FOTO. Foștii sportivi ai BCM Baia Mare s-au plâns de condițiile precare de performanță


Clubul băimărean a luat decizia de a se retrage din Liga Națională de Baschet masculin.

Conducerea formației BCM Baia Mare a anunțat miercuri seară decizia de a se retrage din Liga Națională de Baschet masculin. Mesajul a fost transmis de către președintele George Oprin prin intermediul unui comunicat de presă publicat pe un canal de socializare al clubului băimărean. 

La scurt timp după acest anunț, site-ul nostru a fost informat cu privire la condițiile precare de performanță pe care sportivii le-au întâmpinat în perioada petrecută la Baia Mare. În acest sens am primit o fotografie cu masa pe care sportivii au primit-o la finalul unei zile de pregătire. De asemenea, sportivii s-au plâns și de politica clubului de a se deplasa în ziua meciului, iar după aceea să se întoarcă la Baia Mare. Un exemplu este deplasarea de la București, când sportivii au petrecut patru ore la târgul de Crăciun, după care au susținut meciul, iar mai apoi s-au întors la Baia Mare.

Băimărenii au încheiat prematur sezonul 2016/2017 cu un bilanț de 18 meciuri susținute, 17 înfrângeri și o victorie.



Citește ultimele știri despre BCM Olimpic Baia Mare

Radu Bărăian / 16 februarie 2017 / 13:44


Galerie foto


BB55 Off
1 
Chiar imi pare rau, saracii de ei. Se duce pe p*** tot acolo in Baia Mare... 
16 februarie 2017 15:11
jeff jeff
1 
Un final nefericit si trist... Deplasarile din ziua meciului nu ar fi fost o problema, daca ar fi fost realizate cu ... avionul. 
16 februarie 2017 17:29
adrian.or Adrian.or
1 
Cineva de la noi ar trebui sa aiba prezenta de spirit de a-l legitima pe Tohatan. Pustiul ala e meserie. Mai erau pe acolo 1-2 romani decenti, de crescut. Unul am auzit ca se antreneaza cu Iasi. 
16 februarie 2017 17:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Controlul permanent al jocului, cheia succesului pentru BC Mureș
Elevii lui Barnabas Szaszgaspar au știut din start pentru ce luptă, iar șansele date adversarului de a se afirma în joc au fost puține 
Dan Fleșeriu: „Echipa mea s-a crezut învingătoare înainte de meci”
CSU Sibiu a pierdut meciul 4 din seria cu BC Mureș, iar decisivul se joacă în Sala Transilvania 
Barnabas Szaszgaspar: „Ne vom da sufletul pe teren să câștigăm meciul decisiv”
Tehnicianul Mureșului a subliniat faptul că meciul de astăzi a fost câștigat la capitolul recuperărilor, cea mai puternică armă a sibienilor 
BC Mureș și CSU Sibiu își vor disputa calificarea în semifinale în meci decisiv
Baschetbaliștii mureșeni și-au adjudecat meciul 4 cu Sibiul și au egalat astfel seria la general 
George Trif: „Trebuie să venim cu ceva nou, să-i surprindem și să ducem meciul decisiv la Sibiu”
BC Mureș își joacă astăzi menținerea în lupta pentru semifinale 
Dan Fleșeriu: „Trebuie să luptăm pentru fiecare minge”
CSU Sibiu și BC Mureș joacă astăzi meciul 4 din sferturile de finală ale LNBM 
Lupta pentru ultimul loc din semifinalele LNBM continuă azi la Târgu Mureș
Meciul 4 dintre BC Mureș și CSU Sibiu se joacă în această seară 
Suporterii sibieni își vor cumpăra bilete la meciul cu BC Mureș pe baza cărții de identitate
Fanii Sibiului trebuie să prezinte cardul de identitate când merg să-și cumpere bilete 
Cinci jucători ai Sibiului au terminat în double-digits meciul cu BC Mureș
Principalul marcator al sibienilor a fost Bogdan Popescu 
JCN Discriminare
0 
De azi inainte daca mai aud vreun muresean vorbind de discriminare sincer o sa ii rad in fata. Ieri dupa ce abia am reusit sa intram (nu mai intram in detalii, s-a vorbit mult despre acest lucru) in timp ce se intona imnul Romaniei am fost scuipati si facuti tigani de suporterii mureseni. Eu nu vreau sa generalizez pentru ca multi sunt oameni ok in sala aia dar pe viitor ar trebui sa va fie rusine sa aduceti in discutie discriminarea. Acum chiar o meritati. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:56
0 
Din pacate nu stim sa atacam pozitional. Nu cred ca se mai poate face ceva pana Marti. Ne chinuim efectiv la fiecare atac. Igor parca nu mai este acea minte limpede. Davis mai mult ne incurca. Se pare ca Fleseriu are si el limitele lui. Eu zic ca ne-am aparat foarte bine in toate meciurile insa daca nu stii sa marchezi poti muta camionu in 3 secunde. Muresul a inceput sf 4 cu ambii pivoti avand cate 4 greseli personale. Daca fortai patrunderile sa scoti greseli la ei acum eram in semifinale. Il admit mult pe Dan insa ii este greu singur acolo. Daca aveam o conducere inteligenta si potenta aducea in iarna un shooter bun de 3 puncte nu un partener de antrenament. Suntem destul de limitati pentru meciul de Marti. Din pacate Lale si Davis nu ne ajuta mai deloc. Putem trece de ei doar daca toti jucatori , dar absolut toti vor face marti un meci mare. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:54
frank csu sibiu
0 
Acum chiar nu mai este loc de greseli, marti baietii vor trebui sa lupte efectiv pentru fiecare minge, altfel obiectivul nou....cupele europene va fi doar un vis frumos.Cred ca obiectivul acesta, cupele europene este o presiune in plus pe jucatori, poate era mai bine sa fim intai in semifinale si apoi declaratia cu noul obiectiv. Muresul va veni sa-si dea sufletul pe teren...sper doar ca baietii nostri sa stie ce ii asteapta si sa se ridice la nivelul meciului....sper ca Dan sa stie sa-l capaciteze pe Davis, a facut un meci mai slab ieri dar sa nu uitam ca este foarte tanar, fara experienta....trebuie sustinut si incurajat in asa fel incat sa prinda incredere, daca el va juca bine, secondat bineinteles de ceilalti...atunci avem sanse. Va fi foarte greu dar nu imposibil.Hai CSU! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:53
0 
Blowj0b? 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:53
marty ......
0 
Din penibil in penibil cu scuzele. Apropo de maine la Sibiu probabil se vor pune in vanzare biletele, si cu siguranta la ora meciului nu vor mai exista de vanzare (la fel ca si la alte meciuri de la Sibiu) daca doresti pot sa stau eu maine la coada vreo 2 ore si sa-ti cumpar si tie cateva. In rest o Duminica frumoasa. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:51
bj stimate marty
0 
Vezi ca la mures asta e nume de femeie. Eu am scris procedura oficiala cum e cu rezervarea biletelor la telefon ,dar nu ai capacitatea de a intelege. Poate au pus in vanzare biletele rezervate nepreluate pana la ora aia.Am zis ca conducerea nu a procedat bine cu comunicatul. Felicit pe cele doua doamne care v-au supurtat dar eu am vazut vreo 20 de oameni care au plecat de la locurile lor cu abonament din cauza comportarii voastre.  
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:31
gyke Deageaba
0 
...otravim fantanile. Cand tu nu dai 40 de minute in 3 sferturi, repet, iar adversarul iti da doar doua cosuri in plus, eu zic ca e ridicol sa te legi de aparare, cu tot respectul pentru Fleseriu. Hai sa ne uitam la finala fetelor, sau daca vreti, la meciul de ieri de babybaschet a lui fiu-meu unde echipa lor a dat vreo 50 de puncte in 4 sferturi de 8 minute... 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:26
marty stimate bj
0 
Personal iti voi spune doar odata si nu voi intra in dialog cu tine pt ca nu merita. La 5 minute dupa ce suporterilor de la sibiu li sa transmis ca biletele au fost epuizate am mers impreuna cu un prieten din mures (care nu are treaba cu baschetul) la intrarea din lateral unde dupa ce a aratat CI-ul personalului de la paza am intrat in camera din dreapta unde o doamna dealtfel amabiala, ne-a vandut 5 bilete pt mine(bineinteles dupa ce ne-am legitimat inca odata, doar amicul, ca doar nu eram prost sa ii spun ca sunt din Sibiu). NU AM AVUT NICI O REZERVARE TELEFONICA. (Deja deveniti tot mai penibili cu scuzele). Iar intreg meciul am stat in galerie alaturi de 2 doamne foarte amabile(probabil acolo au avut abonamente pt ca nu au vrut sa plece) si care la fiecare cos se bucurau vehement fara nici cea mai mica problema, repet, inconjurate de zeci de suporteri din Sibiu. Conducerea clubului vostru a reusit sa strice o seara baschetbalistica frumoasa, si tot degeaba pt ca toti sibienii au vazut meciul din sala si nu la tv din barurile din apropiere. Pt suporterii adevarati din mures, jos palaria si Respect. Echipa din Mures a fost mai buna.FELICITARI 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:17
amg mid53...24secunde.ro
0 
Corect si perfect adevarat comentariu!!! Pe langa aceste articole "partinitoare" vizibil cu unele echipe, aceasta pagina de web adresata baschetului a devenit plina de membrii care in loc sa comenteze baschetul fac chat agresiv sau jignesc alti useri fara sa pese admistratorului. Mi s-a intamplat si mie sa fiu "atacat" sau jignit dar fara sa raspund. Astfel ca am avut pareri tot mai rare aici... Acum sunt convins ca nu mai am ce posta aici comentarii!!! Mai mult nu mai am ce citi aici... Migrez spre pagini dedicate sportului la cos (si asa destul de persecutat) mai serioase, precum www.24secunde.ro Sa fie baschet in Romania, dar cand oare???? Cel putin paginile dedicate sa fie serioase... Numai bine iubitori ai baschetului, un sport atat de frumos! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:06
florinlin defensiva tre sa bata musai ofensiva
0 
Cred ca Dan a vrut sa zica faptul ca noua ne trebuie o aparare in halul ala de crancena, sarbeasco-greceasca, incat sa suplinim lipsurile evidente pe care le avem pe faza ofensiva, atacul pozitional fiind sublim dar lipsind cu desavarsire. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:01