F8 M. BC Mureș învinge CSM Oradea și va juca finala Cupei României


Mureșenii se vor duela mâine seară în Sala Transilvania din Sibiu cu U-Banca Transilvania Cluj

BC Mureș Târgu Mureș se alătură celor de la U-Banca Transilvania Cluj în finala Cupei României, după ce a trecut în semifinale de CSM Oradea la 10 puncte diferență, scor final 81-71

BC Mureș începe cu Dragoș Andrei, Reed, Santa, Kalve și Martinic, în timp ce Cristian Achim îi trimite pe parchet pe Mirkovic, Zeno, Mandache, Lucic și Țibîrnă.

Orădenii au început confruntarea din Sala Sporturilor Transilvania în aceeași notă ca și în partida din sferturi, conducând cu 8-2 după primele două minute de joc. Mureșenii au dat semne de revenire, reușind să egaleze situația pe tabela de marcaj până la jumătatea primului act. Elevii lui Cristian Achim nu s-au regăsit pe fază ofensivă, având șase minute de joc fără coș marcat. BC Mureș a profitat de acest lucru și a preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 11-8. Actul inaugural al celei de-a doua semifinală a fost adjudecat de echipa mureșeană, scor 17-14.

Actul secund a fost deschis de Martin Zeno, cel care a reușit egalarea, scor 17-17. Mureșenii au replicat imediat, Lazar, Djapa și Kalve aducându-și echipa din nou în avantaj cu aproximativ opt minute rămase până la pauza mare, scorul fiind 24-17. BC Mureș a găsit greu drumul către coș, orădenii profitând de acest lucru, egalând la 24. Maritinic și Markovic își aduc echipa din nou în avantaj, scorul după primele 15 minute de joc fiind 32-27. Dalibor Djapa reușește o aruncare de la mare distanță, ducând scorul la 35-27, moment în care tehnicianul Cristian Achim cere timp de odihnă.  Cu aproximativ un minut rămas din sfertul secund, mureșenii aveau un avantaj de zece puncte, însă până la pauza mare orădenii au injumătățit handicapul, scor 42-38.

În primele minute ale penultimului act, inițiativa a aparțiunt echipei din Oradea, cea care a reușit să preia conducerea, scor 47-51. Elevii antrenați de către Szaszgasoar Barnabas au revenit în joc și au dus scorul la 57-51. Aceștia au reușit să se mențină în avantaj până la finalul actului, încheiat cu scorul de 61-55.

Prima parte a actului decisiv a fost una echilibrată, mureșenii având același avantaj de șase puncte, scor 66-60. Martinic și Lazar au majorat avantajul echipei din Târgu Mureș la 11 puncte, scor 71-60. BC Mureș a gestionat bine finalul de meci, reușind să se impună cu scorul de 81-71, obținând astfel ultimul bilet către finală, partidă ce se va disputa vineri, 17 februarie, cu începere de la ora 19.00.

Punctele formației din Târgu Mureș au fost marcate de Goran Martinic 19 (5 pase decisive), LaMarcus Reed 14 (7 recuperări), Ernests Kalve 11 (7 recuperări), Laszlo Lazar 10 (6 recuperări), Dalibor Djapa 9, Radovan Markovic 9, Szabolcs Santa 4, Dan Popescu 3 și Dragoș Andrei 2. De cealaltă parte, de la Oradea au punctat Martin Zeno 21, Bogdan Țibârnă 11, Andrei Mandache 9, Muhamed Pasalic 8, Uros Lucic 7, Branko Mirkovic 6, Titus Nicoară 4, Sean Denison 3 și Bogdan Nicolescu 2. 

Finala Cupei României, ediția 2016-2017, va pune față în față formațiile BC Mureș Târgu Mureș și U-Banca Transilvania, vineri, 17 februarie, începând cu ora 19:00. Confruntarea din Sala Transilvania din Sibiu va fi transmisă în direct de DigiSport 4. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs CSM CSU Oradea

Silviu Isailă / 16 February 2017 / 22:15


Galerie foto


1 
Oradea 7 din 13 la libere, si 10 cosuri de 3p fata de cele 11 ale Muresului. Aici s-a facut diferenta.
DIn pacate azi doar Zeno ( in atac) desi mi s-a parut cam apatic chiar daca a inscris 21 de puncte si Mandache ( in parare) s-au ridicat la inaltime.
S-a dovedit inca odata ca in meciurile decisive sau foarte importante lipsa lui Barnette se simte foarte mult.
Felcitari Muresului si mult succes si noroc ( ca este nevoie) in finala.. 
16 February 2017 22:35
oldboy @cristian_or
3 
Multumim, speram sa facem un joc frumos si cei mai buni sa castige. 
16 February 2017 22:43
amg Felicitari
3 
Frumos meci! Felicitari Mures! 
16 February 2017 22:45
1 
bravo baieti ati fost foarte buni azi,sper sa ne tina energia si maine, sa aducem in sfarsit primul trofeu la mures, bc mures nu moare nici in campionat nu ne-am spus ultimul cuvant chiar daca vom intra in play -off de pe locurile 7 sau 8 
16 February 2017 23:31
mailman asta a fost...
1 
Felicitari Muresului pentru ca merita sa joace Finala! Iar noi trecem la treaba , ca treaba mai este destula... 
17 February 2017 10:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
F8 M. Cinci lucruri cu care rămânem după turneul final al Cupei României
Competiția s-a desfășurat între 10-14 februarie la Sfântu Gheorghe 
F8 M. GALERIE FOTO de la finala Cupei României
U-BT Cluj a câștigat a treia cupă la rând 
F8 M. Cristian Achim: „Nu are de ce să ne pară rău. Consider că băieții au făcut un efort fantastic”
Orădenii au avut o aruncare deschisă la final, dar Pasalic nu a găsit coșul de la distanță 
F8 M. Bogdan Țîbîrnă: „Am avut o aruncare pentru a câștiga meciul, însă soarta a decis ca trofeul să meargă la Cluj”
CSM CSU Oradea a pierdut finala cu U-BT Cluj a doua oară în trei ani 
F8 M. Nandor Kuti: „Cred că a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din viața mea”
Tânărul baschetbalist a câștigat cupa în orașul său natal 
F8 M. Mihai Silvășan: „Am avut datoria ca 40 de minute să dăm totul pe teren”
Tehnicianul clujenilor a obținut al 4-lea trofeu la cârma lui U-BT  
F8 M. Kris Richard, performer în finala contra U-BT Cluj-Napoca
Americanul a fost cel mai eficient jucător al orădenilor 
F8M. Ousmane Barro, MVP-ul finalei Cupei României
Ouzsy a terminat cu un double-double 
F8 M. UPDATE. Gazdele se apără cu privire la faptul că imnul nu a fost intonat la finală
„Noi aveam totul pregătit, dar announcerul nostru a fost schimbat” 
F8 M. U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României pentru a treia oară consecutiv
Clujenii au trecut după o finală extrem de disputată de CSM CSU Oradea 
0 
Nu cred ca e formatul problema..doar asa se joaca in mai toata Europa.
Problema la noi a fst in mare parte organizarea; cum sa pui finala in ziua de marti....
Toata Europa de care aminteam mai sus, joaca de Joi/Vineri pana Duminica.
Sunt sanse mult mai mari sa ai sala plina sambata, nu marti. 
click pt. Articol 17 February 2018 15:35
0 
Iubirea de tara a romanului se rezuma la "moarte ungurilor" si asta exprimata ascuns dupa un pseudonim! Am zis si mai jos, dar tampenia asta ii similara cu micii, militianul si Sf.Gheorghe! 
click pt. Articol 16 February 2018 10:13
0 
Laca, ar fi frumos sa nu ai dreptate.... din pacate ai mare dreptate! Nu inteleg cine si de ce isi doreste ca noi, ardeleni si maghiari sa ne dam in cap..... Seamana cu micii de SF. Gheorge si un idiot in cautare de publicitate gratis! 
click pt. Articol 16 February 2018 10:11
Vander Format Final8
0 
Cred ca insuși formatul Final 8 al cupei e unul greșit. Totuși e vorba de 5 zile consecutive în care prima oră a discutării meciului e una greu accesibilă pentru mulți, iar ora meciului 2 e cam târzie pentru copii școlari. Mai bine Final 4 cu cele mai bune 4 echipe, decât 2 meciuri în plus fără nici un istoric.
Procentajul spectatori/locuitorii orașului prezenți la meci a fost mai bună decât la multe meciuri masculine (chiar și de Eurocup FIBA)... dar aceste detalii vedem numai dacă vrem să fim cât de cât obiectivi... 
click pt. Articol 16 February 2018 09:01
Vander Bravo Nándi!
0 
Bravo Nándi! 
click pt. Articol 15 February 2018 02:41
Vander Respect ptr. țară...
0 
Marii patrioți din țară iar au găsit ceva și fac din țânțar armăsar... Dacă toți își respectă nația și echipa de ce n-a vrut nimeni să organizeze acest eveniment? Iubirea de țară nu constă în vorbe, ci în fapte. Crainicul din Sfântu era pergătit, l-am văzut echipat la fel ca ceilalți oficiali de la masă... Ne/am și mirat, că nu el anunță... Oare cine și de ce vede rea voinăță în tot? Poate cei, care sunt fruntași în urlarea sloganurilor șovine...
 
click pt. Articol 15 February 2018 02:00
ydesh_apu Alegerea
0 
Cea mai riscanta actiune de a marca este aruncarea de 3 puncte fie cu om, fie fara om pe tine. Pe patrundere poti primi fault si poti primi 2 libere sau poti marca si ai 2+/-1. In 7 secunde era loc pentru inca un atac si s-a vazut asta dupa cat timp a avut Watson sa bata mingea pana la final. Parerea mea este ca aruncarea lui Pasalic era de ultimile 2 secunde si ca s-a grabit. 
click pt. Articol 14 February 2018 19:55
0 
Tibirna antrenor! :) 
click pt. Articol 14 February 2018 18:09
0 
Ai auzit? Crainicul a fost de-al vostru. Crainicul nostru cunoaste regulamentul.Dar de ce n-ati cantat imnul fara acompaniament? Noi asa facem. Sau poate nu-l stiti pederost. 
click pt. Articol 14 February 2018 18:08
ajax CSM
0 
În 23 minute doar 2 puncte ... e clar că toate schemele au fost pt aruncari de la distanță, fiind sacrificat jocul pe pivot, de aici si numărul de recuperări, destul de mare as zice. 
click pt. Articol 14 February 2018 15:40