F8 M. Mihai Silvășan: „Le-am spus băieților că trebuie să ne ridicăm la agresivitatea adversarului, să nu cedăm niciun centimetru în teren”


U-BT Cluj s-a calificat pentru al doilea an la rând în finala Cupei României după o victorie clară cu Steaua CSM EximBank

U-Banca Transilvania Cluj a câștigat în fața celor de la Steaua CSM EximBank București la 13 puncte diferență, 88-75, reușind astfel să-și asigure prezența în ultimul act al Cupei României. Antrenorul deținătoarei trofeului, Mihai Silvășan, a vorbit în cadrul conferinței de presă de la final despre micile detalii care au făcut diferența în partida de azi

„Este mai puțin important că este a treia victorie cu Steaua, este important că am reușit să câștigăm destul de clar un meci eliminatoriu, un meci de care pe care. Am fost foarte concentrați încă de la începutul meciului. Am avut o apărare foarte bună, băieții veniți de pe bancă și-au făcut foarte bine treaba. Datorită unei apărări foarte bune am reușit să ne distanțăm la 20 de puncte, dar apoi, din păcate, după pauză ne-am relaxat puțin și am luat niște decizii proaste, am pierdut niște mingi ușoare și așa le-a dat șansă să revină la 10 puncte în spatele nostru. Totuși pe final am demonstrat că putem controla jocul, având în echipă niște jucători experimentați care nu-și pierd cumpătul, iar așa am reușit să ne calificăm în finală.

A fost un meci cu miză foarte mare, eu le-am spus băieților înainte că steliștii sunt nevoiți să facă orice le stă în putință ca să învingă azi. Nu este ușor să pierzi două meciuri cu o echipă și apoi să te bată a treia oară. Știam faptul că vor juca agresiv, iar eu le-am zis că trebuie să ne ridicăm la agresivitatea adversarului, să nu cedăm niciun centimetru în teren”, a sublininat fostul căpitan al Clujului, actualmente antrenor principal. 

Mihai Silvășan a câștigat anul trecut finala Cupei României din postura de antrenor secund al formației clujene, iar acum are șansa să o facă și din postura de principal. Finala se va juca mâine de la ora 19:00 iar adversara Clujului va veni din semifinala dintre CSM CSU Oradea și BC Mureș 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Radu Bărăian / 16 February 2017 / 20:45


Galerie foto


16 February 2017 20:55
ovidiu89 Bravo ma
2 
Limitat mai esti😂 Secund sau nu sper sa aducă titlul. 
16 February 2017 21:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
F8 M. Cinci lucruri cu care rămânem după turneul final al Cupei României
Competiția s-a desfășurat între 10-14 februarie la Sfântu Gheorghe 
F8 M. GALERIE FOTO de la finala Cupei României
U-BT Cluj a câștigat a treia cupă la rând 
F8 M. Cristian Achim: „Nu are de ce să ne pară rău. Consider că băieții au făcut un efort fantastic”
Orădenii au avut o aruncare deschisă la final, dar Pasalic nu a găsit coșul de la distanță 
F8 M. Bogdan Țîbîrnă: „Am avut o aruncare pentru a câștiga meciul, însă soarta a decis ca trofeul să meargă la Cluj”
CSM CSU Oradea a pierdut finala cu U-BT Cluj a doua oară în trei ani 
F8 M. Nandor Kuti: „Cred că a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din viața mea”
Tânărul baschetbalist a câștigat cupa în orașul său natal 
F8 M. Mihai Silvășan: „Am avut datoria ca 40 de minute să dăm totul pe teren”
Tehnicianul clujenilor a obținut al 4-lea trofeu la cârma lui U-BT  
F8 M. Kris Richard, performer în finala contra U-BT Cluj-Napoca
Americanul a fost cel mai eficient jucător al orădenilor 
F8M. Ousmane Barro, MVP-ul finalei Cupei României
Ouzsy a terminat cu un double-double 
F8 M. UPDATE. Gazdele se apără cu privire la faptul că imnul nu a fost intonat la finală
„Noi aveam totul pregătit, dar announcerul nostru a fost schimbat” 
F8 M. U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României pentru a treia oară consecutiv
Clujenii au trecut după o finală extrem de disputată de CSM CSU Oradea 
0 
Nu cred ca e formatul problema..doar asa se joaca in mai toata Europa.
Problema la noi a fst in mare parte organizarea; cum sa pui finala in ziua de marti....
Toata Europa de care aminteam mai sus, joaca de Joi/Vineri pana Duminica.
Sunt sanse mult mai mari sa ai sala plina sambata, nu marti. 
click pt. Articol 17 February 2018 15:35
0 
Iubirea de tara a romanului se rezuma la "moarte ungurilor" si asta exprimata ascuns dupa un pseudonim! Am zis si mai jos, dar tampenia asta ii similara cu micii, militianul si Sf.Gheorghe! 
click pt. Articol 16 February 2018 10:13
0 
Laca, ar fi frumos sa nu ai dreptate.... din pacate ai mare dreptate! Nu inteleg cine si de ce isi doreste ca noi, ardeleni si maghiari sa ne dam in cap..... Seamana cu micii de SF. Gheorge si un idiot in cautare de publicitate gratis! 
click pt. Articol 16 February 2018 10:11
Vander Format Final8
0 
Cred ca insuși formatul Final 8 al cupei e unul greșit. Totuși e vorba de 5 zile consecutive în care prima oră a discutării meciului e una greu accesibilă pentru mulți, iar ora meciului 2 e cam târzie pentru copii școlari. Mai bine Final 4 cu cele mai bune 4 echipe, decât 2 meciuri în plus fără nici un istoric.
Procentajul spectatori/locuitorii orașului prezenți la meci a fost mai bună decât la multe meciuri masculine (chiar și de Eurocup FIBA)... dar aceste detalii vedem numai dacă vrem să fim cât de cât obiectivi... 
click pt. Articol 16 February 2018 09:01
Vander Bravo Nándi!
0 
Bravo Nándi! 
click pt. Articol 15 February 2018 02:41
Vander Respect ptr. țară...
0 
Marii patrioți din țară iar au găsit ceva și fac din țânțar armăsar... Dacă toți își respectă nația și echipa de ce n-a vrut nimeni să organizeze acest eveniment? Iubirea de țară nu constă în vorbe, ci în fapte. Crainicul din Sfântu era pergătit, l-am văzut echipat la fel ca ceilalți oficiali de la masă... Ne/am și mirat, că nu el anunță... Oare cine și de ce vede rea voinăță în tot? Poate cei, care sunt fruntași în urlarea sloganurilor șovine...
 
click pt. Articol 15 February 2018 02:00
ydesh_apu Alegerea
0 
Cea mai riscanta actiune de a marca este aruncarea de 3 puncte fie cu om, fie fara om pe tine. Pe patrundere poti primi fault si poti primi 2 libere sau poti marca si ai 2+/-1. In 7 secunde era loc pentru inca un atac si s-a vazut asta dupa cat timp a avut Watson sa bata mingea pana la final. Parerea mea este ca aruncarea lui Pasalic era de ultimile 2 secunde si ca s-a grabit. 
click pt. Articol 14 February 2018 19:55
0 
Tibirna antrenor! :) 
click pt. Articol 14 February 2018 18:09
0 
Ai auzit? Crainicul a fost de-al vostru. Crainicul nostru cunoaste regulamentul.Dar de ce n-ati cantat imnul fara acompaniament? Noi asa facem. Sau poate nu-l stiti pederost. 
click pt. Articol 14 February 2018 18:08
ajax CSM
0 
În 23 minute doar 2 puncte ... e clar că toate schemele au fost pt aruncari de la distanță, fiind sacrificat jocul pe pivot, de aici si numărul de recuperări, destul de mare as zice. 
click pt. Articol 14 February 2018 15:40