F8 M. Mihai Silvășan: „Le-am spus băieților că trebuie să ne ridicăm la agresivitatea adversarului, să nu cedăm niciun centimetru în teren”


U-BT Cluj s-a calificat pentru al doilea an la rând în finala Cupei României după o victorie clară cu Steaua CSM EximBank

U-Banca Transilvania Cluj a câștigat în fața celor de la Steaua CSM EximBank București la 13 puncte diferență, 88-75, reușind astfel să-și asigure prezența în ultimul act al Cupei României. Antrenorul deținătoarei trofeului, Mihai Silvășan, a vorbit în cadrul conferinței de presă de la final despre micile detalii care au făcut diferența în partida de azi

„Este mai puțin important că este a treia victorie cu Steaua, este important că am reușit să câștigăm destul de clar un meci eliminatoriu, un meci de care pe care. Am fost foarte concentrați încă de la începutul meciului. Am avut o apărare foarte bună, băieții veniți de pe bancă și-au făcut foarte bine treaba. Datorită unei apărări foarte bune am reușit să ne distanțăm la 20 de puncte, dar apoi, din păcate, după pauză ne-am relaxat puțin și am luat niște decizii proaste, am pierdut niște mingi ușoare și așa le-a dat șansă să revină la 10 puncte în spatele nostru. Totuși pe final am demonstrat că putem controla jocul, având în echipă niște jucători experimentați care nu-și pierd cumpătul, iar așa am reușit să ne calificăm în finală.

A fost un meci cu miză foarte mare, eu le-am spus băieților înainte că steliștii sunt nevoiți să facă orice le stă în putință ca să învingă azi. Nu este ușor să pierzi două meciuri cu o echipă și apoi să te bată a treia oară. Știam faptul că vor juca agresiv, iar eu le-am zis că trebuie să ne ridicăm la agresivitatea adversarului, să nu cedăm niciun centimetru în teren”, a sublininat fostul căpitan al Clujului, actualmente antrenor principal. 

Mihai Silvășan a câștigat anul trecut finala Cupei României din postura de antrenor secund al formației clujene, iar acum are șansa să o facă și din postura de principal. Finala se va juca mâine de la ora 19:00 iar adversara Clujului va veni din semifinala dintre CSM CSU Oradea și BC Mureș 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Radu Bărăian / 16 February 2017 / 20:45


Galerie foto


16 February 2017 20:55
ovidiu89 Bravo ma
2 
Limitat mai esti😂 Secund sau nu sper sa aducă titlul. 
16 February 2017 21:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Istvan Rusz: „Sunt sigur că oamenii vor veni în număr mare să urmărească atât partidele feminine, cât și cele masculine”
Sepsi Arena va găzdui ambele turnee finale ale Cupei României în luna februarie 
Final Eight-ul Cupei României – competiția masculină, se va desfășura tot la Sfântul Gheorghe
Site-ul lui Sepsi: Decizia a fost luată de Federația Română de Baschet 
Tudor Costescu: „Dacă ar fi fost să ne alegem adversarul, cu siguranţă nu am fi ales Sibiul”
BC SCM Timişoara şi CSU Sibiu se vor duela pentru un loc în semifinalele turneului Final 8 al Cupei României 
De ce nu a vrut nimeni să găzduiască Final Eight ul Cupei României
Ce i-a nemulțumit pe managerii din LNBM (DOCUMENT) 
Dan Fleșeriu, după tragerea la sorți din Cupa României: „Nu putem să spunem că suntem norocoși”
CSU Sibiu va întâlni în sferturile Cupei României pe BC SCM Timișoara 
Dezinteres pentru organizarea Final 8-ului Cupei României
S-a stabilit tabloul turneului final al competiției masculine 
Ioannis Tsirogiannis: "Diferența a făcut-o valoarea jucătorilor"
Poli Iași a pierdut calificarea în Final Eight ul Cupei României  
Andrei Calenic, accidentare serioasă la meciul cu Timba
Tânărul pivot al Iașiului a suferit o leziune serioasă la genunchi 
Bogdan Murărescu: „În primul sfert am jucat ceea ce trebuia și ne-am desprins la 20 de puncte. Am făcut diferența sub panou”
Deși echipa sa a obținut calificarea la Final 8-ul cupei, antrenorul Timbei este nemulțumit de greșelile din atac 
Timba Timișoara, calificată în Final Eight-ul Cupei României
„Urșii” au remontat handicapul de patru puncte din tur și au învins cu 77-65 
3punkte Fara final 8
0 
Final 8 era deja o inventie moarta din momentul cand a fost propus sa fie inlocuit Final 4. 
click pt. Articol 05 December 2017 18:59
0 
mai bine ne inghesuiam toti la Pitesti. La Dinamo...Pui acolo unde nu o sa vina decat "invitatii" speciali si cam atat. 
click pt. Articol 05 December 2017 17:07
0 
Cred ca te inseli d Rusz. Cu banii cu care organizezi turneul masculin mai bine aduceai un pivot ca lumea la echipa. 
click pt. Articol 05 December 2017 12:44
TitiAcs Simplu
0 
FRB are sală proprie de baschet. De ce nu organizează acolo ? Pot face tot ce doresc și cum doresc, in plus ar avea TOT "profitul" sau praf-itul !  
click pt. Articol 27 November 2017 11:51
mailman tari in marketing, mici in baschet
0 
Avem o Federatie pregatita sa organizeze Finala NBA in Romania: Sefii FRB stiu cum sa vanda minutul de publicitate din pauza mare a finalei Cupei mai scump decat in San Francisco. Concluzia: ei sunt pregatiti cu marketingul, voi veniti cu baschetul sau chiar vreti sa se ocupe tot ei si de asta?  
click pt. Articol 26 November 2017 18:10
0 
La Cluj in acea perioada e meciul de fedcup. Nu se poate juca in polivalenta 
click pt. Articol 26 November 2017 17:27
vass bela ovidiu99
0 
Chestia cu blestemul este pt noi suporterii ( desigur nu pt toti ), pt o conducere profesionista nu poate fi vorba de asa ceva . Deci neimplicarea in organizarea turneului final este o pata neagra la adresa lui U BT, mai ales ca s-a afirmat ca avem ca avem aceleasi obiective ca-n sezonul precedent, deci inclusiv cupa . Si atunci ?! 
click pt. Articol 26 November 2017 17:07
0 
Nu cred ca exista blesteme, exista doar baschet, cred ca ar fi ideal sa se faca acest final4 la polivalenta din cluj,e locul ideal, pentru ca nu se va lasa cu bisnita la bilete pentru ca e mai greu ca sa se umple sala(nu zic din rautate, 5700 de fani e recordul in campionatul intern) 
click pt. Articol 26 November 2017 15:52
0 
Si daca o sa fie Clujul apoi o sa sara lumea daca câștigam Trofeul ca FRB si alte Cele:)) 
click pt. Articol 26 November 2017 15:03
mailman woo-doo
0 
...asa ca acuma se va vedea pe cine "uraste" FRB cel mai mult: acolo se va desfasura Turneul! 
click pt. Articol 26 November 2017 14:51