F8 M. Dragoș Andrei: “Am demonstrat că putem bate pe oricine”


BC Mureș Târgu Mureș s-a calificat în finala Cupei României

 

Calificare surprinzătoare obținută de BC Mureș Târgu Mureș în finala Cupei României, după o victorie muncită în fața celor de la CSM Oradea. Înaintea jocului târgmureșenii au fost văzuți ca și outsider, însă pe parchet lucrurile au stat diferit, după cum a spus și Dragoș Andrei la capătul meciului, epuizat dar fericit pentru performanța obținută.

„Cred că am venit aici priviți ca fiind cu ultima șansă, însă am demonstrat că putem bate pe oricine și, implicit, că merităm un loc în primele șase. Mâine vom da fiecare picătură de transpirație, la fel ca și astăzi. Clujul arată foarte bine de la începutul sezonului, ce-i drept, au cel mai complet lot pe toate pozițiile, dar vin două două meciuri grele. Cred că mâine va lua Cupa României ce-i care-și vor dori mai mult”, a declarat Dragoș Andrei.

Finala Cupei României dintre BC Mureș Târgu Mureș – U BT Cluj Napoca va avea loc mâine, de la ora 19.00, în sala Transilvania din Sibiu.

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Dan Oancia / 16 februarie 2017 / 22:41


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
AFTER MOVIE. Cupa României și ASG ediția 2017
Organizatorii au pregătit un video cu cele mai importante momente de la Final Eight. 
FRB recunoaște că au fost pași la acțiunea lui Aleksandar Rasic
Total Baschet a cerut un punct de vedere Federației Române de Baschet 
Comunicat BC Mureș: „Considerăm că rezultatul final a fost decis de o greașeală flagrantă de arbitraj”
Conducerea formației din Târgu Mureș consideră că în finala Cupei României a existat o viciere de rezultat 
All Star Game 2017, în imagini
Selecționata Sudului a câștigat All Star Game 2017 
F8 M. VIDEO. Aleksandar Rasic a marcat coșul decisiv după o acțiune suspectă de „pași”
Cei doi arbitri aflați în zona acțiunii au validat coșul. 
F8 M. BC Mureș Târgu Mureș a început săptămâna în grevă și a terminat-o în finala Cupei României
Sportivi pregătiți de Barnabas Szaszgaspar au reușit o performanță remarcabilă fără antrenamente în cele două zile anterioare primului meci. 
F8 M. Aleksandar Rasic: „O victorie mare pentru noi, dar nu am jucat deloc bine”
Jucătorul sârb a schimbat soarta finalei Cupei României, după ce a marcat 5 puncte în ultimele 40 de secunde  
F8 M. LaMarcus Reed: „Trebuie să luăm ceea e ce bun din meciul ăsta și să mergem înainte”
Americanul a fost cel mai bun marcatori al lui BC Mureș în finala cu U BT  
F8 M. Barnabas Szaszgaspar: „Mereu am recunoscut înfrângerea, dar și superioaritatea adversarului, însă azi meritam să câștigăm”
Antrenorul Mureșului are suspiciuni în ceea ce privește faultul ofensiv care a adus eliminarea din joc a căpitanului Laszlo Lazar 
F8 M Mihai Silvășan: „Au avut șansa lor să câștige, însă noi l-am avut astăzi pe Rasic”
U BT Cluj-Napoca a câștigat turneul final al Cupei României de la Sibiu 
martax Slab pentru toate echipele
0 
Intr-adevar arbitrajul slab este pentru toata lume...unii castiga un trofeu dupa o abatare clara de pasi, iar ceilalti ar trebui sa aplaude arbitrii la final de meci ca au fluierat slab in ambele parti 
click pt. Articol 23 februarie 2017 13:07
RayAllen20 @studentU
0 
In era Asehoti nu era lumea vigilenta si ultragiata? Uiti toate discutiile dupa fiecare joc a celor de la Asehoti? uiti filmuletul facut de fanii celor de la CSU Sibiu in acea finala in care asesoftul juca in 8? in acea era lumea era mult mai vigilenta si mai ultragiata pentru ca "boii" trageau la o singura caruta... la caruta asehotilor... acum "boii" par scapati de sub control si nu mai stiu la ce caruta sa traga... 
click pt. Articol 23 februarie 2017 12:53
0 
Calitatea arbitrajului din pacate va lasa sa credeti ca ar fluiera impotriva echipei voastre. Dar asta doar pentru ca ignorati deciziile favorabile voua.

Arbitrajul e slab dar macar e la fel de slab pentru toate echipele.  
click pt. Articol 22 februarie 2017 18:18
piroskutya Arbitrii de toate minunea
0 
Din păcate se greșește foarte mult împotriva Mureșului, tocmai în ultima etapa contra lui steaua am avut un arbitraj de toată jena unde am pierdut probabil și locurile 1-6.Si scriu aici numele celor 4 arbitrii care sunt contra Mureș. Șerban, Podar, Olaru și Ciulin. Ăștia când ne prind ne ard, Ciulin mai ales în decisive. Sper sa îl prindă pe Ghiță, și sa ii dea în gat, sunt sigur ca scăpăm de câțiva. Abia aștept, pentru ca n-am saturat deja sa merg la meciuri din plăcere și mai apoi sa plec de fiecare data enervat acasă. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 17:57
0 
Da, din păcate asta este situatia sportului romanesc la ora actuala. Echipe care au un cuvânt de spus joaca câteva sezoane sunt in top si apoi se desființează. Voi de 5 ani jucati finale, si chiar sper sa nu va desfiintati pentru ca dupa finala de vineri am devenit fan al vostru(desigur dupa U) datorita modului in care ati luptat si nu v-ati dat baruri. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 12:47
FAC Si ca sa nu fiu inteles gresit
0 
Clujul a meritat victoria in cupa la fel cum o merita si in campionat, frustrarea intervine cand stiu cat de mici sunt sansele ca la Mures sa mai existe o echipa competitiva, stiu ca nu suntem departe de desfiintare si dupa 3 finale de campionat si 2 de cupa in anii acestia disparem cu multe locuri 2 in palmares, aici recunosc, chiar sunt frustrat. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 11:36
FAC Tribuna
0 
Dnul Voinescu statea in tribuna din spatele panoului celor de la Mures, alaturi de alti membrii de la federatie. Normal ca cei de la Cluj se bucurau, normal ca din tribuna unde stateau clujenii era greu de sesizat abaterea respectiva.
Oricum, si cu proteste si cu memorii nimic nu schimba sau nu ar fi putut schimba rezultatul partidei, dar faptul ca se arbitreaza dezastruos in liga asta trebuie recunoscut pentru a se putea lua masuri, si nu ma refer la masuri disciplinare ci la o mai buna pregatire a arbitrilor. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 11:29
studentU @ KBSC2430
0 
subscriu 100%. La Lazar fault in atac, la Rasic pasi nevazuti de nimeni la viteza jocului. Ghinion, cum zice domn' presedinte.
Cand se intamplau toate minunatiile pamantului in era Asehoti nu mai era lumea asa vigilenta si ultragiata. Acum se face din tantar armasar si se cer opinii si la ONU.
Dupa parerea mea povestea asta o sa afecteze negativ arbitrajul de care va avea parte U in meciurile din faza 2 si play-off. O sa sufle arbitrii si in iaurt ca sa compenseze, ca asa stiu ei sa-si faca treaba de obicei. Daca o dau in bara cu o faza apoi fluiera in compensatie la urmatoarea faza. O porcarie.
Cel mai bine ar fi, zic eu, sa intalnim Muresul in play-off si sa vedem care pe care.
Hai U! 
click pt. Articol 22 februarie 2017 09:04
razv-an fara suparare
0 
nu are nici o legatura abaterea de pasi cu aruncarile celor de la Mures!!! Sau cu faultul ofensiv la Lazar (de fapt singura faza pentru care protestau muresenii minute bune dupa terminarea partidei). Iar faultul a fost cat se poate de clar (si pe reluare), ambii arbitrii din zona indicand fault in atac!
Iar legat de faza, nimeni nu a sesizat in dinamica jocului aceasta abatere (noi ne bucuram pt cos, nu pentru ca nu s-au dat pasi - in timpul jocului nu s-a vazut nimic neregulamentar). Chiar si modul in care a facut Rasic pasii a fost unul "normal" pt o actiune corecta. Adica dribling, pas in lateral si aruncare. Abaterea survine datorita pasului mic facut inainte de acel pas in lateral (si asta nu ca o scuza, arbitrul trebuia sa vada asta).
Si mie imi pare rau ca a ramas aceasta faza pe final (nu stim ce s-ar fi intamplat daca se fluierau pasi; automat faceam fault si mai aveam o actiune), acum toti o sa aiba motive de justificat arbitrajul impotriva Clujui ...  
click pt. Articol 22 februarie 2017 08:41
0 
Nu va suparati de întrebare, dar daca voi castigati de pe urma unei abateri de pasi nu va bucurati? Stateati cumva tacuti pe scaunele voastre si stati tristi ba poate se găsea unul de la voi sa-i spună arbitrului ca voi nu vreti sa castigati asa si sa se rejoace faza. Mai mult fanii care au sărbătorit fără jenă erau in partea opusa nu aveau cum sa vada abaterea de pasi deci se bucurau pentru ca era ceva normal. Ina al doilea rand arbitrul nu da reluare video la cererea fanilor ci la cererea echipei si BC Mures nu a cerut la acea faza reluare video. De-asemenea nu esti obligat sa dai reluare video adica faci asta pe răspunderea ta, si aici vorbesc de faultul ofensiv la Lazar. Arbitrii au fost convinsi ca a fost fault ofensiv asa ca nu au considerat ca e necesar sa intrerupa jocul. Noi suntem fairplay recunoastem ca au fost pasi dar trebuie sa recunoasteti si voi ca a fost fault ofensiv. Stiu ca e frustrant sa pierzi 5 finale in cativa ani da terminati cu chestiile astea ca numa va creste frustrarea si nu se schimba nimic. Ati avut sansa voastră, 2 aruncari libere de la 3...