Euroligă: Olympiacos, victorie în overtime după un meci palpitant cu Baskonia Vitoria


Kostas Papanikolaou a fost eroul grecilor, cu două coșuri miraculoase de 3 puncte (Video)

papanikolaou olympiacos baskonia

Olympiacos Pireu a obținut o victorie extrem de dificilă în fața celor de la Baskonia Vitoria, scor 91-87 după prelungiri, într-un meci care poate fi considerat un adevărat thriller.

Baskonia a condus mare parte din partidă grație lui Marcelinho Huertas și Luca Vildoza. Cei doi conducători de joc au înscris 17, respectiv 19 puncte. Dar Olympiacos a revenit în meci, în special grație americanului Zach LeDay, dar și eroului partidei, Kostas Papanikolaou.

Grecul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a avut parte de un drum în plus până la vestiare. Cu toate acestea, fostul jucător NBA s-a întors pe parchet învingător. El a reușșit un coș de 3 puncte fabulos, cu 3 secunde rămase, prin care a împins meciul în overtime, pentru ca apoi să mai înscris un „miracol” în prelungiri și să pună umărul decisiv la victoria grecilor.

LeDay a terminat meciul cu 23 de puncte și 9 recuperări, Papanikolaou cu 22 de puncte și 6 recuperări în timp ce Georgios Printezis a adunat 19 puncte și 5 pase decisive iar Nigel William-Goss a strâns 17 puncte și 6 pase decisive. De partea cealaltă pe lângă Huertas și Vildoza, s-au mai remarcat Vincent Poirier, cu 17 puncte și 12 recuperări, Darrun Hilliard cu 13 puncte și Johannes Voigtmann care a adunat 10 puncte și 10 recuperări.

După acest meci, trupa lui David Blatt a ajuns la 11 victorii și 6 înfrângeri, în timp ce Baskonia coboară la 6-11.

*foto: euroleague.net/ Valentin Todea



Eduard Popa / 09 January 2019 / 7:08


Galerie foto


studentU m-am uitat si eu la
1 
jumate de sfert 3 si sfertul 4 + overtime. e vorbesti, mah? cand ziceai ca uite se desprinde baskonia, cerea timeout Blatt si reveneau in joc grecii. La final nebunie de aruncari de 3 Papanikolaou + efort defensiv impresionant al aceluiasi jucator. De la basci Vildoza a bagat niste aruncari bomba tot pe final. Jucatori vero, baschet vero. Ne intoarcem la LNBM :)) 
09 January 2019 08:52
gyke @studentU
1 
Da, a fost un meci dramatic. Dar a fost pierdut doar de Perasovic. Sa ai +3p cu 14 secunde ramase de joc si sa nu ceri fault, mi se pare un risc innaceptabil. Naiba ii mai intelege pe antrenorii sarbi, pachet si trimis acasa, ca o oportunitate ca asta sa bati Oly la ea acasa nu mai prinzi curand... 
09 January 2019 13:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Carmen Tocală: „Am fost surprinsă foarte plăcut. Trebuie să răsplătesc această încredere”
Primele planuri ale noului vicepreședinte FIBA Europe, prima femeie care ocupă această funcție 
Carmen Tocală, noul vicepreședinte al FIBA Europe
Fostul președinte al FRB a fost ales cu unanimitate  
Nick Nurse va fi antrenorul naționalei Canadei la CM din China
Nurse a câștigat titlul în acest sezon cu Toronto Raptors 
Scouting TotalBaschet – David Dudzinski (Antwerp Giants)
Fostul stelist a avut parte de performanțe excelente atât în campionatul național cât și în Basketball Champions League 
Scouting TotalBaschet – Obie Trotter (HydroTruck Radom)
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui HydroTruck Radom în acest sezon competițional 
Barcelona pregătește un nou transfer spectaculos, după cele ale lui Cory Higgins și Brandon Davies
Un jucător din NBA este aproape de revenirea în Spania 
Scouting TotalBaschet – Zeljko Sakic (Zielona Gora)
Fostul jucător al U-BT Cluj-Napoca a fost unul dintre cei mai constanți jucători ai formației poloneze 
Scouting TotalBaschet – Andriy Agafonov (Zalakeramia ZTE KK)
Fostul jucător al BCM U Pitești a fost una din piesele de bază ale maghiarilor în acest sezon competițional 
Anadolu Efes egalează situația în finala din Turcia
Revenire de la -16 în meciul 2 cu Fenerbahce 
Cele mai memorabile momente din cariera lui Tony Parker (VIDEO)
Francezul și-a încheiat oficial cariera de jucător profesionist 
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁 
click pt. Articol 11 June 2019 16:03
0 
Jucau amândoi, dar erau amândoi considerați jucători români? Că se cam bate cap în cap cu regulile FIBA referitoare la jucătorii naturalizati.  
click pt. Articol 11 June 2019 15:47