Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București


De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach

Sâmbătă, 16 martie, în sala „Gabriela Szabo” din Voluntari, a avut loc derby-ul Grupei Galbene între CSO Voluntari și CS Știința Dinamo București. Trupa antrenată de Eugen Ilie a controlat cea mai mare parte a jocului și a reușit să obțină o victorie importantă, scor 80-70.

Așadar, CSO Voluntari și-a luat revanșa pentru înfrângerea suferită în tur la București și mai mult decât atât, a reușit să o egaleze pe CS Știința Dinamo în clasamentul Grupei Galbene. Forma excelentă a grupării din Voluntari a început odată cu achiziția lui Goran Martinic, un jucător extrem de cunoscut în România.

Baschetbalistul de 32 de ani a fost decisiv și în seara precedentă, reușind să adune 18 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive și 2 intercepții în aproape 33 de minute petrecute pe teren. Martinic a avut un procentaj de 75% la aruncările din interiorul semicercului (6/8) și 50% la aruncările de la distanță (2/4). Drept urmare, sportivul muntenegrean a avut un indice de eficiență de +22, cel mai mare din echipa sa.

În acest derby, Goran Martinic s-a confruntat cu unul din foștii săi colegi de la BC Mureș Târgu-Mureș, cu Ousmane Barro. Pivotul senegalez a ajuns în cursul acestui sezon la CS Știința Dinamo București și a reușit să se integreze foarte rapid în jocul impus de Tudor Costescu. Acest aspect s-a observat și în confruntarea cu CSO Voluntari în care Barro a contabilizat 18 puncte, 6 recuperări, 2 intercepții și o pasă decisivă. Fostul campion al României cu U-BT Cluj-Napoca a avut 7/11 la aruncările din acțiune (64%) și 4/6 la linia de libere (67%) pentru un indice al eficienței de +19.

Tot 18 puncte a înscris și Michael Deloach, americanul adăugănd 7 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții dar și 7 greșeli. Sportivul de 34 de ani a obținut nu mai puțin de 10 faulturi, prin urmare, acesta a avut 12 libere din care a marcat 9. Ca procentaje, Deloach a avut 50% la aruncările de două puncte (3/6) și 25% la aruncările de 3 puncte (1/4). Fundașul de 1.84 a terminat cu un indice de eficiență de +17.

Așadar, în urma acestei partide, CS Știința Dinamo București și CSO Voluntari împart prima poziție a clasamentului, ambele având câte 13 puncte. În următoarele trei etape, formația din Capitală le va întâlni pe CSM Phoenix Galați, CSM Mediaș și CSA Steaua București, în timp ce CSO Voluntari va evolua împotriva lui ABC Athletic Constanța, CSA Steaua București și CSM Phoenix Galați.

*foto: scmcraiova.ro



Vizualizează pagina personală a jucătorului Goran Martinic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Ousmane Barro
Vizualizează pagina personală a jucătorului Michael Deloach
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CSO Voluntari
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSO Voluntari vs CS Dinamo Știința Bucureşti

David Istrate / 17 March 2019 / 11:16


Galerie foto


studentU are vreo
0 
8 ani poza 😆 Cu ce minge jucau? Spalding? 
17 March 2019 12:05
0 
Celebrăm 8 ani de TotalBaschet cu poza asta. Acuma serios vorbind, în afară de echipele din Liga Națională stăm foarte prost cu pozele, nu se prea găsesc. Dar dacă găsiți, așteptăm să ne trimiteți pe adresa redacției o poză cu Goran Martinic la CSO Voluntari :D 
17 March 2019 12:13
studentU numa daca vin sa joace la CJ
0 
Dar ca idee, cred ca ati putea sa contactati cluburile sa vedeti daca nu le face cineva poze la meciuri si sa le cereti pozele 😁 
17 March 2019 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul primului tur din play-off
Când se joacă meciurile 2 din prima rundă de playoff 
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37