F8 F. Vasile Fogel: „Vrem rejucarea finalei pe teren neutru. Arbitrajul a fost distrugere în masă”


CSM Satu Mare a depus memoriu la FRB după finala pierdută cu Sepsi

vasile fogel csm satu mare

CSM Satu Mare a pierdut finala Cupei României, scor 62-48, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe. Oficialii sătmărencelor au decis să depună însă un memoriu la FRB și să solicite câștigarea Cupei României la masa verde.

Motivul îl reprezintă faptul că echipa covăsneană nu a respectat regulamentul în ceea ce privește jucătorii americani și europeni care pot fi prezenți pe parchet în timpul unui meci din Cupa României.

Președintele CSM Satu Mare, Vasile Fogel, a explicat pentru Total Baschet decizia clubului pe care îl conduce de a recurge la acest gest:

„Au folosit mai multe jucătoare străine decât trebuia. Dar noi nu cerem să li se ia Cupa, noi cerem rejucarea meciului pe teren neutru și cu arbitri care nu sunt din țară. Nu vreau să vorbesc de cele trei domnișoare care au arbitrat astăzi. Repriza a doua a fost ok. Repriza întâi a fost distrugere în masă. A fost catastrofă arbitrajul. Poate să mă amendeze Federația, dar nu mă interesează”, a spus președintele CSM Satu Mare la scurt timp după partidă.

Potrivit regulamentului Federației Române de Baschet, echipele care participă în competițiile europene organizate de FIBA au dreptul să folosească maxim 6 jucătoare străine, 3 cu cetățenie europeană și 3 noneuropene. (Vezi detalii aici)

*foto: Balasz Gyurko



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

Eduard Popa / 25 February 2018 / 22:23


Galerie foto


breky Fógel uram!
0 
Cu tot respectul, ca suporter CSM va spun, sa nu ne facem de ras tot orasul cu aceste demersuri fara nici un rost. In schimb vreau sa pun in oglinda jocul echipei.(va recomand si pentru dvs.sa le faceti) In primul sfert era lupta pe viata intre defensivele fiecarei echipe, se si vede la puncte marcate. Jucam foarte bine apararea, parea ca echipa sta bine atat psihic cat si fizic.(aici putem discuta de arbitraj la vreo 2 libere date aiurea). Dar vine sfertul 2, unde pe teren intra o alta echipa, fara vlaga, fara conceptii(sa nu spun de scheme de joc), debusolata parca de vointa adversarelor si pe drept pierdem cu mult acest sfert! Lipsa de experienta la banca tehnica face diferenta! In acest sfert dl.Doba ce facea? statea cu mana-n falca si comenta arbitrajul care in acest sfert era dupa mine fara probleme. Numai 3 faulturi ni s-a fluierat si c-am atat. Dupa pauza intram cu un 0-7 si de aici nu mai conta nimic. Sepsi fiind o echipa mult mai matura ca sa mai poate sa pierda acest meci. Va spun sincer nea Laci, ai cumparat jucatoare de top(nivel peste ce are Sepsi), cu salariu high level, foarte bine, dar echipa tot nu avem, datorita unui antrenor care, hai sa fim sinceri, nu este la acest nivel, e plafonat rau, nu stiu cum de l-ati gasit?! Eu zic, nu arbitrajul, terenul, plasa, suporterii erau de vina, ci lipsa unui Antrenor de pe banca. Cu acest om n-o sa castigam nimica! Daca nu faceti repede o schimbare pe acest post, pierdem si campionatul! In rest Hajrá Szatmár, Hai fetelor! 
26 February 2018 10:51
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
RUSINE SA VA FIE !! Pe moment situatia d-vostra fianciara este contestata si ilegala,mai aveti tupeul dupa un joc pierdut sa faceti contestatie....de ce nu ati castigat pe teren...ati venit cu lectia de acasa invata...iesiti din insolventa,sa puneti contul bancar liber si dupa aceia puteti contesta.Rejucare pe teren neutru?...de ce...nu ati fost in stare sa castigati nici acasa !!
 
26 February 2018 14:04
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cu contestatii si cu acest antrenor nu veti realiza nimic nici cu echipa lumii!! Ati dat afara un antrenor foarte bun,priceput si bun pedagog,faceti invarteli financiare dupa cum se aude si se citeste,si mai milogiti si o cupa! Mai invatati un pic de baschet si atunci vom vedea!! 
26 February 2018 14:08
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Domnule Vogel,credeti ca puteti fenta pe toate lumea si toate institutiile ca pe trezoreia d-voastra locala???Sinteti pe un drum gresit!
 
26 February 2018 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Anisia Croitoru, cea mai bună marcatoare U23 în primul tur al Cupei României
Alte patru jucătoare tinere au reușit un double-double într-una din cele două partide 
Remarcatele primului tur al Cupei României, feminin. Primele 11 marcatoare au peste 23 de ani
Alexandra Chițanu a înscris cel mai mult dintre jucătoarele autohtone, după două americance 
Liviu Alexa, atac la noua conducere "U" Feminin: "Universitatea a revenit în mocirla rușinii"
Fostul presedinte al secției de baschet feminin a comentat prematura eliminare a Universității din Cupa României 
Ljubomir Kolarevic: „Am făcut un pas imens pentru această echipă tânără cu calificarea în turul doi”
ACS KSE Târgu Secuiesc a avansat în a doua fază a Cupei României din dubla cu Universitatea CSM Oradea 
Miljan Medvedj: „A fost un meci disputat cu multe răsturnări de scor. Am încercat mai multe formule de joc”
FCC ICIM Arad s-a calificat în turul doi al Cupei României după 136-135 în dubla cu Olimpia CSU Brașov 
Mădălin Piperea: „Au fost două meciuri foarte bune pentru aceste copile, care au 16 ani”
CSM Alexandria a trecut în turul doi al cupei după două întâlniri strânse cu Agronomia București  
Dan Calancea: „Culmea ar fi ca la tragerea la sorți pentru turul doi al Cupei României să picăm tot cu Aradul”
Olimpia CSU Brașov a avansat în turul secund după ce a pierdut la un punct dubla cu FCC ICIM Arad 
Phoenix Constanța, singura echipă din grupa B care a eliminat un adversar din prima grupă valorică
Elevele lui Predrag Stanojcic s-au impus în ambele manșe cu „U” Cluj, din primul tur al Cupei României 
CSM Alexandria trece de CS Agronomia București după ce a cedat returul la un punct
Bucureștencele au fost pe doi în clasamentul învinselor din primul tur al Cupei României 
FCC ICIM Arad câștigă cu un punct dubla formațiilor din prima grupă
Olimpia CSU Brașov merge alături de arădence în turul secund al cupei, fiind duelul cu cea mai mică diferență 
TDM Alexa
0 
Fain vocabular. De presedinte. Bleahhh. 
click pt. Articol 02 October 2018 23:37
paulvero suferiti d scenarita:)
0 
daca vroiau ca dubla sa fie echilibrata si la limita , nu lasau sa conduca aradul cu 3 min inainte d final cu 3 p si implicit cu 12 la general...fiti seriosi, au fost 2 meciuri stranse si spectaculoase.Meciurile feminine se-nrorc repede, vezi canada-spania...Haide U! 
click pt. Articol 30 September 2018 11:35
studentU un inceput perfect
0 
pentru maestrul Popa Carmin. Tine sus munca buna, mestere! 😜 
click pt. Articol 29 September 2018 23:11
0 
'uie PSD! S-a dus dracu' singura echipă de succes a Teleormanului pupător de moaște dragniste-iliesciene! Au ajuns să-și rupă picioarele niște copile de 16 ani pentru a asigura gloria partidului doar pentru a face uitată o echipă ce a asigurat după ceva vreme garnitura viitoarelor laureate! E regres, anul trecut Anakamura băga pentru Alexandria în medie 20 de pct/meci, azi joacă sfert de finală la mondiale! În timpul ăsta, Dragnea și ai săi urmași joacă pentru a scăpa de dosare penale! Penibil, județul ăsta trebuie atribuit Vasluiului și, mai departe, Rusiei! Păcat de munca celor care încă mai speră că pot schimba ceva prin baschetul juvenil!  
click pt. Articol 29 September 2018 22:40
0 
Am stat și am analizat caseta statistică! In ultimele 3,10 minute Arad are 5 turn-over! Dzombeta 3, Mercea 1 și unul de echipă, 24"! Chiar ne cred proști? Meda e sârb bosniac, o etnie greu supusă, s-a vândut chiar așa ieftin?  
click pt. Articol 29 September 2018 21:16
Cristian Chirita Vai de plua noastră
0 
Teparii campionatului, Marcelică și nea Dan! Chiar nu pute nimănui desfășurarea acestui joc? N puncte în final pentru Brașov în ambele jocuri? Cât să fie pentru calificare din postura de ratați norocoși? Ne furăm căciula! Un sport deja condamnat, jucat de partea considerată slabă a umanității, cu o dinamică ce plictisește chiar și broasca țestoasă, victimă a unor indivizi ce mai ușurează bugetele administrațiilor locale de care aparțin!  
click pt. Articol 29 September 2018 21:04
laca1968 Giulestii
0 
Daca cineva nu stie de ce ambele meciuri se disputa la SM: Conducerea Rapidului avand emotii ca la intonarea imnului suporterii sa nu cumva sa confunde din nou imnul cu cel al tarii vecine, s-au hotarat sa nu mai riste, neavand bani pentru eventualele amenzi. 
click pt. Articol 28 September 2018 10:15
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22