Inevitabilul s-a produs! BC Mureș s-a retras din Liga Națională


Cum motivează clubul din Târgu Mureș decizia în comunicatul oficial

bc mures retragere baschet romania

BC Mureș Târgu Mureș a anunțat oficial că se va retrage din actualul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin, numind problemele financiare drept principalul motiv pentru care mureșenii renunță la meciurile din play-out-ul LNBM.

„După toate problemele avute în acest sezon al LNBM, conducerea BC Mureş se vede nevoită să renunţe la continuarea campionatului. BC Mureş nu va participa în play-outul LNBM.

Din păcate problemele financiare nu s-au îmbunătăţit cum ne-am propus, clubul a intrat în insolvenţă, în consecinţă nu ne stă în putinţă să continuăm acest sezon. Am terminat cu foarte multe probleme sezonul regulat, în mare parte fiindcă respectăm Federaţia Română de Baschet şi adversarii noştrii să nu perturbăm din mers programul campionatului, dar am ajuns la punctul în care nu mai putem continua.

Motivele sunt multe care au adus în această situaţie clubul nostru –în acest comunicat nu ne vom referii la acestea – le-am prezentat de mai multe ori în conferinţele noastre de presă şi întâlnirile cu suporterii din acest sezon. Din păcate se încheie cea mai frumoasă şi eficientă perioadă a baschetului masculin din Tg-Mureş. Am jucat 3 finale de campionat şi două de cupă, din păcate nu am putut câştiga nici una dintre trofee, dar şi aşa am atins performanţe notabile în baschetul românesc cu reprezentări în Cupele europene.

Pe această cale vrem să mulţumim în primul rând antrenorilor şi jucătorilor care au alcătuit BC Mureş de a lungul anilor, pentru munca, voinţa şi lupta lor pentru culorile clubului şi al oraşului.

Totodată vrem să mulţumim sponsorilor şi partenerilor noştri care au stat în această perioadă în spatele acestui club.

Şi mulţumim în mod deosebit suporterilor noştrii - de foarte multe ori cei mai frumoşi suporteri din campionatul intern – pentru că au susţinut şi la bine şi la greu echipa „tigrilor”, s-au bucurat împreună cu noi la reuşitele echipei noastre şi au plâns împreună cu noi după finalele şi meciurile importante pierdute.

Baschetul masculin mureşean nu dispare! Promitem că încă din sezonul următor va renaşte sub o altă formă, cu o altă mentalitate, în speranţa unui viitor la fel de frumos cum au fost anii precedenţi!”, se arată într-un comunicat oficial postat pe site-ul clubului. 

Informația ajunsese la noi duminică seara, când am vrut să căutăm ora la care vor juca următorul meci. Am așteptat însă o poziție oficială din partea clubului mureșean. 

Reamintim că, în ciuda eforturilor oficialilor lui BC Mureș, clubul încă are datorii de aproape 4,4 milioane de lei, din care 1,5 milioane trebuie să ajungă la foști și actuali jucători ai clubului.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Ana-Maria Tutunaru, Andreea Vlase / 26 March 2018 / 11:56


Galerie foto


1 
multa bafta pentru o revenire cat mai rapida in LNBM! 
26 March 2018 12:35
Dario Muresu
1 
Imi pare sincer rau! Sper sa reveniti cat mai repede in Liga Nationala de Baschet! Avem nevoie de voi, avem nevoie de astfel de echipe in Liga Nationala! Acum 2 ani de zile am jucat finala impotriva voastra, sper ca vom mai juca finale si in viitor! Huj Huj Hajra! Forza Oradea-Forza Mures!  
26 March 2018 13:36
JCN !!!
2 
Avem nevoie de un regulament clar. Nu e posibil sa aduci jucatori si acestia sa joace pe datorie iar peste un an sau doi sa apari din nou in prima liga cu alta echipa (bineinteles ca cea noua nu mai are legatura cu cea desfiintata) ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Cam asta s-a intamplat la Mures, la Timisoara s-a intamplat la fel doar ca acolo cu complicitatea FRB , Timisoara inca activeaza in prima liga si face din nou acelasi lucru. Jucatorii sunt din nou neplatiti si joaca pe vorbe.
Buba e in conducerea acestor echipe dar si la FRB. 
26 March 2018 14:55
romeovura Huj-huj hajrá MURES
0 
Imi pare rau! Va doresc o revenire cat mai rapida, si sa avem parte de meciuri frooame intre U-BT si BC. MURES. 
26 March 2018 15:05
dolphin bani publici!
1 
Inevitabilul sa produs. Toată lumea e contrariată de o veste de care se știa de mai mult de un an că se va întâmpla!
Este deznodământul INEVITABIL a tuturor structurilor sportive finanțate de stat !
Sportul TREBUIE să devină privat!
Singurele structuri ”de stat” trebuie să fie doar cele școlare și universitare. În rest totul trebuie să fie privat!!!
Este unica modalitate de a stopa furtul banilor publici și îndeplinirea unor orgolii personale a unora care se află în poziții publice de conducere!!!
Adio B.C. Mureș! Mulțumesc pentru momentele de neuitat!
Welcome C.S. Mureșul ! :) 
26 March 2018 21:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 8 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 49 puncte 
Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al lui BC CSU Sibiu în derby-ul cu U-BT Cluj-Napoca
Patru sibieni au înscris împreună 68 de puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București la o diferenţă de 13 puncte 
Daniel Ioniță: „Putem face o surpriză plăcută”
Tânărul baschetbalist al lui Dinamo a comentat duelul cu Steaua, echipă la care și-a petrecut junioratul 
Vlad Negoițescu: „Este evident că am fost sau suntem puțin obosiți”
CSA Steaua caută să iasă din forma proastă în duelul cu Dinamo Știința 
Justas Tamulis: „A fost o plăcere să jucăm într-o asemenea atmosferă”
Lituanianul a fost încântat de atmosfera creată de fanii sibieni la meciul cu U BT Cluj-Napoca 
Derby al Capitalei fără strălucire, între CSA Steaua și Dinamo Știința
Cele două formații bucureștene sunt în criză de formă 
Kyndall Dykes: „În acestă seară nu au mers lucrurile în modul nostru”
U-BT Cluj-Napoca a cedat în derby-ul Transilvaniei de pe terenul Sibiului 
Ilie Trițoiu: "Nu am primit nimic oficial de la Tribunalul Elvețian. Oricum, au judecat cauza foarte superficial"
Oficialul timișorean spune că judecătorii elvețieni nu au avut timp să se uite peste documentele transmise și astfel au respins cauza 
0 
Un hot și un mincinos. Un nevertebrat, fara caracter , fara personalitate, fara nici un alt scop decât cel de a spala banii celor care l-au pus în funcție. 
click pt. Articol 17 November 2018 09:11
romeovura Sarcasm
0 
Până la capăt emană acest personaj. Nu înțeleg de ce nu vrea termine cu trecutul, ci se așează pe prezent. Ar fi frumos să închidă capitolul trecut și să găsească soluții pentru cele prezente, dar eu cred că dorește să nu plătească datoriile din trecut, iar cele de acum probleme de care vorbește ,dacă se poate sa nu onoreze. Rușine , eu cred că vrea să îngroape baschetul in Timișoara cu aceste"mici-mari" și repetate ocolișuri. 
click pt. Articol 17 November 2018 01:19
0 
Ma bucur ca jucatorii au fost foarte concentrati azi si am avut procentaj de 88% la libere. A cantarit mult la scorul final... nu tin minte alt meci in care sa fi avut procentaj asa de bun. 
click pt. Articol 17 November 2018 00:30
0 
sa speram ca Marinov isi revine. Fara el suntem slabi in ceea ce priveste (macar!) ducerea mingii in terenul advers. 
click pt. Articol 17 November 2018 00:15
gyke ...
0 
Chiar nu vreau să dau celebra placă cu "aceeași mizerie", dar calitatea oamenilor politici sibieni, indiferent de ce parte a spectrului s-ar afla, lasă foarte mult de dorit. Viziunea lor nu o depășește pe cea a unui administrator de bloc. De aici și așteptările noastre nu pot fi foarte sus. Și să știi că și teza asta cu ardelenii s-ar putea dovedi un mit, deși mai avem un Boc sau Bolojan care îl întrețin...  
click pt. Articol 17 November 2018 00:11
gyke De acord
0 
Atunci când vom reuși să avem prestații ca cea de azi și în deplasare, atunci vom fi cu adevărat o echipă cu pretenții la medalii.  
click pt. Articol 16 November 2018 23:29
trancer Sb Cj
0 
Victorie fără dubiu a Sibiului, care a fost net peste Cluj ca și intensitate a jocului și dorința de victorie. Norocul nostru si al celorlalte echipe din campionat este ca în deplasare sibienii sunt mielușei. Clujul fără Moldoveanu și apoi Marinov (și în continuare cu un inutil Silvasan) nu putea emite pretentii. Superba atmosfera, pătată ca de obicei de cei câțiva cretini fotbaliști care se exprima grosolan chiar dacă Silvasan sau Torok au greșit. 
click pt. Articol 16 November 2018 23:12
razv-an Torok
0 
Din pacate trece printr-o forma sportiva nu f buna. De altfel e o exemplificare a expresiei "neputinta naste violenta" 
click pt. Articol 16 November 2018 23:00
gyke Ahahaha
0 
Ia uite un pui de Tudorel... Cum îi învață el pe judecătorii elvețieni cum trebuie judecat. Ce gunoi de om Tritoiu ăsta, pe bune, nu încetez să mă mai mir... Iar FRB îi permite să-și facă de cap.  
click pt. Articol 16 November 2018 22:26
mid53 De neînțeles....?
0 
Este greu de înțeles ce se întâmplă la Sibiu, vis a vis de fenomenul sportiv, fata de echipa noastră de suflet( CSU), și nu în ultimul rând fata de noi sibienii ce îndrăgim acest sport. Cerem respectuos, PRIMARIEI și CONSILIULUI JUDEETEAN sa găsească soluții, se spune că orice situație are solutii. Pentru atingerea performantei sportive, pregătirea este factorul determinant. Nu loviți in aceasta familie numita CSU, formata în timp și cu multe sacrificii!!!. Pt un oraș mult mai importanta este performanță sportivă materializată prin medalii, decit niste bani obținuți din organizarea unor tirgurilor!!! Va rugam frumos NU UCIDE-TI SPORTUL, nu ne luați această plăcere!!! 
click pt. Articol 16 November 2018 22:23