Energia Târgu Jiu se califică în 16-imile FIBA Europe Cup în ciuda înfrângerii cu Pieno Zvaigzdes

03.02.2016

Energia Târgu Jiu a avansat în șaisprezecimile de finală ale FIBA Europe Cup în ciuda faptului că pierdut ultima partidă de pe teren propriu în compania lui Pieno Zvaigzdes. Jocul rezultatelor a fost favorabil echipei noastre care continuă aventura europeană.

Elevii lui Hristu Șapera au început foarte slab partida din Trivale contra lituanienilor de la Pieno Zvaigzdes. Apărarea gorjenilor a fost rarefiată în primul sfert și oaspeții au avut ocazia să marcheze multe coșuri ușoare. Astfel după 10 minute de joc, Energia avea deja un deficit de 13 puncte, după ce Pieno Zvaigzdesa câștigat primul sfert cu scorul de 32-19. În secvența secundă, Energia a reușit să mai echilibreze balanța însă cei care aveau inițiativa erau tot lituanienii. Cu Brabauskas în zi de grație, Pieno Zvaigzdes intra la cabine cu 17 puncte avantaj, 55-38.

După pauză Energia a reușit să mai reducă din handicap grație jocului ofensiv. Apărarea a permis lituanienilor să marcheze 25 de puncte și în sfertul trei, iar gorjenii ștergeau doar 2 puncte din handicap. Startul în sfertul 4 a fost unul excelent pentru elevii lui Hristu Șapera. Un run de 7-0 îi aducea pe gorjeni la doar 8 puncte în spatele adversarului. Antrenorul oaspeților a cerut time-out la momentul oportun, după care elan echipei noastre a dispărut. Lituanienii au rămas la controlul jocului până la final, când s-au impus cu scorul de 101-85.

Steponas Babrauskas a fost cel mai bun jucător al partidei cu 28 de puncte și 5 recuperări. Ramone Moore a terminat cu 20 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive pentru Pieno Zvaigzdes.

Din tabăra noastră s-a remarcat Lamont Mack cu 21 de puncte și 7 recuperări. Porter Troupe a adăugat 16 puncte, în timp ce Lazar Radosavljevic și Jamar Diggs au contribuit cu 15 puncte fiecare.

Energia s-a calificat mai departe grație coșaverajului. Toate echipele din Grupa S au terminat cu 9 puncte însă gorjenii au fost singurii cu coșaveraj pozitiv.