Ediția 2013/14 a LNBM este compromisă de la start - Nu se retrogradează


Va fi un campionat în care destule echipe vor avea posibilitatea să economisească bani

Luni (09.09), FR Baschet împreună cu largul concurs al unor echipe (chiar nu are rost să le nominalizăm, se știu ele foarte bine), baschetul românesc a mai primit o lovitură. Pe scurt: este vorba despre faptul că în sezonul 2013/14 nicio echipă nu va retrograda.

Așa cum TotalBaschet a anunțat încă din momentul retragerii echipei CSȘ Giurgiu, s-a ajuns la situația în care nici măcar o echipă nu va retrograda. Cu alte cuvinte nu vor exista emoții în zona inferioară a clasamentului. Ce înseamnă acest lucru?

Lipsa existenței oricărei urme de concurență va conduce la situația în care echipele aflate în zona inferioară a clasamentului într-un punct al sezonului în care nu vor mai avea șanse realiste de a juca playoff, să renunțe la luptă, poate chiar să concedieze străinii și jucătorii de valoare cu scopul de a evita cheltuielile. Adică vor trage linie pe 31 martie. Pentru că din moment ce nu se retrogradează nu există nici playout. Ar fi bani aruncați pe geam să se joace un turneu care nu are nicio miză.

Desigur, jucătorii nu vor câștiga bani pe lunile aprilie, mai și iunie. Dar cel mai grav este că publicul nu va avea posibilitatea să se bucure de prea mult baschet. Sezonul oficial începe în 21 septembrie și pentru șase echipe se va termina pe 5 aprilie. Adică vor vedea baschet șase luni și jumătate.

Nu mai vorbesc despre faptul că prin retragerea târzie, publicul din orașele în care se mai joacă baschet nu va avea același număr de meciuri precum atunci când și-a cumpărat abonament. Adică suporterul este în pierdere din acest motiv.

Întrebarea firească într-un sport finanțat de la stat aproape în fiecare oraș este cât de rentabil e pentru municipalitate și consilii să cheltuie o grămadă de bani pentru un sezon concentrat pe o jumătate de an?

În fine, așa cum am spus nu voi nominaliza conducătorii echipelor care au fost de acord cu ideea de a nu se retrograda în acest sezon, dar vă pot spune că printre ei se numără (cel puțin) un președinte de club căruia îi place să susțină că el vrea performanță și care ori de câte ori are ocazia se dă rotund cu proiectele sale, dar mai ales spune că toți angajații săi sunt aleși pe sprănceană, dă lecții altor manageri și președinți. Numele oricum nu contează. El cu siguranță va continua să predea lecții. La asta se pricepe. Dar nu i-ar strica să și pună în aplicare ceea ce ‘propovăduiește’.

FR Baschet este din nou acoperită de regulament. Așa că nu are niciun rost să mai vorbim despre acest for.



Adrian Micinic / 10 September 2013 / 0:00


Galerie foto


ZZZ Pacat!
0 
In baschetul romanesc anul asta te bati la titlu si anul urmator retrogradezi sau se desfiinteaza echipa! Pacat ca nu exista investitii consistente care sa tina mai mult de unul-doua sezoane... Si pacat ca oamenii nu realizeaza ca acest sport este mult mai spectaculos decat fotbalul. E drept, poate nu naste si atatea pasiuni, dar merita promovat si se merita investit. Aici cu 1 milion de euro ajungi departe, poate chiar si in europa. La fotbal te chinui chiar si in liga 2... 
10 September 2013 09:02
0 
sa inteleg "ca clujul" s-a asigurat ca nu are emotii cu retrogradarea anul asta? :)))) naspa daca cristescu a ajuns in aceeasi oala cu toma, vulc si compania. 
10 September 2013 09:04
tzontzolino management prost
1 
E si managementul prost!
In primul rand se putea face sistemul cu 3 partide (tur,retur,neutru).
Al 2lea rand se pot gandi la economisire prin primsa de parteneriat. Adica Pitesti merge la Oradea. Joaca acolo apoi merge la Timisoara ca sa nu mai faca acelasi drum inca o data. Jucau 2 deplasari corect. Oradea gazduia pe Pitesti pana la partida cu Timisoara, iar Oradea dupa meciul cu Pitesti venea la Pitesti pentru a juca cu Bucuresti si Chiajna (100km maxim Pitesti-Chiajna). Pitesti acum o caza pe Oradea. In camera unde sta Ulmer va sta Tibirna si tot asa, se mergea schimb pe schimb si sigur se ieftineau niste bani. 
10 September 2013 09:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
U23 Ladder: Performanțe excelente în ultimele două etape
Clasamentul celor mai buni tineri jucători români din LNBM 
U23 Ladder: Minute multe, performanțe mai puține în etapa a patra
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
U23 Ladder: În etapa a treia a curs cu minute
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Ca pe vremuri, la liceu
Timpul a stat în loc în Sala Regimentului din Capitală. La propriu 
U23 Ladder: 10:00 minute, cu bune și cu rele
Clasamentul celor mai în formă tineri jucători români din LNBM 
U23 Ladder – Câteva concluzii după prima etapă
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
EDITORIAL Devotamentul și lacrimile unui căpitan
Jiri Welsch s-a retras din naționala Cehiei la Cluj-Napoca 
EDITORIAL. EuroBasket, o treaptă spre înălțarea baschetului românesc
Găzduirea unei grupe de la Campionatul European poate fi o cale către progres 
4points unde dai si unde crapa
0 
ionika, nu mai sta doar pe forumurile de baschet sa te iei de fanii Sibiului si sa te faci de ras luand aiurea apararea cui poate(?!) sa se apere si singur. Si o face, vezi www.tolo.ro. Comenteaza apoi, ca netu-i primitor. 
click pt. Articol 16 November 2017 15:41
4points logik
0 
Deci, daca Sibiul/Fleseriu nu au titluri la juniori si nu au produs jucatori, inseamna ca Virgil nu a sifonat bani. Nu stiu cum i se pare lui Tolontan logica asta? Dar ar putea sa tina cont de parerea lui ionika. 
click pt. Articol 16 November 2017 15:33
ionika tinerii ce confirma
0 
Mai aroganti si mai habarnisti decat suporterii Sibiului eu nu am vazut pe forumurile de baschet. De unde stii ca a sifonat Virgil bani, cate titluri de campioni la juniori ai enumerat in comentariul tau si ce merit are Fleseriu ca romanii din echipa lui joaca bine? Si Sibiul are echipe de juniori dar nu am auzit de vreun jucator de baschet din Sibiu. Daca ar fi dupa voi i-ati include pe Hardy, Laser, Kinnard sau Cooper ca fiind formati de Fleseriu. In provincie sportul se distruge din cauza conditiilor pe care le oferiti iar fara banii municipalitatii nu ati avea baschet in Sibiu. 
click pt. Articol 16 November 2017 13:54
0 
La ce buget se pare ca a sifonat Virgil (jos palaria fata de el ca jucator) doar Darwiche mi se pare putin. Nu zic ca noi (SB) am produs mai multi in ultimi ani, dar de cand a venit Dan tinerii (chiar daca cumparati) incep sa confirme. Nici Cluj, nici Oradea, de unde au venit cei mai multi tineri bunı in ultimii ani, nu au avut 4,7 mil € bani publici pentru a cladi ce au....
Din pacate sifonarile de gen Bucale distrug tot ce se cladeste la nivel sportiv in provincie 
click pt. Articol 15 November 2017 22:45
4points Vai, dar cum nu intelegi
0 
Esti nedrept, investeste, dar doar in tinerii in care mai investesc si altii. Ca dovada - in 4 ani Darwiche este singurul junior stelist promovat din ditai centrul de excelenta. Noroc cu ajutorul de acasa, altfel lua si el calea "exilului", ca Maciuca. 
click pt. Articol 15 November 2017 16:27
hony nu inteleg
0 
de ce feliciti Steaua pentru ca joaca Maciuca la Galati...ce se intampla la Steaua in ceea ce priveste tinerii jucatori este o mare mizerie. Gandeste-te ca Steaua a adunat in ultimii ani cam tot ceea ce este mai bun din Bucuresti, si nu numai. A avut, si are inca varfuri de generatie, de care si-a batut joc din cauza unor interese care nu au legatura cu baschetul. Tolontan a facut bine ca a pus intrebari. Ar trebui sa continue cu investigatiile. Sunt foarte interesat sa aflu cat a investit in sectiile de juniori cu ale caror rezultate se impauneaza.  
click pt. Articol 15 November 2017 16:04
Victor825 Mihai Maciuca
0 
Steaua ar trebui sa fie extaziati ca Maciuca e doar imprumutat la Galati si o sa revina la un moment dat. Poate cu ocazia asta alte cluburi o sa inteleaga ca numai oferind sanse tinerilor sa evolueze in meciuri cu miza, acesti jucatori se pot dezvolta. Felicitari celor de la Steaua ca au fost de acord sa-l imprumute pentru a-i accelera procesul de dezvoltare si celor de la Phoenix pentru ca il folosesc la capacitate maxima. 
click pt. Articol 15 November 2017 15:02
Geza Darwiche
0 
Zoran Mikes ??? 
click pt. Articol 02 November 2017 16:44
free62 free62
0 
Spune-mi tu mai inteligenta prost crescuta, unul mai bun ca si Kuti? Probabil Mandache....e singurul crae poate emite aceste pretentii, iar Andrei la varsta lui Nandor era cu sa nu zic ce in nisip. In rest zi-mi tu unul care se mai ridica la valoarea asta...cine mah, Paliciuc 3 minute glorie, 4 meciuri meonopauza, Baciu, Lazar? Care mai e daca tot vorbesti sa fie vorbit? A fost Titus bietul, dar l-au facut praf accidentarile. Am zis, vb NIMENI despre oameni care chiar isi fac meseria, tu in meseria ta ce aveai realizari ai mah la 20 de ani? In viata ta ce ai facut tu ca sa vb de Kuti care la 20 de ani are cupe si campionate castigate ca jucator titular? Sa iti tii gura dracului cand vb de jucatorii clujului sau macar sa iti adjustezi bunul simt. 
click pt. Articol 20 October 2017 22:42
0 
E clar, ești Kuti sau fratele lui :), altcineva cu niște cunoștințe primare de baschet n-ar putea emite aberațiile astea ... auzi, Kuti jucator fenomenal, cel mai bun roman din campionat :)))))))))) ... e clar, ești din alt film! Și prost și nesimțit pe deasupra!!! Ai ignore din partea mea ...