Energia se impune în fieful celor de la CSU Sibiu

Radu Bărăian

27.02.2015

Energia Târgu Jiu a câștigat un meci extrem de important pe terenul celor de la CSU Atlassib Sibiu, scor final 80-76 (21-22, 24-11, 16-22, 19-21). Meciul a contat pentru runda cu numărul 21 din LNBM.

P. Troupe cu 24 de puncte, G. Watson cu 21 și L. Darby cu 19 au fost principalii artizani ai victoriei oltene. De cealaltă parte, de la Sibiu, C. Lee a terminat cu 20 de puncte și 14 recuperări, fiind urmat de B. Johnson cu 15, M. Bojovic cu 15, L. Hurd cu 12 și Popa Calotă cu 10.

În urma acestui rezultat, Energia a ajuns la un bilanț de 10 victorii și 8 înfrângeri, în timp ce sibienii au acum 9 meciuri câștigate și 10 pierdute.

Vom reveni cu cronica detaliată a meciului de la Sibiu!

CSU Atlassib Sibiu este condusă la pauză pe teren propriu de CS Energia Târgu Jiu, scor 33-45 (22-21, 11-24). În sfertul secund, elevii lui Antonis Constaninides au avut la un moment dat 14-0.

P. Troupe cu 14 puncte marcate și L. Darby cu 13 au fost cei mai buni jucători ai Energiei în prima repriză, în timp ce de la gazdele din Sibiu s-a remarcat în mod special M. Bojovic cu 12 puncte puse pe tabela de marcaj.

Meciul contează pentru etapa cu numărul 21 din Liga Națională de Baschet Masculin.

Vom reveni cu amănunte din Sala Transilvania!