Euroligă: Olympiacos, victorie în overtime după un meci palpitant cu Baskonia Vitoria


Kostas Papanikolaou a fost eroul grecilor, cu două coșuri miraculoase de 3 puncte (Video)

papanikolaou olympiacos baskonia

Olympiacos Pireu a obținut o victorie extrem de dificilă în fața celor de la Baskonia Vitoria, scor 91-87 după prelungiri, într-un meci care poate fi considerat un adevărat thriller.

Baskonia a condus mare parte din partidă grație lui Marcelinho Huertas și Luca Vildoza. Cei doi conducători de joc au înscris 17, respectiv 19 puncte. Dar Olympiacos a revenit în meci, în special grație americanului Zach LeDay, dar și eroului partidei, Kostas Papanikolaou.

Grecul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a avut parte de un drum în plus până la vestiare. Cu toate acestea, fostul jucător NBA s-a întors pe parchet învingător. El a reușșit un coș de 3 puncte fabulos, cu 3 secunde rămase, prin care a împins meciul în overtime, pentru ca apoi să mai înscris un „miracol” în prelungiri și să pună umărul decisiv la victoria grecilor.

LeDay a terminat meciul cu 23 de puncte și 9 recuperări, Papanikolaou cu 22 de puncte și 6 recuperări în timp ce Georgios Printezis a adunat 19 puncte și 5 pase decisive iar Nigel William-Goss a strâns 17 puncte și 6 pase decisive. De partea cealaltă pe lângă Huertas și Vildoza, s-au mai remarcat Vincent Poirier, cu 17 puncte și 12 recuperări, Darrun Hilliard cu 13 puncte și Johannes Voigtmann care a adunat 10 puncte și 10 recuperări.

După acest meci, trupa lui David Blatt a ajuns la 11 victorii și 6 înfrângeri, în timp ce Baskonia coboară la 6-11.

*foto: euroleague.net/ Valentin Todea



Eduard Popa / 09 January 2019 / 7:08


Galerie foto


studentU m-am uitat si eu la
1 
jumate de sfert 3 si sfertul 4 + overtime. e vorbesti, mah? cand ziceai ca uite se desprinde baskonia, cerea timeout Blatt si reveneau in joc grecii. La final nebunie de aruncari de 3 Papanikolaou + efort defensiv impresionant al aceluiasi jucator. De la basci Vildoza a bagat niste aruncari bomba tot pe final. Jucatori vero, baschet vero. Ne intoarcem la LNBM :)) 
09 January 2019 08:52
gyke @studentU
1 
Da, a fost un meci dramatic. Dar a fost pierdut doar de Perasovic. Sa ai +3p cu 14 secunde ramase de joc si sa nu ceri fault, mi se pare un risc innaceptabil. Naiba ii mai intelege pe antrenorii sarbi, pachet si trimis acasa, ca o oportunitate ca asta sa bati Oly la ea acasa nu mai prinzi curand... 
09 January 2019 13:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Emanuel Cățe, candidat la premiul de „Cel mai bun tânăr” din Champions League
Pivotul român a avut un sezon european excelent alături de UCAM Murcia (Video) 
CSKA Moscova o învinge pe Anadolu Efes și obține cel de-al 21-lea succes stagional
Cory Higgins a adus victoria rușilor cu un coș marcat în ultimele secunde (Video) 
Lasan Kromah și Jamar Diggs se opresc în semifinalele Cupei Franței
ASVEL Lyon a fost o nucă prea tare pentru Rouen, formație din liga secundă franceză 
Panathinaikos și-a ridiculizat rivala din Grecia pe site-urile de socializare (VIDEO)
Astăzi, 17 martie, trebuia să se dispute un nou episod între Olympiacos și Panathinaikos 
Victorie pentru echipa lui Emi Cățe în Liga ACB
UCAM Murcia ia o gura mare de oxigen 
Duke University s-a impus în fața lui Florida State University și a câștigat Atlantic Coast Conference
Zion Williamson a fost numit cel mai valoros jucător al turneului 
Lasannah Kromah, prestație extraordinară în sferturile de finală ale Cupei Franței
Fostul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca a înscris 40 de puncte și și-a condus echipa spre victorie 
S-a tras la sorți componența grupelor de la Campionatul Mondial de baschet din această vară
Ceremonia a fost condusă de legenda lui Los Angeles Lakers, Kobe Bryant 
Victorie pentru Alex Olah în etapa a 19-a din Belgia
Succes important pentru Mechelen în lupta pentru playoff 
Război în toată regula între Panathinaikos și Olympiakos
Cele două formații au dus rivalitatea dintre ele la un nivel extrem 
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca desi au avut victorii pe linie in sezonul regulat, au sanse mici la trofeu. Pacat, dar felicitari lui Cate, care a stabilit recordul la capace.
Ce-ar fi un 5 cu VM, Cate, Mandache, Watson si oricare al 5 lea, hai sa zic Kuti sau Bobe? 
click pt. Articol 14 March 2019 10:39
0 
Deci se întâmplă și la nivele mari... 
click pt. Articol 18 February 2019 12:28
mikki puncte Ginyard
0 
..adunate mi-au iesit.. 13 (3 de 2, 1 de 3 si 4 de 1) nu 9. 
click pt. Articol 17 February 2019 10:17
trancer Oradea
0 
La Oradea omul a fost folosit putin și de multe ori nu pe poziția lui naturala. Asta e sigur, restul e can can, declarații caraghioase și contradictorii. Cert este ca Oradea avea un jucător mai mult decât ok. 
click pt. Articol 16 February 2019 14:48
0 
se confirma ca a fost caracter 0, in ciuda declaratiilor mieroase de dupa plecare. Achim a avut dreptate. 
click pt. Articol 16 February 2019 13:56
gyke Mda
0 
Nu avea cum să joace așa la voi. Acum se știe, nu a simțit nimic pentru culorile clubului și frumosul oraș Oradea...  
click pt. Articol 16 February 2019 11:13
6X ????
0 
Dacă juca cu acest randament și la noi ce era și unde eram? 
click pt. Articol 16 February 2019 10:48
rexdecebal idee veche
0 
am mai spus-o, la inceputul oricarei competitii interne, asehotzii trebuiau sa fie declarati castigatori, trofeele puse in joc sa a junga invariabil la ghitza, jegobescu si burlacu pampersi, iar restul echipelor sa lupte cinstit! 
click pt. Articol 16 February 2019 00:20