F8 F. Istvan Rusz: „Eu pot să joc cu 6 europence dacă vreau. Noi ne-am conformat regulamentului FIBA”


Conducătorul de la Sepsi SIC spune că este vorba despre o greșeală de dactilografie în pasajul din regulament

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României, ediția 2018, după o victorie la 14 puncte cu CSM Satu Mare. Deși șampania a curs la Sepsi Arena, „meciul” dintre cele două cluburi nu s-a terminat.

Sătmărenii au depus memoriu împotriva campioanei pentru că nu ar fi respectat regulamentul, având 4 europence și 2 americance în lot.

Managerul gazdelor de la Sepsi SIC a oferit site-ului nostru o declarație în care explică poziția clubului său. Acesta consideră că este o greșeală de dactilografiere a regulamentului pentru că la ședința președinților de club s-a hotărât să se limiteze numărul jucătoarelor non-europene la 3.

„Deocamdată nu știm exact ce memoriu au depus, presupunem că e vorba de acea problemă de dactilografie pură care a apărut pe site-ul Federației Române de Baschet. Care aparține de fapt numai campionatului național. Dar nici acolo nu ține pentru că, la Târgu Mureș, când am fost la adunarea președinților de cluburi, la fete, am decis că aceste regulamente trebuie schimbate pentru ca echipele românești să poată să reprezinte România în FIBA EuroCup și acele competiții care sunt organizate de FIBA. Și am decis că trebuie să micșorăm cumva numărul de jucătoare americance care pot fi înscrise pe foaia oficială”, ne-a declarat Istvan Rusz.

Conducătorul campioanei a explicat că echipele pot să ocupe locurile de straniere doar cu europence, nu este obligatoriu să aducă jucătoare americance.

„Atunci am decis că se pot înscrie maxim 3 jucătoare americance. De acum încolo nu mai era vorba de nimic pentru că în cupele europene se poate juca cu maxim 2 jucătoare americance, respectiv, eventual, cu una naturalizată și restul pot fi europene, indiferent câte la număr. Și noi am decis că atunci fiecare echipă poate înscrie 5 jucătoare (străine). Echipele care joacă în cupele europene pot înscrie 6, dintre care maxim 3 americance și restul europene. Dar asta înseamnă maxim 3 americance pentru că eu pot să joc cu 6 europence dacă vreau. Noi ne-am conformat regulamentului FIBA. Era esențial, cumva, ca România să poată să înceapă să adune puncte la feminin. Asta poate numai prin cupele europene și lotul național de senioare. Noi ne-am conformat acestora și, pentru că FIBA nu ne permite mai mult de 3 americance, noi am luat numai 2, restul europence”.

„Răspunsul logic este că toți care au fost acolo o să spună că da, aveți dreptate, despre asta era vorba, e problemă de dactilografie. Dar, să luăm de pildă și anul trecut, fotbal, Viitorul-Steaua, nu mai vreau să discut”, a concluzionat Istvan Rusz.

ACS Sepsi SIC are în lot 4 europence și 2 americance, la care a adăugat recent o australiancă, dar aceasta n-a jucat în cupă. Rămâne de văzut care va fi răspunsul federației în această problemă. 

*foto: Crow Security

Citiți și:  

F8 F. Vasile Fogel: „Vrem rejucarea finalei pe teren neutru. Arbitrajul a fost distrugere în masă”

F8 F. CSM Satu Mare a depus memoriu împotriva Sepsi Sfântu Gheorghe

F8 F. ACS Sepsi SIC câștigă a 3-a Cupă a României în 4 ani

 



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 26 February 2018 / 10:59


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
RUSINE stabului satmarean !! Pe moment situatia lor fianciara este contestata si ilegala,mai aveti tupeul dupa un joc pierdut sa faceti contestatie la regulament....de ce nu ati castigat pe teren...ati venit cu lectia de acasa invata...iesiti din insolventa,sa puneti contul bancar liber,respectati voi in primul rand regulementul,si cel financiar si dupa aceia puteti contesta..


 
26 February 2018 14:02
Fisherman D-le Rusz ...
0 
Intre ceea ce ati decis la Tg. Mures si ceea ce s-a transpus in Regulamentele FRB este o mare diferenta ... : (maxim 6 jucatoare straine ... doar pentru echipa dvs. ...hm ...) si (maxim 3 jucatoare noneuropene) vs. (3 jucatoare straine noneuropene si 3 jucatoare straine europene)...
Desigur, conform Regulamentelor FIBA cu privire la eligibilitatea jucatoarelor, va incadrati in prevederile regulamentare pentru competitia europeana in care ati participat (pot fi 6 jucatoare europene, nu este nici o restrictie din acest punct de vedere), dar in acest caz dvs. subapreciati (inconstient) contributia jucatoarelor non europene pe care le aveti in lot (ma refer la Webb si Marshall) la succesele, indiscutabil meritate, in componenta unui lot de jucatoare de care ati putut fi unici beneficiari si in detrimentul celorlate echipe care participa in acelesi competitii interne, in care si dvs. participati ! Dar si in aceste conditii, va hazadati sa declarati ca si fara Webb si Marshall ati fi avut aceleasi rezultate? Sincer ma indoiesc !
Apreciati dvs. ca in ceea ce priveste componenta unor echipe PARTICIPANTE IN ACEEASI COMPETITIE TREBUIE CA UNELE SA FIE AVANTAJATE ? Sau, considerati ca pentru reprezentarea internationala a Romaniei in competitiile internationale, ar trebui poate, reduse unele taxe de participare pentru competitiile interne organizate de FRB ... unde cel putin din punct de vedere al participarii referitoare la componenta echipelor inscrise, n-ar trebui ca cineva sa fie avantajata intr-un fel sau altul ! Sincer ma asteptam sa dovediti mai mult "fair play" ... Puteti fi convins ca un astfel de regulament intern nu va "ajuta" cu absolut nimic, nici pe dvs., nici pe FRB, atat intern cat si international !  
26 February 2018 15:14
0 
Domnul Peste nu intelege. 
26 February 2018 18:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FRB își asumă greșeala din Regulamentul Specific LNBF 2017/2018
Federatia se refera la eroarea care a dus la contestatia celor de la CSM Satu Mare dupa finala Cupei Romaniei 
"Norocul" nu a fost de partea CSM Satu Mare. Avocatul Petroșel Norocel a respins definitiv memoriul sătmărenilor
Decizia CCCLTO a fost confirmată, iar CSM Satu Mare se mai poate adresa doar Curții de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
CSM Satu Mare a depus apel la memoriul respins de CCCLTO
Sătmărenii sunt nemulțumiți de decizia Comisiei de Competiții și continuă să-și caute dreptatea 
Memoriul depus de CSM Satu Mare nu a fost semnat de președintele clubului
Două greșeli majore pe care aparent le-a comis conducerea clubului sătmărean 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Kereskényi Gábor: "Dacă clubul este convins că avem dreptate atunci merită să mergem mai departe"
Primarul din Satu Mare sprijină Clubul Sportiv Municipal în cazul în care se va sesiza Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Mureșan: "E o premieră ca o decizie a unui for să fie bazată pe o declarație de presă"
Managerul CSM Satu Mare afirmă că se va analiza posibilitatea depunerii unui apel 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Cupa României rămâne la Sfântu Gheorghe
Publicăm decizia integrală a Comisiei de Competiții prin care s-a respins memoriul depus de CSM Satu Mare 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Comisia Centrală de Competiții a FRB s-a întrunit în cursul zilei de azi
Președintele Viorel Constanținescu a vorbit site-ului nostru despre decizia în acest caz 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Ambrus Jozsef: „Eu cred că Satu Mare a greșit enorm acuzând arbitrajul”
Oficialul de la Spesi SIC vorbește despre cele întâmplate după finala Cupei României la baschet feminin 
Cazul "Memoriu F8 F". Dobă: "Sertarele birourilor FRB sunt pline de memorii din partea Sepsi SIC"
Antrenorul sătmărenilor consideră că greșelile de arbitraj au luat singurul avantaj pe care echipa sa îl avea în confruntarea cu ACS Sepsi SIC 
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
CINE A GRESIT ?? CONDUCEREA SI JURISTUL DE LA SATU MARE,SI V-ATI FACUT DE RAS!! ADEVARUL INVINGE !ATI MILOGIT DE FAPT MAI MULTI BANI SI LAURI,DAR NU A MERS !! SFANTU GHEORGHE VA DAT LECTIE DE BASCHET,SI VA VA ACORDA AJUTOR SUPLIMENTAR SI IN CONTINUARE IN TOATE DOMENIILE BASCHETULUI INCLUSIV IN MANAGMENT SI PRACTICI FINANCIARE !!  
click pt. Articol 09 March 2018 13:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL INVINGE !! SATMARENII SA FACA ORDINE IN OGRADA LOR ATAT FINANCIAR CAT SI JURIDIC !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:07
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Managerul sa-si vada de treaba,si sa conduca clubul astfel,incat sa nu fie nevoit sa aiba pregatita de acasa inaintea meciurilor din deplasare a unor chichite si erori regulamentare,de care poate sa se lege in cazul unui eventual esec ! Muresan sa faca ordine in buzunarul clubului,sa-si achite datoriile avute,sa respecte prevederile legale privind finantarea clubului.Nu aveti bani,sa nu platiti peste masura si valoare antrenori si jucatori !!! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:02
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cred ca lipsa banilor si a datoriilor catre anumite entitati a fost cauza memoriului depus la federatie.Dreptatea invinge,deci satmarenii au ramas fara cupa si fara bani mai multi !!Rusinos sa procedez astfel:in sport trebuie sa fii corect si cinstit !! Nu ai bani,nu te duci la distractie...nu platesti antrenorul si unele jucatoare peste posibilitati...incerci sa platesti datoriile si nu acumulez alte datorii !! 
click pt. Articol 09 March 2018 12:52
0 
“Total Baschet a luat legatura cu primarul orasului Satu Mare,princilalul sponsor a Clubului Sportiv Municipal” :) Kereskényi sponsor??? 
click pt. Articol 09 March 2018 09:44
Vander Profesionalism?
0 
Memoriu nesemnat de președinte? Deși dânsul a fost de față la Finala Cupei... Hoțul strigă hoț... Cei care nu respectă regulamentul vor să le fie aplicată litera acestuia, deși știu bine că potrivit spiritulu regulamentului nu le dă dreptate...E vorba de bună intenție... bineînțeles... :)))  
click pt. Articol 09 March 2018 00:53
0 
Ehh daca va faceti timp si cititi cu atentie, in aproape toate regulamentele specifice de campionate nationale editia 2017-2018 sunt greseli enorme, gen "techno-redactare".La U18 regulamentul se contrazice la mai multe capitole, samd. Restul e cancan, cu trimiterea cupei la Satu Mare.......