F8 M. U-BT Cluj vs. BC Mureș, finala Cupei României 2017


Cele două formații ardelene se vor lupta astăzi pentru râvnitul trofeu cu începere de la ora 19:00

Ultima zi a Final Eight-ului Cupei României aduce odată cu ea și cel mai important meci și anume finala, finală care în acest an va opune formațiile U-Banca Transilvania Cluj și BC Mureș Târgu Mureș. Disputa pentru trofeu se va disputa azi cu începere de la ora 19:00 în Sala Transilvania din Sibiu, jocul fiind transmis în direct de DigiSport 4. 

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au avut la prima vedere un drum destul de ușor spre marea finală, reușind victorii concludente în fața gazdelor de la CSU Sibiu, respectiv în semifinale în fața celor de la Steaua CSM EximBank București. Trupa lui Mihai Silvășan a trecut de sibieni la 18 puncte diferență, scor final 88-70, în timp ce de steliști la 13 puncte, 88-75, într-un joc în care au condus și la 20 de puncte diferență. 

De cealaltă parte, BC Mureș a izbutit două victorii la 10 puncte diferență în compania echipelor Phoenix Galați și CSM CSU Oradea. În sferturile de finală au trecut de gălățeni cu 85-75, asta după ce au revenit în joc pe parcursul reprizei secunde. Penultimul act i-a adus pe mureșeni mult mai încrezători în fața celor de la CSM Oradea, băieții lui Barnabas Szaszgaspar fiind la timona jocului pe aproape tot parcursul partidei, câștigând toate cele patru sferturi cu parțiale de 17-14, 25-24, 19-17, respectiv 20-16, totul pentru un final de 81-71. 

Acum cele două formații transilvănene urmează să-și dispute o luptă directă pentru cucerirea trofeului Cupei României, asta după ce în ultimii 12 ani s-au consemnat în total 43 de întâlniri directe între Cluj și Mureș. „Tigrii” din junglă au un ușor avantaj în fața clujenilor în meciurile directe, câștigând de 22 de ori, față de cele 21 de succese ale Clujului. În sezonul regulat din LNBM, ambele echipe au reușit să se impună pe terenul celeilalte, Clujul câștigând în „Jungla” mureșeană cu 82-69, în timp ce alb-albaștri s-au impus fără probleme în „Horia Demian” cu 104-89. De asemenea, cele două echipe s-au întâlnit anul trecut în semifinalele Cupei României, U-BT reușind să învingă cu 73-67, iar în finală trupa pregătită pe atunci de Marcel Țenter s-a impus în fața celor de la Oradea. 

Astfel, în această seară formația de sub Feleac are posibilitatea să-și treacă în cont al doilea trofeu consecutiv în Cupa României, iar calculele hârtiei o dau drept favorită în realizarea acestui lucru. Cu un bilanț zdrobitor în campionat, 17 victorii și doar 2 înfrângeri, cu un parcurs perfect în cupă, respectiv cu un lot de jucători și un moral pe măsură, alb-negrii au forța necesară să ducă trofeul în vitrina clubului. Totuși, în ciuda tuturor problemelor cu care s-a confruntat în acest sezon competițional, BC Mureș a demonstrat că este capabilă să furnizeze rezultate foarte bune și să învingă pe absolut oricine îi stă în cale, dovadă fiind victoria categorică de aseară cu CSM Oradea, care în urmă cu o zi făcea instrucție cu Timișoara, dar și succesul din „Horia Demian” din decembrie când a marcat 104 puncte în coșul celor din Cluj. Trebuie amintit că BC Mureș nu are până în prezent nicio cupă în palmares. 

Finala din această seară este una deschisă oricărui rezultat, rămâne de văzut însă cine va fi mai lucid la ora jocului, ce tactici și ce arme se vor folosi în oprirea adversarului. Cu sigurață din nou jucătorii români vor avea un cuvânt greu de spus în desemnarea câștigătoarei, iar pe de cealaltă parte, sportivii străini de valoare din lotul ambelor echipe vor compensa sau amplifica și mai mult prestațiile din teren ale autohtonilor. 

*Foto: Mircea Roșca @sportpictures.eu / Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 17 February 2017 / 13:30


Galerie foto


ARK UBT
1 
Cu adevarat un test pentru UBT.

 
17 February 2017 13:44
pipzn Finala
1 
Meciul din seara aceasta va fi unul greu. Clujul are antecedente nu prea fericite in meciurile directe (si mai ales cu miza mare) cu Muresul. Si, in bucuria generalizata de aseara pentru accederea in finala, se pare ca nu prea s-a uitat nimeni pe statistica ce indica 20 de mingi pierdute. Si Muresul, pe langa aruncatorii buni de la distanta, se descurca foarte bine cu valorificarea mingilor pierdute de adversar (mai ales daca acestea vor fi sub forma celor de aseara, "mingi furate").

Ca suporter al Clujului nu pot decat sa sper ca meciurile de aseara i-au obosit mai mult pe mureseni (mai ales Martinic, Markovic si Kalve), si ca nu vor avea cosuri prea multe de la distanta pentru ca, teoretic, la celelalte capitole nu ar trebui sa avem prea mari probleme.

Ca privitor de baschet, imi doresc doar sa vad un meci frumos.
Succes ambelor echipe si cel mai bun sa invinga. 
17 February 2017 13:45
ovidiu89 Fericire
0 
Sper sa se joace un baschet frumos iar cel mai bun sa câștige. As prefera sa nu luam cupa dar sa fim campioni. Doamne ajuta!! 
17 February 2017 14:03
0 
Eu as prefera sa luăm și cupa și campionatului 
17 February 2017 14:37
trancer Finala
0 
După mine Clujul va câștiga la fel cum a facut-o în celelalte meciuri din turneu. Singurul avantaj al mureșenilor ar putea fi ca n-au nimic de pierdut dar și o eventuala bună precizie la 3p. Altfel nu văd ce ar putea face în fata Dream Team-ului clujean. Oricum suporterii din Mureș ar trebui sa fie mândri pt ce au realizat favoriții lor la acest turneu. 
17 February 2017 14:25
mailman finala cosmopolita
1 
Avem cate un "produs traditional bihorean" in fiecare lot al celor doua finaliste: Torok respectiv Lazar! Ambii au jucat la Oradea fiind crescuti de LPS, dar "nu au facut fatza" pretentiilor... Azi Oradea "sufera" la posturile 4 si 5! Oare de ce? Pentru ca "mandria locala" sa fie satisfacuta avem inca un fost component (campion national) in teren deseara: Markovici. Hai ca se poate spune ca Oradea face treaba buna in baschet...  
17 February 2017 14:59
JCN JCN
0 
Ai perfecta dreptate, si eu ma intreb cateodata cum de ati reusit sa fiti atat de prosti incat sa castigati anul trecut titlul fara Lazar si Torok !? 
17 February 2017 15:37
meea HAI
1 
A fost Barnet si Mandache acolo, am facut troc cu ei! 
17 February 2017 15:48
romeovura Totul sau nimic
1 
Bafta ambelor echipe, și cel mai bun să câștige ( că o mare speranță as vrea sa fie U-BT). Sper sa fie un meci frumos ca și cel de Marți in care arbitri nu au stricat din frumusețea acestui sport. Succes și hai U-BT 
17 February 2017 15:03
0 
Cineva din Cluj care pleacă spre Sibiu? 
17 February 2017 15:55
amg Succes
2 
...ambelor echipe! Sper sa vedem un regal baschetbalistic astazi si un joc demn de o finala! Fie ca cea mai buna echipa de astazi sa castige! 
17 February 2017 16:37
oldboy @trancer
0 
No offence dar cred ca muresenii mai au o optiune in fata dream team-ului din Cluj: sa faca ce au facut cu ei in ultimul meci din campionat :). Si da, ai dreptate, indiferent de rezultatul din seara asta suntem mandrii de tigrii nostrii. Imi doresc sa fie un meci frumos, disputat in limitele fair play-ului si fie ca cei mai buni sa castige!  
17 February 2017 18:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Istvan Rusz: „Sunt sigur că oamenii vor veni în număr mare să urmărească atât partidele feminine, cât și cele masculine”
Sepsi Arena va găzdui ambele turnee finale ale Cupei României în luna februarie 
Final Eight-ul Cupei României – competiția masculină, se va desfășura tot la Sfântul Gheorghe
Site-ul lui Sepsi: Decizia a fost luată de Federația Română de Baschet 
Tudor Costescu: „Dacă ar fi fost să ne alegem adversarul, cu siguranţă nu am fi ales Sibiul”
BC SCM Timişoara şi CSU Sibiu se vor duela pentru un loc în semifinalele turneului Final 8 al Cupei României 
De ce nu a vrut nimeni să găzduiască Final Eight ul Cupei României
Ce i-a nemulțumit pe managerii din LNBM (DOCUMENT) 
Dan Fleșeriu, după tragerea la sorți din Cupa României: „Nu putem să spunem că suntem norocoși”
CSU Sibiu va întâlni în sferturile Cupei României pe BC SCM Timișoara 
Dezinteres pentru organizarea Final 8-ului Cupei României
S-a stabilit tabloul turneului final al competiției masculine 
Ioannis Tsirogiannis: "Diferența a făcut-o valoarea jucătorilor"
Poli Iași a pierdut calificarea în Final Eight ul Cupei României  
Andrei Calenic, accidentare serioasă la meciul cu Timba
Tânărul pivot al Iașiului a suferit o leziune serioasă la genunchi 
Bogdan Murărescu: „În primul sfert am jucat ceea ce trebuia și ne-am desprins la 20 de puncte. Am făcut diferența sub panou”
Deși echipa sa a obținut calificarea la Final 8-ul cupei, antrenorul Timbei este nemulțumit de greșelile din atac 
Timba Timișoara, calificată în Final Eight-ul Cupei României
„Urșii” au remontat handicapul de patru puncte din tur și au învins cu 77-65 
3punkte Fara final 8
0 
Final 8 era deja o inventie moarta din momentul cand a fost propus sa fie inlocuit Final 4. 
click pt. Articol 05 December 2017 18:59
0 
mai bine ne inghesuiam toti la Pitesti. La Dinamo...Pui acolo unde nu o sa vina decat "invitatii" speciali si cam atat. 
click pt. Articol 05 December 2017 17:07
0 
Cred ca te inseli d Rusz. Cu banii cu care organizezi turneul masculin mai bine aduceai un pivot ca lumea la echipa. 
click pt. Articol 05 December 2017 12:44
TitiAcs Simplu
0 
FRB are sală proprie de baschet. De ce nu organizează acolo ? Pot face tot ce doresc și cum doresc, in plus ar avea TOT "profitul" sau praf-itul !  
click pt. Articol 27 November 2017 11:51
mailman tari in marketing, mici in baschet
0 
Avem o Federatie pregatita sa organizeze Finala NBA in Romania: Sefii FRB stiu cum sa vanda minutul de publicitate din pauza mare a finalei Cupei mai scump decat in San Francisco. Concluzia: ei sunt pregatiti cu marketingul, voi veniti cu baschetul sau chiar vreti sa se ocupe tot ei si de asta?  
click pt. Articol 26 November 2017 18:10
0 
La Cluj in acea perioada e meciul de fedcup. Nu se poate juca in polivalenta 
click pt. Articol 26 November 2017 17:27
vass bela ovidiu99
0 
Chestia cu blestemul este pt noi suporterii ( desigur nu pt toti ), pt o conducere profesionista nu poate fi vorba de asa ceva . Deci neimplicarea in organizarea turneului final este o pata neagra la adresa lui U BT, mai ales ca s-a afirmat ca avem ca avem aceleasi obiective ca-n sezonul precedent, deci inclusiv cupa . Si atunci ?! 
click pt. Articol 26 November 2017 17:07
0 
Nu cred ca exista blesteme, exista doar baschet, cred ca ar fi ideal sa se faca acest final4 la polivalenta din cluj,e locul ideal, pentru ca nu se va lasa cu bisnita la bilete pentru ca e mai greu ca sa se umple sala(nu zic din rautate, 5700 de fani e recordul in campionatul intern) 
click pt. Articol 26 November 2017 15:52
0 
Si daca o sa fie Clujul apoi o sa sara lumea daca câștigam Trofeul ca FRB si alte Cele:)) 
click pt. Articol 26 November 2017 15:03
mailman woo-doo
0 
...asa ca acuma se va vedea pe cine "uraste" FRB cel mai mult: acolo se va desfasura Turneul! 
click pt. Articol 26 November 2017 14:51