Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova


O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate

james harden nba euroliga

Rivalitatea de la distanță dintre NBA și Euroligă a ieșit la suprafață după declarațiile antrenorului Barcelonei, Svetislav Pesic, cel care a admis că „NBA-ul nu este baschet”.

Au urmat tot felul de opinii care au împărțit comunitatea baschetbalistică în două. Ce-i drept, pentru unii NBA-ul a picat victimă propriului succes, iar în goana după spectacol baschetbaliștii de peste ocean au uitat să se mai apere. Fanii înrăiți ai NBA spun însă că în liga profesionistă nord-americană găsești cei mai buni marcatori din baschet și atunci scorurile astronomice, de genul Golden State Warriors – New Orleans Pelicans 147-140 sunt ceva normal. Mai ales după ce școala de „analytics” aproape că a scos coșul de la semidistanță din baschet și l-au înlocuit cu cel de 3 puncte, iar timpul de atac după o recuperare ofensivă a fost redus la 14 secunde, ceea ce face totul mult mai alert.

Nu mă ascund să spun că sunt un fan al NBA. Cu toate acestea, recunosc că unele din criticile aduse ligii de peste ocean sunt corecte. Contactul a devenit mai greu acceptat, cel puțin în sezonul regulat, motiv pentru care avem parte de atât de multe faulturi și lovituri libere. De asemenea, toate regulile luate de comisie a favorizat jocul ofensiv, în dauna defensivei. Așadar, no more „Bad Boys Pistons”. Nici măcar „Grind house Grizzlies”.

nba euroliga

Cu toate acestea, calitățile baschetbaliștilor din NBA sunt indiscutabile. E de ajuns să ne uităm la concursul de slam dunk, să ne dăm seama cât de mult au progresat baschetbaliștii din ziua de azi.

Totodată, dacă studiem jocul practicat de Houston Rockets în era Mike D’Antoni, înțelegem cât de mult contează ofensiva în NBA în zilele noastre. Iar beneficiarul direct al antrenorului a fost nimeni altul decât actualul MVP al ligii, James Harden.

Probabil cel mai bun jucător 1 la 1 al generației sale, James Harden s-a trezit în ultimele săptămâni fără cei mai buni trei coechipieri ai săi în materie de ofensivă: Clint Capela, Chris Paul și Eric Gordon. Așadar, „Bărbosul” a fost nevoit să ia totul pe cont propriu și a reușit o cursă infernală, în urma căreia a marcat cel puțin 32 de puncte în ultimele 18 meciuri (57 și 58 de puncte în ultimele două) și a strâns medii de 35,4 puncte, 8,5 pase decisive și 6,3 recuperări pe meci, cu 6 triple-double. Totul vine ca urmare a unui sistem ofensiv gândit de D’Antoni în care formația sa joacă pick & rolls, învăluiri și blocaje până când Harden ajunge într-un match up favorabil. De acolo, James joacă 1 vs 1 cu adversarul și, dacă nu înscrie sau scoate libere, reușește să dea o pasă care de cele mai multe ori se dovedește a fi decisivă.

În ultima partidă, un thriller în overtime pierdut cu Brooklyn Nets, James Harden a înscris 58 de puncte, cu 10 recuperări, 6 pase decisive și 16/34 din acțiune, dar și 5/19 de la 3 puncte, cu 21/23 de la nivelul liniei de fault.

Spre comparație, Khimki Moscova a pierdut pe terenul lui Olympiacos Pireu, echipa condusă de fostul antrenor al lui Cleveland Cavaliers, David Blatt, scor 71-57. Rușii au avut 24/58 din acțiune, doar 6/24 de la 3 puncte și 3/8 de la libere. Interesant este că Jordan Mickey, fost jucător la Boston Celtics și Miami Heat, a avut 21 din acele puncte, cu 7/10 de la 2 puncte, 2/3 de la 3 puncte și 1/4 de la libere. Așadar, dacă lăsăm la o parte realizările americanului, rămânem cu 36 de puncte obținute din 17/48 de la 2 puncte, 4/21 de la 3 puncte și 2/4 de la libere!

nba euroliga

Sunt sigur însă că cele două situații, care s-au petrecut la două zile una după cealaltă, vor putea fi folosite de tabăra NBA să arate că jucătorii de peste ocean au o valoare net superioară și de fanii Euroligii să exclame că în Europa există defensivă.

Oricum, adevărul este la mijloc, iar oamenii care iubesc baschetul îl apreciază indiferent de forma în care arată.

*foto: nba.com/Sports Illustrated/euroleague.net



Eduard Popa / 18 January 2019 / 8:12


Galerie foto


gyke Mda
0 
Hai că vin și eu cu o chestie ruptă din statistică, apropo de sistemul lui Rockets... În ultimele două meciuri Harden are peste 110 puncte, dar nici unul din acele puncte nu a venit în urma unei pase... Iar dacă tot vorbim de Harden, în meciul cu Nets a avut 23 de libere, iar toată echipa adversă 22. 
18 January 2019 08:34
studentU o comparatie fortata
0 
asta cu Euroliga vs NBA. E specatacol in ambele competitii, depinde ce apreciezi, stuggle-ul sau show-ul ofensiv. Daca vorbim de valoare atletica si talent, clar NBA-ul este peste tot si toate cu niste jucatori fantastici. Daca vorbim de comentariu de meci si intregul vocabular de termeni si expresii, iarasi NBAul iese in fata. Adica e si super funny si super interesant sa asculti ce comenteaza oamenii aia. Nu in ultimul rand, ca reteta financiara NBA-ul iarasi bate Euroliga.

Am mai zis pe aici ca am fost si eu la vreo 3 meciuri de pre-seazon, doua a lui Bulls si unul a lui Heat. Tataaaa, ce plictiseala :) Deci in pre-season joaca o miutza ordinara, abia isi misca fundul pe teren. Bine, cumva de inteles avand in vedere numarul enorm de jocuri pe care il au in fiecare sezon.

Una peste alta, daca ar fi la aceeasi ora un meci de NBA si de Euroliga (de acelasi calibru, adica ori derby, ori intre doua "anonime"), in cele mai multe cazuri m-as uita la Euroliga, rezonez mai mult cu tipul asta de joc.

*toate regulile au favorizat, nu a favorizat 
18 January 2019 09:12
-3 
Unde mai pui că și atmosfera din NBA e cam ca cea de la Cluj când nu joacă cu Sibiu... 😁 
18 January 2019 09:42
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
18 January 2019 09:57
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
18 January 2019 10:09
studentU pai consumerism
2 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
18 January 2019 10:14
TitiAcs Inainte de 1989
1 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
18 January 2019 13:39
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
18 January 2019 14:06
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
18 January 2019 14:15
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
18 January 2019 14:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua Roșie a reușit titlul 20 după un coș decisiv controversat în meciul 4 al finalei cu marea rivală
Suspendare pentru arbitrii care nu au fluierat pași la reușita lui Baron și amendă pentru Partizan 
Satoransky, Vesely și Balvin, în lotul lărgit al Cehiei pentru Cupa Mondială din China
Jan Vesely și Ondrej Balvin, doi jucători de Euroligă, nu au evoluat la EuroBasket 2017 
Horia Păun și Adrian Voinescu, în comisiile FIBA Europe
România are trei reprezentanți în structura continentală, Carmen Tocală fiind vicepreședinte 
Gabriela Mărginean schimbă echipa în Turcia
Extrema de 32 de ani va juca la nou-promovata Elazig 
Revenire de senzație pentru Real Madrid în meciul 2 al finalei cu Barcelona
Jaycee Carroll a adus victoria pentru Los Blancos în ultimele secunde (Video) 
Carmen Tocală: „Am fost surprinsă foarte plăcut. Trebuie să răsplătesc această încredere”
Primele planuri ale noului vicepreședinte FIBA Europe, prima femeie care ocupă această funcție 
Carmen Tocală, noul vicepreședinte al FIBA Europe
Fostul președinte al FRB a fost ales cu unanimitate  
Nick Nurse va fi antrenorul naționalei Canadei la CM din China
Nurse a câștigat titlul în acest sezon cu Toronto Raptors 
Scouting TotalBaschet – David Dudzinski (Antwerp Giants)
Fostul stelist a avut parte de performanțe excelente atât în campionatul național cât și în Basketball Champions League 
Scouting TotalBaschet – Obie Trotter (HydroTruck Radom)
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui HydroTruck Radom în acest sezon competițional 
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁 
click pt. Articol 11 June 2019 16:03
0 
Jucau amândoi, dar erau amândoi considerați jucători români? Că se cam bate cap în cap cu regulile FIBA referitoare la jucătorii naturalizati.  
click pt. Articol 11 June 2019 15:47