Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină


Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM

ionut georgescu suspendare csu sibiu

BC CSU Sibiu a reușit o victorie clară în meciul patru al semifinalei LNBM, jucate împotriva celor de la SCM U Craiova. Sibienii s-au impus în fața oltenilor, scor 74-58 și au obținut prima calificare în finala Ligii Naționale după 20 de ani.

Seria contra trupei din Bănie s-a dovedit a fi una cu destule intrigi, după ce SCM U Craiova a câștigat meciul 3 împotriva lui CSU Sibiu, scor 81-79. Finalul partidei a fost unul incandescent, cu oficialii sibieni acuzând brigada de arbitraj că ar fi greșit flagrant în favoarea oltenilor.

Astfel, după acest incident, team managerul lui CSU Sibiu, Ionuț Georgescu, a fost suspendat 3 etape și a primit o amendă de 150 de euro.  

Georgescu a așteptat ca formația sa să se califice în finala LNBM, pentru a vorbi despre suspendarea primită și despre a treia calificare la rând în finala Ligii Naționale pentru el, după cele două obținute când conducea proiectul CSM Steaua Eximbank:

„3️ a fost azi o cifră fatidică

3️-1 am terminat seria și #Sibiul are Finala pe care o merită! Dupa 20 de ani! Mă bucur enorm pentru băieți, pentru Dan, pentru întreg stafful 100% sibian și, mai ales, pentru fanii și partenerii care au crezut în noi.

Mi-a fost tare greu să stau azi departe de ei, să nu pot fi acolo pe bancă... cu ai mei

3️ etape suspendare am primit după protestele de la finalul meciului 3️. A, și 3️ hârtii de 50 euro amendă... Am primit sancțiunea azi, duminica, cu o oră și jumătate înainte de meci. M-am dus în vestiare și mi-am cerut scuze echipei. Doar ei merită scuze din partea mea.

Contextul îl știți probabil. Nu am fost crescut să las oameni să-și bată joc de munca mea și a celor pe care îi iubesc fără să iau o poziție. Și nu de drepți. Că li se permite să facă asta din prostie sau deliberat e altceva. Că sunt încurajați, că nu sunt sancționați și a doua zi se întorc “la locul faptei”... mă depășește și mă întristează. Nu e normal.

Dar faptele rămân. Fac 31 de ani, de 16 lucrez în baschet și voi iubi acest sport toată viața. Sunt norocos și onorat să fiu singurul manager cu 3️ echipe diferite în finale, iar asta e a 3️-a finală la rând. These are facts... iar pe astea și pe toate celelalte nu mi le poate lua nimeni!

Având familia mea alături și oameni dragi care mă iubesc și mă respectă din familia baschetului voi merge tot înainte, încercând să fac ce știu mai bine, cu pasiune, dăruire și profesionalism!

P.S . Așa că dați-mă exemplu. Merit. Nu voi face apel”, a scris Georgescu, pe facebook.

CSU Sibiu va întâlni în finală câștigătoarea seriei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj. Seria a intrat în meciul 4, care se va juca luni, 20 mai, de la scorul de 2-1 pentru bihoreni.

*foto: Adrian Bugariu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Eduard Popa / 20 May 2019 / 7:33


Galerie foto


mihaitha Promit
2 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
20 May 2019 08:38
underCat hai las-o...
0 
e campanie electorala, nu te mai crede nimeni. :) 
20 May 2019 12:58
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
20 May 2019 11:58
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
20 May 2019 12:24
highflyer ce cauta bufonul asta
0 
la sibiu? 
20 May 2019 15:57
1 
Macar acest 'bufon' isi face treaba bine.
Poate ca ar trebui sa invatam sa ne uitam in ograda noastra.

Nu sunt un fan a lui Georgescu si nici nu vreau sa ii iau apararea pt episoadele Asesoft, dar omul e bun in ceea ce face si s-a vazut asta atat la Steaua cat si in acest sezon la Sibiu. 
20 May 2019 16:45
kobe24 @highflyer
0 
Cu ce buget a ajuns echipa lui Georgescu in finala și cu ce buget nu ajunge Clujul in finala ?(din nou) 
20 May 2019 18:36
ydesh_apu @beniamin...
0 
Ti-o spun, ca-s batran si cunosc oamenii... Caracterul nu si-l schimba nimeni. Daca tu ai uitat ce a facut jigodia asta la Asesoft, te priveste. Dupa asa ceva, niciun club nu ar fi trebuit sa-l mai angajeze. Asa, dai apa la moara ca marlania smecheria si obrazul gros, sa continue. 
20 May 2019 20:41
clamun ? ydesh_apu
0 
Ce a facut grav, Georgescu la Asesoft? Sau il confuzi cu Iacobescu? 
20 May 2019 21:02
ydesh_apu @clamun
0 
Nu il confund. Il tin minte. 
20 May 2019 21:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea
Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon 
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
0 
Cred ca va alege in mod sigur Sibiu sau Oradea, tocmai pentru a prinde experienta in cupele europene. La Cluj sunt prea multe semne de intrebare, deocamdata.
La Sibiu cred ca va avea mai multe minute si libertate si va fi mai aproape de casa. Daca va avea o colaborare buna la lotul de U20 cu Fleseriu, s-ar putea sa-si doreasca sa evolueze sub comanda lui Dan.
Singurele avantaje pe care le-ar avea la Oradea sunt o sansa mai mare de a fi campion si posibil un plus financiar.
 
click pt. Articol 25 June 2019 20:29
0 
Mandache nu cred ca mai are contract cu Steaua. Are valoare si experienta si cred ca s-ar potrivi foarte bine pentru stilul de joc agresiv al echipei. 
click pt. Articol 25 June 2019 19:57
bulcul Zeko + Marko
0 
Personal, imi place mult duo-ul asta de sub panou, atletic, mobil, dupa multe sezoane in care imi mancam nervii cu lehamitea de Tabarna contra vreunui Barro, Diaz, Falker... Insa nu stiu daca pot face fata nici acestia impotriva unor pivoti solizi, cum au fost cei ai Sibiului din sezonul trecut, si probabil cum vor fi in Europa, cand, daca meciurile au miza si se da totul pe teren, la recuperari ramanem mult in urma. In orice caz, ma bucur de vestea asta. 
click pt. Articol 25 June 2019 18:48
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16