F8 M. BC Mureș învinge CSM Oradea și va juca finala Cupei României


Mureșenii se vor duela mâine seară în Sala Transilvania din Sibiu cu U-Banca Transilvania Cluj

BC Mureș Târgu Mureș se alătură celor de la U-Banca Transilvania Cluj în finala Cupei României, după ce a trecut în semifinale de CSM Oradea la 10 puncte diferență, scor final 81-71

BC Mureș începe cu Dragoș Andrei, Reed, Santa, Kalve și Martinic, în timp ce Cristian Achim îi trimite pe parchet pe Mirkovic, Zeno, Mandache, Lucic și Țibîrnă.

Orădenii au început confruntarea din Sala Sporturilor Transilvania în aceeași notă ca și în partida din sferturi, conducând cu 8-2 după primele două minute de joc. Mureșenii au dat semne de revenire, reușind să egaleze situația pe tabela de marcaj până la jumătatea primului act. Elevii lui Cristian Achim nu s-au regăsit pe fază ofensivă, având șase minute de joc fără coș marcat. BC Mureș a profitat de acest lucru și a preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 11-8. Actul inaugural al celei de-a doua semifinală a fost adjudecat de echipa mureșeană, scor 17-14.

Actul secund a fost deschis de Martin Zeno, cel care a reușit egalarea, scor 17-17. Mureșenii au replicat imediat, Lazar, Djapa și Kalve aducându-și echipa din nou în avantaj cu aproximativ opt minute rămase până la pauza mare, scorul fiind 24-17. BC Mureș a găsit greu drumul către coș, orădenii profitând de acest lucru, egalând la 24. Maritinic și Markovic își aduc echipa din nou în avantaj, scorul după primele 15 minute de joc fiind 32-27. Dalibor Djapa reușește o aruncare de la mare distanță, ducând scorul la 35-27, moment în care tehnicianul Cristian Achim cere timp de odihnă.  Cu aproximativ un minut rămas din sfertul secund, mureșenii aveau un avantaj de zece puncte, însă până la pauza mare orădenii au injumătățit handicapul, scor 42-38.

În primele minute ale penultimului act, inițiativa a aparțiunt echipei din Oradea, cea care a reușit să preia conducerea, scor 47-51. Elevii antrenați de către Szaszgasoar Barnabas au revenit în joc și au dus scorul la 57-51. Aceștia au reușit să se mențină în avantaj până la finalul actului, încheiat cu scorul de 61-55.

Prima parte a actului decisiv a fost una echilibrată, mureșenii având același avantaj de șase puncte, scor 66-60. Martinic și Lazar au majorat avantajul echipei din Târgu Mureș la 11 puncte, scor 71-60. BC Mureș a gestionat bine finalul de meci, reușind să se impună cu scorul de 81-71, obținând astfel ultimul bilet către finală, partidă ce se va disputa vineri, 17 februarie, cu începere de la ora 19.00.

Punctele formației din Târgu Mureș au fost marcate de Goran Martinic 19 (5 pase decisive), LaMarcus Reed 14 (7 recuperări), Ernests Kalve 11 (7 recuperări), Laszlo Lazar 10 (6 recuperări), Dalibor Djapa 9, Radovan Markovic 9, Szabolcs Santa 4, Dan Popescu 3 și Dragoș Andrei 2. De cealaltă parte, de la Oradea au punctat Martin Zeno 21, Bogdan Țibârnă 11, Andrei Mandache 9, Muhamed Pasalic 8, Uros Lucic 7, Branko Mirkovic 6, Titus Nicoară 4, Sean Denison 3 și Bogdan Nicolescu 2. 

Finala Cupei României, ediția 2016-2017, va pune față în față formațiile BC Mureș Târgu Mureș și U-Banca Transilvania, vineri, 17 februarie, începând cu ora 19:00. Confruntarea din Sala Transilvania din Sibiu va fi transmisă în direct de DigiSport 4. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs CSM CSU Oradea

Silviu Isailă / 16 February 2017 / 22:15


Galerie foto


1 
Oradea 7 din 13 la libere, si 10 cosuri de 3p fata de cele 11 ale Muresului. Aici s-a facut diferenta.
DIn pacate azi doar Zeno ( in atac) desi mi s-a parut cam apatic chiar daca a inscris 21 de puncte si Mandache ( in parare) s-au ridicat la inaltime.
S-a dovedit inca odata ca in meciurile decisive sau foarte importante lipsa lui Barnette se simte foarte mult.
Felcitari Muresului si mult succes si noroc ( ca este nevoie) in finala.. 
16 February 2017 22:35
oldboy @cristian_or
3 
Multumim, speram sa facem un joc frumos si cei mai buni sa castige. 
16 February 2017 22:43
amg Felicitari
3 
Frumos meci! Felicitari Mures! 
16 February 2017 22:45
1 
bravo baieti ati fost foarte buni azi,sper sa ne tina energia si maine, sa aducem in sfarsit primul trofeu la mures, bc mures nu moare nici in campionat nu ne-am spus ultimul cuvant chiar daca vom intra in play -off de pe locurile 7 sau 8 
16 February 2017 23:31
mailman asta a fost...
1 
Felicitari Muresului pentru ca merita sa joace Finala! Iar noi trecem la treaba , ca treaba mai este destula... 
17 February 2017 10:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ioannis Tsirogiannis: "Diferența a făcut-o valoarea jucătorilor"
Poli Iași a pierdut calificarea în Final Eight ul Cupei României  
Andrei Calenic, accidentare serioasă la meciul cu Timba
Tânărul pivot al Iașiului a suferit o leziune serioasă la genunchi 
Bogdan Murărescu: „În primul sfert am jucat ceea ce trebuia și ne-am desprins la 20 de puncte. Am făcut diferența sub panou”
Deși echipa sa a obținut calificarea la Final 8-ul cupei, antrenorul Timbei este nemulțumit de greșelile din atac 
Timba Timișoara, calificată în Final Eight-ul Cupei României
„Urșii” au remontat handicapul de patru puncte din tur și au învins cu 77-65 
BC Timba Timişoara învinge pe CS Politehnica Iași
BC Timba Timişoara învinge pe CS Politehnica Iași la o diferenţă de 12 puncte 
Politehnica Iași se impune în turul Cupei României cu Timba Timișoara
Calificarea este departe de a fi jucată, avantajul moldavilor fiind de +4 
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara la o diferenţă de 4 puncte 
Bogdan Murărescu: „Nu mi se pare normal ca în secolul 21 să se joace pe tartan”
Timba Timișoara joacă în Cupa României pe terenul lui Poli Iași 
Poli Iaşi primeşte vizita lui Timba Timişoara
Partida contează pentru primul tur al Cupei României 
oreo Oreo
0 
Un spiridus 
click pt. Articol 26 October 2017 20:16
0 
Nu mi se pare corecta declaratia antrenorului grec. In definitiv este de 2 sezoane la Iasi si a sigur a participat la constituirea lotului pentru actualul sezon. Aceasta declaratie suna de fapt : " eu sunt superantrenor dar nu am cu cine lucra ".
Eu am vazut cativa jucatori foarte valorosi : Tsintzdze, Liapis, Kelly precum si unii utili, decenti : Amarghioalei, Vatra, Calenic, Balougun, poate DOMNUL ANTRENOR nu stie cum sa-si foloseasca in modul cel mai eficient jucatorii ? Poate ca ii aseaza gresit in teren, poate nu face scouting pt jocul adversarilor ( cum explica diferente de 15-20 pct, in primul sfert, meci de meci ).
Asa ca mai usor cu aprecieri asupra valorii jucatorilor in presa....Nu e fair-play 
click pt. Articol 26 October 2017 14:19
basket85 Rusine Ioannis Tsirogiannis!!!
0 
Dupa meciul cu Oradea dorea sa pastreze acelasi nucleu. Acum vrea toti jucatorii afara. Deci in definitiv,toti jucatorii sunt prosti,doar el e destept.
La Iasi se schimba jucatorii in fiecare saptamana si tot au rezultate proaste. Numitorul comun al dezastrului este acest pseudo antrenor.
Dar ce vrei,asa management,asa antrenor.
Sa nu uitam toate scandalurile de la Poli. 
click pt. Articol 26 October 2017 13:33
oreo Oreo
0 
Adevarate vorbe ale antrenorului timbei. Este o rusine sa se joace in asemenea conditii. Ori se schimba, ori sa lase locul altui oras mai capabil 
click pt. Articol 18 October 2017 00:03
tiger76 De acord
0 
Și eu la fel! Hai BC Mureș! Huj Huj Hajrá!  
click pt. Articol 04 October 2017 23:04
baschet3x3 Sololpa
0 
V. Solopa mai este la Craiova?
 
click pt. Articol 04 October 2017 21:59
0 
Un meci foarte spectaculos,sper la cât mai multe meciuri de acest gen in liga naționala, îmi pare rău de Craiova pentru ca au irosit prestațiile individuale de excepție ale lui Siriscevic(mai rar 38 de puncte cu 70% din acțiune)și Novak dar sunt doua echipe frumoase și mi-ar fi părut rău și de Timișoara dacă ar fi fost eliminată. Pana la urma Craiova mi-se pare echipa mai valoroasa însă calificarea a fost pierdută din lipsa unui om mare și bineînțeles din lipsa lui Martinic. 
click pt. Articol 04 October 2017 20:23
adu Andra
0 
Clujul joaca cu 7 straini..si mai sunt exemple.daca clubul si.a schimbat denumirea din scm in fc arges,de ce anul trecut echipa de baschet nu s.a numit : bcmu csm pitesti??? Eu zic ca e o greseala undeva ..nu la echipa de baschet , ci la clubul sportiv. 
click pt. Articol 04 October 2017 16:55
adu Daaa hunter
0 
Hunter ar fi ideallllll. 
click pt. Articol 04 October 2017 16:52
Geza Bravo
0 
Am fost mereu un fan al lui Gelu Trif. Se pare că acest fapt nu se va schimba în curînd ! Bravo ! Atitudine corectă, apărare la sacrificiu. Voi veni la sală în continuare cu plăcere ! 
click pt. Articol 04 October 2017 16:17