Ediția 2013/14 a LNBM este compromisă de la start - Nu se retrogradează


Va fi un campionat în care destule echipe vor avea posibilitatea să economisească bani

Luni (09.09), FR Baschet împreună cu largul concurs al unor echipe (chiar nu are rost să le nominalizăm, se știu ele foarte bine), baschetul românesc a mai primit o lovitură. Pe scurt: este vorba despre faptul că în sezonul 2013/14 nicio echipă nu va retrograda.

Așa cum TotalBaschet a anunțat încă din momentul retragerii echipei CSȘ Giurgiu, s-a ajuns la situația în care nici măcar o echipă nu va retrograda. Cu alte cuvinte nu vor exista emoții în zona inferioară a clasamentului. Ce înseamnă acest lucru?

Lipsa existenței oricărei urme de concurență va conduce la situația în care echipele aflate în zona inferioară a clasamentului într-un punct al sezonului în care nu vor mai avea șanse realiste de a juca playoff, să renunțe la luptă, poate chiar să concedieze străinii și jucătorii de valoare cu scopul de a evita cheltuielile. Adică vor trage linie pe 31 martie. Pentru că din moment ce nu se retrogradează nu există nici playout. Ar fi bani aruncați pe geam să se joace un turneu care nu are nicio miză.

Desigur, jucătorii nu vor câștiga bani pe lunile aprilie, mai și iunie. Dar cel mai grav este că publicul nu va avea posibilitatea să se bucure de prea mult baschet. Sezonul oficial începe în 21 septembrie și pentru șase echipe se va termina pe 5 aprilie. Adică vor vedea baschet șase luni și jumătate.

Nu mai vorbesc despre faptul că prin retragerea târzie, publicul din orașele în care se mai joacă baschet nu va avea același număr de meciuri precum atunci când și-a cumpărat abonament. Adică suporterul este în pierdere din acest motiv.

Întrebarea firească într-un sport finanțat de la stat aproape în fiecare oraș este cât de rentabil e pentru municipalitate și consilii să cheltuie o grămadă de bani pentru un sezon concentrat pe o jumătate de an?

În fine, așa cum am spus nu voi nominaliza conducătorii echipelor care au fost de acord cu ideea de a nu se retrograda în acest sezon, dar vă pot spune că printre ei se numără (cel puțin) un președinte de club căruia îi place să susțină că el vrea performanță și care ori de câte ori are ocazia se dă rotund cu proiectele sale, dar mai ales spune că toți angajații săi sunt aleși pe sprănceană, dă lecții altor manageri și președinți. Numele oricum nu contează. El cu siguranță va continua să predea lecții. La asta se pricepe. Dar nu i-ar strica să și pună în aplicare ceea ce ‘propovăduiește’.

FR Baschet este din nou acoperită de regulament. Așa că nu are niciun rost să mai vorbim despre acest for.



Adrian Micinic / 10 September 2013 / 0:00


Galerie foto


ZZZ Pacat!
0 
In baschetul romanesc anul asta te bati la titlu si anul urmator retrogradezi sau se desfiinteaza echipa! Pacat ca nu exista investitii consistente care sa tina mai mult de unul-doua sezoane... Si pacat ca oamenii nu realizeaza ca acest sport este mult mai spectaculos decat fotbalul. E drept, poate nu naste si atatea pasiuni, dar merita promovat si se merita investit. Aici cu 1 milion de euro ajungi departe, poate chiar si in europa. La fotbal te chinui chiar si in liga 2... 
10 September 2013 09:02
0 
sa inteleg "ca clujul" s-a asigurat ca nu are emotii cu retrogradarea anul asta? :)))) naspa daca cristescu a ajuns in aceeasi oala cu toma, vulc si compania. 
10 September 2013 09:04
tzontzolino management prost
1 
E si managementul prost!
In primul rand se putea face sistemul cu 3 partide (tur,retur,neutru).
Al 2lea rand se pot gandi la economisire prin primsa de parteneriat. Adica Pitesti merge la Oradea. Joaca acolo apoi merge la Timisoara ca sa nu mai faca acelasi drum inca o data. Jucau 2 deplasari corect. Oradea gazduia pe Pitesti pana la partida cu Timisoara, iar Oradea dupa meciul cu Pitesti venea la Pitesti pentru a juca cu Bucuresti si Chiajna (100km maxim Pitesti-Chiajna). Pitesti acum o caza pe Oradea. In camera unde sta Ulmer va sta Tibirna si tot asa, se mergea schimb pe schimb si sigur se ieftineau niste bani. 
10 September 2013 09:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2017/2018
Redactorii site-ului nostru au răspuns întrebărilor privind sezonul regulat recent încheiat 
Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon
Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin 
Editorial. Pavel, Trey și importanța celui de-al șaptelea stranier
În ritmul infernal impus de Top 6 și playoff, jucătorii inactivi se dovedesc vitali pentru succesul echipei 
Ce cadou și-ar dori antrenorii din Top 6 LNBM de la Iepurașul de Paște
Câteva concluzii după primele etape din faza a doua a sezonului regulat 
Topul celor mai titrate sportive din baschetul românesc
Ancuța Stoenescu, printre cele cinci jucătoare care dețin recordul de 11 titluri 
Editorial. Cazul BC Mureș: totalbaschet a avut, din păcate, dreptate
Site-ul nostru a preconizat încă de la începutul sezonului colapsul mureșean 
LNBM Power Ranking
Cum arată clasamentul celor mai în formă echipe din România după pauza din februarie 
Editorial. Palmaresul jucătorilor Croației învinși de „Vulturi”
Campioni ai Italiei, Turciei și jucători cu experiență în Euroligă, printre cei care au pierdut cu România 
Își va reveni Aleksandr Rasic la nivelul dinaintea accidentării?
Mai mulți jucători importanți din NBA au avut parte de aceeași problemă la tendonul lui Ahile 
Reportaj. Cum se trăiește un meci de EuroCup de la nivelul parchetului (FOTO)
Alba Berlin și Herbalife Gran Canaria s-au duelat în Mercedes Benz Arena, o sală de 17.000 de locuri 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
LA ANUL SPERAM SA VA INCHEIA UN CONTRACT SERIOS,DAR NU CU DIGI SPORT SI CU PROSPORT SAU TVR1 !! VREM TRANSMISIUNI SERIOASE SI SIGURE !!!!! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:55
gyke Nu știu ce să zic
0 
Laser e un jucător shoot first. Are nevoie de scheme puține și simple, care să-l pună în valoare. Nu este deloc un jucător de improvizație și are mari limite în jocul colectiv. Pe pick-n-roll, acțiunea se oprește la pick 😉, în 99% din cazuri nu dă pasa la pivot. În schimb șutul de la distanță și semi-distanta sunt excelente, iar pătrundere devastatoare. În apărare este imperecheat mereu cu cel mai modest adversar, pentru a fi cât mai proaspăt pentru atac. Dar la ce constantă a avut în prima parte și la ce impact a avut pe rezultatele echipei, s-ar putea să merite acest titlu.  
click pt. Articol 02 May 2018 22:49
0 
Cine este? Dar 5-ul ideal, second team, third team, d team? 
click pt. Articol 02 May 2018 14:43
0 
Tyler Laser este incontestabil mvp-ul acestui campionat. 
click pt. Articol 02 May 2018 13:05
0 
Respect parerea Dvs., dar raman la parerea mea. MVP este un titlu individual. Evaluand dupa criteriile expuse de Dvs., toate celelalte evidentieri pentru jucatori gen: cel mai bun recuperator, pasator, etc. ar reveni numai jucatorilor echipei din varful campionatului numai fiindca aceasta ocupa locul1. Si in plus nu cunoastem ponderea pe care o are echipa in calculul evaluarii. Sau disecand mai adanc, o foarte buna echipa cu statistici bune repartizate la 10-12 jucatori, poate gasi foarte greu un jucator a carui aport sa fie determinant in majoritatea meciurilor si sa fie ales MVP. Admit ca a fi cel mai bun jucator ales din echipa pen- sau ultim clasata, nu ar fi un criteriu corect de evaluare, insa pana la urma toate echipele pana la preliminariil au jucat una cu cealalta. Si nici statisticile nu masoara totul, cum ar fi de ex pasivitatea cu care un posibil foarte bun atacant se apara la adversarii lui directi, invers teama de a finaliza a unui aparator bun, blocaje eficiente etc. 
click pt. Articol 01 May 2018 22:38
Eduard Popa Salutări
0 
Valorea jucătorului în sine, în funcţie şi de poziţia din clasament. De aceea l-am ales pe Laser, în dauna lui Sakic sau Watson, chiar dacă U-BT a câştigat sezonul regulat.

Mulţumesc de comentarii. :D  
click pt. Articol 01 May 2018 21:49
0 
Mulţumesc de comentariu.

În prima parte a sezonului, Marius chiar părea cu un pas mai încet decât în sezoanele precedente. După aceea, în Top 6, mi-a dat "peste nas", cum s-ar spune. :)) 
click pt. Articol 01 May 2018 21:47
0 
Corect! Sakic, Zekovic sau Agafonov ar merita. 
click pt. Articol 01 May 2018 20:23
0 
De ce considerati ca MVP(layer) trebuie sa fie neaparat ales de la cea mai buna echipa? Este din cate stiu un titlu individual. Evaluati valoarea jucatorului in functie de pozitia echipei in campionat sau valoarea jucatorului in sine? Atunci de ce nu MVPT(eam)? Atunci ce rol mai au statisticile? 
click pt. Articol 01 May 2018 20:05
andrac Opinii
0 
Citesc site-ul acesta de mult timp si cred ca redactorii/ autorii articolelor sunt profi. Nu poti spune ca Runkauskas e dezamagire, dat fiind faptul ca a fost operat. La echipei, Iasul e dezamagire prin ce management e acolo. Pitestiul nu cred ca e. Sa joci din 3 in 3 zile fara 2 sau 3 jucatori importanti e foarte greu. Dezamagire cred ca e Craiova (vezi antrenor si jucatori). 
click pt. Articol 01 May 2018 20:03