F8 M. Barnabas Szaszgaspar: „În ultimul meci din campionat cu cei de la Cluj le-am arătat că nu sunt invincibili, asta vrem să le arătăm și mâine”


BC Mureș a învins în semifinalele Cupei României pe CSM Oradea, iar mâine va juca cu trofeul pe masă în fața celor de la U-BT Cluj

Barnabas Szaszgaspar este un antrenor fericit după ce echipa sa a reușit calificarea în finala Cupei României, finală în care se va duela cu puternica formație a celor de la U-Banca Transilvania Cluj. BC Mureș a trecut în semifinalele competiției de CSM Oradea la 10 puncte diferențăm scor 81-71. Tot la 10 puncte au câștigat și în sferturi, 85-75 cu Phoenix Galați. 

„A fost un meci frumos, unul interesant și spectaculos, așa cum sunt deobicei partidele cu Oradea. Cum am spus și ieri, victoria cu Galați a fost una foarte importantă pentru noi pentru a ne debloca din punct de vedere moral, iar azi eram convins că vom juca mult mai bine. Pe această cale îmi felicit băieții, am practicat o defensivă foarte bună, i-am surprins și victoria este pe măsură.

Avem un timp scurt la dispoziție să ne refacem, avem mâine un meci extrem de dificil cu cei de la Cluj, dar o să ne jucăm șansa și sperăm într-un rezultat pozitiv.

Am avut un meci extraordinar la Cluj în campionat, cu siguranță le vor reaminti băieților de acest succes înaintea duelului de mâine. Le-am arătat atunci că nu sunt chiar invincibili, iar mâine vom încerca din nou același lucru. Vrem să luptăm până în ultima secundă”, a declarat la finalul întâlnirii tehnicianul mureșean, Barnabas Szaszgaspar. 

BC Mureș și U-BT Cluj s-au întâlnit în actualul sezon competițional de 2 ori, fiecare câștigând în deplasare. Trupa lui Mihai Silvășan s-a impus în Junglă cu 82-69, în timp ce elevii lui Barnabas Szaszgaspar nu le-au dat nicio șansă alb-negrilor în Sala „Horia Demian”, câștigând cu un categoric 104-89. 

Ultimul meci al ediției 2016-2017 a Cupei României se va disputa vineri seara în Sala Transilvania din Sibiu cu începere de la ora 19:00. Confruntarea care va opune BC Mureș și U-BT Cluj va fi transmisă în direct de DigiSport 4. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs CSM CSU Oradea

Radu Bărăian / 16 februarie 2017 / 22:50


Galerie foto


3 
Ma astept la un meci greu diseara, Muresul ne-a tot batut in ultimii cativa ani, indiferent de lot si de forma de moment... 
17 februarie 2017 09:04
ARK ark
0 
Eu vad meciul asta ca pe un test. Daca UBT bate Mures, demonstreaza inca odata ca e #1 in Romania.
Cred ca o sa fie mai greu decat un meci cu Oradea, o echipa pe care a batut-o de fiecare data in ultimele partide si pe care o cunoaste bine.

Sper ca Silva are o strategie buna, care ia in calcul schimbarile lotului Muresean
 
17 februarie 2017 10:33
oldboy Finala
2 
La finalul meciului Oradea-Mures operatorii de la Digi au fost foarte inspirati si au pus camerele pe cei din staff-ul Clujului care tocmai plecau dupa ce urmarisera (normal) si ei meciul sa vada cu cine joaca finala iar fetele lor (dupa parerea mea) nu erau prea relaxate ci mai degraba preocupate dand impresia ca nu sunt prea incantati ca joaca finala cu tigrii dar asta a fost impresia mea. Finala este deschisa la orice rezultat eu imi doresc sa fie un meci frumos, disputat cu fair play iar cei mai buni sa castige. I love this game!  
17 februarie 2017 10:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Politehnica Iași se impune în turul Cupei României cu Timba Timișoara
Calificarea este departe de a fi jucată, avantajul moldavilor fiind de +4 
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara la o diferenţă de 4 puncte 
Bogdan Murărescu: „Nu mi se pare normal ca în secolul 21 să se joace pe tartan”
Timba Timișoara joacă în Cupa României pe terenul lui Poli Iași 
Poli Iaşi primeşte vizita lui Timba Timişoara
Partida contează pentru primul tur al Cupei României 
Ivan Siriscevic, prestație senzațională pentru SCM U Craiova
Siriscevic și Novak au purtat Craiova spre victorie în duelul cu BC Timișoara 
Se cunosc șapte dintre echipele care vor juca în Final Eight-ul Cupei României
Ultima necunoscută: Poli Iași sau Timba Timișoara 
Phoenix Galați a trecut fără emoții de Dinamo București
Elevii lui Florin Nini au câștigat și meciul retur din Capitală 
Calficare dramatică pentru BC Timișoara în fața lui SCM U Craiova
Timișorenii au obținut calificarea în Final Eight în ultimul minut 
SCM Universitatea Craiova învinge pe BC SCM Timișoara
SCM Universitatea Craiova învinge pe BC SCM Timișoara la o diferenţă de 2 puncte 
Hristu Şapera: „Îmi felicit jucătorii, au găsit soluţiile să câştige această dublă manşă”
BCM U Piteşti s-a calificat în dauna lui BC Mureş, în Final Eight 
oreo Oreo
0 
Adevarate vorbe ale antrenorului timbei. Este o rusine sa se joace in asemenea conditii. Ori se schimba, ori sa lase locul altui oras mai capabil 
click pt. Articol 18 octombrie 2017 00:03
tiger76 De acord
0 
Și eu la fel! Hai BC Mureș! Huj Huj Hajrá!  
click pt. Articol 04 octombrie 2017 23:04
baschet3x3 Sololpa
0 
V. Solopa mai este la Craiova?
 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 21:59
0 
Un meci foarte spectaculos,sper la cât mai multe meciuri de acest gen in liga naționala, îmi pare rău de Craiova pentru ca au irosit prestațiile individuale de excepție ale lui Siriscevic(mai rar 38 de puncte cu 70% din acțiune)și Novak dar sunt doua echipe frumoase și mi-ar fi părut rău și de Timișoara dacă ar fi fost eliminată. Pana la urma Craiova mi-se pare echipa mai valoroasa însă calificarea a fost pierdută din lipsa unui om mare și bineînțeles din lipsa lui Martinic. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 20:23
adu Andra
0 
Clujul joaca cu 7 straini..si mai sunt exemple.daca clubul si.a schimbat denumirea din scm in fc arges,de ce anul trecut echipa de baschet nu s.a numit : bcmu csm pitesti??? Eu zic ca e o greseala undeva ..nu la echipa de baschet , ci la clubul sportiv. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:55
adu Daaa hunter
0 
Hunter ar fi ideallllll. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:52
Geza Bravo
0 
Am fost mereu un fan al lui Gelu Trif. Se pare că acest fapt nu se va schimba în curînd ! Bravo ! Atitudine corectă, apărare la sacrificiu. Voi veni la sală în continuare cu plăcere ! 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:17
0 
Agafonov e 4-5, la fel, cu sut de 3. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 14:52
Renan FC Arges
0 
Chiar daca asa se numeste clubul, totusi F.C.=Fotbal Club, BCM-Baschet Club Municipal. Cat despre jucatori, de exemplu viitorul adeversar, Clujul cu Watson naturalizat are un lot de 7 straini. Mie personal mi-e dor de energia lui Hunter, a fost jucatorul cu cea mai buna eficienta anul trecut si a juact in destule momente pe 4 si Mladenovic 5. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 14:34
0 
Esti total dezinformat. Clubul se numeste FC Arges si e si normal ca echipa sa se numeasca asa, e o lege, nu ai ce sa faci. bine ca nu se numeste FC Arges Pitesti, fara BCM U. Iar despre echipa, cum sa intalnim echipa cu 7 straini? avem o regula si aceea spune clar ca sunt maxim 6 straini. Noi avem 3 romani de calitate carora le trebuiesc minute. Inainte sa zici ceva ar fi bine sa te gandesti. Abia astept urmatorul meci de la Pitesti. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 13:49