Inevitabilul s-a produs! BC Mureș s-a retras din Liga Națională


Cum motivează clubul din Târgu Mureș decizia în comunicatul oficial

bc mures retragere baschet romania

BC Mureș Târgu Mureș a anunțat oficial că se va retrage din actualul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin, numind problemele financiare drept principalul motiv pentru care mureșenii renunță la meciurile din play-out-ul LNBM.

„După toate problemele avute în acest sezon al LNBM, conducerea BC Mureş se vede nevoită să renunţe la continuarea campionatului. BC Mureş nu va participa în play-outul LNBM.

Din păcate problemele financiare nu s-au îmbunătăţit cum ne-am propus, clubul a intrat în insolvenţă, în consecinţă nu ne stă în putinţă să continuăm acest sezon. Am terminat cu foarte multe probleme sezonul regulat, în mare parte fiindcă respectăm Federaţia Română de Baschet şi adversarii noştrii să nu perturbăm din mers programul campionatului, dar am ajuns la punctul în care nu mai putem continua.

Motivele sunt multe care au adus în această situaţie clubul nostru –în acest comunicat nu ne vom referii la acestea – le-am prezentat de mai multe ori în conferinţele noastre de presă şi întâlnirile cu suporterii din acest sezon. Din păcate se încheie cea mai frumoasă şi eficientă perioadă a baschetului masculin din Tg-Mureş. Am jucat 3 finale de campionat şi două de cupă, din păcate nu am putut câştiga nici una dintre trofee, dar şi aşa am atins performanţe notabile în baschetul românesc cu reprezentări în Cupele europene.

Pe această cale vrem să mulţumim în primul rând antrenorilor şi jucătorilor care au alcătuit BC Mureş de a lungul anilor, pentru munca, voinţa şi lupta lor pentru culorile clubului şi al oraşului.

Totodată vrem să mulţumim sponsorilor şi partenerilor noştri care au stat în această perioadă în spatele acestui club.

Şi mulţumim în mod deosebit suporterilor noştrii - de foarte multe ori cei mai frumoşi suporteri din campionatul intern – pentru că au susţinut şi la bine şi la greu echipa „tigrilor”, s-au bucurat împreună cu noi la reuşitele echipei noastre şi au plâns împreună cu noi după finalele şi meciurile importante pierdute.

Baschetul masculin mureşean nu dispare! Promitem că încă din sezonul următor va renaşte sub o altă formă, cu o altă mentalitate, în speranţa unui viitor la fel de frumos cum au fost anii precedenţi!”, se arată într-un comunicat oficial postat pe site-ul clubului. 

Informația ajunsese la noi duminică seara, când am vrut să căutăm ora la care vor juca următorul meci. Am așteptat însă o poziție oficială din partea clubului mureșean. 

Reamintim că, în ciuda eforturilor oficialilor lui BC Mureș, clubul încă are datorii de aproape 4,4 milioane de lei, din care 1,5 milioane trebuie să ajungă la foști și actuali jucători ai clubului.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Ana-Maria Tutunaru, Andreea Vlase / 26 March 2018 / 11:56


Galerie foto


1 
multa bafta pentru o revenire cat mai rapida in LNBM! 
26 March 2018 12:35
Dario Muresu
1 
Imi pare sincer rau! Sper sa reveniti cat mai repede in Liga Nationala de Baschet! Avem nevoie de voi, avem nevoie de astfel de echipe in Liga Nationala! Acum 2 ani de zile am jucat finala impotriva voastra, sper ca vom mai juca finale si in viitor! Huj Huj Hajra! Forza Oradea-Forza Mures!  
26 March 2018 13:36
JCN !!!
2 
Avem nevoie de un regulament clar. Nu e posibil sa aduci jucatori si acestia sa joace pe datorie iar peste un an sau doi sa apari din nou in prima liga cu alta echipa (bineinteles ca cea noua nu mai are legatura cu cea desfiintata) ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Cam asta s-a intamplat la Mures, la Timisoara s-a intamplat la fel doar ca acolo cu complicitatea FRB , Timisoara inca activeaza in prima liga si face din nou acelasi lucru. Jucatorii sunt din nou neplatiti si joaca pe vorbe.
Buba e in conducerea acestor echipe dar si la FRB. 
26 March 2018 14:55
romeovura Huj-huj hajrá MURES
0 
Imi pare rau! Va doresc o revenire cat mai rapida, si sa avem parte de meciuri frooame intre U-BT si BC. MURES. 
26 March 2018 15:05
dolphin bani publici!
1 
Inevitabilul sa produs. Toată lumea e contrariată de o veste de care se știa de mai mult de un an că se va întâmpla!
Este deznodământul INEVITABIL a tuturor structurilor sportive finanțate de stat !
Sportul TREBUIE să devină privat!
Singurele structuri ”de stat” trebuie să fie doar cele școlare și universitare. În rest totul trebuie să fie privat!!!
Este unica modalitate de a stopa furtul banilor publici și îndeplinirea unor orgolii personale a unora care se află în poziții publice de conducere!!!
Adio B.C. Mureș! Mulțumesc pentru momentele de neuitat!
Welcome C.S. Mureșul ! :) 
26 March 2018 21:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23