Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”


CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China

CSM Satu Mare a rămas în această vară fără tehnicianul Maikel Lopez, care a acceptat o ofertă din China pentru a fi secundul lui Cesar Ruperez la Shanxi Riu Flames. Spaniolul anunțase inițial că își dorește să continue alături de vicecampioana României, care îi oferea un contact pe doi ani.

„Știam că va pleca în vară în China și urma să revină la sfârșitul lunii august la Satu Mare. Unde de altfel și-a lăsat aproape toate lucrurile pe care le-a folosit de-a lungul sezonului trecut. Aștept și varianta lui pentru a putea începe căutările unui nou tehnician. Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni…”, a declarat managerul Florin Mureșan, pentru gazetanord-vest.ro.

Maikel Lopez s-a alăturat CSM-ului sătmărean în noiembrie 2018. Echipa a început sezonul cu Marius Dobă pe bancă, cel care le-a condus pe alb-roșii în stagiunea precedentă. După înfrângerea surprinzătoare de la Brașov, din etapa a 2-a, clubul s-a despărțit de Dobă. Au urmat câteva meciuri în care secundul Octavian Boian s-a ocupat de echipă, dar acesta nu avea licența necesară pentru a prelua funcția de antrenor principal.

Regulamentul din acest sezon obliga cluburile să numească un antrenor principal cu licența corespunzătoare în cel mult 30 de zile de la despărțirea de precedentul. Spaniolul Maikel Lopez s-a alăturat echipei în pauza pentru naționale. Cu acesta pe bancă CSM Satu Mare a avut 24 de victorii și 8 înfrângeri (21-7 în LNBF și 3-1 în cupă). Alb-roșiile au disputat ambele finale ale competițiilor interne, fiind la câteva minute de titlu după ce a revenit de la 0-2 și a dus finala în decisiv.

CSM Satu Mare nu s-a bucurat de stabilitate pe bancă după despărțirea de Dan Fleșeriu. Acesta a condus echipa în perioada 2008-2013, când alb-roșiile au ajuns în două finale de cupă și campionat. După ce Fleșeriu a plecat la CSM Târgoviște, clubul sătmărean a avut sezonul și antrenorul, cu diverse motive pentru despărțiri. Susținerea față de echipă a scăzut treptat și au fost și sezoane cu lotul format din jucătoare foarte tinere. Pe bancă au trecut pe rând Peter Eleș (2013-2014), Adriana Pricop (2014-2015), Ibi Ciocan (2015-2016), Jose Araujo (2016-2017) și Marius Dobă (2017-2018). Dobă, debutant ca antrenor principal la senioare, a fost reconfirmat în funcție în vara trecută, dar clubul a renunțat la serviciile sale la puțin timp după startul sezonului doi pe banca sătmăreană.

*foto: Dan Potor



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Vizualizează pagina personală a antrenorului Maikel López

Andreea Vlase / 12 June 2019 / 12:20


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
13 June 2019 18:29
Oldtimer Addig lesz
-1 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
13 June 2019 19:48
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
14 June 2019 21:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
15 June 2019 22:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
15 June 2019 22:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2018/2019, ultimul pentru CSM Târgoviște în LNBF?
Avocații lui Dikeoulakos pun presiune pe FIBA ca FRB să nu primească clubul dâmbovițean în următoarea ediție de campionat 
Carla Popescu va evolua la CSM Satu Mare în sezonul 2019/2020
Este a doua jucătoare U23 transferată de vicecampioană în această vară 
Modificări importante pentru LNBF în ediția 2019-2020, inclusiv taxe mai mici
Cum arată noul format propus cluburilor, cu mai puține echipe în play-off  
CSU Oradea și ACS Rookies vor colabora pentru baschetul feminin orădean
Attila Veres va fi antrenorul celor de la CSU Rookies în noul sezon 
Echipa feminină de la CSM Târgu Mureș, închisă după doar un sezon
Jucătoarele își așteaptă încă banii pentru perioada februarie-mai 
Incertitudinea domină la CSM Târgu Mureș
Mureșenii depind de Consiliul Local pentru continuarea activității 
Tragerea la sorți pentru LNBF din 7 august a fost anulată
S-a propus o competiție unică de senioare pentru sezonul 2019-2020 
Jefimija Karakasevic se întoarce la Arad după doi ani în Ungaria
Pivotul a mai evoluat trei sezoane în LNBF, unul și jumătate pentru galben-albastre  
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Kristina Higgins, la VBW CEKK Cegled în sezonul 2019-2020
Pivotul a plecat din Liga Națională după trei sezoane, în ultimul reușind eventul cu Sepsi SIC 
Oldtimer Nu-s eu ăla dar
0 
zic că-i mai avantajos așa dpv al cântărilor...cu ambele echipe în aceeași grupă ați fi cântat un anumit imn unii-altora, de 2 ori, cel puțin, cu același auditoriu cunoscător, care "a prins ideea" Așa, în grupe diferite, alde imnul va fi auzit tot de 2 ori, cel puțin, dar și de fani veniți din afara comunității, care, încă, n-au "prins ideea" Deci, un câștig propagandistic evident.. aș zice... da', cum ziceam, nu-s eu expertu'...  
click pt. Articol 16 August 2019 19:14
0 
Tg Secuiesc in vest si Sf Gheorghe in est. No ia sa vedem ce parere are instructorul stie tot. 
click pt. Articol 14 August 2019 22:23
0 
Oare cine va "stinge lumina" in sportul MURES-an..???! 
click pt. Articol 07 August 2019 20:09
0 
Lepra asta de primar din Tg. Mureș doar ce a schimbat partidul, a trecut la Nevesteanu! Clar omu' e pus pe adunat, greu o să mai prindă un mandat dacă e atât de disperat de s-a înscris într-un partid cu mai puține procente de alegători decât are berea la alcool! Sportul nu mai e o varianta în orașul ăsta, s-a ales praful de toate echipele de aici!  
click pt. Articol 06 August 2019 00:50
trancer @gyke
0 
Asa e, dar mai tine și de seriozitatea șefului. Pt ca în mod normal dacă ai făcut-o CSM, atunci te implici și o susții. Cat poți și îți permite legea. Eu zic ca sunt și exemple de "partea mea" , Oradea, Pitești sau Craiova. 
click pt. Articol 05 August 2019 15:59
muri92 Fara sport...fara....????!!!!
0 
Cînd politicul intra in "sport" ce sa așteptam?..un oraș cu multi CAMPIONI... 
click pt. Articol 05 August 2019 14:42
Eduard Popa @cristi11
0 
Am căutat în documentul pus de tine. Apar bugetări doar la două echipe de baschet juniori, care în total ajung la 13.000 de lei.  
click pt. Articol 05 August 2019 14:24
0 
Stirea de mai sus e de ceva timp. https://www.zi-de-zi.ro/2019/08/02/in-jur-de-1-milion-de-lei-alocat-de-cj-mures-pentru-peste-100-de-proiecte-sportive/ Din ce arata aici vor fi ceva bani deci nu cred ca sa desfiinta echipa 
click pt. Articol 05 August 2019 14:00
gyke @trancer
0 
Vezi ce spuneam acuma cateva zile, vis-a-vis de banii publici... Stai la mana vatafului, azi e bine dispus, maine nu...
Oricum la Mures e o chestie normala... 
click pt. Articol 05 August 2019 13:47
0 
Pai nu? Daca suntem unici, trebuie sa avem un campionat unic. Pai nu? 
click pt. Articol 04 August 2019 20:02