Goran Martinic, primul stranier la CSM Târgu Mureș (Video)


Muntenegreanul se întoarce în România, după mai multe sezoane de succes la BC Mureș

 goran martinic csm targu mures

CSM Târgu Mureș a anunțat faptul că a reușit să îl legitimeze pe baschetbalistul muntenegrean Goran Martinic. Anunțul a fost făcut pe pagina de facebook a clubului.

Conducătorul e joc a mai evoluat în două rânduri la defuncta BC Mureș, în sezonul 2013/2014, respectiv între anii 2015 și 2017. Muntenegreanul s-a și pregătit înaintea sezonului cu mureșenii, dar din cauza problemelor financiare, a semnat cu SCM U Craiova. Cât timp a jucat la olteni, Martinic a avut medii de 21 de puncte, 7,2 pase decisive, 3,3 recuperări și 2,1 intercepții pentru un indice de 25,3 la eficiență în aproape 33 minute pe meci. În momentul în care a decis în luna februarie a acestui an să plece în Ungaria, la Debrecen, el era liderul LNBM la eficiență, puncte, pase decisive și intercepții.

Pe lângă BC Mureș și Craiova, Goran Martinic a mai jucat și 2 sezoane la CSM București, între anii 2011 și 2013. În total, el a adunat 182 de jocuri în LNBM, cu medii de 19,3 puncte, 5,5 pase decisive și 3 recuperări pe meci.

Martinic va întâlni mai multe figuri cunoscute la noul club. Primii jucători acontați de formația mureșeană sunt foștii jucători ai lui BC Mureș Szabolcs Santa, Alin Borșa, Norbi Steff, David Engi, Kilyen Ors și Tamas Boloni. George Trif va fi antrenorul formației, în timp ce Barni Szaszgaspar va fi vicepreședinte al clubului și director tehnic al echipei de baschet masculin.

*foto: Csaba Toth



Vizualizează pagina personală a jucătorului Goran Martinic

Eduard Popa / 08 August 2018 / 7:24


Galerie foto


muri92 Buna revenire...
0 
Bine ai revenit in ,,Jungla,,... 
08 August 2018 15:21
0 
In ce liga va juca Mureșul? 
08 August 2018 16:29
0 
Sa vedem ce va însemna LNBM grupa C..?! 
08 August 2018 20:18
0 
Jucător precum martinic sa vina pt liga a 3? 
08 August 2018 22:33
Gabitzu01 Salariul
0 
Banii vorbesc, ce conteaza in ce liga esti ? La 32 de ani, ce mai cauti: faima sau sa strangi ceva deoparte ? 
08 August 2018 23:11
0 
In mod normal, in grupa C ar trebui sa activeze. Nu e normal sa se intample ce s-a intamplat cu Timisoara. Devine un precedent periculos, o miscare anormala in sport, sa aduni datorii, sa lasi clubul sa moara si apoi sa revii, sub un alt nume , in Liga 1 ( grupa A acum ). 
08 August 2018 23:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu