FRB: Suspiciune de blat la un meci din Cupa României feminin (Video)


Ce sancțiuni riscă persoanele implicate

Consiliul Director al FRB a discutat luni, 22 octombrie, despre finalul partidei dintre Olimpia CSU Brașov și FCC ICIM Arad, încheiat cu victoria brașovencelor, scor 74-66, după ce în partida tur arădencele se impuseseră cu 70-61.

Această diferență de scor a permis ambelor echipe să se califice în faza următoarea a Cupei României, Aradului din postura de câștigătoare a dublei și Brașovul din cea de lucky looser.

Cu toate acestea, mai multe faze din finalul partidei au atras atenția Consiliului Director al FRB, care a decis să discute acest aspect la ultima ședință:

Inregistrarea video a ultimului minut din jocul retur al fazei 1 a Cupei Romaniei, dintre echipele CSTBv Olimpia CSU Brasov si FCC ICIM CSB Arad, joc care prezinta suspiciuni de incorectitudine in legatura cu desfasurarea lui si stabilirea echipei castigatoare si a echipei „lucky looser”. CD decide ca reprezentantii celor doua cluburi (presedinte, antrenor principal si jucatoarele implicate) sa fie invitati la urmatorul CD, pentru clarificari. In acest sens la data convocarii urmatorului Consiliu Director se vor trimte invitatii de participare la aceasta sedinta pentru persoanele mai sus amintite.”

Site-ul nostru a făcut rost de imaginile care arată cum s-a desfășurat ultimul minut din partida sus-amintită:

Pe imagini se poate vedea cum două dintre jucătoarele Aradului, Dzombeta și Hadzovic, au greșit repunerea în ultimul minut, fapt ce a permis gazdelor partidei să mai înscrie două coșuri care să permită calificarea ambelor echipe. Mai mult, după meci Hadzovic, una dintre cele două sportive care au ratat repunerea, este îmbrățișată de antrenorul secund al Brașovului.

Potrivit surselor totalbaschet.ro, în Consiliul Directo s-a discutat faptul că, dacă vor fi găsiți vinovați, cei implicați în acest caz, respectiv președintele, antrenorii principali și baschetbalistele implicate. riscă amenzi între 5.000 și 25.000 de euro. Totodată, antrenorii ar putea primi suspendări de un an de zile.



Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad

Eduard Popa / 24 October 2018 / 7:46


Galerie foto


mj23ky In sfarsit.....
-1 
Antrenorul Aradului nu are nici cea mai mica vina....nu cred ca ar trebui suspendat, dar domnul Urban, cu siguranta are vina (ps. Hadzovic de cine asculta?). Cat despre dl inginer Calancea - suspiciunile asupra lui planeaza de foarte mult timp (legaturi cu arbitrii, comisari, chiar si jucatoare adverse). Poate, poate se lasa cu un an de suspendare pt faptuitori.... Felicitari pentru articol.... 
24 October 2018 14:56
studentU finally
0 
o stire interesanta legata de baschetul feminin romanesc 🤣 
24 October 2018 16:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
In timpul meciului se vorbea de acest aranjament care fusese facut inainte de meci.Nu este de loc corect! 
02 November 2018 14:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe revine și câștigă din nou Cupa României după o finală cu CSM Satu Mare
Alb-roșiile au condus o bună parte din meci, dar au rămas fără două jucătoare importante în sfertul 3 
Brandi Wingate, double-double și season-best în semifinala Cupei României
Doar Carla Bartee a mai fost în double-digits pentru Olimpia CSU Brașov în eșecul cu Sepsi SIC 
CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, finala așteptată în Cupa României
ACS Sepsi SIC nu a pierdut acasă cu CSM Satu Mare și cele două își disputa al 3-lea trofeu intern la rând  
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Domnule Primar ! Schimbati urgent pe Muresan,daca vreti sa faceti performanta.Prin schimbarea antrenorului ati facut munca pe jumatate!Pacat de echipa,ca acest dictator certat cu sportivitatea,face praf prestigiul echipei.Aparand,va faceti si D-voastra complice si partas la destramarea echipei . 
click pt. Articol 12 April 2019 16:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe gulas nu dar pe gulyás DA ! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:08
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
PE LANGA ECHIPA,TREBUIA AMENDAT SI MURESAN,DE FAPT SINGURUL CAP AL REUTATILOR LA ECHIPA.SE COMPORTA CA UN DICTATOR,SI DE FIECARA DATA CAND PIERDE ECHIPA FACE PRAPAD,AVAND UN COMPORTAMENT NEDEMN SI NESPORTIV!vOCIFEREAZA,RECLAMA,ATACA ARBITRII,GAZDELE SI MASA OFICIALA! rUSINE SA VA FIE DOMNULE MURESAN !SINTETI MIC SI LA PROPRIU SI LA FIGURAT! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:00
Heidy Felicitari FRB!
0 
Acum sincera ati judecat in litera regulamentului.....dar era si mai bine daca mergeati pina la capat.Adica....cum? SIMPLU analizati la rece implicarea observatorului si a arbitrilor in acest meci si 99% gaseati in regulamentul sanctionare lor disciplinara.Trebuie sa dati odata si odata exemplu si in cazul lor...nu este prima data cand acesti actori fac ce vor in teren Ei au viciat foarte multe rezultate in acest campionat atat la feminin cat si la masculin.Nu cred ca pentru a va sesiza trebuie neaparat sa faca cineva in scris......ea poate veni si din partea federatiei simplu😁😁😁 totul se poate daca chiar se vrea😁😁😁 
click pt. Articol 10 April 2019 19:47
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
Heidy Mda....
0 
Problema nu cred ca este amenda in sine ci faptul ca,regulamentul nu se aplica corect la toti factori care au participat la aceast eveniment.....arbitrii,observator