Euroliga masculină - Etapa 6 - MVP: Vladimir Dragicevic


Jucătorul campioanei Poloniei a avut o contribuție majoră la succesul asupra lui Bayern Munchen

Vladimir Dragicevic, component al echipei poloneze Stelmet Zielona Gora, este cel mai bun jucător al etapei a 6-a în sezonul regulat al Euroligii masculine de baschet - ediția 2013/14. El a contribuit la succesul repurtat la Munchen, asupra lui Bayern, scor 78-71.

În 29 minute de joc, Dragicevic a avut 7/11 la aruncările de două puncte și 5/6 la linia de pedeapsă pentru un total de 19 puncte. El a adăugat 11 recuperări (două ofensive), o pasă decisivă, 2 intercepții și 2 capace cu o posesie pierdută pentru un indice de 32 la eficiență.

Dragicevic are șase meciuri jucate în actuala ediție a Euroligii masculine. El a fost titularizat de cinci ori și are medii de 14.8 puncte, 7.7 recuperări, 1.5 pase deciswive și 0.8 capace cu 1.0 posesii pierdute pentru un coeficient de 20.5 la eficiență în 27:08 minute pe meci. Muntenegreanul de 2.05 metri are procentaje de 66% la aruncările de două puncte și 69% la linia de pedeapsă.

De-a lungul carierei, Dragicevic a jucat pentru Buducnost (2007/11), Baskonia (2011), respectiv Spartak St Petersburg (2011/13).



Adrian Micinic / 24 noiembrie 2013 / 9:00


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Scottie Wilbekin și-a prelungit contractul cu Darusssafaka Dogus pentru încă două sezoane
Americanul joacă în Turcia din anul 2015 
VIDEO. 8 jucători eliminați într-un meci din liga secundă din Spania
Într-un final, echipa gazdă, Caceres, a câștigat duelul cu Araberri, 83-82 
VIDEO. Un pumn „scăpat” de Pero Antic coechipierului său, Nikola Kalinic
Macedoneanul celor de la Fenerbahce s-a bucurat excesiv în urma unei posesii câștigate în duelul cu Anadolu Efes 
Phoenix Galaţi ar putea juca în Liga Balcanică în sezonul următor
Clubul gălățean a primit o invitație oficială din partea BIBL 
Sonia Ursu și Eli Pavel, la o victorie distanță de semifinale în Cehia
Ambele au fost titulare în ultima victorie, Pavel bifând și un double-double 
Double-double înregistrat de Alex Olah în doar 16 minute petrecute pe parchet
Belfius Mons-Hainaut a trecut de Liege Basket în ultima etapă din Belgia 
Euroliga - Barcelona se îndepărtează de playoff
Catalanii au pierdut pe terenul lui Darussafaka Dogus, iar șansele de a evolua în faza eliminatorie tind spre zero 
VIDEO. Ediție specială Shaqtin' A Fool ce îl are în prim plan pe realizatorul emisiunii
Fazele amuzante din ultima săptămână a NBA sunt comparate cu cele din cariera lui Shaquile O'Neal 
Spania - Sergio Llull și-a prelungit contractul cu Real Madrid
Fundașul ne va fi adversar la EuroBasket 2017 
Alex Olah face un meci bun în fața lui Leuven Bears, iar echipa sa oprește o serie de 7 înfrângeri la rând
Pivotul român a revenit în primul cinci al lui Belfius Mons-Hainaut 
adrian.or adrian.or
0 
Dar, nu rad. Tastatura imi joaca feste. 
click pt. Articol 22 martie 2017 17:07
adrian.or adrian.or
0 
Omul asta, in continuare, tace si face. O mai avea el mici scapari ici colo, rad e o persoana de calitate, care intelege foarte bine baschetul. Felicitari, echipa de la Galati este una frumoasa. 
click pt. Articol 22 martie 2017 17:04
3punkte Suprize si rezultate in EU
0 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 19:54
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 11:23
Tomy Sezon european...
0 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:25
DonDiablo DonDiablo
0 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:09
mailman ca-n Morometii
0 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...  
click pt. Articol 23 februarie 2017 08:29
0 
De ce iesire urata? Am jucat in 4 straini contra unei echipe din Turcia. Eu unul am fost surprins de victoria din tur. Suntem totuși o echipa care in 5 luni de zile a jucat 42 de meciuri, aproape dublu fata de toate celelalte echipe din campionat. Toata echipa e de admirat, nu de blamat. Sigur ca am fi vrut mai mult dar eu consider ca ne-am autodepasit. Scria cineva mai sus de Energia. Felicitari si lor dar sa tineti cont ca ei au avut 6 straini si in campionat nu jucau nimic. Pe langa accidentarea rapida a lui Pasalic, in Turcia se pare ca a mai fost un jucator (nu i s-a dat numele dar se va afla) care a facut deplasarea desi a avut un necaz mare in familie (nu a spus ninanui, s-a aflat dupa meci). Deci hai sa aplaudam aceasta echipa pt ca merita. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 07:00
adrian.or adrian.or
0 
Pasalic s-a accidentat la soldul problema, de aia a jucat asa putin. Urat mod de a iesi din Europa, culmea, pe o ofensiva de 82 de puncte si, ghici ce, o organizare de echipa in defensiva de toata jena. Mandache extrem de iritat, echipa fara nici un fel de legaturi de joc sau comunicare, deja mi-e si frica sa le vad reactiile pe banca.

Felicitari, bravo, alea alea, dar de acuma inainte nu mai aveti nici o scuza. Vine Galatiul, apoi in top 6 fara cupa fara Europa ar trebui sa defilam, daca e sa ne luam dupa statistica Achim. Ma indoiesc foarte sincer de capacitatea noastra de a obtine orice peste turul 1 de playoff cu lotul actual si spiritul de echipa din momentul asta. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 01:38
razv-an Pasalic
0 
De ce a jucat așa puțin? 
click pt. Articol 23 februarie 2017 00:50