Etapă neagră pentru arbitrajul românesc în Liga Națională de Baschet Masculin


Pe lângă „ceasurile rele” de la Pitești, au fost probleme mari și la celelalte partide

greseli arbitraj baschet romania

Ultima etapă din Liga Națională de Baschet Mascullin a fost presărată de greșeli de arbitraj. Aproape toate meciurile au avut momentele lor tensionate, culminând cu situația din Sala Trivale, de la meciul dintre BCM U Pitești cu SCM U Craiova.

Pe lângă situația din Pitești, care deja a devenit arhicunoscută pentru comunitatea de baschet din România, și celelalte partide din LNBM, grupa valorică A, au avut parte de momentele lor controversate.

Sâmbătă, duelul dintre CSA Steaua și CSU Sibiu a fost unul extrem de palpitant. Steliștii, în efectiv aproape complet și în mare nevoie de victorie, au jucat cu o agresivitate mai mare iar acest lucru a putut fi văzut chiar și în duelul dintre Andrei Mandache și Monyea Pratt. Cu 7 minute jucate din meci, Mandache a încercat să obțină un fault în atac, dar a primit fault tehnic pentru proteste. După această decizie, banca Stelei a explodat, iar preparatorul fizic al echipei, aflat pe unul dintre locurile de lângă staff-ul stelist a fost dat afară din sală.

Tot sâmbătă s-a jucat și duelul dintre CSM Mediaș și Athletic Constanța, câștigat în deplasare de dobrogeni. La finalul acestei partide din grupa valorică B, tehnicianul medieșean a fost revoltat de arbitraj. „Mi s-a părut penibil modul în care au abordat acest meci, au făcut de rușine baschetul românesc”, a spus la cald antrenorul Mihai Popa.

Probleme au fost și la primul duel de duminică, dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea. La începutul sfertului 4 o secvență i-a scos din sărite pe oficialii orădeni. După ce Dragan Zekovic nu a primit fault, Sean Denison a fost sancționat cu o greșeală personală la Kyndall Dykes. Banca bihorenilor a explodat iar antrenorul secund al lui CSM CSU Oradea, Milan Mitrovic, a primit un fault tehnic și unul eliminatoriu.

Nu în ultimul rând, brigada de arbitraj a nemulțumit și ambele echipe la partida dintre Dinamo Știința și SCM Timișoara. Un tehnic primit de Milos Komatina, dar și ultima fază, în care dinamoviștii au cerut fault la Willie Kemp, i-a supărat pe componenții ambelor echipe, care au avut reproșuri la adresa arbitrilor la finalul partidei.

Revenind la situațiile din meciurile Steaua – Sibiu și Cluj – Oradea, acestea nu au fost primele în care spectatori sau oficiali au fost scoși din sală de către arbitri. Și în Liga Națională de Baschet Feminin am avut o astfel de situație. Mai exact, în partida din etapa a 4-a, dintre Universitatea Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe. Atunci un fan i-a reproșat comisarului partidei, Stelian Bănică, faptul că stătea pe telefon și nu era atent la meci. Suporterul a fost însă invitat să părăsească sala de unul dintre arbitrii partidei. Vezi faza video aici:

Așadar, pățaniile din această săptămână ne arată faptul că pentru ca baschetul românesc să crească e nevoie nu numai de jucători sau antrenori, ci și de arbitrii.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 08 January 2019 / 7:21


Galerie foto


studentU ar fi fost fain
-2 
sa gasiti si inserati si video-urile pentru fiecare dintre fazele "incrimina(n)te". Din amintiri, la Mandache a fost fault, pt ca jucatorul cu mingea extinde bratul iar la iar la Denison as fi dat direct anti-sportiv avand in vedere ca il dezechilibreaza IN AER!!! cu bazinul. Treaba se putea lasa cu o accidentare nasoala daca vorbeam de un jucator mai greoi si nu atat de mobil precum KD.
Arbitrii sunt si mai buni si mai slabi. De exemplu Ciulin mie mi se pare un arbitru bun. Cu greselile si limitarile lui. Dar si unii dintre oficialii nostri au o lipsa de respect care in orice alta competitie din Europa le-ar fi adus in marea majoritate a meciurilor eliminarea. In fine... 
08 January 2019 09:07
1 
Salut si multumesc de comentariu.

Am pus video-ul din articol pt ca mi se pare ca se „pupă” cu situația de la Pitești, în care tot din neatenția vreunui om de la masă s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Noi aveam această filmare de mai mult timp, când un coleg a surprins evenimentele de la acea partidă și am zis să așteptăm contextul potrivit pentru a-l publica.

Altfel, ar fi sunt să avem și noi video-urile. În presa online de azi, să ai un video, o poză ceva e f important. Atât că la înregistrările meciurilor au acces doar câteva persoane :). Anul trecut era mai ușor să faci rost de video, acum au pus meciurile sub cheie, zici că sunt secret de stat. :( De aici și lipsa de content video de pe site-ul nostru în acest sezon. 
08 January 2019 13:04
studentU da, pacat
0 
adica in lipsa unor reluari e greu sa-ti dai cu parerea doar pe ce-ti amintesti. Astia de la Digi is ca-n bancul ala cu epidemiologul care este definit ca medicul care nici nu face nimic si nici nu-i lasa pe ceilalti sa lucreze :))
Asa si ei. Nu fac nimic cu continutul, n-au si ei o emisiune de o ora pe saptamana in care sa analizeze etapa din LNBM/LNBM dar nici nu dau altora acces la acest continut, din ce zici tu. Adica care sunt acele persoane? De exemplu, am vazut la stirile din sport de pe TVR1 captura video de la meciul de la pitesti, ca stirea asta a ajuns in media nationala. No, pentru video-ul asta TVR-ul a platit ceva sau a primit pt ca e TVR?  
08 January 2019 14:33
gyke @studentU
2 
Ideea asta cu emisiunea de analiza ar putea fi chiar misto. Sa zicem ca daca Digi nu e interesata, poate ar putea-o face chiar FRB si sa o distribuie pe canalul de YouTube, ca pana la urma acolo e trendul. Nu cred ca productia ar presupune niste costuri chiar atat de mari. 
08 January 2019 16:00
gyke @video
2 
Intr-adevar, pana sezonul asta, toate meciurile, fie ca erau filmate de Digi, FRB TV sau echipa gazda, erau puse intr-un Google drive, iar daca cine avea linkul putea vedea orice meci, oricand (by the way, inca sunt available meciurile de sezonul trecut. De anul asta, au facut conturi si din cate am inteles fiecare echipa are un singur cont asa ca salut meciuri in reluare pentru noi, muritorii de rand. Acum, CSU face dupa fiecare etapa doua materiale video, unul cu faza meciului si celalalt cu highlights-uri, care sunt postate pe canalul de YouTube al clubului si ulterior si pe Facebook. Parca si Clujul face o chestie similara, la Oradea nu-mi aduc aminte. 
08 January 2019 15:20
45tef gyke
-1 
poti sa pui un link unde se pot vedea meciuri de anul trecut, bineinteles daca e OK. mc 
08 January 2019 16:37
1 
era o intrebare :) 
08 January 2019 16:38
gyke @45tef
0 
Lasă o adresă de email și îți trimit link-ul (sau i-o poți lăsa lui Eduard Popa și mi-o dă el).  
08 January 2019 22:01
45tef adresa
0 
cristian.stef@gmail.com multumiri 
09 January 2019 11:33
0 
andrei.ilie24@yahoo.com

Multumesc anticipat! :) 
09 January 2019 15:24
gyke ...
0 
Primit?  
09 January 2019 17:53
Buzestii Panarame
-1 
Stie careva al cui catelus este catastrofa aia de Dragos Nicolae? 
08 January 2019 17:38
ALEXFOR Continut video
0 
Eu cam am toate meciurile in care joaca Oradea si nu numai. Mi le inregistrez daca nu joaca feste Digi cu schimbarea postului😉 
08 January 2019 20:10
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica?Stii cum se spune in Ardeal?Nu se face bine veci,arbitrajul romanesc! 
15 January 2019 20:46
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica? Baiu' e ca,de la cap se impute pestele! 
15 January 2019 20:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
studentU din pacate Rasic
0 
e cam in and out. Adica dpdv fizic omul se vede ca nu prea mai duce, poate ii este si teama de o re-accidentare la tendonul Ahilian rupt. Asta pe de o parte.
Pe de alta parte, e si destul de lent si apararile adverse tin la el ca la nu stiu ce :)
Deci in playoff, unde intesitatea oricum va creste, nu stiu cat ne putem baza pe el la nivelul la care ne bazam pe Dykes.
Eu sun fanul nr 1 Rasic si sper sa ne ajute cum ne-a ajutat inainte de aceasta accidentare, insa faptele spun altceva.
Cat despre Silva, sunt si eu de acord cu tine. ;) Se poate si mai bine pe banca tehnica, dar pe de alta parte, se poate mai bine si in teren. Adica si jucatorii au partea lor de vina in anumite momente.
 
click pt. Articol 21 January 2019 12:27
0 
Depinde de adversar si de profilul jucatorului pe care il aduc. Dar dupa parere mea pe banca o sa ramana unul dintre PG sau Easley (la nevoie joaca si Torok pe 5). 
click pt. Articol 21 January 2019 11:52
u1919cj Silva
0 
Faptul ca el ii (sa zicem asa) "veriga slaba" in echipa Clujului nu ii o surpriza pentru nimeni. Totusi omul asta a jucat o viata pentru U, ii un simbol al clujului. Asa ca sper sa invete sa fie antrenor cat mai repede si sper ca in sezonul asta sa-l scoata iara Rasic&Dykes&Co ... Are echipa (si anul asta) care il poate face antrenor si sper sa il faca - pentru ce reprezinta el pentru U Cluj. Ca rabdare este, dar nu infinita. Haide U 
click pt. Articol 21 January 2019 11:47
0 
Prietene, uita-te la al vostru Silvasan cum sta doar la masa oficiala. Nu mai zic de Cristescu si Cuic care non stop au ceva de zis. Dupa ce ca a vazut toata tara ca arbitrajul a fost pro Cluj tot meciul, mai vii si cu afirmatii de genul. Daca erati bun, la bugetul vostru trebuia sa triumfati. 
click pt. Articol 21 January 2019 11:26
gyke eterna intrebare
0 
Cel mai probabil unul dintre PG, desi in functie de adversar, chiar unul dintre cei doi pivoti. Acum depinde si de profilul acelui PF, daca poate juca si 5, optiunile sunt mai multe... 
click pt. Articol 21 January 2019 11:25
studentU n-a luat el, a luat banca tehnica
0 
cineva din spatele lui a urlat sau s-a ridicat in picioare
cel putin eu asa am vazut... 
click pt. Articol 21 January 2019 10:35
0 
Daca aduc un 4 strain, cine iese din rotatie?  
click pt. Articol 21 January 2019 10:16
0 
Un antrenor care non stop pune presiune pe arbitraj, la fel ca majoriatea jucatoriilor/banca tehnica. 
click pt. Articol 21 January 2019 10:15
0 
Vezi c-o luat unul. Mai urat ca Todorov n-a facut. Omul e normal sa se precipite, eu il inteleg. L-as lua in locul lui Silva:) 
click pt. Articol 21 January 2019 09:53
studentU uita te
0 
ce varsta si ce experienta are nini. si mie imi place de el dar comportamentul de aseara a fost deplorabil. in mod normal trebuia sa ia cel putin un tehnic, dar arbitrii, simtindu-se cu musca pe caciula pt frica cu care au arbitrat si grelelile comise, i-au tolerat iesirile in decor...