, Andreea Lazăr cu 2.425 euro, Renata Szmutku 1.544 euro, Sfîrlea Marina 856 euro, Pintea Delia 772 euro, Anamaria Kadar 608 euro, Valentina Bolba 552 euro, Diana Moldovan 552 euro.

Salariile de la CSM Satu Mare, conform unui extras din Trezoreria Satu Mare parvenit site-ului nostru

Leafa principalului Marius Dobă, cel ce în ultimii cinci ani a ocupat postul de administrator la CSM Târgoviste, este de 4.935 de euro, în timp ce secundul Octavian Boian câstigă 1.947 euro. 

Cu toate că dispun de un buget net superior oricărui adversar, cu care s-ar lupta cu siguranță la finala ligii masculine, Clubul Sportiv Municipal Satu Mare înregistrează datorii de zeci de mii de euro în mai multe dosare execuționale și are conturile blocate. Pe această temă consilierii locali l-au băgat în ședință pe presedintele Vasile Fogel cerându-i demisia

La începutul acestei săptămâni sportivele au intrat în grevă deoarece nu primiseră salariul pe luna octombrie și noiembrie. Conducerea clubului a găsit o nouă soluție pentru a ocoli popririle pe conturi și a virat, în cursul zilei de ieri, sumele de bani restante, iar sportivele au făcut deplasarea la Alexandria unde vor susține astăzi, de la orele 18:00, partida în compania formației locale. 

CSM Satu Mare - Salarii by Total Baschet on Scribd

Mai citiți si:

Grevă la CSM Satu Mare

Scandal la CSM Satu Mare. Consilierii locali îi cer demisia lui Vasile Fogel

ULUITOR. Vasile Fogel: "Contabila a semnat în locul meu, iar eu i-am dat 10% bonus la salariu"

INEDIT. Cum a scăpat un club din România de o datorie de 20.000 euro: a "pasat-o" cetățenilor orasului

Cea mai bine plătită jucătoare din România primeste peste 100.000 USD de la Consiliul Local Satu Mare

Cu conturile blocate CSM Satu Mare a plătit salariile dintr-un cont al trezoreriei destinat religiei

Clubul Sportiv Municipal Satu Mare se află în imposibilitate de plată

Încă un caz Dikeoulakos. Jose Araujo a acționat în instanță pe CSM Satu Mare la Tribunalul Bucuresti



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andra Simina Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Destiny Williams
Vizualizează pagina personală a jucătorului Taneisha Harrison
Vizualizează pagina personală a jucătorului Porchia Green
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marius Dobă
Vizualizează pagina personală a jucătorului Octavian Boian
Vizualizează pagina personală a jucătorului Diana Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anamaria Kadar
Vizualizează pagina personală a jucătorului Valentina Bolba
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kristina Baltic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andreea Pop
Vizualizează pagina personală a jucătorului Renata Szmutku
Vizualizează pagina personală a jucătorului Alexandra Uiuiu

totalbaschet.ro / 08 December 2017 / 10:20


Galerie foto


0 
Chiar este sfidator la adresa sportivilor dar si al oamenilor de rand !! Cum poti sa bati joc de banii contribuabililor in acest hal ?? Cred ca ar trebui sa intervine institutiile de specialitate de stat!! Unde sint reprezentantii finantelor publice...unde este DNA...politia economica...curtea de conturi ??? Da vrem si iubim sportul,dar in limita bunului simti si al legalitatii!!Pacat de jucatoarele echipei din Satu Mare,o echipa frumoasa si buna,ele ne avand nici o vina!! 
08 December 2017 10:44
0 
Sunt intradevar salarii mari, dar a spune ca cele mai mari din sportul romanesc este o mare gogomanie ! Pai la CSM Bucuresti ce salarii sunt ? Cristina Neagu are 400.000 euro/an, altele mult peste 100.000 euro, asa ca ar fi cazul sa se inceteze cu dezinformarile grosolane ! 
08 December 2017 15:00
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Bécikém,problema este faptul,ca voi platiti in intregime din bani publici... 
08 December 2017 20:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alina Pop va juca la FCC Baschet Arad în sezonul 2019-2020
Este a doua jucătoare U23 adusă de formația arădeană în această vară 
Larisa Neagu, noua jucătoare a FCC Baschet Arad
Fundașul de 20 de ani a evoluat la Agronomia București în ultimele două sezoane 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13