F8 M. Vlad Moldoveanu, jucătorul cu cele mai solide prestații până la finală


Internaționalul român a fost liderul lui U BT Cluj-Napoca în primele două partide de la Sibiu

U BT Cluj-Napoca s-a calificat în ultimul act al Cupei României, după ce în sferturi a trecut de echipa  gazdă, CSU Sibiu, iar mai apoi a învins în semifinale pe Steaua CSM EximBank.

Vlad Moldoveanu a fost cea mai importantă piesă din trupă lui Mihai Silvășan. El a reușit să marcheze în ambele partide câte 21 de puncte. Contra lui CSU Sibiu el a adăugat 9 recuperări și 2 pase decisive, în timp ce împotriva Stelei a avut 11 recuperări și 2 capace. Moldoveanu a înregistrat un index al eficienței de 24 de unități în primul joc și unul de 23 în cel de-al doilea. Vlad a fost eficient din spatele arcului de cerc de la 3 puncte, de unde a marcat 6 coșuri din 11 încercări pentru un procentaj de 54.5%. De asemenea de la linia de libere a ratat o singură aruncare (10/11) în timp ce de la 2 puncte are un procentaj puțin sub 50% (7/15).

Mihai Silvășan l-a folosit pe Vlad Moldoveanu în ambele partide desfășurate până la finală în medie peste 34 de minute.  

În cariera sa, Vlad Moldoveanu a mai jucat o finală de cupă, pe vremea când evolua BC Kalev, pierdută la acea vreme în fața lui Tartu Rock.

U BT Cluj-Napoca are șansa să-și apere trofeul cucerit anul trecut la Oradea, în timp ce Vlad Moldoveanu își poate trece în palmares prima cupă. Finala cu BC Mureș demarează astăzi, 17 februarie, cu începere de la ora 19:00 la Sala Transilvania din Sibiu.



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu

Bogdan Isailă / 17 February 2017 / 15:45


Galerie foto


Take2 Ajutor
0 
Cineva din Cluj care pleacă spre Sibiu? 
17 February 2017 15:54
dane v m
0 
Urmaritil va rog frumos in finala si ve-ti vedea ca la fiecare aparare cum ,DA cu maina ca la fiecare meci dealtfel - UNI arbitri la-sa jocul prea barbatesc ,DAT FIIND FACTUL CA ESTE FOST JUCATOR DE SUPER LIGA SI ASA JIS NBN
Este un jucator forte bun,bar i se permite foarte multe mai ales in aparare.
 
17 February 2017 16:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ioannis Tsirogiannis: "Diferența a făcut-o valoarea jucătorilor"
Poli Iași a pierdut calificarea în Final Eight ul Cupei României  
Andrei Calenic, accidentare serioasă la meciul cu Timba
Tânărul pivot al Iașiului a suferit o leziune serioasă la genunchi 
Bogdan Murărescu: „În primul sfert am jucat ceea ce trebuia și ne-am desprins la 20 de puncte. Am făcut diferența sub panou”
Deși echipa sa a obținut calificarea la Final 8-ul cupei, antrenorul Timbei este nemulțumit de greșelile din atac 
Timba Timișoara, calificată în Final Eight-ul Cupei României
„Urșii” au remontat handicapul de patru puncte din tur și au învins cu 77-65 
BC Timba Timişoara învinge pe CS Politehnica Iași
BC Timba Timişoara învinge pe CS Politehnica Iași la o diferenţă de 12 puncte 
Politehnica Iași se impune în turul Cupei României cu Timba Timișoara
Calificarea este departe de a fi jucată, avantajul moldavilor fiind de +4 
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara la o diferenţă de 4 puncte 
Bogdan Murărescu: „Nu mi se pare normal ca în secolul 21 să se joace pe tartan”
Timba Timișoara joacă în Cupa României pe terenul lui Poli Iași 
Poli Iaşi primeşte vizita lui Timba Timişoara
Partida contează pentru primul tur al Cupei României 
oreo Oreo
0 
Un spiridus 
click pt. Articol 26 October 2017 20:16
0 
Nu mi se pare corecta declaratia antrenorului grec. In definitiv este de 2 sezoane la Iasi si a sigur a participat la constituirea lotului pentru actualul sezon. Aceasta declaratie suna de fapt : " eu sunt superantrenor dar nu am cu cine lucra ".
Eu am vazut cativa jucatori foarte valorosi : Tsintzdze, Liapis, Kelly precum si unii utili, decenti : Amarghioalei, Vatra, Calenic, Balougun, poate DOMNUL ANTRENOR nu stie cum sa-si foloseasca in modul cel mai eficient jucatorii ? Poate ca ii aseaza gresit in teren, poate nu face scouting pt jocul adversarilor ( cum explica diferente de 15-20 pct, in primul sfert, meci de meci ).
Asa ca mai usor cu aprecieri asupra valorii jucatorilor in presa....Nu e fair-play 
click pt. Articol 26 October 2017 14:19
basket85 Rusine Ioannis Tsirogiannis!!!
0 
Dupa meciul cu Oradea dorea sa pastreze acelasi nucleu. Acum vrea toti jucatorii afara. Deci in definitiv,toti jucatorii sunt prosti,doar el e destept.
La Iasi se schimba jucatorii in fiecare saptamana si tot au rezultate proaste. Numitorul comun al dezastrului este acest pseudo antrenor.
Dar ce vrei,asa management,asa antrenor.
Sa nu uitam toate scandalurile de la Poli. 
click pt. Articol 26 October 2017 13:33
oreo Oreo
0 
Adevarate vorbe ale antrenorului timbei. Este o rusine sa se joace in asemenea conditii. Ori se schimba, ori sa lase locul altui oras mai capabil 
click pt. Articol 18 October 2017 00:03
tiger76 De acord
0 
Și eu la fel! Hai BC Mureș! Huj Huj Hajrá!  
click pt. Articol 04 October 2017 23:04
baschet3x3 Sololpa
0 
V. Solopa mai este la Craiova?
 
click pt. Articol 04 October 2017 21:59
0 
Un meci foarte spectaculos,sper la cât mai multe meciuri de acest gen in liga naționala, îmi pare rău de Craiova pentru ca au irosit prestațiile individuale de excepție ale lui Siriscevic(mai rar 38 de puncte cu 70% din acțiune)și Novak dar sunt doua echipe frumoase și mi-ar fi părut rău și de Timișoara dacă ar fi fost eliminată. Pana la urma Craiova mi-se pare echipa mai valoroasa însă calificarea a fost pierdută din lipsa unui om mare și bineînțeles din lipsa lui Martinic. 
click pt. Articol 04 October 2017 20:23
adu Andra
0 
Clujul joaca cu 7 straini..si mai sunt exemple.daca clubul si.a schimbat denumirea din scm in fc arges,de ce anul trecut echipa de baschet nu s.a numit : bcmu csm pitesti??? Eu zic ca e o greseala undeva ..nu la echipa de baschet , ci la clubul sportiv. 
click pt. Articol 04 October 2017 16:55
adu Daaa hunter
0 
Hunter ar fi ideallllll. 
click pt. Articol 04 October 2017 16:52
Geza Bravo
0 
Am fost mereu un fan al lui Gelu Trif. Se pare că acest fapt nu se va schimba în curînd ! Bravo ! Atitudine corectă, apărare la sacrificiu. Voi veni la sală în continuare cu plăcere ! 
click pt. Articol 04 October 2017 16:17