F8 M. U-BT Cluj vs. BC Mureș, finala Cupei României 2017


Cele două formații ardelene se vor lupta astăzi pentru râvnitul trofeu cu începere de la ora 19:00

Ultima zi a Final Eight-ului Cupei României aduce odată cu ea și cel mai important meci și anume finala, finală care în acest an va opune formațiile U-Banca Transilvania Cluj și BC Mureș Târgu Mureș. Disputa pentru trofeu se va disputa azi cu începere de la ora 19:00 în Sala Transilvania din Sibiu, jocul fiind transmis în direct de DigiSport 4. 

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au avut la prima vedere un drum destul de ușor spre marea finală, reușind victorii concludente în fața gazdelor de la CSU Sibiu, respectiv în semifinale în fața celor de la Steaua CSM EximBank București. Trupa lui Mihai Silvășan a trecut de sibieni la 18 puncte diferență, scor final 88-70, în timp ce de steliști la 13 puncte, 88-75, într-un joc în care au condus și la 20 de puncte diferență. 

De cealaltă parte, BC Mureș a izbutit două victorii la 10 puncte diferență în compania echipelor Phoenix Galați și CSM CSU Oradea. În sferturile de finală au trecut de gălățeni cu 85-75, asta după ce au revenit în joc pe parcursul reprizei secunde. Penultimul act i-a adus pe mureșeni mult mai încrezători în fața celor de la CSM Oradea, băieții lui Barnabas Szaszgaspar fiind la timona jocului pe aproape tot parcursul partidei, câștigând toate cele patru sferturi cu parțiale de 17-14, 25-24, 19-17, respectiv 20-16, totul pentru un final de 81-71. 

Acum cele două formații transilvănene urmează să-și dispute o luptă directă pentru cucerirea trofeului Cupei României, asta după ce în ultimii 12 ani s-au consemnat în total 43 de întâlniri directe între Cluj și Mureș. „Tigrii” din junglă au un ușor avantaj în fața clujenilor în meciurile directe, câștigând de 22 de ori, față de cele 21 de succese ale Clujului. În sezonul regulat din LNBM, ambele echipe au reușit să se impună pe terenul celeilalte, Clujul câștigând în „Jungla” mureșeană cu 82-69, în timp ce alb-albaștri s-au impus fără probleme în „Horia Demian” cu 104-89. De asemenea, cele două echipe s-au întâlnit anul trecut în semifinalele Cupei României, U-BT reușind să învingă cu 73-67, iar în finală trupa pregătită pe atunci de Marcel Țenter s-a impus în fața celor de la Oradea. 

Astfel, în această seară formația de sub Feleac are posibilitatea să-și treacă în cont al doilea trofeu consecutiv în Cupa României, iar calculele hârtiei o dau drept favorită în realizarea acestui lucru. Cu un bilanț zdrobitor în campionat, 17 victorii și doar 2 înfrângeri, cu un parcurs perfect în cupă, respectiv cu un lot de jucători și un moral pe măsură, alb-negrii au forța necesară să ducă trofeul în vitrina clubului. Totuși, în ciuda tuturor problemelor cu care s-a confruntat în acest sezon competițional, BC Mureș a demonstrat că este capabilă să furnizeze rezultate foarte bune și să învingă pe absolut oricine îi stă în cale, dovadă fiind victoria categorică de aseară cu CSM Oradea, care în urmă cu o zi făcea instrucție cu Timișoara, dar și succesul din „Horia Demian” din decembrie când a marcat 104 puncte în coșul celor din Cluj. Trebuie amintit că BC Mureș nu are până în prezent nicio cupă în palmares. 

Finala din această seară este una deschisă oricărui rezultat, rămâne de văzut însă cine va fi mai lucid la ora jocului, ce tactici și ce arme se vor folosi în oprirea adversarului. Cu sigurață din nou jucătorii români vor avea un cuvânt greu de spus în desemnarea câștigătoarei, iar pe de cealaltă parte, sportivii străini de valoare din lotul ambelor echipe vor compensa sau amplifica și mai mult prestațiile din teren ale autohtonilor. 

*Foto: Mircea Roșca @sportpictures.eu / Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 17 februarie 2017 / 13:30


Galerie foto


ARK UBT
1 
Cu adevarat un test pentru UBT.

 
17 februarie 2017 13:44
pipzn Finala
1 
Meciul din seara aceasta va fi unul greu. Clujul are antecedente nu prea fericite in meciurile directe (si mai ales cu miza mare) cu Muresul. Si, in bucuria generalizata de aseara pentru accederea in finala, se pare ca nu prea s-a uitat nimeni pe statistica ce indica 20 de mingi pierdute. Si Muresul, pe langa aruncatorii buni de la distanta, se descurca foarte bine cu valorificarea mingilor pierdute de adversar (mai ales daca acestea vor fi sub forma celor de aseara, "mingi furate").

Ca suporter al Clujului nu pot decat sa sper ca meciurile de aseara i-au obosit mai mult pe mureseni (mai ales Martinic, Markovic si Kalve), si ca nu vor avea cosuri prea multe de la distanta pentru ca, teoretic, la celelalte capitole nu ar trebui sa avem prea mari probleme.

Ca privitor de baschet, imi doresc doar sa vad un meci frumos.
Succes ambelor echipe si cel mai bun sa invinga. 
17 februarie 2017 13:45
ovidiu89 Fericire
0 
Sper sa se joace un baschet frumos iar cel mai bun sa câștige. As prefera sa nu luam cupa dar sa fim campioni. Doamne ajuta!! 
17 februarie 2017 14:03
0 
Eu as prefera sa luăm și cupa și campionatului 
17 februarie 2017 14:37
trancer Finala
0 
După mine Clujul va câștiga la fel cum a facut-o în celelalte meciuri din turneu. Singurul avantaj al mureșenilor ar putea fi ca n-au nimic de pierdut dar și o eventuala bună precizie la 3p. Altfel nu văd ce ar putea face în fata Dream Team-ului clujean. Oricum suporterii din Mureș ar trebui sa fie mândri pt ce au realizat favoriții lor la acest turneu. 
17 februarie 2017 14:25
mailman finala cosmopolita
1 
Avem cate un "produs traditional bihorean" in fiecare lot al celor doua finaliste: Torok respectiv Lazar! Ambii au jucat la Oradea fiind crescuti de LPS, dar "nu au facut fatza" pretentiilor... Azi Oradea "sufera" la posturile 4 si 5! Oare de ce? Pentru ca "mandria locala" sa fie satisfacuta avem inca un fost component (campion national) in teren deseara: Markovici. Hai ca se poate spune ca Oradea face treaba buna in baschet...  
17 februarie 2017 14:59
JCN JCN
0 
Ai perfecta dreptate, si eu ma intreb cateodata cum de ati reusit sa fiti atat de prosti incat sa castigati anul trecut titlul fara Lazar si Torok !? 
17 februarie 2017 15:37
meea HAI
1 
A fost Barnet si Mandache acolo, am facut troc cu ei! 
17 februarie 2017 15:48
romeovura Totul sau nimic
1 
Bafta ambelor echipe, și cel mai bun să câștige ( că o mare speranță as vrea sa fie U-BT). Sper sa fie un meci frumos ca și cel de Marți in care arbitri nu au stricat din frumusețea acestui sport. Succes și hai U-BT 
17 februarie 2017 15:03
0 
Cineva din Cluj care pleacă spre Sibiu? 
17 februarie 2017 15:55
amg Succes
2 
...ambelor echipe! Sper sa vedem un regal baschetbalistic astazi si un joc demn de o finala! Fie ca cea mai buna echipa de astazi sa castige! 
17 februarie 2017 16:37
oldboy @trancer
0 
No offence dar cred ca muresenii mai au o optiune in fata dream team-ului din Cluj: sa faca ce au facut cu ei in ultimul meci din campionat :). Si da, ai dreptate, indiferent de rezultatul din seara asta suntem mandrii de tigrii nostrii. Imi doresc sa fie un meci frumos, disputat in limitele fair play-ului si fie ca cei mai buni sa castige!  
17 februarie 2017 18:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
AFTER MOVIE. Cupa României și ASG ediția 2017
Organizatorii au pregătit un video cu cele mai importante momente de la Final Eight. 
FRB recunoaște că au fost pași la acțiunea lui Aleksandar Rasic
Total Baschet a cerut un punct de vedere Federației Române de Baschet 
Comunicat BC Mureș: „Considerăm că rezultatul final a fost decis de o greașeală flagrantă de arbitraj”
Conducerea formației din Târgu Mureș consideră că în finala Cupei României a existat o viciere de rezultat 
All Star Game 2017, în imagini
Selecționata Sudului a câștigat All Star Game 2017 
F8 M. VIDEO. Aleksandar Rasic a marcat coșul decisiv după o acțiune suspectă de „pași”
Cei doi arbitri aflați în zona acțiunii au validat coșul. 
F8 M. BC Mureș Târgu Mureș a început săptămâna în grevă și a terminat-o în finala Cupei României
Sportivi pregătiți de Barnabas Szaszgaspar au reușit o performanță remarcabilă fără antrenamente în cele două zile anterioare primului meci. 
F8 M. Aleksandar Rasic: „O victorie mare pentru noi, dar nu am jucat deloc bine”
Jucătorul sârb a schimbat soarta finalei Cupei României, după ce a marcat 5 puncte în ultimele 40 de secunde  
F8 M. LaMarcus Reed: „Trebuie să luăm ceea e ce bun din meciul ăsta și să mergem înainte”
Americanul a fost cel mai bun marcatori al lui BC Mureș în finala cu U BT  
F8 M. Barnabas Szaszgaspar: „Mereu am recunoscut înfrângerea, dar și superioaritatea adversarului, însă azi meritam să câștigăm”
Antrenorul Mureșului are suspiciuni în ceea ce privește faultul ofensiv care a adus eliminarea din joc a căpitanului Laszlo Lazar 
F8 M Mihai Silvășan: „Au avut șansa lor să câștige, însă noi l-am avut astăzi pe Rasic”
U BT Cluj-Napoca a câștigat turneul final al Cupei României de la Sibiu 
martax Slab pentru toate echipele
0 
Intr-adevar arbitrajul slab este pentru toata lume...unii castiga un trofeu dupa o abatare clara de pasi, iar ceilalti ar trebui sa aplaude arbitrii la final de meci ca au fluierat slab in ambele parti 
click pt. Articol 23 februarie 2017 13:07
RayAllen20 @studentU
0 
In era Asehoti nu era lumea vigilenta si ultragiata? Uiti toate discutiile dupa fiecare joc a celor de la Asehoti? uiti filmuletul facut de fanii celor de la CSU Sibiu in acea finala in care asesoftul juca in 8? in acea era lumea era mult mai vigilenta si mai ultragiata pentru ca "boii" trageau la o singura caruta... la caruta asehotilor... acum "boii" par scapati de sub control si nu mai stiu la ce caruta sa traga... 
click pt. Articol 23 februarie 2017 12:53
0 
Calitatea arbitrajului din pacate va lasa sa credeti ca ar fluiera impotriva echipei voastre. Dar asta doar pentru ca ignorati deciziile favorabile voua.

Arbitrajul e slab dar macar e la fel de slab pentru toate echipele.  
click pt. Articol 22 februarie 2017 18:18
piroskutya Arbitrii de toate minunea
0 
Din păcate se greșește foarte mult împotriva Mureșului, tocmai în ultima etapa contra lui steaua am avut un arbitraj de toată jena unde am pierdut probabil și locurile 1-6.Si scriu aici numele celor 4 arbitrii care sunt contra Mureș. Șerban, Podar, Olaru și Ciulin. Ăștia când ne prind ne ard, Ciulin mai ales în decisive. Sper sa îl prindă pe Ghiță, și sa ii dea în gat, sunt sigur ca scăpăm de câțiva. Abia aștept, pentru ca n-am saturat deja sa merg la meciuri din plăcere și mai apoi sa plec de fiecare data enervat acasă. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 17:57
0 
Da, din păcate asta este situatia sportului romanesc la ora actuala. Echipe care au un cuvânt de spus joaca câteva sezoane sunt in top si apoi se desființează. Voi de 5 ani jucati finale, si chiar sper sa nu va desfiintati pentru ca dupa finala de vineri am devenit fan al vostru(desigur dupa U) datorita modului in care ati luptat si nu v-ati dat baruri. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 12:47
FAC Si ca sa nu fiu inteles gresit
0 
Clujul a meritat victoria in cupa la fel cum o merita si in campionat, frustrarea intervine cand stiu cat de mici sunt sansele ca la Mures sa mai existe o echipa competitiva, stiu ca nu suntem departe de desfiintare si dupa 3 finale de campionat si 2 de cupa in anii acestia disparem cu multe locuri 2 in palmares, aici recunosc, chiar sunt frustrat. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 11:36
FAC Tribuna
0 
Dnul Voinescu statea in tribuna din spatele panoului celor de la Mures, alaturi de alti membrii de la federatie. Normal ca cei de la Cluj se bucurau, normal ca din tribuna unde stateau clujenii era greu de sesizat abaterea respectiva.
Oricum, si cu proteste si cu memorii nimic nu schimba sau nu ar fi putut schimba rezultatul partidei, dar faptul ca se arbitreaza dezastruos in liga asta trebuie recunoscut pentru a se putea lua masuri, si nu ma refer la masuri disciplinare ci la o mai buna pregatire a arbitrilor. 
click pt. Articol 22 februarie 2017 11:29
studentU @ KBSC2430
0 
subscriu 100%. La Lazar fault in atac, la Rasic pasi nevazuti de nimeni la viteza jocului. Ghinion, cum zice domn' presedinte.
Cand se intamplau toate minunatiile pamantului in era Asehoti nu mai era lumea asa vigilenta si ultragiata. Acum se face din tantar armasar si se cer opinii si la ONU.
Dupa parerea mea povestea asta o sa afecteze negativ arbitrajul de care va avea parte U in meciurile din faza 2 si play-off. O sa sufle arbitrii si in iaurt ca sa compenseze, ca asa stiu ei sa-si faca treaba de obicei. Daca o dau in bara cu o faza apoi fluiera in compensatie la urmatoarea faza. O porcarie.
Cel mai bine ar fi, zic eu, sa intalnim Muresul in play-off si sa vedem care pe care.
Hai U! 
click pt. Articol 22 februarie 2017 09:04
razv-an fara suparare
0 
nu are nici o legatura abaterea de pasi cu aruncarile celor de la Mures!!! Sau cu faultul ofensiv la Lazar (de fapt singura faza pentru care protestau muresenii minute bune dupa terminarea partidei). Iar faultul a fost cat se poate de clar (si pe reluare), ambii arbitrii din zona indicand fault in atac!
Iar legat de faza, nimeni nu a sesizat in dinamica jocului aceasta abatere (noi ne bucuram pt cos, nu pentru ca nu s-au dat pasi - in timpul jocului nu s-a vazut nimic neregulamentar). Chiar si modul in care a facut Rasic pasii a fost unul "normal" pt o actiune corecta. Adica dribling, pas in lateral si aruncare. Abaterea survine datorita pasului mic facut inainte de acel pas in lateral (si asta nu ca o scuza, arbitrul trebuia sa vada asta).
Si mie imi pare rau ca a ramas aceasta faza pe final (nu stim ce s-ar fi intamplat daca se fluierau pasi; automat faceam fault si mai aveam o actiune), acum toti o sa aiba motive de justificat arbitrajul impotriva Clujui ...  
click pt. Articol 22 februarie 2017 08:41
0 
Nu va suparati de întrebare, dar daca voi castigati de pe urma unei abateri de pasi nu va bucurati? Stateati cumva tacuti pe scaunele voastre si stati tristi ba poate se găsea unul de la voi sa-i spună arbitrului ca voi nu vreti sa castigati asa si sa se rejoace faza. Mai mult fanii care au sărbătorit fără jenă erau in partea opusa nu aveau cum sa vada abaterea de pasi deci se bucurau pentru ca era ceva normal. Ina al doilea rand arbitrul nu da reluare video la cererea fanilor ci la cererea echipei si BC Mures nu a cerut la acea faza reluare video. De-asemenea nu esti obligat sa dai reluare video adica faci asta pe răspunderea ta, si aici vorbesc de faultul ofensiv la Lazar. Arbitrii au fost convinsi ca a fost fault ofensiv asa ca nu au considerat ca e necesar sa intrerupa jocul. Noi suntem fairplay recunoastem ca au fost pasi dar trebuie sa recunoasteti si voi ca a fost fault ofensiv. Stiu ca e frustrant sa pierzi 5 finale in cativa ani da terminati cu chestiile astea ca numa va creste frustrarea si nu se schimba nimic. Ati avut sansa voastră, 2 aruncari libere de la 3...