F8 M. U-BT Cluj vs. BC Mureș, finala Cupei României 2017


Cele două formații ardelene se vor lupta astăzi pentru râvnitul trofeu cu începere de la ora 19:00

Ultima zi a Final Eight-ului Cupei României aduce odată cu ea și cel mai important meci și anume finala, finală care în acest an va opune formațiile U-Banca Transilvania Cluj și BC Mureș Târgu Mureș. Disputa pentru trofeu se va disputa azi cu începere de la ora 19:00 în Sala Transilvania din Sibiu, jocul fiind transmis în direct de DigiSport 4. 

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au avut la prima vedere un drum destul de ușor spre marea finală, reușind victorii concludente în fața gazdelor de la CSU Sibiu, respectiv în semifinale în fața celor de la Steaua CSM EximBank București. Trupa lui Mihai Silvășan a trecut de sibieni la 18 puncte diferență, scor final 88-70, în timp ce de steliști la 13 puncte, 88-75, într-un joc în care au condus și la 20 de puncte diferență. 

De cealaltă parte, BC Mureș a izbutit două victorii la 10 puncte diferență în compania echipelor Phoenix Galați și CSM CSU Oradea. În sferturile de finală au trecut de gălățeni cu 85-75, asta după ce au revenit în joc pe parcursul reprizei secunde. Penultimul act i-a adus pe mureșeni mult mai încrezători în fața celor de la CSM Oradea, băieții lui Barnabas Szaszgaspar fiind la timona jocului pe aproape tot parcursul partidei, câștigând toate cele patru sferturi cu parțiale de 17-14, 25-24, 19-17, respectiv 20-16, totul pentru un final de 81-71. 

Acum cele două formații transilvănene urmează să-și dispute o luptă directă pentru cucerirea trofeului Cupei României, asta după ce în ultimii 12 ani s-au consemnat în total 43 de întâlniri directe între Cluj și Mureș. „Tigrii” din junglă au un ușor avantaj în fața clujenilor în meciurile directe, câștigând de 22 de ori, față de cele 21 de succese ale Clujului. În sezonul regulat din LNBM, ambele echipe au reușit să se impună pe terenul celeilalte, Clujul câștigând în „Jungla” mureșeană cu 82-69, în timp ce alb-albaștri s-au impus fără probleme în „Horia Demian” cu 104-89. De asemenea, cele două echipe s-au întâlnit anul trecut în semifinalele Cupei României, U-BT reușind să învingă cu 73-67, iar în finală trupa pregătită pe atunci de Marcel Țenter s-a impus în fața celor de la Oradea. 

Astfel, în această seară formația de sub Feleac are posibilitatea să-și treacă în cont al doilea trofeu consecutiv în Cupa României, iar calculele hârtiei o dau drept favorită în realizarea acestui lucru. Cu un bilanț zdrobitor în campionat, 17 victorii și doar 2 înfrângeri, cu un parcurs perfect în cupă, respectiv cu un lot de jucători și un moral pe măsură, alb-negrii au forța necesară să ducă trofeul în vitrina clubului. Totuși, în ciuda tuturor problemelor cu care s-a confruntat în acest sezon competițional, BC Mureș a demonstrat că este capabilă să furnizeze rezultate foarte bune și să învingă pe absolut oricine îi stă în cale, dovadă fiind victoria categorică de aseară cu CSM Oradea, care în urmă cu o zi făcea instrucție cu Timișoara, dar și succesul din „Horia Demian” din decembrie când a marcat 104 puncte în coșul celor din Cluj. Trebuie amintit că BC Mureș nu are până în prezent nicio cupă în palmares. 

Finala din această seară este una deschisă oricărui rezultat, rămâne de văzut însă cine va fi mai lucid la ora jocului, ce tactici și ce arme se vor folosi în oprirea adversarului. Cu sigurață din nou jucătorii români vor avea un cuvânt greu de spus în desemnarea câștigătoarei, iar pe de cealaltă parte, sportivii străini de valoare din lotul ambelor echipe vor compensa sau amplifica și mai mult prestațiile din teren ale autohtonilor. 

*Foto: Mircea Roșca @sportpictures.eu / Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 17 februarie 2017 / 13:30


Galerie foto


ARK UBT
1 
Cu adevarat un test pentru UBT.

 
17 februarie 2017 13:44
pipzn Finala
1 
Meciul din seara aceasta va fi unul greu. Clujul are antecedente nu prea fericite in meciurile directe (si mai ales cu miza mare) cu Muresul. Si, in bucuria generalizata de aseara pentru accederea in finala, se pare ca nu prea s-a uitat nimeni pe statistica ce indica 20 de mingi pierdute. Si Muresul, pe langa aruncatorii buni de la distanta, se descurca foarte bine cu valorificarea mingilor pierdute de adversar (mai ales daca acestea vor fi sub forma celor de aseara, "mingi furate").

Ca suporter al Clujului nu pot decat sa sper ca meciurile de aseara i-au obosit mai mult pe mureseni (mai ales Martinic, Markovic si Kalve), si ca nu vor avea cosuri prea multe de la distanta pentru ca, teoretic, la celelalte capitole nu ar trebui sa avem prea mari probleme.

Ca privitor de baschet, imi doresc doar sa vad un meci frumos.
Succes ambelor echipe si cel mai bun sa invinga. 
17 februarie 2017 13:45
ovidiu89 Fericire
0 
Sper sa se joace un baschet frumos iar cel mai bun sa câștige. As prefera sa nu luam cupa dar sa fim campioni. Doamne ajuta!! 
17 februarie 2017 14:03
0 
Eu as prefera sa luăm și cupa și campionatului 
17 februarie 2017 14:37
trancer Finala
0 
După mine Clujul va câștiga la fel cum a facut-o în celelalte meciuri din turneu. Singurul avantaj al mureșenilor ar putea fi ca n-au nimic de pierdut dar și o eventuala bună precizie la 3p. Altfel nu văd ce ar putea face în fata Dream Team-ului clujean. Oricum suporterii din Mureș ar trebui sa fie mândri pt ce au realizat favoriții lor la acest turneu. 
17 februarie 2017 14:25
mailman finala cosmopolita
1 
Avem cate un "produs traditional bihorean" in fiecare lot al celor doua finaliste: Torok respectiv Lazar! Ambii au jucat la Oradea fiind crescuti de LPS, dar "nu au facut fatza" pretentiilor... Azi Oradea "sufera" la posturile 4 si 5! Oare de ce? Pentru ca "mandria locala" sa fie satisfacuta avem inca un fost component (campion national) in teren deseara: Markovici. Hai ca se poate spune ca Oradea face treaba buna in baschet...  
17 februarie 2017 14:59
JCN JCN
0 
Ai perfecta dreptate, si eu ma intreb cateodata cum de ati reusit sa fiti atat de prosti incat sa castigati anul trecut titlul fara Lazar si Torok !? 
17 februarie 2017 15:37
meea HAI
1 
A fost Barnet si Mandache acolo, am facut troc cu ei! 
17 februarie 2017 15:48
romeovura Totul sau nimic
1 
Bafta ambelor echipe, și cel mai bun să câștige ( că o mare speranță as vrea sa fie U-BT). Sper sa fie un meci frumos ca și cel de Marți in care arbitri nu au stricat din frumusețea acestui sport. Succes și hai U-BT 
17 februarie 2017 15:03
0 
Cineva din Cluj care pleacă spre Sibiu? 
17 februarie 2017 15:55
amg Succes
2 
...ambelor echipe! Sper sa vedem un regal baschetbalistic astazi si un joc demn de o finala! Fie ca cea mai buna echipa de astazi sa castige! 
17 februarie 2017 16:37
oldboy @trancer
0 
No offence dar cred ca muresenii mai au o optiune in fata dream team-ului din Cluj: sa faca ce au facut cu ei in ultimul meci din campionat :). Si da, ai dreptate, indiferent de rezultatul din seara asta suntem mandrii de tigrii nostrii. Imi doresc sa fie un meci frumos, disputat in limitele fair play-ului si fie ca cei mai buni sa castige!  
17 februarie 2017 18:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Politehnica Iași se impune în turul Cupei României cu Timba Timișoara
Calificarea este departe de a fi jucată, avantajul moldavilor fiind de +4 
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara la o diferenţă de 4 puncte 
Bogdan Murărescu: „Nu mi se pare normal ca în secolul 21 să se joace pe tartan”
Timba Timișoara joacă în Cupa României pe terenul lui Poli Iași 
Poli Iaşi primeşte vizita lui Timba Timişoara
Partida contează pentru primul tur al Cupei României 
Ivan Siriscevic, prestație senzațională pentru SCM U Craiova
Siriscevic și Novak au purtat Craiova spre victorie în duelul cu BC Timișoara 
Se cunosc șapte dintre echipele care vor juca în Final Eight-ul Cupei României
Ultima necunoscută: Poli Iași sau Timba Timișoara 
Phoenix Galați a trecut fără emoții de Dinamo București
Elevii lui Florin Nini au câștigat și meciul retur din Capitală 
Calficare dramatică pentru BC Timișoara în fața lui SCM U Craiova
Timișorenii au obținut calificarea în Final Eight în ultimul minut 
SCM Universitatea Craiova învinge pe BC SCM Timișoara
SCM Universitatea Craiova învinge pe BC SCM Timișoara la o diferenţă de 2 puncte 
Hristu Şapera: „Îmi felicit jucătorii, au găsit soluţiile să câştige această dublă manşă”
BCM U Piteşti s-a calificat în dauna lui BC Mureş, în Final Eight 
oreo Oreo
0 
Adevarate vorbe ale antrenorului timbei. Este o rusine sa se joace in asemenea conditii. Ori se schimba, ori sa lase locul altui oras mai capabil 
click pt. Articol 18 octombrie 2017 00:03
tiger76 De acord
0 
Și eu la fel! Hai BC Mureș! Huj Huj Hajrá!  
click pt. Articol 04 octombrie 2017 23:04
baschet3x3 Sololpa
0 
V. Solopa mai este la Craiova?
 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 21:59
0 
Un meci foarte spectaculos,sper la cât mai multe meciuri de acest gen in liga naționala, îmi pare rău de Craiova pentru ca au irosit prestațiile individuale de excepție ale lui Siriscevic(mai rar 38 de puncte cu 70% din acțiune)și Novak dar sunt doua echipe frumoase și mi-ar fi părut rău și de Timișoara dacă ar fi fost eliminată. Pana la urma Craiova mi-se pare echipa mai valoroasa însă calificarea a fost pierdută din lipsa unui om mare și bineînțeles din lipsa lui Martinic. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 20:23
adu Andra
0 
Clujul joaca cu 7 straini..si mai sunt exemple.daca clubul si.a schimbat denumirea din scm in fc arges,de ce anul trecut echipa de baschet nu s.a numit : bcmu csm pitesti??? Eu zic ca e o greseala undeva ..nu la echipa de baschet , ci la clubul sportiv. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:55
adu Daaa hunter
0 
Hunter ar fi ideallllll. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:52
Geza Bravo
0 
Am fost mereu un fan al lui Gelu Trif. Se pare că acest fapt nu se va schimba în curînd ! Bravo ! Atitudine corectă, apărare la sacrificiu. Voi veni la sală în continuare cu plăcere ! 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:17
0 
Agafonov e 4-5, la fel, cu sut de 3. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 14:52
Renan FC Arges
0 
Chiar daca asa se numeste clubul, totusi F.C.=Fotbal Club, BCM-Baschet Club Municipal. Cat despre jucatori, de exemplu viitorul adeversar, Clujul cu Watson naturalizat are un lot de 7 straini. Mie personal mi-e dor de energia lui Hunter, a fost jucatorul cu cea mai buna eficienta anul trecut si a juact in destule momente pe 4 si Mladenovic 5. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 14:34
0 
Esti total dezinformat. Clubul se numeste FC Arges si e si normal ca echipa sa se numeasca asa, e o lege, nu ai ce sa faci. bine ca nu se numeste FC Arges Pitesti, fara BCM U. Iar despre echipa, cum sa intalnim echipa cu 7 straini? avem o regula si aceea spune clar ca sunt maxim 6 straini. Noi avem 3 romani de calitate carora le trebuiesc minute. Inainte sa zici ceva ar fi bine sa te gandesti. Abia astept urmatorul meci de la Pitesti. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 13:49