F8 F. Vasile Fogel: „Vrem rejucarea finalei pe teren neutru. Arbitrajul a fost distrugere în masă”


CSM Satu Mare a depus memoriu la FRB după finala pierdută cu Sepsi

vasile fogel csm satu mare

CSM Satu Mare a pierdut finala Cupei României, scor 62-48, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe. Oficialii sătmărencelor au decis să depună însă un memoriu la FRB și să solicite câștigarea Cupei României la masa verde.

Motivul îl reprezintă faptul că echipa covăsneană nu a respectat regulamentul în ceea ce privește jucătorii americani și europeni care pot fi prezenți pe parchet în timpul unui meci din Cupa României.

Președintele CSM Satu Mare, Vasile Fogel, a explicat pentru Total Baschet decizia clubului pe care îl conduce de a recurge la acest gest:

„Au folosit mai multe jucătoare străine decât trebuia. Dar noi nu cerem să li se ia Cupa, noi cerem rejucarea meciului pe teren neutru și cu arbitri care nu sunt din țară. Nu vreau să vorbesc de cele trei domnișoare care au arbitrat astăzi. Repriza a doua a fost ok. Repriza întâi a fost distrugere în masă. A fost catastrofă arbitrajul. Poate să mă amendeze Federația, dar nu mă interesează”, a spus președintele CSM Satu Mare la scurt timp după partidă.

Potrivit regulamentului Federației Române de Baschet, echipele care participă în competițiile europene organizate de FIBA au dreptul să folosească maxim 6 jucătoare străine, 3 cu cetățenie europeană și 3 noneuropene. (Vezi detalii aici)

*foto: Balasz Gyurko



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

Eduard Popa / 25 February 2018 / 22:23


Galerie foto


breky Fógel uram!
0 
Cu tot respectul, ca suporter CSM va spun, sa nu ne facem de ras tot orasul cu aceste demersuri fara nici un rost. In schimb vreau sa pun in oglinda jocul echipei.(va recomand si pentru dvs.sa le faceti) In primul sfert era lupta pe viata intre defensivele fiecarei echipe, se si vede la puncte marcate. Jucam foarte bine apararea, parea ca echipa sta bine atat psihic cat si fizic.(aici putem discuta de arbitraj la vreo 2 libere date aiurea). Dar vine sfertul 2, unde pe teren intra o alta echipa, fara vlaga, fara conceptii(sa nu spun de scheme de joc), debusolata parca de vointa adversarelor si pe drept pierdem cu mult acest sfert! Lipsa de experienta la banca tehnica face diferenta! In acest sfert dl.Doba ce facea? statea cu mana-n falca si comenta arbitrajul care in acest sfert era dupa mine fara probleme. Numai 3 faulturi ni s-a fluierat si c-am atat. Dupa pauza intram cu un 0-7 si de aici nu mai conta nimic. Sepsi fiind o echipa mult mai matura ca sa mai poate sa pierda acest meci. Va spun sincer nea Laci, ai cumparat jucatoare de top(nivel peste ce are Sepsi), cu salariu high level, foarte bine, dar echipa tot nu avem, datorita unui antrenor care, hai sa fim sinceri, nu este la acest nivel, e plafonat rau, nu stiu cum de l-ati gasit?! Eu zic, nu arbitrajul, terenul, plasa, suporterii erau de vina, ci lipsa unui Antrenor de pe banca. Cu acest om n-o sa castigam nimica! Daca nu faceti repede o schimbare pe acest post, pierdem si campionatul! In rest Hajrá Szatmár, Hai fetelor! 
26 February 2018 10:51
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
RUSINE SA VA FIE !! Pe moment situatia d-vostra fianciara este contestata si ilegala,mai aveti tupeul dupa un joc pierdut sa faceti contestatie....de ce nu ati castigat pe teren...ati venit cu lectia de acasa invata...iesiti din insolventa,sa puneti contul bancar liber si dupa aceia puteti contesta.Rejucare pe teren neutru?...de ce...nu ati fost in stare sa castigati nici acasa !!
 
26 February 2018 14:04
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cu contestatii si cu acest antrenor nu veti realiza nimic nici cu echipa lumii!! Ati dat afara un antrenor foarte bun,priceput si bun pedagog,faceti invarteli financiare dupa cum se aude si se citeste,si mai milogiti si o cupa! Mai invatati un pic de baschet si atunci vom vedea!! 
26 February 2018 14:08
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Domnule Vogel,credeti ca puteti fenta pe toate lumea si toate institutiile ca pe trezoreia d-voastra locala???Sinteti pe un drum gresit!
 
26 February 2018 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FRB își asumă greșeala din Regulamentul Specific LNBF 2017/2018
Federatia se refera la eroarea care a dus la contestatia celor de la CSM Satu Mare dupa finala Cupei Romaniei 
"Norocul" nu a fost de partea CSM Satu Mare. Avocatul Petroșel Norocel a respins definitiv memoriul sătmărenilor
Decizia CCCLTO a fost confirmată, iar CSM Satu Mare se mai poate adresa doar Curții de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
CSM Satu Mare a depus apel la memoriul respins de CCCLTO
Sătmărenii sunt nemulțumiți de decizia Comisiei de Competiții și continuă să-și caute dreptatea 
Memoriul depus de CSM Satu Mare nu a fost semnat de președintele clubului
Două greșeli majore pe care aparent le-a comis conducerea clubului sătmărean 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Kereskényi Gábor: "Dacă clubul este convins că avem dreptate atunci merită să mergem mai departe"
Primarul din Satu Mare sprijină Clubul Sportiv Municipal în cazul în care se va sesiza Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Mureșan: "E o premieră ca o decizie a unui for să fie bazată pe o declarație de presă"
Managerul CSM Satu Mare afirmă că se va analiza posibilitatea depunerii unui apel 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Cupa României rămâne la Sfântu Gheorghe
Publicăm decizia integrală a Comisiei de Competiții prin care s-a respins memoriul depus de CSM Satu Mare 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Comisia Centrală de Competiții a FRB s-a întrunit în cursul zilei de azi
Președintele Viorel Constanținescu a vorbit site-ului nostru despre decizia în acest caz 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Ambrus Jozsef: „Eu cred că Satu Mare a greșit enorm acuzând arbitrajul”
Oficialul de la Spesi SIC vorbește despre cele întâmplate după finala Cupei României la baschet feminin 
Cazul "Memoriu F8 F". Dobă: "Sertarele birourilor FRB sunt pline de memorii din partea Sepsi SIC"
Antrenorul sătmărenilor consideră că greșelile de arbitraj au luat singurul avantaj pe care echipa sa îl avea în confruntarea cu ACS Sepsi SIC 
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
CINE A GRESIT ?? CONDUCEREA SI JURISTUL DE LA SATU MARE,SI V-ATI FACUT DE RAS!! ADEVARUL INVINGE !ATI MILOGIT DE FAPT MAI MULTI BANI SI LAURI,DAR NU A MERS !! SFANTU GHEORGHE VA DAT LECTIE DE BASCHET,SI VA VA ACORDA AJUTOR SUPLIMENTAR SI IN CONTINUARE IN TOATE DOMENIILE BASCHETULUI INCLUSIV IN MANAGMENT SI PRACTICI FINANCIARE !!  
click pt. Articol 09 March 2018 13:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL INVINGE !! SATMARENII SA FACA ORDINE IN OGRADA LOR ATAT FINANCIAR CAT SI JURIDIC !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:07
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Managerul sa-si vada de treaba,si sa conduca clubul astfel,incat sa nu fie nevoit sa aiba pregatita de acasa inaintea meciurilor din deplasare a unor chichite si erori regulamentare,de care poate sa se lege in cazul unui eventual esec ! Muresan sa faca ordine in buzunarul clubului,sa-si achite datoriile avute,sa respecte prevederile legale privind finantarea clubului.Nu aveti bani,sa nu platiti peste masura si valoare antrenori si jucatori !!! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:02
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cred ca lipsa banilor si a datoriilor catre anumite entitati a fost cauza memoriului depus la federatie.Dreptatea invinge,deci satmarenii au ramas fara cupa si fara bani mai multi !!Rusinos sa procedez astfel:in sport trebuie sa fii corect si cinstit !! Nu ai bani,nu te duci la distractie...nu platesti antrenorul si unele jucatoare peste posibilitati...incerci sa platesti datoriile si nu acumulez alte datorii !! 
click pt. Articol 09 March 2018 12:52
0 
“Total Baschet a luat legatura cu primarul orasului Satu Mare,princilalul sponsor a Clubului Sportiv Municipal” :) Kereskényi sponsor??? 
click pt. Articol 09 March 2018 09:44
Vander Profesionalism?
0 
Memoriu nesemnat de președinte? Deși dânsul a fost de față la Finala Cupei... Hoțul strigă hoț... Cei care nu respectă regulamentul vor să le fie aplicată litera acestuia, deși știu bine că potrivit spiritulu regulamentului nu le dă dreptate...E vorba de bună intenție... bineînțeles... :)))  
click pt. Articol 09 March 2018 00:53
0 
Ehh daca va faceti timp si cititi cu atentie, in aproape toate regulamentele specifice de campionate nationale editia 2017-2018 sunt greseli enorme, gen "techno-redactare".La U18 regulamentul se contrazice la mai multe capitole, samd. Restul e cancan, cu trimiterea cupei la Satu Mare.......