F8 M. U-BT Cluj vs. BC Mureș, finala Cupei României 2017


Cele două formații ardelene se vor lupta astăzi pentru râvnitul trofeu cu începere de la ora 19:00

Ultima zi a Final Eight-ului Cupei României aduce odată cu ea și cel mai important meci și anume finala, finală care în acest an va opune formațiile U-Banca Transilvania Cluj și BC Mureș Târgu Mureș. Disputa pentru trofeu se va disputa azi cu începere de la ora 19:00 în Sala Transilvania din Sibiu, jocul fiind transmis în direct de DigiSport 4. 

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au avut la prima vedere un drum destul de ușor spre marea finală, reușind victorii concludente în fața gazdelor de la CSU Sibiu, respectiv în semifinale în fața celor de la Steaua CSM EximBank București. Trupa lui Mihai Silvășan a trecut de sibieni la 18 puncte diferență, scor final 88-70, în timp ce de steliști la 13 puncte, 88-75, într-un joc în care au condus și la 20 de puncte diferență. 

De cealaltă parte, BC Mureș a izbutit două victorii la 10 puncte diferență în compania echipelor Phoenix Galați și CSM CSU Oradea. În sferturile de finală au trecut de gălățeni cu 85-75, asta după ce au revenit în joc pe parcursul reprizei secunde. Penultimul act i-a adus pe mureșeni mult mai încrezători în fața celor de la CSM Oradea, băieții lui Barnabas Szaszgaspar fiind la timona jocului pe aproape tot parcursul partidei, câștigând toate cele patru sferturi cu parțiale de 17-14, 25-24, 19-17, respectiv 20-16, totul pentru un final de 81-71. 

Acum cele două formații transilvănene urmează să-și dispute o luptă directă pentru cucerirea trofeului Cupei României, asta după ce în ultimii 12 ani s-au consemnat în total 43 de întâlniri directe între Cluj și Mureș. „Tigrii” din junglă au un ușor avantaj în fața clujenilor în meciurile directe, câștigând de 22 de ori, față de cele 21 de succese ale Clujului. În sezonul regulat din LNBM, ambele echipe au reușit să se impună pe terenul celeilalte, Clujul câștigând în „Jungla” mureșeană cu 82-69, în timp ce alb-albaștri s-au impus fără probleme în „Horia Demian” cu 104-89. De asemenea, cele două echipe s-au întâlnit anul trecut în semifinalele Cupei României, U-BT reușind să învingă cu 73-67, iar în finală trupa pregătită pe atunci de Marcel Țenter s-a impus în fața celor de la Oradea. 

Astfel, în această seară formația de sub Feleac are posibilitatea să-și treacă în cont al doilea trofeu consecutiv în Cupa României, iar calculele hârtiei o dau drept favorită în realizarea acestui lucru. Cu un bilanț zdrobitor în campionat, 17 victorii și doar 2 înfrângeri, cu un parcurs perfect în cupă, respectiv cu un lot de jucători și un moral pe măsură, alb-negrii au forța necesară să ducă trofeul în vitrina clubului. Totuși, în ciuda tuturor problemelor cu care s-a confruntat în acest sezon competițional, BC Mureș a demonstrat că este capabilă să furnizeze rezultate foarte bune și să învingă pe absolut oricine îi stă în cale, dovadă fiind victoria categorică de aseară cu CSM Oradea, care în urmă cu o zi făcea instrucție cu Timișoara, dar și succesul din „Horia Demian” din decembrie când a marcat 104 puncte în coșul celor din Cluj. Trebuie amintit că BC Mureș nu are până în prezent nicio cupă în palmares. 

Finala din această seară este una deschisă oricărui rezultat, rămâne de văzut însă cine va fi mai lucid la ora jocului, ce tactici și ce arme se vor folosi în oprirea adversarului. Cu sigurață din nou jucătorii români vor avea un cuvânt greu de spus în desemnarea câștigătoarei, iar pe de cealaltă parte, sportivii străini de valoare din lotul ambelor echipe vor compensa sau amplifica și mai mult prestațiile din teren ale autohtonilor. 

*Foto: Mircea Roșca @sportpictures.eu / Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 17 February 2017 / 13:30


Galerie foto


ARK UBT
1 
Cu adevarat un test pentru UBT.

 
17 February 2017 13:44
pipzn Finala
1 
Meciul din seara aceasta va fi unul greu. Clujul are antecedente nu prea fericite in meciurile directe (si mai ales cu miza mare) cu Muresul. Si, in bucuria generalizata de aseara pentru accederea in finala, se pare ca nu prea s-a uitat nimeni pe statistica ce indica 20 de mingi pierdute. Si Muresul, pe langa aruncatorii buni de la distanta, se descurca foarte bine cu valorificarea mingilor pierdute de adversar (mai ales daca acestea vor fi sub forma celor de aseara, "mingi furate").

Ca suporter al Clujului nu pot decat sa sper ca meciurile de aseara i-au obosit mai mult pe mureseni (mai ales Martinic, Markovic si Kalve), si ca nu vor avea cosuri prea multe de la distanta pentru ca, teoretic, la celelalte capitole nu ar trebui sa avem prea mari probleme.

Ca privitor de baschet, imi doresc doar sa vad un meci frumos.
Succes ambelor echipe si cel mai bun sa invinga. 
17 February 2017 13:45
ovidiu89 Fericire
0 
Sper sa se joace un baschet frumos iar cel mai bun sa câștige. As prefera sa nu luam cupa dar sa fim campioni. Doamne ajuta!! 
17 February 2017 14:03
0 
Eu as prefera sa luăm și cupa și campionatului 
17 February 2017 14:37
trancer Finala
0 
După mine Clujul va câștiga la fel cum a facut-o în celelalte meciuri din turneu. Singurul avantaj al mureșenilor ar putea fi ca n-au nimic de pierdut dar și o eventuala bună precizie la 3p. Altfel nu văd ce ar putea face în fata Dream Team-ului clujean. Oricum suporterii din Mureș ar trebui sa fie mândri pt ce au realizat favoriții lor la acest turneu. 
17 February 2017 14:25
mailman finala cosmopolita
1 
Avem cate un "produs traditional bihorean" in fiecare lot al celor doua finaliste: Torok respectiv Lazar! Ambii au jucat la Oradea fiind crescuti de LPS, dar "nu au facut fatza" pretentiilor... Azi Oradea "sufera" la posturile 4 si 5! Oare de ce? Pentru ca "mandria locala" sa fie satisfacuta avem inca un fost component (campion national) in teren deseara: Markovici. Hai ca se poate spune ca Oradea face treaba buna in baschet...  
17 February 2017 14:59
JCN JCN
0 
Ai perfecta dreptate, si eu ma intreb cateodata cum de ati reusit sa fiti atat de prosti incat sa castigati anul trecut titlul fara Lazar si Torok !? 
17 February 2017 15:37
meea HAI
1 
A fost Barnet si Mandache acolo, am facut troc cu ei! 
17 February 2017 15:48
romeovura Totul sau nimic
1 
Bafta ambelor echipe, și cel mai bun să câștige ( că o mare speranță as vrea sa fie U-BT). Sper sa fie un meci frumos ca și cel de Marți in care arbitri nu au stricat din frumusețea acestui sport. Succes și hai U-BT 
17 February 2017 15:03
0 
Cineva din Cluj care pleacă spre Sibiu? 
17 February 2017 15:55
amg Succes
2 
...ambelor echipe! Sper sa vedem un regal baschetbalistic astazi si un joc demn de o finala! Fie ca cea mai buna echipa de astazi sa castige! 
17 February 2017 16:37
oldboy @trancer
0 
No offence dar cred ca muresenii mai au o optiune in fata dream team-ului din Cluj: sa faca ce au facut cu ei in ultimul meci din campionat :). Si da, ai dreptate, indiferent de rezultatul din seara asta suntem mandrii de tigrii nostrii. Imi doresc sa fie un meci frumos, disputat in limitele fair play-ului si fie ca cei mai buni sa castige!  
17 February 2017 18:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
F8 M. Cinci lucruri cu care rămânem după turneul final al Cupei României
Competiția s-a desfășurat între 10-14 februarie la Sfântu Gheorghe 
F8 M. GALERIE FOTO de la finala Cupei României
U-BT Cluj a câștigat a treia cupă la rând 
F8 M. Cristian Achim: „Nu are de ce să ne pară rău. Consider că băieții au făcut un efort fantastic”
Orădenii au avut o aruncare deschisă la final, dar Pasalic nu a găsit coșul de la distanță 
F8 M. Bogdan Țîbîrnă: „Am avut o aruncare pentru a câștiga meciul, însă soarta a decis ca trofeul să meargă la Cluj”
CSM CSU Oradea a pierdut finala cu U-BT Cluj a doua oară în trei ani 
F8 M. Nandor Kuti: „Cred că a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din viața mea”
Tânărul baschetbalist a câștigat cupa în orașul său natal 
F8 M. Mihai Silvășan: „Am avut datoria ca 40 de minute să dăm totul pe teren”
Tehnicianul clujenilor a obținut al 4-lea trofeu la cârma lui U-BT  
F8 M. Kris Richard, performer în finala contra U-BT Cluj-Napoca
Americanul a fost cel mai eficient jucător al orădenilor 
F8M. Ousmane Barro, MVP-ul finalei Cupei României
Ouzsy a terminat cu un double-double 
F8 M. UPDATE. Gazdele se apără cu privire la faptul că imnul nu a fost intonat la finală
„Noi aveam totul pregătit, dar announcerul nostru a fost schimbat” 
F8 M. U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României pentru a treia oară consecutiv
Clujenii au trecut după o finală extrem de disputată de CSM CSU Oradea 
0 
Nu cred ca e formatul problema..doar asa se joaca in mai toata Europa.
Problema la noi a fst in mare parte organizarea; cum sa pui finala in ziua de marti....
Toata Europa de care aminteam mai sus, joaca de Joi/Vineri pana Duminica.
Sunt sanse mult mai mari sa ai sala plina sambata, nu marti. 
click pt. Articol 17 February 2018 15:35
0 
Iubirea de tara a romanului se rezuma la "moarte ungurilor" si asta exprimata ascuns dupa un pseudonim! Am zis si mai jos, dar tampenia asta ii similara cu micii, militianul si Sf.Gheorghe! 
click pt. Articol 16 February 2018 10:13
0 
Laca, ar fi frumos sa nu ai dreptate.... din pacate ai mare dreptate! Nu inteleg cine si de ce isi doreste ca noi, ardeleni si maghiari sa ne dam in cap..... Seamana cu micii de SF. Gheorge si un idiot in cautare de publicitate gratis! 
click pt. Articol 16 February 2018 10:11
Vander Format Final8
0 
Cred ca insuși formatul Final 8 al cupei e unul greșit. Totuși e vorba de 5 zile consecutive în care prima oră a discutării meciului e una greu accesibilă pentru mulți, iar ora meciului 2 e cam târzie pentru copii școlari. Mai bine Final 4 cu cele mai bune 4 echipe, decât 2 meciuri în plus fără nici un istoric.
Procentajul spectatori/locuitorii orașului prezenți la meci a fost mai bună decât la multe meciuri masculine (chiar și de Eurocup FIBA)... dar aceste detalii vedem numai dacă vrem să fim cât de cât obiectivi... 
click pt. Articol 16 February 2018 09:01
Vander Bravo Nándi!
0 
Bravo Nándi! 
click pt. Articol 15 February 2018 02:41
Vander Respect ptr. țară...
0 
Marii patrioți din țară iar au găsit ceva și fac din țânțar armăsar... Dacă toți își respectă nația și echipa de ce n-a vrut nimeni să organizeze acest eveniment? Iubirea de țară nu constă în vorbe, ci în fapte. Crainicul din Sfântu era pergătit, l-am văzut echipat la fel ca ceilalți oficiali de la masă... Ne/am și mirat, că nu el anunță... Oare cine și de ce vede rea voinăță în tot? Poate cei, care sunt fruntași în urlarea sloganurilor șovine...
 
click pt. Articol 15 February 2018 02:00
ydesh_apu Alegerea
0 
Cea mai riscanta actiune de a marca este aruncarea de 3 puncte fie cu om, fie fara om pe tine. Pe patrundere poti primi fault si poti primi 2 libere sau poti marca si ai 2+/-1. In 7 secunde era loc pentru inca un atac si s-a vazut asta dupa cat timp a avut Watson sa bata mingea pana la final. Parerea mea este ca aruncarea lui Pasalic era de ultimile 2 secunde si ca s-a grabit. 
click pt. Articol 14 February 2018 19:55
0 
Tibirna antrenor! :) 
click pt. Articol 14 February 2018 18:09
0 
Ai auzit? Crainicul a fost de-al vostru. Crainicul nostru cunoaste regulamentul.Dar de ce n-ati cantat imnul fara acompaniament? Noi asa facem. Sau poate nu-l stiti pederost. 
click pt. Articol 14 February 2018 18:08
ajax CSM
0 
În 23 minute doar 2 puncte ... e clar că toate schemele au fost pt aruncari de la distanță, fiind sacrificat jocul pe pivot, de aici si numărul de recuperări, destul de mare as zice. 
click pt. Articol 14 February 2018 15:40