Frații Țîbîrnă vor fi colegi la CSM CSU Oradea


Bogdan și-a prelungit înțelegerea cu orădenii, în timp ce Lucian vine de la Poli Iași, echipă alături de care a reușit promovarea în LNBM

Pentru prima dată în carieră frații Bogdan și Lucian Țibîrnă vor fi colegi de echipă, ambii semnând un contract valabil pe două sezoane cu CSM CSU Oradea. Bogdan, un jucător deja emblematic pentru gruparea bihoreană a semnat prelungirea contractului, în timp ce fratele său mai mic vine de la Politehnica Iași. 

Bogdan Țibîrnă evoluează în echipamentul roș-albastru de mai bine de 5 ani, timp în care a cucerit atât titlul de campion național cu Oradea, cât și titlul de vicecampion național, având și medalie de bronz, respectiv participări în cupele europene. Pivotul de 26 de ani și înalt de 2.10 metri a bifat 41 de meciuri pentru Oradea în ediția trecută de campionat, timp în care a acumulat medii de 5.9 puncte, 3.3 recuperări, 0.8 pase decisive și 7.0 în dreptul eficienței, totul în 16:07 minute petrecute în medie pe parchet. Bogdan are 223 de prezențe în primul eșalon baschetbalistic al țării cu cifre totale de 1353 puncte marcate, 729 recuperări, 117 pase decisive, 1630 unități la productivitate și nu mai puțin de 3473 de minute jucate. 

De cealaltă parte, Lucian este fratele mai mic al lui Bogdan, are 21 de ani și este înalt de 2.08 metri, fiind de asemenea pivot ca și Bogdan. Lucian a fost component al BC Mureș Târgu Mureș în Liga Națională în stagiunea 2015/2016, fiind vicecampion alături de mureșeni, după finala pierdută în fața lui Bogdan și CSM Oradea. De asemenea, în sezonul precedent, Lucian a evoluat în echipamentul celor de la Olimpic Baia Mare, iar după retragerea acestora din campionat, Țibîrnă a luat drumul eșalonului secund, acolo unde alături de Politehnica Iași a reușit promovarea pe prima scenă a baschetului masculin românesc. 

Până în prezent, medaliata cu bronz în ediția precedentă de campionat, CSM CSU Oradea, are semnate contracte cu 5 jucători români și anume Andrei Mandache, Bogdan Țibîrnă, Bobe Nicolescu, Sebastian Ionescu și Lucian Țibîrnă. 



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Bogdan Țîbîrnă
Vizualizează pagina personală a jucătorului Lucian Țibîrnă

Radu Bărăian / 17 July 2017 / 14:15


Galerie foto


3punkte Alt pivot in echipa?
0 
Ne oprim la 2 pivoti ?! Se va repeta gluma din anul trecut? Off. 
18 July 2017 17:41
0 
Sunt convins ca staff-ul oradean cauta acum un pivot strain , de valoare. Lucian nu poate fi decat unul din cei 2 jucatori U23 care vor fi pe banca si vor juca primul sfert. Desi imi doresc foarte mult sa joace, va fi greu sa arunci in teren un pivot inca fragil mai mult de 2-3 min. in primul sfert. Probabil ca " juniorul " oradean care va juca, va fi Bobe pe pozitia 2-3 mult mai usor de sprijinit de coechipieri 
18 July 2017 20:48
Oldtimer Care Bobe
0 
ar fi bine sa puna odata timorarea in cui si sa presteze " full throttle " cu mai multa dezinvoltura... In turneul CE U20M de la Oradea a dovedit, din nou, ca poate, ca are un potential foarte bun.... M-am asteptat ca sezonul trecut sa profite de "epidemia" de accidentari si sa fie "elementul surpriza"....dar n-a fost sa fie.... Mizez totusi pe faptul ca dl Achim are planul propriu de al "cupla" , cu maxima eficienta, pe tanarul Bobe in angrenajul "Masinii de baschet"... Poate in sezonul ce urmeaza... Sa dea Domnul ! 
18 July 2017 21:33
0 
E clar ca Oradea vrea ca in primul sfert sa poata acoperi cu jucatorul U23 mai multe pozitii. Cu Basti, Bobe si Tibarna jr are la pozitiile 1,2,3 si 5 jucatori U23. Binenteles ca Bobe va fi optinuea principala, urmat de Basti, dar probabile ca va juca si Lucian. Oricum va trebui sa lucreze mult pt ca e prea fragil.
Oradea va mai aduce sigur un pivot, o extrema mare si un fundas. Pt pozitia 3 probabil va incerca sa-i convinga pe Zeno sau Barnette sa continue desi va fi greu.Zvonurile cu un fundas american foarte bun le-am auzit si eu, cum de asemenea am auzit ca inca nu e inchisa pista Milosevic. 
19 July 2017 12:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
mikki pe Gajovic..
0 
stii tu, gresit, negresit si Achim l-a fortat de obicei tot la 4 iar procentajele lui au fost chiar mai bune la voi parca. 
click pt. Articol 22 July 2019 10:10
Buzestii Serios?
0 
Dictonul "Cine nu e cu noi e impotriva noastra."ii apartine lui Stalin...Coric este un jucator excelent pentru campionatul nostru,un swingman pur sange,nu poate acoperi insa si pozitia 4,asa cum s-a fortat gresit cu Gajovic. 
click pt. Articol 22 July 2019 09:26
trancer Craiova
0 
Ma bag eu, Pratt 
click pt. Articol 22 July 2019 06:48
0 
Încă un Richard care face de toate, l-am mai văzut jucând prin Spania dar nu i-am dat prea mare importantă. Mereu l-am laudat pe Kris și am spus ca este cel mai bun străin din liga dar acum la prima vedere acest Richard pare mai bun ... Rămâne de văzut dacă se confirma sau nu aceasta mutare 
click pt. Articol 22 July 2019 03:14
76ers Hehe
0 
Cu Vuko am glumit... in schimb ar fi surprinzător dacă acest jucător ar veni de la Sibiu ... 
click pt. Articol 22 July 2019 02:36
Tommy 76ers
0 
Iti spun doar ca ai ghicit,acum sa vedem care este dintre cei menționați de tine! 
click pt. Articol 22 July 2019 01:51
0 
Iar in legatura cu croatul, asteptam sa anunte mr toma zilele astea ;) 
click pt. Articol 22 July 2019 01:50
0 
Nu e vuko :)  
click pt. Articol 22 July 2019 01:49
76ers haha
0 
Sa nu zici ca il aduceti pe Vuko =))))))))
Cat despre croat, presupun ca este unul de la echipa cu care Cedevita joaca in campionat si nu in Eurocup/ABA si singurul care e aproape de "senzatie" pare a fi Andrija Coric... 
click pt. Articol 22 July 2019 01:40
Tommy Craiova
0 
Croatul este sub u25 si totodata o sa aducem unul din cei mai buni jucatori care au jucat in campionatul nostru in sezonul recent incheiat!!! 
click pt. Articol 21 July 2019 23:39