Ediția 2013/14 a LNBM este compromisă de la start - Nu se retrogradează


Va fi un campionat în care destule echipe vor avea posibilitatea să economisească bani

Luni (09.09), FR Baschet împreună cu largul concurs al unor echipe (chiar nu are rost să le nominalizăm, se știu ele foarte bine), baschetul românesc a mai primit o lovitură. Pe scurt: este vorba despre faptul că în sezonul 2013/14 nicio echipă nu va retrograda.

Așa cum TotalBaschet a anunțat încă din momentul retragerii echipei CSȘ Giurgiu, s-a ajuns la situația în care nici măcar o echipă nu va retrograda. Cu alte cuvinte nu vor exista emoții în zona inferioară a clasamentului. Ce înseamnă acest lucru?

Lipsa existenței oricărei urme de concurență va conduce la situația în care echipele aflate în zona inferioară a clasamentului într-un punct al sezonului în care nu vor mai avea șanse realiste de a juca playoff, să renunțe la luptă, poate chiar să concedieze străinii și jucătorii de valoare cu scopul de a evita cheltuielile. Adică vor trage linie pe 31 martie. Pentru că din moment ce nu se retrogradează nu există nici playout. Ar fi bani aruncați pe geam să se joace un turneu care nu are nicio miză.

Desigur, jucătorii nu vor câștiga bani pe lunile aprilie, mai și iunie. Dar cel mai grav este că publicul nu va avea posibilitatea să se bucure de prea mult baschet. Sezonul oficial începe în 21 septembrie și pentru șase echipe se va termina pe 5 aprilie. Adică vor vedea baschet șase luni și jumătate.

Nu mai vorbesc despre faptul că prin retragerea târzie, publicul din orașele în care se mai joacă baschet nu va avea același număr de meciuri precum atunci când și-a cumpărat abonament. Adică suporterul este în pierdere din acest motiv.

Întrebarea firească într-un sport finanțat de la stat aproape în fiecare oraș este cât de rentabil e pentru municipalitate și consilii să cheltuie o grămadă de bani pentru un sezon concentrat pe o jumătate de an?

În fine, așa cum am spus nu voi nominaliza conducătorii echipelor care au fost de acord cu ideea de a nu se retrograda în acest sezon, dar vă pot spune că printre ei se numără (cel puțin) un președinte de club căruia îi place să susțină că el vrea performanță și care ori de câte ori are ocazia se dă rotund cu proiectele sale, dar mai ales spune că toți angajații săi sunt aleși pe sprănceană, dă lecții altor manageri și președinți. Numele oricum nu contează. El cu siguranță va continua să predea lecții. La asta se pricepe. Dar nu i-ar strica să și pună în aplicare ceea ce ‘propovăduiește’.

FR Baschet este din nou acoperită de regulament. Așa că nu are niciun rost să mai vorbim despre acest for.



Adrian Micinic / 10 September 2013 / 0:00


Galerie foto


ZZZ Pacat!
0 
In baschetul romanesc anul asta te bati la titlu si anul urmator retrogradezi sau se desfiinteaza echipa! Pacat ca nu exista investitii consistente care sa tina mai mult de unul-doua sezoane... Si pacat ca oamenii nu realizeaza ca acest sport este mult mai spectaculos decat fotbalul. E drept, poate nu naste si atatea pasiuni, dar merita promovat si se merita investit. Aici cu 1 milion de euro ajungi departe, poate chiar si in europa. La fotbal te chinui chiar si in liga 2... 
10 September 2013 09:02
0 
sa inteleg "ca clujul" s-a asigurat ca nu are emotii cu retrogradarea anul asta? :)))) naspa daca cristescu a ajuns in aceeasi oala cu toma, vulc si compania. 
10 September 2013 09:04
tzontzolino management prost
1 
E si managementul prost!
In primul rand se putea face sistemul cu 3 partide (tur,retur,neutru).
Al 2lea rand se pot gandi la economisire prin primsa de parteneriat. Adica Pitesti merge la Oradea. Joaca acolo apoi merge la Timisoara ca sa nu mai faca acelasi drum inca o data. Jucau 2 deplasari corect. Oradea gazduia pe Pitesti pana la partida cu Timisoara, iar Oradea dupa meciul cu Pitesti venea la Pitesti pentru a juca cu Bucuresti si Chiajna (100km maxim Pitesti-Chiajna). Pitesti acum o caza pe Oradea. In camera unde sta Ulmer va sta Tibirna si tot asa, se mergea schimb pe schimb si sigur se ieftineau niste bani. 
10 September 2013 09:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U23 Ladder: 17 tineri baschetbaliști au intrat pe parchet în runda 1 din Urna A valorică LNBM
Primele concluzii după prestațiile jucătorilor U23 din runda inaugurală a LNBM 
Editorial. 1 an, 3 antrenori, 3 căpitani și o mulțime de întrebări
Cum arată naționala României la un an după Eurobasket 2017 
FRB m-a deconspirat! Sunt scouter pentru macedoneni
Amicalul naţionalei României contra Constanţei s-a jucat cu casa închisă. La propriu 
Editorial. LeBron James și efectul de domino...
Mutarea "Regelui" la Los Angeles Lakers a avut un impact uriaș asupra ligii nord-americane de baschet 
Opinie. CSM Steaua joacă pentru al doilea an consecutiv finala în modesta Sală a Regimentului de Gardă
Cum s-a ajuns în această situație și cine se găsește vinovat 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Playoff NBA. Domnia lui Warriors în pericol?
James Harden & Co. au răspuns provocării campioanei en-titre 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2017/2018
Redactorii site-ului nostru au răspuns întrebărilor privind sezonul regulat recent încheiat 
Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon
Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin 
Editorial. Pavel, Trey și importanța celui de-al șaptelea stranier
În ritmul infernal impus de Top 6 și playoff, jucătorii inactivi se dovedesc vitali pentru succesul echipei 
studentU du te aline
0 
si intoarce te cand te chemam noi 
click pt. Articol 15 September 2018 23:05
alin67 premiza, detrimentale?!!!
0 
"Ne frustram pe noi", "Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri", ca sa citez din comentariile ambilor "comentatori". Baieti, sunteti varza, la fel ca baschetul romanesc. Domnule Istrate, crezi ca "chimia" e ceea ce lipseste baschetului romanesc, sau, altfel spus, "chimia" e ceea ce face ca Spania sau Serbia sa fie mai bune decat Romania in acest sport, sau in orice alt sport? Ma bucur ca a aparut o echipa de tineri care pare promitatoare in sportul romanesc, singura in acest moment, Romania U21, la fotbal. Restul, sunt = 0.
Hai Romania! (la tenis) 
click pt. Articol 15 September 2018 20:56
0 
@student U, pestele se împute de la cap da' se curăță de la coadă! Hâc!  
click pt. Articol 15 September 2018 20:54
studentU si inca ceva
0 
daca tot ati folosit si Spania printre exemplele pozitive. La European aucdat chix si acum pierd cu Ucraina, bine, in formula fara vedete inteleg. Ce sa mai cerem noi? Ideal ar fi sa ramanem acolo,, cu sanse de claificare la turnee finale. Asta e speranta pt urmatorii 10-15 ani. Dupa, mai povestim. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:39
studentU de acord
0 
cu continuitatea, e o regula general valabila in sport ai avem un exemplu concret in baschetul romanesc: csm csu oradea. Vedem insa cine e la frb si ce face deci nu ne putem astepta la prea multe lucruri..normale. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:33
0 
Am fost si eu pana nu demult comentator si am ramas partial cu obiceiuri :D 
click pt. Articol 15 September 2018 20:11
0 
Chiar daca tind sa fiu pesimist eu inca sper ca va fi mai bine. Prin argumentul meu incercam sa sugerez ca este nevoie de continuitate si nu zic ca trebuia sa ramana Marcel Tenter sau Zare Markovski, dar cred ca trebuie sa alegem un antrenor si sa mergem cu el pe o perioada mai lunga pentru ca asa se construieste chimia aceea pe care o vedem la spanioli sau la sarbi. Daca fiecare antrenor vine cu o filozofie diferita si daca jucam cu 26 de jucatori pe parcursul unui an vom culege rezultatele pe care le-am vazut. Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri si de aceea am incheiat cu citatul lui Markovski care zicea sa aratam atentie, dragoste si rabdare. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:10
studentU si put in loc de
0 
pute 😋 Fiecare cu omisiunile lui, doar ca dvs sunteti editorialist, eu comentator 😁 
click pt. Articol 15 September 2018 19:01
studentU eu in loc de
0 
ei 
click pt. Articol 15 September 2018 19:00
studentU nu ca nu are cum
0 
ei anticipez ca nu va fi mai bine. In nici un sport, nu doar in baschet. Daca nu sunteti de acord, haideti cu argumente. Ideea nu era sa ne multumim neaparat cat sa apreciem mai mult ce avem acum ca lucrurile nu se vor schimba radical in bine foarte curand. Si ne frustram pe noi ca privitori/suporteri si frustram prin comentariile noastre si tinerii care sunt la inceput de drum. Pestele de la cap se pute iar conducerea frb si a sportului romanesc in general pute de la o posta. 
click pt. Articol 15 September 2018 19:00