FRB confirmă cele declarate de Laurențiu Grigoraș: „Este un caz în curs de rezolvare”


Comisia de Disciplină a Federației Române de Baschet analizează raportul suplimentar al arbitrilor și memoriul depus de U BT Cluj-Napoca, după confruntarea cu BC Mureș din 23 decembrie.

Momentul în care Grigoraș a acordat greșeală tehnică la banca formației U BT Cluj-Napoca, în partida din 23.12.2016 / Foto: Andor Marton

Săptămâna precedentă managerul Stelei București, Ionuț Georgescu, a dezvăluit că există un „război ascuns de FRB”, între un arbitru internațional și vicepreședintele ”U” BT Cluj-Napoca, Mircea Cristescu, ce s-a lăsat cu sesizarea Comisiei de Disciplină a federației. Pentru a afla despre ce e vorba, Total Baschet a luat legătura cu oficialul clujean care a negat afirmațiile lui Georgescu spunând că „nu știu despre ce vorbește Ionuț” respectiv că „dacă sunt memorii depuse, știe toată lumea de ele”.

Din indiciile oferite de managerul militarilor a reieșit că arbitrul internațional de care se face referire, „ce nu a mai călcat la meciurile lui U BT”, este Laurențiu Grigoraș. Cavaler al fluierului originar din Buzău, acesta a acceptat propunerea noastră de a vorbi pe marginea subiectului. Grigoraș a confirmat că a depus un memoriu la Federația Română de Baschet, ca urmare a incidentelor petrecute după partida U BT Cluj-Napoca vs. BC Mureș Târgu Mureș, scor 89-104, desfășurată pe data de 23.12.2016.

Mergând pe firul evenimentelor, site-ul nostru a încercat să afle ce anume s-a întâmplat după partida amintită. Contactat pe parcrusul turneului Final Eight, Horia Păun a declarat că nu cunoaște prea multe aspecte despre acest subiect și ne-a recomadat să ne adresăm Comisiei de Disciplină a FRB. În cursul zilei de azi, federația de specialitate, prin vocea secretarului general Dan Berceanu, a oferit un răspuns la cele patru întrebări adresate.

Referitor la adresa dvs. din 21.02.2017 va informam urmatoarele:

-          in urma jocului U BT Cluj-Napoca si BC Mures Tg Mures, din 23.12.2016, la CCAB si FRB au fost trimise urmatoarele documente: raport suplimentar al arbitrilor jocului, raportul suplimentar al comisarului jocului si un memoriu din partea clubului U BT Cluj-Napoca;

-          aceste documente au fost trimise Comisiei de Disciplina a FRB care urmeaza sa se pronunte;

Fiind un caz in curs de rezolvare nu putem sa va oferim alte detalii. Deciziile Comisiei de Disciplina se vor publica pe site-ul FRB.

Dl. Grigoras impreuna cu ceilalti doi arbitrii au semnat un raport suplimentar adresat CCAB in care relatau cele intamplate si solicitau analiza si masuri.

Așadar, în momentul față cunoaștem că a avut loc un incident la finalul jocului din 23.12.2016, fără alte informații suplimentare, analizat de mai bine de două luni de Comisia de Disciplină a Federației Române de Baschet. Notele celor trei arbitri nu au fost încă publicate pe site-ul FRB.



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Silviu Isailă / 23 February 2017 / 16:44


Galerie foto


0 
Dar ce s-a întâmplat la meciul ăla? Cine-și mai amintește? Că eu nu-mi amintesc faza 
23 February 2017 17:08
studentU nimic deosebit pe teren
2 
Pe fondul unui meci slab U era condusa clar acasa de mures. Grigoras in loc sa incerce sa calmeze banca lui U, care era inflamata dupa ce el judecase doua faze simiare cu masuri diferite - respectiv nu a dat un fault la o aruncare de 3 din 0 a lui Rasic dar a dat fault la un contact asemanator la faza urmatoare in terenul lui U, a dat tehnic la banca si cu atitudinea aia a lui de jmeker de buzau. S a inflamat si mai tare banca, a intrat Cristescu pe teren, publicul huduieli, etc. Dar din ce inteleg s a intamplat ceva la vestiarensau in drumul sore vestiare care dus la povestea cu memoriul samd... In orice caz Grigoras e un arbitru slab si un psihopat care abia astept sa se pensioneze sa nu i mai vad mutra pe terenul de baschet. 
23 February 2017 20:00
nexco 23.02.2017
2 
Cat mai dureaza ??? au trecut 2 luni !!!!!!!!!!!  
23 February 2017 17:29
cronikaru Cristescu si ocaua mica
-3 
FRB nu are pic de tact si nici abilitatea de a comunica. de la "momentul vesel" cu declaratia lui Voinescu, un tip care conduce arbitrajul romanesc dar nu este in stare sa faca un regulament clar legat de proba video (cand este ea folosita, in ce cazuri etc. nu mai vorbim ca pentru meciurile netransmise este imposbil, ceea ce nu e corect mai ales ca toate cluburile platesc o taxa pentru acel program Infosport, iar totul este filmat) si se asteapta ca fanii din tribuna sa ceara analiza unei faze litigioase - nu observatorul, judecatorul unic de la final 8 sau chiar arbtrii - , la acest raspuns legat de memoriul disparut, pozitie care dovedeste minciuna recidivistului Cristescu, federalii isi dau cu stangul in dreptul.

sunt prea multe interese la mijloc. uitati-va la NBA, la Euroliga! imediat se publica, se anunta cand apar astfel de situatii. la noi astia nu stiu cum sa ascunda mai repede totul sub un teanc de hartii. oricum, toti se complac in aceasta situatie: federatia, cluburile, arbitrii! daca tot vorbim de comisii, pai cred ca toti ar trebui sa intre in cea de etica. Si nu ca membri ci ca audiati.

sunt curios daca se vor publica memoriile tuturor partilor. asa nu ne-am mai da toti cu presupusul. 
24 February 2017 01:27
TDM FRB
3 
Probabil se va judeca prin aprilie, se va face recurs si UBT va primi ceva suspendari de 4 luni prin iunie si vor expira pana incepe campionatul. Au mai facut exact asa cu Burlacu cand l-au prins dopat. 
24 February 2017 10:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55
raz @mailman
0 
ti-am zis ca iti gust umorul :) 
click pt. Articol 18 April 2019 22:07
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2