FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE


Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse

kris richard giordan watson oradea

Totalbaschet.ro a scris despre faptul că americanul Kris Richard, component al lui CSM CSU Oradea, și-a prelungit înțelegerea cu echipa campioană și este la un pas să dobândească și cetățenia română.  Când acest lucru va fi confirmat și de club, asta ar însemna că Oradea va avea doi jucători „naturalizați” în lot: Kris Richard și Giordan Watson, MVP-ul finalei LNBM din acest an care are contract cu bihorenii până în 2020.


UPDATE, ora 21:00 FRB a confirmat cele spuse de site-ul totalbaschet, pe surse. Potrivit site-ului oficial al FRB, Consiliul Director a decis pe 18 iunie, la punctul 7 următoarele: 

„in LNB, M si F, incepand cu sezonul 2019-2020, echipele au dreptul sa inscrie pe foaia oficiala  de joc, ca jucator roman, 1 singur jucator naturalizat;”

Ceea ce înseamnă că, în cazul în care o echipă va avea doi jucători „naturalizați” în componență, atunci formația va decide înaintea meciului care dintre ei este „român” și care „străin”.


Sursele totalbaschet susțin că marți Consiliul Director al FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să aibă doi jucători „naturalizați” în lot, referire clară la cazul Richard și Watson la Oradea. Soluția la care au ajuns oficialii FRB a fost ca doar un singur jucător să fie luat în considerare ca „român”, asta deși ambii au cetățenie română.

 

Încă nu se știe clar cum se va face acest lucru, dacă va fi înainte de fiecare meci sau înainte de startul sezonului. Dacă acest lucru s-ar produce la startul sezonului, atunci am putea ajunge într-o situație bizară, în care baschetbalistul naturalizat care evoluează ca român s-ar accidenta, iar celălalt care avea cetățenia română ar juca din postura de baschetbalist străin, în ciuda dublei-cetățenii.

Totodată, precedentul U-BT Cluj cu Giordan Watson și Andrei Calnicenco nu este valabil, întrucât Calnicenco a dobândit cetățenia română prin prisma faptului că a avut predecesori care au deținut cândva cetățenie românească.

Rămâne de văzut, așadar, cu ce precizări oficiale vor veni oficialii FRB pe această speță.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Vizualizează pagina personală a jucătorului Giordan Watson
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 19 June 2019 / 19:09


Galerie foto


mikki citez din alte surse....
1 
Potrivit procesului verbal al ședinței Consiliului Director, s-au decis următoarele în legătură cu jucătorii naturalizați:

- in LNB, M si F, incepand cu sezonul 2019-2020, echipele au dreptul sa inscrie pe foaia oficiala de joc, ca jucator roman, 1 singur jucator naturalizat;
- pot fi folositi si jucatori juniori de alta cetatenie care au fost legitimati si au activat in cel putin 3 campionate nationale de juniori (sezoane complete si consecutive) organizate de FRB – acestia au drept de joc ca romani in LNB, Masculin sau Feminin („pasaport de teren”); 
19 June 2019 21:54
mikki foaia de joc..
1 
se completeaza la fiecare meci..deci inainte de fiecare meci se stabileste care este jucatorul naturalizat. 
19 June 2019 21:56
3 
Asta a venit ca sa nu mai zica lumea ca Oradea e favorizata de FRB. O mica lovitura sub centura. Richard a semnat dupa terminarea campionatului dar se stia de mai mult timp ca va fi naturalizat. Nu se putea lua decizia de mai sus mai devreme pt a putea lua si clubul o decizie in cunostinta de cauza?
Atata timp cat la nationala atat jucatorii naturalizati cat si cei cu cetatenie primita pe baza predecesorilor romani sunt priviti la fel, de ce acum venim cu diferentieri?
Pt ca devine Oradea prea puternica cu 2 "romani" foarte buni in lot?
Cand s-a pus acum un an la fel problema la Watson si Calnicenco s-a spus ca putea sa-l oferteze oricine pe Watson, deci e ok.
Nu e normal cand echipele deja negociaza, semneaza contracte pe baza unui buget in general deja stabilit, sa vina federatia sa schimbe regulile jocului. Ce urmeaza : sa ii declare neeligibili pt U23 pe Kuti si Bobe ca implinesc 23 in mijlocul sezonului?  
20 June 2019 08:55
studentU parca in
-1 
lnbf au schimbat ceva reguli chiar pe parcursul sezonului, deci n-ar fi o premiera. pe de alta parte, ce planuri/tactici isi fac Oradea, Cj sau alte echipe nu trebuie sa fie treaba FRB. Atata timp cat regulile sunt stabilite inaintea inceperii sezonului, mi se pare in regula.
Acum, incercand sa privesti cat de cat obiectiv, cum ti s-ar parea sa joace Oradea cu Richard si Watson ca romani? Ar fi fair fata de celelalte echipe?
Plus, care este diferenta intre 2 si 3? De ce sa nu fie voie cu 3 naturalizati? Bineinteles, intrebare capcana :)
Ca idee, cred ca ar fi ok sa poti avea doi naturalizati in lot sau cati vrei tu, atata timp cat inscrii doar unul pe foaia de joc.  
20 June 2019 11:38
mikki zic si eu...
0 
nu cred ca si-ar permite financiar CSM-ul inca 6 straini cam de aceeasi valoare plus cei 2 naturalizati care cred ca au salarii situate in top 3 la echipa. 
20 June 2019 11:57
soso69 @stundetU
1 
Nu e chiar asa. In 22.05 a fost sedinta Consiliului Director al FRB cand s-a aprobat regulamentul pt sezonul 2019-20 : format, nr straini, nr romani, bareme etc. Nu se putea discuta si aspectul naturalizatilor? Cand ai deja un naturalizat si stii ca mai poti avea unul, negocierile se poarta la un alt nivel de bani. In mai inca se juca, se stia ca Richard o sa fie naturalizat, era normal sa se discute.
Daca vorbim de etica, acum 2 ani cand Clujul era singura echipa cu 2 jucatori "romani" (unul naturalizat si unul incetatenit) nu era vorma de etica? Chiar eu am scris ca nu e normal ca un american si un ucrainean sa ia locul in teren cuvenit unui roman. Am scris atunci ca ar fi normal sa ii considere "romani" pe foaia de joc dar nu si in locul jucatorului roman obligatoriu de pe parchet. Adica sa poata inscrie pe foaie 6 straini plus cei 2 "romani", dar pe teren sa fie tot timpul un jucator roman format in Romania. Mi s-a raspuns ca oricine putea sa-l ia pe Watson sau Calnicenco si ca suntem invidiosi ca si i-a permis Clujul. Atunci FRB nici macar nu a discuta respectiva situatie daca e in regula sau nu. Acum s-au gandit sa o dezbata si normal ca toate celelalte cluburi au fost contra.
Oricum Oradea i-ar fi pastrat pe amandoi pt ca are nevoie de ei, mie doar mi se parea corect sa se ia aceasta decizie mai devreme. 
20 June 2019 16:47
studentU pai daca aveati interes
-3 
direct, puteati voi, adica reprezentantii csm csu oradea, sa aduceti in discutie, sa se puna pe agenda intalnirii din 22.05 acest subiect.  
20 June 2019 17:36
1 
Daca acum 2 ani nu a fost discutata problema in Consiliul director probabil ca s-au gandit ca se ia litera regulamentului si acolo scrie ca ai dreptul la jucatori naturalizati, fara a specifica ca nu mai mult de... 
21 June 2019 12:03
mikki soso69
1 
Ai dreptate in ceea ce sustii clar..Sper insa ca decizia aceasta a FRB sa nu dea peste cap planurile clubului referitoare la alcatuirea echipei, ofertele inaintate potentialilor jucatori, negocierile existente etc. Referitor la Richard nu cred ca accepta bani mai putini, fiindca statutul de viitor naturalizat justifica nivelul de salarizare crescut, chiar daca Watson are deja acest statut la echipa.. Pe fir ar fi putut intra si plusa si celelalte cluburi potente financiar..  
21 June 2019 12:35
rexdecebal nedumerire
1 
De ce trebuie sa chinuim romanii sa joace baschet!??! "white guys can't jump punct"! S-a facut si un film pe tema asta si noi tot nu intelegem.....romanii nu is facuti pentru jocul de basket! Degeaba ne agitam si fortam nota.... 
22 June 2019 00:21
rexdecebal Personal
1 
Vreau spectacol, dar nu de circ!!! 
22 June 2019 00:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20