FINALA 2018. Kris Richard a marcat cel mai mult în play-off la meciul doi cu CSM Steaua

07.06.2018

CSM CSU Oradea a cedat cu 70-75 al doilea meci din finala LNBM, în fața vicecampioanei CSM Steaua Eximbank București. Orădenii au condus cu 17 puncte la prima pauză, dar nu au putut să se mențină la conducere până la final.

Kris Richard a înscris 22 de puncte în 30:43 minute pentru CSM CSU Oradea. A avut 6/10 la șuturile de două puncte, 1/3 de la  distanță și 7/8 la libere. Și-a mai trecut în cont 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +19 indice al eficienței. Cu Richard în teren gazdele au avut +3. A fost cel mai bun meci al său din play-off în ceea ce privește punctele marcate. Americanul a evoluat în 30 de meciuri din această ediție a LNBM și are medii de 13.4 puncte, 3.6 recuperări, 3.2 pase decisive, 2.1 mingi pierdute și 1.8 intercepții. Joacă 28:20 minute/meci, cu 14.1 eficiență medie.

Vaidas Kariniauskas a fost al doilea marcator al gazdelor, cu 14 puncte. Lituanianul a avut, din nou, un start lansat de meci, marcând 11 puncte în prima perioadă de joc. Acesta a petrecut pe parchet 27:28 minute, cu 0/1 la aruncările de la semidistanță, 4/7 de după linia de 6,75 și 2/2 de la linia de fault. A mai avut o recuperare, 4 pase decisive, 3 mingi pierdute, o intercepție și un capac, pentru +14 indice al eficienței. Kariniauskas a jucat în 38 de partide în această ediție de campionat, cu medii de 10.2 puncte, 2.3 recuperări, 3.4 pase decisive și 10.1 eficiență medie, în 23:44 minute/meci. 11 dintre aceste meciuri au fost pentru U-BT Cluj și 27 pentru CSM CSU Oradea. După trecerea la bihoreni, cifrele sale s-au îmbunătățit simțitor, cu 12.3 puncte/meci față de 5.1.

Sean Denison a terminat partida în double-dobule, cu 10 puncte și 10 recuperări (2 ofensive/8 defensive). Acesta a petrecut 29:33 minute pe parchet, cu 5/7 la aruncările din interiorul semicercului și 0/2 de la distanță. A mai avut 3 mingi pierdute, iar indicele eficieneți sale a fost +13. Denison se află la primul double-double în această ediție de campionat în care a jucat 22 de meciuri, după ce s-a alăturat orădenilor în timpul sezonului. Are medii de 10 puncte, 4.8 recuperări și un assist, cu 23:27 minute/meci și 11.2 eficiență medie.

Martin Zeno este al 4-lea orădean cara a încheiat meciul în double-digits, dar a avut o prestație mai puțin reușită față de primul joc al finalei. Americanul a jucat 24:41 minute și a marcat 10 puncte. Cifrele sale au fost: 3/9 la două puncte, 0/1 de afară și 4/6 la libere. A mai avut o recuperare, o pasă decisivă, o minge pierdută și 3 intercepții, pentru +5 în dreptul eficienței. Zeno a jucat în doar 18 meciuri de campionat în acest sezon din cauza problemelor medicale. Are medii de 13.8 puncte, 3.7 recuperări, 2.2 pase decisive, 1.4 mingi pierdute și 1.3 intercepții. A evoluat 24:07 minute/meci, cu 13 eficiență medie.

Scorul la general este 1-1 după ce finalistele și-au împărțit victoriile la Arena Antonio Alexe. Urmează cele două partide găzduite de CSM Steaua, duminică și marți, de la orele 18 și 20. Dacă va fi nevoie de joc decisiv, acesta va avea loc la Oradea în 15 iunie.

*foto: Roby Boros