Euroligă: Olympiacos învinge Real Madrid după prelungiri, la întoarcerea lui Vasilis Spanoulis

09.12.2017

luka doncic spanoulis olympiacos real madrid

Olympiacos Pireu a reușit să câștige duelul cu Real Madrid, scor 92-83, la capătul unei partide thriller încheiată după o repriză de prelungiri.

Grație unui run de 14-0, grecii au câștigat lejer primul sfert, scor 18-8. Până la pauză însă, ecartul avea să se scadă până la patru puncte, scor 34-30, după coșul de 3 puncte marcat de Jaycee Carroll. Sfertul al treilea a aparținut din nou gazdelor, care au intrat în secvența decisive cu 56-47. În ultimul sfert însă Luka Doncic și Carroll i-au cărat efectiv pe madrileni și, grație a două libere ratate de Georgios Printezis, meciul a intrat în prelungiri de la scorul de 72-72. Printezis avea însă să se revanșeze în perioada suplimentară, în care a înscris 9 puncte și a contribuit decisiv la victoria lui Olympiacos, scor 92-83.

În total, Printezis a adunat 21 puncte, 7 recuperări, Strelnieks a adăugat 15 puncte, iar Papanikolaou a terminat cu 14 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive. În replică, Doncic a reușit 33 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, iar Carroll a terminat cu 24 puncte.

Vassilis Spanoulis a disputat primul său meci în actuala ediție a Euroligii. Legenda baschetului elen a revenit după o accidentare la genunchi. El a fost titular la echipa elenă și a adunat 7 puncte, 4 pase decisive și 2 intercepții în 23 minute de joc.

Olympiacos Pireu are 9-2 la general și se menține pe primul loc, la egalitate cu CSKA Moscova. În schimb, Real Madrid are 5-6 la general, fiind la limita accederii în playoff.

Celelalte rezultate din etapa a XI-a din Euroligă:

Zalgiris Kaunas – Panathinaikos 80-74 (Paulius Jankunas -17 pct/ Nikos Pappas 16 pct)

Brose Bambers – ȚSKA Moscova 76-92 (Augustine Rubit – 16 pct/ Nando de Colo 20 pct)

Maccabi Tel Aviv – Valencia 94-91 (Pierre Jackson - 21 pct, DeShaun Thomas 20 pct/ Erick Green 24 pct, 7 pd)

Baskonia – Unicaja Malaga 88-82 (Janis Timma 24 pct/ Adam Waczynski – 25 pct)

Steaua Roșie – Anadolu Efes 100-81 (James Feldeine 29 pct/ Bryant Dunston 16 pct)

Armani Milano – Khimki Moscova (Curtis Jerrells 17 pct/ Alexey Shved 29 pct)

Barcelona – Fenerbahce 68-83 (Adam Hanga 15 pct/ Kostan Sloukas 17 pct)

*foto: euroleague.net